1037 találat a(z) bérbeadás cimkére
Bérbeadás áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy cég bérbeadást áfásan számolt fel, amit nem kellett volna, akkor az áfásan kiállított számlák hogyan javíthatók? Van-e lehetőség egy számlán több havi bérbeadást javítani egy összegben, vagy minden egyes számlát egyenként kell korrigálni, majd önellenőrizni? Válaszát előre is köszönöm.
Cégautóadó Kérdés
Egy kft. tulajdonában van egy személyautó. A személyautót bérbe adja azt egy másik vállalkozásnak azzal, hogy a felmerülő költségeket (üzemanyag, parkolás, javítás stb. ) a bérbevevő fizeti, a súlyadót, valamint a kötelező felelősségbiztosítást pedig a bérbeadó fizeti. A bérbeadó elszámolja továbbá az értékcsökkenést ist. Kinek kell ebben az esetben a cégautóadót megfizetni?
Áfakérdés Kérdés
Tisztelt Cím! Válallkozásunk egy kft., egy családi házat épített 2014-ben, melyre 2014. szeptember 15-én használatbavételi engedélyt kapott (azaz két éven belül). Ezt követően szeptember 24-én a családi ház bérbeadásra került, a bérlő be is jelntkzett. Idei évben 2016 ban a használatbavételi engedély megszerzését követő két éven belül értékesítenénk az ingatlant. Ez esetben el tudjuk-e adni új ingatlanként 5 százalék áfával? Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm.
Ingatlan bérbeadása felszámolás alatt álló társaságnál Kérdés
Felszámolási eljárás alatt álló cég bérbeadja ingatlanát. A bérbeadási tevékenységére az áfafizetési kötelezettséget választotta. Kérdésem az, hogy az áfatörvény 142. § g) pontját kell-e alkalmaznia? A bérleti dij összege havi 200 ezer forint.
Ingatlan-bérbeadás magánszemélyként Kérdés
Tisztelt Szakértő! 50-50 százalékban vagyok testvéremmel tulajdonos egy belterületi lakóingatlanban, amit szeretnénk bérbeadni olyan szerződéssel, amiben mindketten a tulajdoni arányunkkal szerepelnénk bérbeadóként és a bérleti díjat is két átvételi elismervénnyel vennénk át a bérlőtől 50-50 százalékos megoszlásban. Ez alapján természetesen ilyen arányban fizetnénk a negyedéves előleget, illetve vallanánk az éves 1653-as bevalláson év végén a végleges adókötelezettséget. Kérdéseim a következők lennének: I. Amennyiben a bérlő nevén vannak a rezsiszámlák, akkor csak a bérleti díj 50 százaléka lenne mindegyikünk bevétele, a rezsirész nem? Valamint ez esetben is választhatjuk ugye bármelyik költségelszámolást, akár mindketten különbözőt (10 százalék vagy tételes)? II. Amennyiben valamelyikünk nevén vannak a rezsiszámlák – mivel tudomásom szerint a szolgáltatóknál nem tudok szerződni 50-50 százalékban csak kettőnk közül valamelyikünk – ez esetben megfelelő-e az az eljárás, hogy a rezsiköltséget is megosztom, mind a bevételi, mind a költség oldalon? Avagy a bérlő fizet – ebben az időszakban 50 százalék bevétel, amikor a szolgáltatónak mi kiegyenlítjük, akkor abban az időszakban költség 50-50 százalékban? III. Utolsóként a nyilatkozattétellel kapcsolatban az lenne még kérdés, hogy az egyéni nyilatkozattételt hivatalosan kell-e a NAV felé megtennünk, vagy nem kell jelenteni, de meg kell őrizni a nyilatkozatot az elévülési idő végéig és amikor ezt kérik be kell mutatni? Előre is köszönöm, Üdvözlettel: György Krisztina
Lakásbérbeadás adózása magánszemélyként. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély ad bérbe lakóingatlant. A közüzemi számlák a bérbeadó nevére, tehát a bevételt a bérleti díj+közüzemi számlák együtt képezik. Tételes költségelszámolást választ. Negyedévenként fizeti az szja előleget. Kérdés, hogy a felmerült költségeket a bevétel összegéig, vagy csak a bevétel 50 százalékáig veheti figyelembe? Köszönettel várom válaszát.
Bírság továbbszámlázása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Társaságunk saját tulajdonú gépkocsik bérbeadásával foglalkozik. A bérlők által elkövetett szabálysértések következtében kiszabott gyorshajtási, parkolási bírságok címzettje a mi társaságunk. Amennyiben tovább szeretnénk hárítani ezt a költséget a bérlők felé, akkor áfásan, vagy áfamentesen kell megtennünk? Járulékos költségnek minősül tehát, vagy sem? Köszönettel, Szentesi Péter
Egyéni vállalkozó saját ingatlan bérbeadása a vállakozásnak Kérdés
Tisztelt Szakértők! Ha adott egy áfakörbe bejelentkezett egyéni vállalkozó, aki a vállalkozásához használja a saját garázsát raktárnak, lakásának egy részét irodának, akkor magánszemélyként bérbe adhatja-e azokat bérleti díj ellenében, amely bérleti díjat az egyéni vállalkozásban költségként elszámol? Megköszönve válaszukat, tisztelettel: Hain Zoltán (06-20-4031008)
Adószámos magánszemély és katás egyéni vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016. 01. 20-án adott válaszban a témához kapcsolódó kérdésre azt a választ adták, hogy egyéni vállalkozás mellett is lehet adószámos magánszemélyként ingatlant bérbeadni. Ezzel kapcsolatban a konkrét eljárásra szeretnék segítséget kérni, mert az eddigi információ szerint ha van már – egyéni vállalkozása okán – adószáma a magánszemélynek, úgy 7-es adószámot már nem kaphat. Mi a teendő – az adószámot, illetve a kibocsátandó számlát illetően - akkor, ha egy katás egyéni vállalkozó nem emeli be az egyéni vállalkozásába a magánszemélyként tulajdonában lévő ingatlan bérbeadását, azt magánszemélyként önálló tevékenységből származó jövedelemként kívánja leadózni, de a bérbevevő követeli a számla kiállítását ezen ügyletről. Milyen adószám alatt bocsáthat ki számlát ez esetben, ha újabb – 7-es adószámot – az adóhatóság részére nem ad? Segítségüket köszönöm.
7-es adószám és ingatlan bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy tevékenység okán magánszemély évekkel ezelőtt 7-es adószámot váltott ki. Időközben a tulajdonában álló ingatlant is bérbeadta, de ezen tevékenységet nem vette fel a tevékenységei közé, tehát ezen tevékenységet mint magánszemély önálló tevékenysége részeként számolná el. Helyes ez az elgondolás, vagy ha van 7-es adószáma – más tevékenység miatt – kötelező az ingatlanbérbeadást is beemelni ezen tevékenységek közé, és kötelező erről számlát kibocsátania az adószáma alatt? Segítségüket köszönöm.
Adószám Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kilenc évvel ezelőtt anyuka a kisfiával autóbalesetet szenvedett. Mindketten megsérültek, a gyerek nem tudja ellátni magát, tolószékben közlekedik. A két szülő a törvényes képviselő. A biztosító olyan mértékű kártérítést fizetett, amiből 2 lakást vettek a gyerek nevére. Mindkét lakást bérbe adják. Az egyik lakást bérlő kft. számlát kér a szülőktől. Kérdés: a bérlő kft. számla nélkül elszámolhatja-e a bérleti díjat? Ki kérjen adószámot, a 11 éves gyerek, illetve valamelyik szülő? Köszönöm a válaszát.
Egyéni vállalkozó ingatlanját bérbe adja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném abban, hogy jelenleg alanyi adómentes 36 órás munkaviszonnyal rendelkező egyéni vállalkozó, tulajdonában lévő ingatlanját bérbe szeretné adni magánszemély részére, teheti ezt úgy, hogy nem egyéni vállalkozóként végzi? Egyéni vállalkozóként vásárolhat-e számlatömböt és ezt használja a bérleti díj számlázására? Köszönöm a segítséget.
Egyéni vállalkozás és ingatlan-bérbeadás magánszemélyként Kérdés
Tisztelt Szakértő, 8 órás munkaviszony mellett a magánszemélynek ingatlan-bérbeadásra van adószáma (még a régi szabály szerinti időkből). Most egyéni vállalkozói igazolványt szeretne kiváltani. Hogyan befolyásolja ez a korábbi ingatlan-bérbeadásra vonatkozó adószámot? Maradhat-e az ingatlan-bérbeadás a magánszemély tevékenysége, vagy ezen túl ezt is az egyéni vállalkozás keretein belül kell végezni? Válaszát előre is köszönöm. üdvözlettel: Müllerné Kis Ilona
Lakóingatlan-bérbeadás – kollégiumi díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lakóingatlanom bérbeadásának bevallása során csökkenthetem-e bevételemet gyermekeim kollégiumi díjával? Igaz, hogy a kollégium szálláshelyszolgáltatásnak minősül, de a hallgatók ideiglenes lakcímen be vannak jelentve és 90 napnál hosszabb ideig tartózkodnak a kollégiumban. Köszönöm válaszát.
Kaució összegének beszámítása pénzügyi rendezés során Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk ingatlan-bérbeadással foglalkozik, melyre áfafizetési kötelezettséget választott. A bérlőtől kauciót kér, melyről számviteli bizonylat kerül kiállításra (áfa nélkül). A bérleti szerződés lejáratakor társaságunk jóváíró számviteli bizonylatot állít ki a befizetett kaucióról. Megteheti-e a társaság, hogy a pénzügyi rendezés során a bérlővel csak a visszafizetendő kaució összegével csökkentett különbözetet fizetteti meg, azaz az elszámolás pénzügyi rendezésnél kompenzálja a vevői követeléseit a kötelezettségével? Vagy ebben az esetben az áfatörvény 59. § (1) bekezdés szerinte előlegnek minősül a kaució? Válaszát előre is köszönöm!