1037 találat a(z) bérbeadás cimkére
Egyéni vállalkozó tárgyieszköz-értékesítésének adózása Kérdés
Egyszeres könyvelésű egyéni vállalkozó vagyok. 1997-ben vásároltam egy istállót 7 millió forint értékben az egyéni vállalkozásomba, ahol az évek során értékcsökkenés is elszámolásra került, így a jelenlegi nettó értéke 1,8 millió forint. A vásárlás óta az istálló bérbeadással lett hasznosítva a vállalkozásban történő bérleti díj bevétele mellett. 2014-ben az eddigi bérlő meg szeretné venni az istállót körülbelül 25 millió forintért. 1.) Kérdésem az lenne, hogy az értékesítés könyvviteli elszámolása hogyan történjen, és milyen adóvonzatokkal érinti a vállalkozásomat, illetve személyemet? 2.) Esetleg kedvezőbb-e az adózás, ha az istállót kiviszem 2014-ben a vállalkozásból, és mint magánszemély értékesítem, mivel 1997-ben történt vásárlás folytán lett a tulajdonom – igaz az egyéni vállalkozásban –, s a magánszemélyre vonatkozó ingatlanértékesítés 15 éves adómentessége már letelt?
Használtcikk-kereskedés áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. használtcikk-kereskedéssel foglalkozik bizományosi értékesítési formában az alábbi módon: a megbízó (aki magánszemély) által eladásra felkínált termékek számára árusítóhelyet ad bérbe. A bérleti díj tartalmazza az árusítóhely igény szerinti használatát, az árukészlettel kapcsolatos adminisztrációt, az értékesítés lebonyolítását, bizonylatolását. A termék értékesítésekor saját nevében nyugtát bocsát ki a vevő felé (megbízó javára), a megbízóval történő elszámoláskor pedig vételi jegyet állít ki az eladott termékekről. Az el nem adott termékeket az elszámoláskor visszáruzza. A megbízó az eladott termék teljes eladási árát megkapja! Az adóhivatalhoz történő bejelentkezéskor a kft. választotta: – az áfafizetési kötelezettség általános szabályok szerinti megállapítását, – viszonteladóként a globális nyilvántartáson alapuló módszer alkalmazását (áfatörvény XVI/2 alfejezet) – bérbeadás tekintetében maradt az adómentesség mellett. Kérdéseim: – Levonható-e az üzlet rezsiköltségének és egyéb, a tevékenységhez kapcsolódó beszerzésének áfája? A használtcikk-kereskedéshez kapcsolódóan szerintem levonható lenne, de a bérbeadással kapcsolatban nem. – Esetleg meg kell osztani az áfát, vagy egyáltalán nem vonható le a forgalmi adó? – Ha levonható, akkor mindig visszaigénylési pozícióba lenne a kft., mivel a használtcikk-kereskedéshez kapcsolódó különbözet szerinti áfa nulla? Ugyanis negyedévenként (áfabevallás előtt) kötelező elszámolni a megbízóval. Előre is köszönöm a válaszát!
Bérelt ingatlan cégtől Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft.-nek két tagja van, férj és feleség, tevékenységi köre bérbeadás. A cég tulajdonában van egyéb üzlethelyiségeken kívül egy 40 négyzetméteres lakás is. Kérdésem, hogy a kft. bérbe adhatja-e a feleségnek, mint magánszemélynek a lakást? Ha igen, a bérleti díjat hogyan állapíthatják meg, hogy a NAV elfogadja? Ha a lakást berendezve adja ki, a berendezés áfája levonható? Előre is köszönöm a választ!
Garázs bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Garázsbeálló bérbeadásával kapcsolatosan szeretnék segítséget kérni. Az Áfa tv. 86. § (2) szerint ez mindenképpen adóköteles tevékenység. Az lenne a kérdésem, hogy alanyi mentes státuszban vagy adószámos magánszemélyként végezheti-e valaki ezt a tevékenységet? Előre is köszönöm a segítséget.
Telephely Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy gazdasági társaság ingatlan-bérbeadással foglalkozik, ennek érdekében több ingatlant vásárolt, majd bérbe is adta. Kérdésem, hogy valamennyi ingatlant be kell-e jelenteni telephelyként? (A vásárolt és bérbeadott ingatlanok Magyarország területén találhatóak, több Budapest különböző kerületeiben, de vannak közte vidéki városokban találhatóak is.)
Termőföld bérbeadás Kérdés
Adott egy áfakörös mezőgazdasági növénytermesztéssel foglalkozó egyéni vállalkozó, aki 2010-ben 10 millió forint fiatal gazda támogatást nyert el, melyből termőföldeket vásárolt. A bevételként jelentkező 90 százalékos támogatás bevételként vettük figyelembe az adóbevallásban, olyan értékben, mint a földterületek érdekében felmerült költségek (föld értéke+ illeték+ügyvédi költség+ földhivatali díjak). A támogatás 10 százaléka utólagosan lett lefolyósítva, azt már nem szerepeltettük sehol és azokat a költségeket sem vettük figyelembe a költségek között, amelyek a 9 millió forint elérése után keletkeztek. Kizárólag a tárgyi eszköz nyilvántartásban szerepelnek, melyet már nem vonunk értékcsökkentés alá. 1. kérdés: helyesen gondoltuk-e a fenti elszámolásokat? 2. Amennyiben a támogatásból megvásárolt földterületeket haszonbérbe adja 10 évre egy mezőgazdasági kft.-nek (mert nem mindegyiket műveli meg), azt miként teheti meg? Adhatja ezt adómentesen "simán" magánszemélyként összevont adóalap részeként vagy ezt az egyéni vállalkozásnak kellene leszámláznia és az egyéni vállalkozás jövedelmeként leadózni? 3. Amennyiben az egyéni vállalkozásnak kell leszámláznia, megteheti, hogy több évet egyszerre számláz le vagy milyen gyakorisággal kell? 4. Ha megszűnik az egyéni vállalkozás, milyen korrekciós tényezők merülnek fel a termőföldekkel kapcsolatosan? Az illetéket megfizette vásárláskor, áfát nem érintett a beszerzés, mert magánszemélytől vette.
Egyéni vállalkozás, bérbeadás Kérdés
Egyéni vállalkozó üzemépületet ad bérbe, most egy lakóingatlant is szeretne bérbe adni mint magánszemély. Megteheti-e? (Az üzemépület bérbeadását egyéni vállalkozóként végzi és szja szerint adózik, a lakóingatlan bérbeadását pedig mint összevont jövedelem szerinti adózással teljesítené.)
Közös tulajdonú ingatlan bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két magánszemély tulajdonos lakóingatlan bérbeadásra kötött írásbeli szerződést egy magánszeméllyel. Az aláírt bérleti szerződés - amelyben mindkettő tulajdonos szerepel bérbeadóként - ellenére az egyik bérbeadó lemondhat-e a teljes bérleti díjbevételről a másik tulajdonos javára, ha igen, milyen módon (írásban?), illetve helyesen gondolom-e, hogy év végén csak az egyik félnek kell szja bevallást benyújtania erről a jövedelemről, a "lemondó" félnek nem kell? Egyik tulajdonos sem váltott ki adószámot az ingatlan bérbeadásra, csak adóazonosítót használ és áfamentesen végzi a bérbeadási tevékenységet. Köszönöm válaszát.
Lakás bérbeadása Kérdés
Örökölt lakást csak a tulajdonos adhat ki vagy lehetősége van a haszonélvezőnek is a kiadásra? (Természetesen a tulajdonos hozzájárulásával.) Válaszát előre is köszönöm
Lakás bérbeadása Kérdés
Szeptembertől szeretném kiadni a lakásomat. Jelenleg egyéni vállalkozó vagyok, alanyi áfamentes. Szeretném tudni mi a teendőm? Hol kell bejelentenem, a vállalkozói tevékenységet ki kell-e egészíteni, s hogyan kell adóznom? A bérbeadásból származó teljes jövedelem az adóalap? Az egyéni vállalkozásomban tételes költség elszámolást alkalmazom. Hol kell bejelenteni, hogy lakást is adok bérbe? Válaszukat várva. JOM
Ingatlant ad bérbe? Ezt kell tennie – mondja a NAV Cikk
Ha a magánszemélyek szálláshely-szolgáltatási tevékenységet kívánnak folytatni, többféle tevékenységi forma és adózási mód között választhatnak. A NAV tájékoztatót adott ki ezekről a lehetőségekről és kötelezettségekről.
Bérbeadott lakás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.bérbeadás céljából lakást vásárolt. A lakást fel kell újítani. Kérdésem: a felújítás költségeinek áfája levonható-e? Ugyanez a kft. vett még egy lakást, amelyből üzlethelyiséget alakított ki, Az önkormányzattól megkapta a működési engedélyt. Visszaigényelhető-e az üzlet felújítási költségének áfája? Az áfakörbe bejelentkezett a bérbeadásnál is és az ingatlan-értékesítésnél is.Segítségét köszönöm. András
Lakáskiadás: ezekre az adószabályokra figyeljen! Cikk
A nyár vége felé egyre több diák keres kiadó lakást, hogy szeptemberben már az egyetem közelében lakjon. A kiadó ingatlanok csúcsszezonja általában mindig augusztusra és szeptemberre esik, ilyenkor keresnek a legtöbben bérelhető házat, lakást. A szabályokat viszont kevesen ismerik, pedig sok kellemetlenséget megúszhatnak a felek, ha a bérbeadás körül minden papír rendben van – írja közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Bérbeadott lakóingatlan áfája Kérdés
Tisztelt szakértő! A kft. fő tevékenysége bérbeadás. Lakóingatlant vásárolt, melyet bérbeadással hasznosít. Jogosan nem fizeti meg az áfát (fordított áfás számlával rendelkezik), ha egyébként bejelentkezett az áfa hatálya alá?
Bérbeadás adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély a 2008. évi személyi jövedelem adó bevallását nem nyújtotta be, és most szeretné pótolni. Volt neki bérbeadásból származó jövedelme, tőzsdei ügyletből származó is. A bérbeadásra alkalmazhatja-e az önálló tevékenységből származó jövedelem szerinti adózást, ahol a tételes, illetve a 10 százalékos költséghányaddal számolhatja ki a jövedelmet. Vagy csak az elkülönülten adózó jövedelemként (Szja tv. 74. § 1. bekezdés) alkalmazhatja?