hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szabadságnapok a bérlapon: fel kell-e tüntetni a kivett és a maradék napokat?

  • adozona.hu

Kötelező-e a dolgozónak adott bérlapon feltüntetni a szabadságadatokat (összes kivehető, kivett, maradék)? Amennyiben igen, mely jogszabályi rendelkezés írja ezt elő? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

A munka törvénykönyve (Mt.) az elszámolás tényleges tartalmára vonatkozóan iránymutatást nem ad, csupán az elszámolással kapcsolatos elvárásokat deklarálja, az alábbiak szerint:

155. § (2) A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást kell adni.

(3) A (2) bekezdés szerinti tájékoztatásnak olyannak kell lennie, hogy a munkavállaló az elszámolás helyességét, a levonások jogcímét és összegét ellenőrizni tudja.

A bírói gyakorlat iránymutatása is egyező ezzel: az elszámolásnak olyannak kell lennie, hogy a munkavállaló a kiszámítás helyességét, valamint a munkabérből való levonások jogcímét és összegét ellenőrizni tudja (BH 2000.127.).

Ezek alapján az alábbi adatokat kellene feltüntetni a bérlapon:

– azonosító adatok (munkáltató, munkavállaló, név, adószám);
– az időre vonatkozó adatok (ledolgozott munkaidő, fizetett távollét, fizetetlen távollét, betegszabadság, táppénz, munkaszüneti nap, egyéb idő);
– teljesítménybérnél a fentieken túl a 100 százalékos teljesítéshez tartozó normát (ehhez mérten a munkavállaló által teljesített mennyiséget), darabbérnél a teljesített darabszám, a selejt száma, mozgóbér stb.;
– kifizetések, levonások (például munkáltatói kölcsön);
– tájékoztató adatok (besorolási bér, munkáltatói terhek);
– a szabadságra vonatkozó tájékoztatás;
– a magánszemély bevételének teljes összege és jogcíme;
– az adóelőleg, adó, a járulék, valamint a kifizetőt és a munkáltatót terhelő járulék alapjául szolgáló összeg;
– a kifizetőt, munkáltatót terhelő tb-járulék, valamint a levont adóelőleg, adó, járulék összege;
– az előző időszakban teljesített kifizetést terhelő, valamint a megfizetett adó- és járulékkötelezettségek jogcímenkénti összege;
– célszerű megjeleníteni az adóalapot, adót csökkentő kedvezményt, az elszámolás alapját képező adókulcsot stb.

Garanciális jelentősége van az átlátható bérelszámolásnak. A munkavállaló elsődlegesen a bérlapjaiból tud tájékozódni arról, hogy a neki számfejtett összeg helyes-e, és nem kell-e esetleg igényt érvényesítenie elmaradt díjazás iránt.

A fentiek alapján kifejezett jogszabályhelyet nem lehet megjelölni, de az idézett rendelkezésből levezethető a kérdésben foglalt kötelezettség.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink