1037 találat a(z) bérbeadás cimkére
Magánszemély ingatlan-bérbeadás, felújítás Kérdés
Tisztelt Cím! Az alábbiakra kérem szíves válaszukat : Egy korlátolt felelősségű társaság valamelyik tagja a tulajdonában álló családi háza egy részét a kft. részére bérbe adja. Ezen bérleményen a kft. átalakítást, felújítást hajtana végre. Hogyan a legcélszerűbb ezt megvalósítani, a vonatkozó adó, számviteli, jogi szabályok maradéktalan betartása mellett, átfogóan illetve néhány konkrétan felmerült kérdésre : - A bérleti szerződés határozott, vagy határozatlan idejű legyen? - Szerződő felek megállapodjanak-e a bérleti szerződés végén a beruházás akkori értékének kezeléséről, illetve célszerűbb-e az eredeti állapot helyreállításáról rendelkezni? - Van-e lehetőség arra, hogy a társaság szívességi használat címén használja az ingatlant? - Hogyan kell a felújítás áfáját kezelni, számít-e, hogy a társaság bejelentkezett az áfa [áfatörvény 86. § (1) bek. l) pontja, 88. § (4) bek.] hatálya alá? - Hogyan kell az értékcsökkenést elszámolni? - Miként van lehetőség a későbbi működésből eredő rezsi költségek társaság általi elszámolására? Segítségüket előre is köszönöm. Nagyné Farkas Ida Könyvelde Bt.
Bérbeadás: így számolható el az ingatlan értékcsökkenése Cikk
Gyakori eset, hogy olyan magánszemély adja bérbe a lakását, aki azt örökléssel, ajándékozással szerezte. Utánajártunk, hogy ilyenkor elszámolható-e értékcsökkenési leírás címén költség a bevétellel szemben, különös tekintettel a 2014. évi bevallásra, illetve a leírási alap meghatározásának 2015. évi változására.
Áfaarányosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nonprofit kft. tao (sport) támogatásból autóbuszt vásárol, melyet esetenként bérbe fog adni. Levonhatja-e beszerzéskor a teljes áfát és év végén arányosítás miatt visszafizeti az évre eső részt, vagy ne vonjuk le, csak év végén az arányszámmal megállapított részt?
Lakóingatlan utólagos áfalevonás Kérdés
Gazdasági társaság (áfakörös) új építésű lakóingatlant vásárol saját használatra egy másik gazdasági társaságtól. Előzetesen felszámított áfát nem vonja le a szabályoknak megfelelően. Négy évvel később saját használat helyett adóköteles bérbeadásra kívánja hasznosítani az ingatlant. Levonhatja-e a beszerzéskor felszámított, de le nem vont áfát 16/20 arányban? Áfa tv. 135. § (1) Abban az esetben, ha az adóalany terméket tárgyi eszközként használ vállalkozásán belül, a tárgyi eszköz rendeltetésszerű használatbavételének hónapjától kezdődően a) ingó tárgyi eszköz esetében 60 hónapig, b) ingatlan tárgyi eszköz esetében pedig 240 hónapig terjedő tartamban az adóalany adólevonási jogát - az adólevonási jog gyakorlása egyéb feltételeinek sérelme nélkül - az e § és a 136. § rendelkezéseinek figyelembevételével gyakorolhatja.
Bérbeadás – szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély ad bérbe ingatlant magánszemélynek. A szerződés szerint a bérleti díjon felül fizetendő a rezsi. A bérbeadó minden hónapban számlát állít ki a bérleti díj plusz a rezsiről. Kérdésem az lenne, hogy az szja-bevallásban az adó alapja csak a bérleti díj vagy a bérleti díj plusz a rezsi? Illetve, ha a rezsi is az alapja az szja-nak, akkor abból is érvényesítem a 10 százalékos költséghányadot, vagy az 100 százalékban adóalap? Köszönöm.
Ingatlanvásárlás bérbeadás céljára Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély ingatlant (üzletet) szeretne vásárolni bérbeadás céljára. Megoldható-e, hogy magánszemélyként bérbeadásra áfás adószámot kér, és az ingatlan vétele ezután történik? Tulajdonképpen az adásvételi szerződés megkötésekor áfaalanynak kell lennie ahhoz, hogy a bérbe adni kívánt ingatlant fordított adózással tudja megvásárolni. Köszönöm a segítséget. .
Cégautóadó autó bérbeadás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértők! Szeretném megtudni, hogy ha egy kft. személygépkocsi bérbeadásával szeretne foglalkozni, és e célből gépkocsikat vásárol, akkor a cégautóadót ez esetben is meg kell fizetnie?
Ingatlan bérbeadása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozó vagyok, alanyi adómentes, 6 millió forint éves bevétel alatt. Magánszemélyként vásárolt üzlethelyiséget szeretnék bérbe adni. Vállalkozói tevékenységi körömben nem szerepel az ingatlan bérbeadás. Kérdésem: kaphatok-e a NAV-tól az ingatlan bérbeadásához külön adószámot, a bérbeadásból származó bevételemet össze kell-e vonni az egyéni vállalkozással, vagy elég a 16 százalékot plusz az ehót befizetnem?
Adókötelessé-tétel Kérdés
Egy 2015. január 14-én bejegyzett kft. ingatlan-adásvétellel, és ingatlan-bérbeadással foglalkozik. Februárban vásárolt ingatlanokat, ahol az eladó az adókötelessé tételt választotta, így a fordított adózás szabályai szerint kell eljárni. A kft.-nek még bevételszerző tevékenysége nem volt. A 15T201T bejelentő nyomtatvány február elején volt beküldve, amelyben még nem választotta az adókötelessé tételt. Lehet-e az adókötelessé-tételt választani most? Új még a cég, és most hoztak csak döntést arról, hogy az adókötelessé-tételt választanák. Ha lehet még választani, akkor a megvásárolt ingatlanok áfáját levonhatja?
Reklámfelület-vásárlás/-értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság sportegyesülettől vásárol reklámfelületet, majd azt továbbértékesíti, vagy bérbeadja. A reklámfelület megvásárlását hogyan kell könyvelni? Válaszát előre is köszönöm!
Gépjármű bérbeadás ehója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély tehergépjárművet ad bérbe. Kell-e - s ha igen, hány százalékos - ehót fizetni a jövedelem után?
Cégautó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíveskedjen tájékoztatást adni: kisadózó egyéni vállalkozó 2 db személygépkocsi bérbeadásával foglalkozik, amelyet magánszemélyeknek és cégeknek ad bérbe rövid bérbeadási időtartamra (nem tartós bérletre, hanem néhány napra, néhány hétre). Az egyik gépkocsi a saját tulajdona, a másik édesapjáé, aki magánszemély, nem vállalkozó. A bérbeadó kisadózó, ezért költséget nem számol el, nem fizet cégautóadót. A bérbevevő magánszemélyek költséget nem számolnak el a bérbevett személygépkocsi után. A cégek (egyéni és társas vállalkozók) mint bérbevevők, viszont költséget számolnak el a bérelt személygépkocsik után (bérleti díj, üzemanyag). Ebben az esetben kinek kell a cégautóadót megfizetni? A szíves válaszát előre is megköszönöm: Strausz Tibor előfizető 9400 Sopron, Gyóni Géza u. 10.
Német állampolgár ingatlan-bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy német állampolgár Magyarországon ingatlant vásárol bérbeadás céljára. Az ingatlanban 4-5 szobát tervez kialakítani, melyet előreláthatólag egy vagy több cég alkalmazottainak fog kiadni, igény szerint. Ez a bérbeadás egyéb szálláshely szolgáltatásnak minősül, vagy fizetővendéglátói tevékenységenk? Hogyan kell adóznia utána? Tekintve, hogy külföldi adja bérbe, kell-e ehót fizetnie a jövedelem után, ha az meghaladja az 1 millió forintot? Ha a vásárolt ingatlan elbontja, majd új épül helyette, akkor mi lesz az értékcsökkenés alapja? A vásárolt ingatlan bekerülési értéke, elbontási és építési költségek számlái? Vagy ha számlái nem lesznek, akkor elég egy hivatalos költségvetés, ami alapján elszámolhatjuk rá az értékcsökkenést?
Ingatlan tulajdonrész vásárlása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egy belvárosi lakóingatlan tulajdoni hányadának 50%-át vásárolta meg, a fennmaradó 50%-nak két magánszemély lett a tulajdonosa 25-25% arányban. Az ingatlan műemlékvédelem alatt áll. Két kérdésünk merül fel ezzel kapcsolatban. Elszámolhatja-e a cég a fejlesztési tartalék terhére az ingatlan tulajdoni hányadának vásárlását? A könyvekben a teljes értéket, vagy csak az 50%-ot lehet kimutatni? Az ingatlant a társaság használná irodaként, de később esetleg bérbe is adná. Hogyan történik a bevétel elszámolása, ha a magánszemély tulajdonostársak is igényt tartanak a bérleti díj rájuk eső részére? Járható út, hogy a teljes bérleti díjat a cég számlázza, majd valahogyan kifizeti a tulajdonostársaknak a rájuk eső részt, akik a szja törvény szerint leadózzák azt? Hogy kell ezt bizonylatolni, milyen eljárást javasolnak? Ha lemondanak a bérleti díj rájuk eső részéről az jár-e adófizetési vagy ajándékozási illeték-kötelezettséggel?
Házasfelek közos vagyonú ingatlan bérbeadása 2015. februári kérdés Kérdés
Tisztelt Szakértő 1.) Több éve 1 millió forint a határ az ingatlan-bérbeadásnál magánszemélyeknél eho megfizetése nélkül, 16 százalék szja megfizetése mellett. KÉRDÉSEM: 2015-ben is 1 millió forint a határ? 2./ Egy házaspár közös vagyonként birtokol 1 lakást + 2 garázst. Magánemberként, lakáskiadásra kiváltott (a házastársak magánszemélyként külön-külön adószámmal, ingatlanbérbeadásra rendelkeznek)1 ingatlant ki lehet-e adni személyenként (férj, feleség), külön 1-1 millió forintos összegért 50-50 százalékos arányú számlázással? Példa: 1 lakás bérbeadása egy kft. részére: 50 000 forint/hó, amit a feleség számlázna (a férj ugyanígy 50 000 forint/hó összeget számlázna le). Fontos: a tulajdoni lapon a lakás külön néven szerepel. Az ingatlannyilvántartásban a férj nevén lévő 2 garázst csak a férj adhatja ki? Vagy a garázsokból egyet a feleség és egy garázst a férj adhat bérbe? (A házastársak 16 éve élnek együtt.) A házaspárnak jelenlegi KÖZÖS VAGYONUK a nevezett ingatlanok! Köszönettel várom válaszát.