Kérdések és válaszok

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
Szakértőnktől csak előfizetőink és egy alkalommal 14 napos próba felhasználóink kérdezhetnek!

Mielőtt kérdez...

Felhívjuk figyelmét, hogy a szolgáltatás keretében általános jellegű – a jogszabályi előírásokhoz, követelményekhez kapcsolódó – kérdések megválaszolására van lehetőségünk.

  • egy beküldött kérdésben lehetőség szerint csak egy kérdést fogalmazzon meg;
  • a kérdése mindig legyen konkrét, jól körülhatárolható;
  • a kérdésében próbáljon meg minél több információt megadni;
  • a kérdését lehetőség szerint egy témakörről és szakterületről (pl. áfa, szja, tao, tb) tegye fel;
  • ha név nélkül szeretne kérdést feltenni, ne írja alá a kérdését, és pipálja be az "anonim kérdésfeltevés" szöveg előtti négyzetet.

Részletes információt a Kérdések és válaszok szolgáltatásról ITT talál.

Megválaszolva

0 komment

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Társasági adó / Innovációs járulék

Tisztelt Szakértő! Társaságunk külföldi anyavállalata (pontosabban a vállalatcsoport élén álló cég) nyílt részvénytársaság, részvényei külföldi tőzsdén forognak. Társaságunk egyik alkalmazottja minden évben részvényjuttatást (bónuszt) kap ettől az anyavállalattól – ez része a munkaszerződésében rögzített juttatási csomagjának. A csomag keretében, ha ő meghatározott számú részvényt vásárol, a vásárolt részvények számától függő mennyiségű ingyen részvényt juttat számára a külföldi társaság. A részvényekhez csak meghatározott várakozási idő után juthat hozzá a munkavállaló – utána szabadon rendelkezik vele. Az anyavállalat a részvényjuttatással kapcsolatos költségét minden évben átszámlázza társaságunkra. A kérdés ezzel kapcsolatos: kell-e a társaságiadó-alapot módosítani emiatt az átterhelt költség miatt? Általános értelemben gondolom ez minden további nélkül adóalapból leírható elismert költség. A probléma komplexitását az adja, hogy az anyavállalat IFRS-ben jelent, az átszámlázott költség tehát az IFRS szerint számított éves költsége a részvényjuttatási programnak. Úgy tudom, ha magyar, de IFRS-ben jelentő vállalat ad részvényjuttatást, akkor azzal módosítani kell az adóalapot. A mi társaságunk viszont magyar számviteli törvény szerint jelent – emiatt vagyok bizonytalan ebben a kérdésben!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Társasági adó / Innovációs járulék

Üdvözlöm! Kérdésem az, hogy évközi kimutatások alapján látható veszteség fedezetére teljesített pótbefizetés esetén, ha végül év végén nincs szükség a teljes összegre, viszont a tag nem kéri a fennmaradó összeg visszafizetését, akkor ez okoz-e bármelyik félnél társaságiadó-kötelezettséget (akár adóalap-növelő tételként)? Köszönöm!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Általános

Tisztelt Szakértő! Szakmai állásfoglalását kérem az alábbi témában: cégünk a helyi önkormányzat részére támogatást kíván nyújtani egy városi rendezvény megrendezéséhez. A támogatási szerződés az önkormányzat és cégünk között köttetne meg, melyben rögzítjük a pénzbeli adomány összegét. Az adományért semminemű ellenszolgáltatást nem kér és nem kap cégünk. Mivel jelen adomány – véleményünk szerint – nem meríti ki a közcélú adomány fogalmát, ezért jól gondolom-e, hogy az összeg társasági adó szempontjából növelő tételként veendő figyelembe? Egyéb – bármilyen – adókötelezettség terheli-e cégünket a támogatás nyújtásával, annak összegével kapcsolatban? Válaszukat várva és köszönve, Tisztelettel: Kovácsné Beáta

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Tao-csoport átalakulása

Társasági adó / Innovációs járulék

Tao-csoport képviselője cégformát vált, kft.-ből zrt.-vé alakul át. A csoport szeretne tovább működni, és szeretné, ha a zrt. lenne a csoport képviselője, mint ahogyan a kft. volt eddig. Hogyan lehet ezt megoldani, és milyen feladatai vannak a csoportnak a cégformaváltás miatt (nyilatkozatok, adóbevallás stb). Köszönettel: Strausz Nándor

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Duális hallgatók felmondása II.

Tb / Járulékok / Nyugdíj

https://adozona.hu/kerdesek/2024_8_27_Dualis_hallgatok_felmondasa_muu Tisztelt Szakértő! Köszönöm válaszát a fentebb belinkelt kérdésemre, viszont egy valamit nem igazán értek. Ha a tanulók nincsenek bejelentve hozzánk, akkor járulékot miért kell vonni? A bérprogramunk levonja az szja-t a nem mentes összegből, de a járulékot nem hozza. Egyetemi hallgatóknál is érvényben van a 25 év alattiak kedvezménye? Szerintünk sem járulékot, sem pedig szja-t nem kéne vonni. Előre is köszönöm válaszát!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Pénzügyi tranzakciós illeték, fizetési kötelezettség

Illeték

A pénzügyi tranzakciós illetékről szóló 2012. évi CXVI. törvény (a továbbiakban: Pti. tv.) 8/A § (1) bekezdése szerint az „1. § (1) bekezdés c) és d) pontja szerinti személy a Bszt. 6. § a)–c) pontjában meghatározott, a KELER Központi Értéktár Zrt. által kibocsátott ISIN-azonosítóval rendelkező pénzügyi eszköz ügyfélszámla vagy saját számla javára történő vétele után a (2)–(7) bekezdésben foglaltak szerinti tranzakciós illeték önadózás útján történő megállapítására, bevallására és megfizetésére kötelezett”. A Pti. tv. 1. § (1) bekezdés c) pontja szerint a „Magyarországon székhellyel vagy fiókteleppel rendelkező befektetési szolgáltatási tevékenység végzésére jogosult befektetési vállalkozásra és hitelintézet”. Arra szeretnénk választ kapni, hogy helyesen értelmezzük-e, hogy a Pti. tv. 1. § (1) bekezdés c) pontja alapján a Pti. tv. 8/A §-ában előírt illeték-fizetési kötelezettség alanya – a Pti. tv. 1. § (1) bek. c) pontja vonatkozásában – a befektetési szolgáltatási tevékenységet végző hitelintézet. Értelmezésünk szerint tehát azon hitelintézetek, akik nem jogosultak befektetési szolgáltatási tevékenységet végezni, nem kötelesek a Pti. tv. 8/A § bekezdése szerinti értékpapírvétel ügyletre vonatkozóan a pénzügyi tranzakciós illeték megfizetésére. Válaszát köszönve tisztelettel egy előfizetőjük.

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

3. országból webshopos eladás

Áfa

Tisztelt Szakértő! Német adóregisztrációval (áfaszámmal) rendelkező magyar cég a Gutemarken-en (https://gutemarken.com/) keresztül értékesíti termékeit. Árut vesz 3. országból (Törökország, anyacégtől). Azt kiszállítja németországi raktárba (tehát Magyarországra nem kerül), egy nagyobb adagot. Majd a Gutemarken különböző webshopokon (például About You, Zalando stb.) keresztül értékesíti. Így se a német vámolás, se a magánszemélyeknek történő számlák kiállítása nem a magyar cég dolga. A Gutemarken ezek után havi 6 számlát állít ki a magyar cég német adószámára: egy jóváírót (pozitív összegű "pure sales revenue" és mínusszal "returns of sales", de összességében pozitív összegű), és 5 számlát "commission"-ok és "support" és szállítási és tárolási és csomagolási költségekről. Ezt a 6 számlát hogy könyveljük? A magyar áfabevallásban nem, de a német áfabevallásban (Elster) hogy szerepeltessük, főleg az első, furcsa jóváíró számlát? És kimenő számlája (áfája) soha nem lesz így a német adószámon vagy ezt a jóváíró számlát hogyan kell értelmezni?

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Elektromos autó töltés számlázása

Áfa

Tisztelt Szakértő! Magyar székhelyű társaságunk elektromosautó-töltés céljából szerződést kötött egy német székhelyű, de magyar és cseh adószámmal is rendelkező társasággal, aki nem töltőállomás-üzemeltető, hanem szerződésben áll több töltőállomással, és az ott történt töltéseket továbbszámlázza a partereinek. Az első havi teljesítésről megérkeztek a számlák. A Csehországban (kiküldetésként) történt töltések számlája cseh áfával növelten érkezett, a számla fejlécében a cseh közösségi adószámmal, lábjegyzetben magyar közösségi adószámmal. A Magyarországon belül történt töltések számlája fordított adóval, fejlécben német közösségi adószámmal, lábjegyzetben magyar közösségi adószám feltüntetésével. Szakmai véleményüket kérném, hogy a jelenlegi jogszabályok szerint helyesen történt-e a számlák kiállítása. Másik kérdés, hogy ez az ügylet, tekintve a villamosenergia termékértékesítésnek történő minősítését, áfa tekintetében termékértékesítésnek minősül-e vagy közvetített szolgáltatásnak?

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Csoportos áfaalany számlázás

Áfa

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni: "A" cég szeretne számlázni "B" cégnek, közös csoportos áfaalanyok. Milyen módon tud az egyik cég a másiknak számlázni: – szolgáltatást – ingatlanértékesítést – telekértékesítést? Egyéb számviteli bizonylatot kell kiállítani? Vagy számlát? Ha számlát, akkor milyen áfakulcsopt kell alkalmazni? Köszönöm a válaszát. Pásztor Attila István

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Finanszírozási költség továbbterhelése

Áfa

Tisztelt Szakértő! Cégünk főtevékenysége személygépjármű-, könnyűgépjármű-kereskedelem. A készletes autóinkat likviditási szempontok miatt finanszíroztatjuk egy bankkal. Ha egy megrendelt autót utólag lemond az ügyfél, akkor van lehetőség az adott autóhoz tartozó addig felmerült finanszírozási költséget (kamatot) továbbterhelni az ügyfél felé? Ha igen, ezt milyen jogcímen tehetjük meg (áfásan vagy mentesen kell eljárni a számlázás során)?

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Külföldről igénybe vett szerverhasználat

Áfa

Tisztelt Adótanácsadó! Társaságunk informatikai szolgáltatásokat végez belföldi és külföldi ügyfelek részére. Igénybe veszünk UK-ből egy VDR (virtuális adattárolás) szolgáltatást. A szerver, ahol az adattárolás történik, Angliában van. Az angol cég 27%-os áfával állította ki a számlát. Az áfatörvény 37. paragrafusa szerint a szolgáltatás helye Magyarország, és akkor áfamentesen kellene a számlát kiállítaniuk. Ha a szerver ténylegesen Angliában van, akkor is áfamentesen kellene a számlát kiállítani? Kérdésem, hogy a 27%-os áfával számolt összegű számlát befogadhatjuk-e, helyesen állította-e ki a számlát az angol cég?

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Számlahelyesbítés

Áfa

Tisztelt Szakértő! Téves, magasabb áfakulcs alkalmazása miatt módosítanunk kell az általunk kiállított számlát, így a számlán feltüntetett áfa összege csökken, a végösszeg nem változik. Kérdésünk az lenne, hogy a helyesbítő számlán mi a teljesítési időpont? Válaszát előre is köszönöm!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Vámraktárba történő értékesítés

Áfa

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem magyarországi cég, egy ukrán cégnek szeretne terméket értékesíteni. Az ukrán cég a Csehországban lévő vámraktárába kéri a termék szállítását. Milyen áfakulccsal kell a számlát kiállítani? Köszönöm a választ!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

GreenGo Car számla ÁFÁ-ja

Áfa

Tisztelt Szakértő! Megoszlanak irodánkban a vélemények a GreenGo Car Europe Zrt. autóbérlésről szóló számlájának könyvelését illetően. A számlán többféle tétel szerepel, mint: Bérlésindítási díj, Bérlési díj , Vezetés, illetve Bérlési díj, Parkolás. Az áfatörvény a személygépkocsival kapcsolatos fenntartási, bérlési költségek áfájának 50 %-át engedi visszaigényelni. Elsősorban a parkolásról alakult ki a vita: ezt egyszerűen parkolási díjnak tekintsük, és ne igényeljük vissza az áfát, vagy a bérleti díj részének (mert hiszen a számlán is így szerepel: "Bérlési díj - Parkolás") tekintsük, és az egész számla áfa tartalmának 50%-át igényeljük vissza.

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Közösségi szállító partnertől érkezett számla

Áfa

Tisztelt Szakértő! Közösségi beszerzéshez, szolgáltatáshoz kapcsolódóan érkezett a cég nevére a számla. A közösségi szállító partnerünk cégünk nevét és a közösségi adószámát helyesen feltüntette a számlán, az áfa%-ot nem tüntette fel a számlán. Elszámolható-e így a számla a könyvelésben, és az áfa levonható-e? Szükséges-e a számla javítása, és a hiányzó adatokat feltüntetni a számlán, a cég címe, reverse charge megnevezése az adózásra vonatkozóan? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát. Tisztelettel

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Mentes és áfaköteles tevékenységet szolgáló eszközök értékesítésének áfakötelezettsége

Áfa

Egy társaság 98%-ban tárgyi mentes tevékenységet végez (biztosításközvetítés) és kb. 1-2%-ban végzett lakóautó-bérbeadási tevékenységet . Csak és kizárólag a lakóautó áfája és egy- két kisebb ehhez tartozó kiegészítő berendezés, tartozék áfája lett levonásba helyezve (100%-ban) az elmúlt évek során. Most a lakóautót és egyéb eszközöket is értékesíti (ezen utóbbiak kizárólag a mentes tevékenységet szolgálták, így azok áfája nem lett levonásba helyezve). Tehát arányosításba nem lettek bevonva az eszközök. Hogyan alakul a lakóautó és az egyéb eszközök értékesítése áfa szempontjából? Véleményem szerint a lakóautó áfás, az egyéb eszközök mentes értékesítések lesznek, tovább nem kell visszamenni 120 hónapra input áfát módosítani. Jól gondolom?

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Használt autó értékesítésének számlázása

Áfa

Tisztelt Szakértő! Egyik alanyi adómentes kft.-m használtautó-értékesítéssel foglalkozik, magánszemélyektől vásárol adásvételivel autókat, és azokat továbbértékesíti. Azt szeretném kérdezni, hogy az értékesítésről kiállított számlában az eladásról kiállított adásvételin szereplő összeget kell kiszámlázni, vagy az eladási és a vételi adásvételin szereplő összeg különbözetét? Olvastam, hogy használt termék értékesítése esetén különbözet szerinti számlázás is lehetséges, erre külön be kell a kft.-t jelenteni. Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Rajnicsné Andrea

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Használt autó behozatala közösségi partnerek között

Áfa

Tisztelt Szakértő! Cégünk személyautót vásárolt 2022-ben egy közösségi adószámmal rendelkező ausztriai kereskedőtől. Az osztrák partner által kiállított számla tartalmazta az ausztriai 20% áfát. Mi szintén rendelkezünk közösségi adószámmal, amit az eladó fel is tüntetett a vásárlásról kiadott számlán. Egy itthoni adóellenőrzés azt találta, hogy mivel mind a két fél rendelkezik közösségi adószámmal, ezért az értékesítés közösségi értékesítésnek minősül, még ha használt autó is volt az értékesítés tárgya. Ennek következtében a számla nettó összege után a magyar 27% áfát cégünknek ki kell fizetnie. Felvettük a kapcsolatot az értékesítővel, hogy javítsák a számlát, és az általunk kifizetett, a számlán szereplő osztrák áfát számunkra utalja vissza, a saját önellenőrzésük során pedig a befizetett áfájukat kérjék vissza az osztrák államtól. Az osztrák partner viszont vitatja a NAV megállapításait, szerinte a használt autót áfával növelt értéken kellett eladnia, és a számlát ez alapján kiállítania. A helyes-e a NAV megállapítása, vagy az osztrák értékesítőnek van-e igaza? Köszönettel: Sörnyei Gábor

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Vevő kérésére seljtezett készlet

Áfa

Tisztelt Szakértő! Cégünk rendelkezést kapott közösségi partnerétől (Dánia), hogy bizonyos készleteket helyben, Magyarországon selejtezzünk. A készlet értékét megtéríti számunkra. A kérdésem az, hogy hogyan kezelhetjük áfa szempontjából az ügyletet? Belföldi értékesítés, közösségi értékesítés, esetleg kártalanítás? A vevőnk nem rendelkezik magyar adóregisztrációval. Válaszukat előre is köszönöm!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »

Megválaszolva

0 komment

Nyílt végű lízinggel megszerzett személygépkocsi továbbértékesítésének áfája

Áfa

Tisztelt Szakértő! Adólevonásra jogosító tevékenységéhez kapcsolódóan nyílt végű lízing során a lízingbe vevő cég a havi lízingdíjakban felszámított áfa 50 százalékát levonásba helyezte. Tudomásom szerint az utolsó lízingdíjban felszámított áfa, tekintettel arra, hogy az utolsó részlet nem szolgáltatásnyújtásnak, hanem termékértékesítésnek minősül, nem állítható levonásba a személygépkocsi tulajdonjogát megszerző cég részéről. Erre való tekintettel helyes-e, ha a most már a cég tulajdonában álló személygépkocsit a cég áfa felszámítása nélkül értékesíti tovább? Lehet-e különbség abban az esetben, ha az új vásárló nem cég, hanem magánszemély? Pontosan milyen szöveget kell feltüntetni áfa szempontjából az értékesítésről kiállított számlában? Köszönöm!

Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Figyelem! Bezárás

Kedves Előfizetőnk! A Kérdések és válaszok menüpont alatt egyszerre 100 db kérdés megfigyelésére van lehetőség. Ön elérte ezt a határt, így újabb kérdés követését úgy tudja beállítani, ha a korábbiakból töröl. A törléssel csak a saját megfigyelését törli, a kérdéseket természetesen továbbra is megtalálja az oldalon.

Kérjük, várjon! Kérjük, várjon!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
VIDEÓ
2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3