adozona.hu
Platformmunka: munkaviszony vagy sem? Hamarosan az EU is beszáll ennek értelmezésébe
//test-adozona.hu/munkajog/platformmunka_platformalapu_munkavegzes_ira_3P65I4
Platformmunka: munkaviszony vagy sem? Hamarosan az EU is beszáll ennek értelmezésébe
Európai Uniós irányelv és ILO egyezmény készül a platformmunka munkajogi szabályairól. A kérdés aktualitása miatt a közelgő változásokat az alábbiakban foglaljuk össze.
Milliókat érint a gyakorlatban: ez a platformmunka
A platformalapú munkavégzés („haknigazdaság”) olyan foglalkoztatási forma, amelynek keretében szervezetek vagy egyének online platformokat használva lépnek kapcsolatba más szervezetekkel vagy egyénekkel azzal a céllal, hogy fizetés ellenében megoldjanak konkrét problémákat vagy konkrét szolgáltatásokat nyújtsanak. A szolgáltatások nyújtására jellemzően főállás mellett, másodállásban kerül sor.
Idetartoznak a gyermekfelügyelet, háztartási munkavégzés, taxizás, futárszolgálat, fordítás, idősgondozás területei. A platformalapú munkavégzés a Covid–19-járványhelyzet alatt kezdett rohamosan elterjedni, a növekedés azóta is töretlen. A platformmunkások száma 2022-ben az Európai Unió területén 28 millió volt, ez 2025-ra már várhatóan a 45 milliót közelíti meg. Az Európai Unió területén a platformmunka vonatkozásában egységes szabályozás nem érvényesül. Emellett a hazai jog sem ismeri a platformalapú munkavégzés kategóriáját.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi a gond a platformmunkával, az Európai Unió miként vélekedik erről, a A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) miért és milyen ütemezéssel kezd normaalkotásba, illetve ebben a témában Magyarországon a Kúria hogy döntött!
Hozzászólások (0)