1037 találat a(z) bérbeadás cimkére
Termőföld vagy ingatlan? Ezt kell vizsgálni a bérbeadásnál Cikk
Szántót adnának bérbe a tulajdonosok egy cégnek. Milyen közterhekre kell számítaniuk? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Üzemeltetési bevétel – bérbeadásból származó jövedelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély, a tulajdonában lévő ingatlan hasznosítására üzemeltetési szerződést köt egy céggel, amelyért üzemeltetési díjat kap a cégtől. Az ingatlan bérbeadását közvetlenül a cég végzi. Kérdés: ebben az esetben a magánszemély által kapott üzemeltetési díj ingatlan-bérbeadásból származó jövedelemnek számít, és választhatja, hogy nem kér adószámot a NAV-tól? Ha nem, akkor az üzemeltetési díjat hogyan kell bevallani a magánszemélynek? Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt
Termőföld bérbeadása cégnek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy távközlési szolgáltató cég megkeresett bennünket, hogy bérbe szeretne venni egy területet a termőföldünkből, ami szántóként van nyilvántartva a földhivatalban. Ez a földterület osztatlan közös tulajdonként van bejegyezve három tulajdonos között. A cégnek mind a három személlyel szerződést kell kötnie, vagy elég az egyik tulajdonossal? Magánszemély és cég között mik a bérleti díj fizetésének szabályai? Kell-e adószámot kiváltani? Hogyan kell adózni? A bérleti szerződés 10 évre szólna. Válaszukat köszönöm!
Társaság új lakást, garázst épít Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Társaságunk (egy kft.) új lakást vásárol (finanszírozással és önerővel) továbbértékesítési céllal, melynek átadása 2016. év. Kaptunk egy előleg- (foglaló) számlát "új ingatlan értékesítése" szöveggel, 5 százalékos áfatartalommal. Társaság vagyunk, ez így helyes? Bejelentkeztünk a lakóingatlannak minősülő új ingatlan bérbeadására az általános szabályok szerint. Ez elegendő? A teljes végszámla áfája ebben az esetben levonható? Köszönöm válaszukat és segítségüket.
Bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Magánszemély ingatlant örököl egy teljesen felszerelt pékséggel együtt. Bérbe kívánja adni. Külön kell-e választani az ingatlan, illetve az ingóság bérbeadását, tekintettel arra, hogy az egyik tevékenység áfás, a másik pedig nem? Köszönettel CSCS
Személygépkocsi bérbeadásánál cégautóadó-mentesség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy egyéni vállalkozó bérbeadja a tulajdonában lévő személygépkocsit alkalomszerűen, akkor mentesül-e a cégautóadó fizetési kötelezettség alól, ha nem számolunk el sem értékcsökkenést, sem üzemanyagot, sem semmilyen költséget az autó után? Ebben az esetben bevallási kötelezettsége sincs nullásan?
Fitnesz – katás bt. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fitneszszolgáltatást végző katás bt.-ről lenne szó, amely tulajdonosa bérel egy termet, ahol fitneszórákat tart. Mindemellett a katás bt. megbízási szerződéssel vagy munkaviszonyban alkalmaz edzőket, akik a teremben lévő eszközöket használják, és egyéni edzéseket tartanak. Ezeknek az edzéseknek a bevétele a bt.-é, az edzők a megbízási díj vagy munkaviszony szerint kapják meg díjukat, fizetésüket. Tíz alkalmas bérlet bérbeadásnak tekinthető-e? Vagy legyen a "bérlet" szó helyett tíz alkalmas edzés vagy spinning stb. Kérdésünk az lenne, hogy a fenti esetek bérbeadásnak minősülnek? Tisztelettel: Pálkerti Norbert --
Külföldivel kötött feles bérlet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi összetett kérdésben szeretném a segítségét kérni. Társaságunk egy külföldi magánszeméllyel kíván 10 évre felesbérleti szerződést kötni, vagyis a földbérleti díjat minden évben terményben fizetnénk ki, amit – miután a magánszemélynek nincs szüksége a terményre – társaságunk visszavásárolná tőle. Kérdésem lenne, hogy amennyiben a külföldi magánszemély Magyarországon áfában regisztráltatja magát, és áfás adószámot kér (miután az éves bevétele 6 millió forint felett várható), a társaságunk által részére földbérlet címén kiadott terményt (például kukorica, repce, búza) számlázhatjuk-e részére fordított áfával, illetve a tőle visszavásárolt terményt ő is számlázhatja felénk fordított áfával? Amennyiben a bérbeadásnál az adómentességnél marad, akkor is érvényesül a fordított áfásan "beszerzett" terménynél a fizetendő és egyben levonásba helyezhető (vagyis egyenlegében nulla) áfa, vagy ennek áfáját csak abban az esetben helyezheti levonásba, ha a bérbeadásra az adókötelessé tételt választja? Másik kérdés a jövedelem adózása: a földbérlet Magyarországon, a fekvés szerinti országban adóköteles, így jól gondolom, ha 5 évnél hosszabb a bérleti idő, úgy adómentes bevétele lesz? Viszont az ingóság értékesítésére a belföldi vagy a külföldi szabályok szerint kell az adókötelezettséget megállapítania? Segítségét előre is köszönöm! Tímea
Bérleti díj bizonylatolása Kérdés
Egy cég magánszemélytől bérel ingatlant, aki rendelkezik adószámmal, így a bérleti díjról számlát állít ki. A közüzemi díjakról csak egy átadás-átvételi jegyzőkönyv készült, feltételezhetően azért, mert a bérbeadó éves jövedelme meghaladná az 1 000 000 forintot, ha a bérleti díjjal együtt kiszámlázná. Kérdésem, hogy a bérbevevő vállalkozás az átadás-átvételi jegyzőkönyv alapján elszámolhatja-e költségként a közüzemi díjakat, vagy csak akkor, ha erről is számlát bocsát ki a bérbeadó?
Külföldön élő magyar államporgár magyarországi lakásának bérbeadása Kérdés
Magyarországi állandó lakhellyel rendelkező magánszemély, külföldön él,és dolgozik. (Tartózkodási helye külföld, Németország.) Ha Magyarországi lakását bérbeadja, akkor melyik országban kell adóznia? Helyes-e ha Magyarországon csak a bérbeadásból származó jövedelme után adózik, hisz az ingatlan Magyarországon van. A jövedelme után, Németországban fizeti meg az adót, hisz a tartózkodási helye ott van. Előre is köszönöm
Ezt tudnia kell, ha bérbeadná házát, mutatjuk, hogy jár jól Cikk
Nyugdíjas magánszemély vagyok és kiadnám az üres családi házamat, csak szállásadóként felelne meg az érdeklődőnek, mi a teendőm, egyéni vállalkozóként tehetem csak meg? Milyen kötelezettségeim vannak a NAV felé? Olvasónk kérdésére Surányi Imréné okleveles közgazdász válaszolt.
Lakókocsi bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A tulajdonomban lévő 5 db lakókocsit szeretném bérbeadni egy vállalkozásnak (fix összegért), mely cég saját kockázatára adná tovább alkalmi bérlőknek a nyári szezonban. Kérdésem: ez milyen tevékenységnek minősül (ingó vagy jármű-bérbeadásnak vagy járműkölcsönzésnek)? Választható-e erre egyéni vállalkozóként a kata szerinti adózás, illetve végezhető-e magánszemélyként? Köszönöm válaszát!
Keresőtevékenység-e a lakáskiadásból származó jövedelem? Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Ismerősöm előző válaszára azt írta, hogy: HVG-ben olvasta: az ingatlan-bérbeadási tevékenység (amennyiben nem egyéni vállalkozói formában történik) nem minősül a megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak (rokkantsági ellátásnak) folyósítását kizáró keresőtevékenységnek, a nyugdíj pedig adómentes bevétel. Vagyis szerinte ez nem olyan bevétel, ami miatt megszüntethetik az ellátásának a kifizetését. Igaz ez ?
Szállásadó Kérdés
Kérem szíveskedjenek tájékoztatni arról, ha nyugdíjas magánszemély vagyok és kiadnám az üres családi házamat, csak szállásadóként felelne meg az érdeklődőnek, mi a teendőm, egyéni vállalkozóként tehetem csak meg? Továbbá milyen levonások, kötelezettségeim vannak a NAV felé? Nagyon köszönöm tájékoztatásukat.
Szja – ingatlanértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy család tagjai egyenként 2-5 ingatlannal rendelkeznek, melyet bérbeadás útján hasznosítanak. A lakásokat több mint öt éve vették. Most azt tervezik, hogy értékesítik azokat. Aki két lakással rendelkezik, az egy éven belül eladja az ingatlanjait, aki több mint kettővel, az három éven belül kívánja azokat eladni. Kérdésem, hogy az értékesítések gazdasági tevékenységnek minősülnek-e? Köszönöm a válaszukat.