1037 találat a(z) bérbeadás cimkére
Ingatlan áfamentes bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy most alakuló kft. szeretne vásárolni egy ingatlant, ahol a vételár áfával növelt. Ahhoz hogy az áfát vissza tudja igényelni, be kellene jelentkeznie az ingatlan speciális adózása alá. Viszont a bérbeadást mentesen szeretné folytatni, de az ingatlanba beruházás is lenne. Ha a ” V”, „P”–ét választjuk a speciális adózások közül, akkor a vételi áfa visszaigényelhető? Viszont emellett lehet áfamentesen bérbe adni? Vagy a vételi áfát csak akkor lehet visszaigényelni, hogy ha az S pontot jelöljük be, azaz áfásan adunk bérbe? Tehát a fő kérdés az lenne, hogy tud-e az üzemelni, hogy mentesen adunk bérbe, de a vételi és a beruházási áfát visszaigényeljük? Segítségüket előre is köszönöm. Üdvözlettel: Horváth Emőke
Bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás magánszemélytől telket vesz bérbe, majd azt tovább bérbe is adja gépjármű-kereskedelemmel foglalkozó vállalkozás részére. A telken elhelyezésre kerül egy mobil konténer, mely a bérbeadó vállalkozás tulajdonát képezi. Kérdésem, hogy a telek bérbeadása adómentes-e, illetve a mobil konténer bérbadása áfakörbe tartozik? Vagy ilyen esetben együttesen áfakörbe tartozó a bérbeadás? Várom szíves válaszukat! Köszönettel
Egyéni vállalkozói tevékenység csed (régi tgyás) alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egyéni vállalkozóként működött, jelenleg tevékenységét szünetelteti, mivel babája született. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben az ingatlan-bérbeadást magánszemélyként folytathatja-e, mivel van egy lakása, amit kiadott albérletbe. Ez befolyásolja-e a csed, későbbi gyed jogosultságát? Válaszát előre is köszönöm.
Bírságot fizethet, ha az ingatlan hasznosításakor nem figyel ezekre Cikk
A turistaforgalom miatt nyáron különösen népszerű a magánszálláshelyek kiadása. Trendi az airbnb, de óriási kockázatokkal jár, ha valaki nem ismeri vagy nem tartja be az adószabályokat.
Egyéni vállalkozó tevékenységének átmeneti szünetelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kereskedelemmel foglalkozó, másodállású egyéni vállalkozó kb. 3 évre nem folytatja a tevékenységet (gyermeket szült), a boltot bérbeadta, és csupán bérleti díjat számláz, valamint a közüzemi díjakat számlázza tovább a bérlőnek. Nem jelentette be a szüneteltetését a NAV-nak, mivel bérleti díjat számláz. Pénztárgépét kivonta a forgalomból. Ebben az esetben a fő tevékenységi körét módosítania kell bérbeadásra? Ha nem módosítja a fő tevékenységi körét kereskedelemről bérbeadásra, akkor a kiállított készpénzes bérleti díjas számlákról összesítő nyilatkozatot kell küldeni a NAV felé? A boltot az árukészlettel együtt adta át a bérlőnek, tehát nem számlázta ki, hanem a szerződésben belefoglalták, hogy a bolt visszavételekor ugyanilyen leltár szerinti árukészlettel adják vissza neki. Ez így szabályos? Konkrétan nincs leírva, hogy pontosan mikor jár le a bérleti szerződés.
Építőipari gép bérbevételének áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témával kapcsolatosan várom válaszát: Egy építőipari kivitelezéssel foglalkozó áfaalany gazdasági társaság, építésiengedély-köteles munkában vesz részt alvállalkozóként (a megrendelő társaság is áfaalany). A munkálatokhoz kapcsolódóan speciális munkagépekre van szüksége, ezért azokat kezelőszemélyzettel együtt bérelni szeretné. A szerződés szerint egy meghatározott időszakra, óradíj ellenében történik az elszámolás, a bérbevevő jogosult utasítani a munkagép kezelőjét. A fenti eset az áfatörvény 142. paragrafus (1) bekezdés b) pontja szerinti fordított adózású, vagy a 10. paragrafus (a) pontja alá tartozó egyenes adózású ügylet? Köszönettel: W. Andrea
Áfa levonása Kérdés
Egy most alakult kft az általános szabályok alapján állapítja meg az áfa fizetési kötelezettséget. Egy ingatlant vásárolt a kft, amelyen beruházásokat végez. A beruházások áfája levonható? A kft. maga fogja használni pizzázóként. A tevékenységei között szerepel a 6820-as kód a bérbeadás, de nem fogja bérbeadni az ingatlant. Ez befolyásolja az áfa levonását? Töröljük a tevékenységek közül ezt a kódot?
Kata és bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni Öntől, hogy milyen időpont szerint léphet át a kisadózásba egy jelenleg tételes költségelszámolást alkalmazó, személyi jövedelemadó alá tartózó egyéni vállalkozó. Az egyéni vállalkozás főtevékenysége biztosítási üzletkötés, emellett TEÁOR 6820 üzlet bérbeadással is foglalkozik, amely tevékenység szerepel az egyéni vállalkozói igazolványban is. A vállalkozó kisadózó szeretne lenni 2015. év közben, vagy 2016. január 1-jétől a biztosítási üzletkötés vonatkozásában. Megoldás lehetne, hogy például év végén (novemberben) az egyéni vállalkozói igazolványból töröltetné az üzletbérbeadást, és így ettől az időponttól, mint magánszemély folytatná tovább a bérbeadást. Ez után 2016. január 1-jétől már megnyílna a lehetőség a kisadózást választani az egyéni vállalkozásra (biztosítási üzletkötésre)? A bérbeadási tevékenységet pedig továbbra is magánszemélyként végezné. A szíves válaszát előre is megköszönöm, tisztelettel: Strausz Tibor Adózóna előfizető
Fizetendő áfa utólagos csökkentése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségüket szeretném kérni. Cégünk ingatlant birtokol és bérbeadja azt. Minden hónapban kiszámlázzuk a négyzetméterre jutó bérleti díjat. Sajnos 5 év után most realizálódott, hogy rossz alapterületet számláztunk ki eddig. Jelenleg azt próbáljuk meg kitalálni, hogy milyen formában tudnánk ezt a lehető legkisebb "macerával" megoldani. Az áfatörvény 2014-ben módosult, pontosan az adóalapok utólagos korrekciójával és azok érvényesíthetőségével, de megítélésünk szerint a jogszabály nem egyértelmű. Önök szerint is szükséges az 55 darab számla utólagos módosítása és 55 darab önellenőrzés beküldése, hisz csökkentjük a fizetendő adónkat? Sajnos nem vagyok jogász, számomra az áfatörvény 153./B § (2) bekezdése talán az irányadó..., emiatt gondoljuk, hogy nincs más megoldásunk. Örülnénk, ha esetleg Önök javasolnának. Köszönöm válaszukat.
Ingatlan-bérbeadás: a közműdíj továbbszámlázása Cikk
Melyik évre számlázható tovább a bérbeadott ingatlan közműdíja? Az elszámolási időszakra, a számla beérkezésének évében, vagy részletfizetés esetén a kiegyenlítés évében? Olvasói kérdésre Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési szakértő válaszolt.
Bérbeadó által kiszámlázott rezsidíjak könyvelése a bérbevevőnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a bérbeadó a gáz-, víz-, áramköltséget változatlan áron továbbszámlázza a bérbevevőnek (az eredeti rezsiszámlák másolatát mellékelve a számlához), a bérbevevő anyagköltségként könyvelheti azt? Előre is köszönöm a válaszát!
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
Tisztelt dr. Szeiler Nikolett! Egy levélíró fenti tárgyban május 4-én írt levelében május 21-én adott válaszában Ön a következőket írta. "Tételes költségelszámolás esetén a jövedelem megállapításánál a bevételből levonhatóak az igazolható költségek legfeljebb a bevétel 50 százalékáig." Kérem, szíveskedjék tájékoztatni, hogy ezt mely jogszabályhely írja elő, ugyanis az én ismereteim szerint a bérbeadás bevételével szemben az éves bevallásban 100 százalékig elszámolhatók a költségek. Ez nem így van? Válaszát előre is köszönöm.
Kft. tulajdonosának háza székhelyként Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni: Adott egy kft., aki bérelt egy ingatlant, ami a székhelye volt. Tevékenységét bővíti internetes kereskedéssel, és ezt a tevékenységét a kft. magánszemély tulajdonosa a saját házának egy erre a célra kialakított részében végezné. Ennek megfelelően a cég székhelyét áthelyezné a saját házába. Ebben az esetben úgy tudom, hogy mindenképpen bérleti szerződést kell kötni a kft. és a tulajdonos között, amiben megállapodhatnak abban is, hogy nem fizet a cég bérleti díjat. Mivel a tevékenység nem sok rezsiköltséget eredményez, ezt a kft. nem feltétlenül szeretné költségként elszámolni. Szeretnénk mindent szabályosan csinálni a legkisebb adófizetéssel, ebben az esetben sem a magánszemély tulajdonosnak, sem a kft-nek nem keletkezik adófizetési kötelezettsége? A magánszemélynek kell-e kérnie adószámot az ingatlan bérbeadáshoz? Változik-e a helyzet, ha a ház tulajdonosa a cég tulajdonosának a gyermeke? Előre is köszönöm a választ.
Elhunyt lakás bérbeadó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély, aki eddig bérbe adta feleségével közös tulajdonban levő lakását, elhunyt. A hagyatéki végzés alapján ezt a lakást a 2 felnőtt gyermekük öröklik .A lakáson a feleség haszonélvező lesz. A továbbiakban a feleség is bérbe adja ezt az ingatlant. Szükséges-e bármilyen hozzájárulás a tulajdonosok részéről? A hagyatéki eljárás hónapokig tartott, addig a bérlő havonta fizetett a családnak ugyanúgy bérleti díjat. A hagyatéki tárgyaláson döntött a család az öröklési rendről. Így ezután tudta csak a NAV-nál bejelenteni a bérbeadás tevékenységét a feleség (mellette egyéni vállalkozó is), ezalatt az idő alatt keletkezett bérbadásból származó jövedelmet hogyan adózza le a feleség? Segítő válaszát köszönjük