436 találat a(z) rokkantsági ellátás cimkére

Szolgálati idő Kérdés

Azt szeretném pontosítani, hogy abban az esetben, ha egy egyéni vállalkozó 2001-2010 között rokkantnyugdíjas volt, de az egyéni vállalkozását ekkor is működtette, és volt válllakozói kivétje, fizetett maga után. Egészségi állapota rendbe jött, 2011-től ismét főfoglalkozású egyéni vállalkozóként folytatja a tevékenységét. 2020-ban lesz jogosult öregségi nyugdíjra. A szolgálati időbe beszámítódik-e a korábbi rokkantnyugdíj mellett végzett tevékenység? Ugyanez a kérdésem arra az esetre is vonatkozik, ha rokkantnyugdíj mellett alkalmazotti munkaviszonyben foglalkoztattak magánszemélyt. Válaszukat előre is köszönöm.

Őstermelő tb-je Kérdés

Őstermelői igazolvánnyal rendelkező volt rokkant nyugdíjas lennék. Jelenleg már csak járadékos, felülvizsgálat alatt. Van őstermelői igazolványom, de 2010. óta nem volt belőle bevételem. 2012. január 1. óta nem vagyok már nyugdíjas, mi most a tb-s jogállásom (munkaviszonyom nincs, 58 éves vagyok), kell-e az őstermelőség miatt fizetnem tb-t ?

Rokkantsági ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk 2013.12.08-ig keresőképtelen, 2013.12.09-én fizetés nélküli szabaságon volt, 2013.12.10-től dolgozott egész hónapban. Időközben elindította a rokkantsági ellátás megállapítására vonatkozó igényét. A benyújtott igényének elbirálása megtörtént, melyről 2014.01.20-án kapott határozatot, ami alapján 2013.12.09-től megállapítottak a rokkantsági ellátást. Kérdésünk, hogy a 2013.12. havi 08-as bevallással kapcsolatban van-e tennivalónk? A fenti ellátás mellett történő foglalkoztatása esetén a munkavállalót terhelik az egyéni járulékok /10+7+1,5/, valamint a munkáltatót a 27 % szociális hozzájárulási adó? 1041-en kell-e valamit bejelenteni a NAV-hoz? Köszönöm válaszukat!

Rokkantsági ellátás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Munkavállalónk rokkantsági ellátásban részesül, 1952-ben született. Komplex felülvizsgálatra nem hívták be, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál azt mondták, nem is fogják, mert állapota végleges. A szakvéleményben – ami 2005. évi – az áll, hogy a munkaképesség csökkenése 67%, III. csoport. Kérdéseim a következők: dolgozhat-e teljes munkaidőben; a jövedelemkorlát érvényes-e az ő esetében; nyugdíjas vagy sem, és milyen munkavállalói járulékokat kell vonni a jövedelméből? Válaszukat előre is köszönöm.

Így módosulhat a rokkantsági ellátás Cikk

A tavaly január 1-jétől bevezetett új rokkantsági ellátórendszert javítgatná az eltelt időszakban szerzett tapasztalatok figyelembevételével több kormánypárti képviselő közös indítványa, amelynek módosító javaslatairól várhatóan hétfőn szavaz az Országgyűlés.

Rokkantsági ellátás melletti ügyvezetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tulajdonosa munkaviszonyban látta el az ügyvezetői és személyes közreműködői tevékenységet. Most szeretné főállású katás vállalkozóként folytatni a tevékenységét, de egyelőre nem szüntetné meg a kft.-t. Egy rokkantsági ellátásban részesülő közeli hozzátartozója elvállalná 0 forint megbízási díj ellenében az ügyvezetést. Szeretnénk tudni: van-e akadálya ennek a megoldásnak? Keletkezik-e ebben az esetben neki, vagy a megbízónak bármilyen járulékfizetési kötelezettsége? Befolyásolja-e a későbbi szolgálati idő és öregségi nyugdíj kiszámítását (nincs járulékalapot képező jövedelem) a hozzátartozónak? Köszönettel: Pálházi Istvánné

Munka rokkantsági ellátás mellett Cikk

A megváltozott munkaképességű személyek új ellátórendszerének bevezetése következtében 2011. december 31-ével megszűnt a rokkantsági nyugdíj, baleseti rokkantsági nyugdíj, az átmeneti járadék, a rendszeres szociális járadék, a bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka.

Rokkantsági ellátásban részesülő öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött személy járulékfizetési kötelezettsége Kérdés

Rokkantnyugdíjas személy bt-beltagként részmunkaidős munkaviszonyban látta el 2011. évben az ügyvezetői teendőket. Nem végzett semmilyen tevékenységet, csak ügyvezető volt. 2012. január-február hónapban bt. főfoglalkozású beltagjaként megfizette a járulékokat, mert rokkantsági ellátásban részesülőként már nem volt nyugdíjas. 2012 márciusban betöltötte a rá irányadó nyugdíjkorhatárt. A nyugdíjbiztosítási igazgatóságon személyesen feltett kérdésére azt a választ kapta, hogy már nyugdíjas. (Ténykérdés, hogy nem rendelték be felülvizsgálatra sem, megkapott minden, a nyugdíjasnak járó kedvezményt is.) Így a nyugdíjkorhatár betöltésének napját követő naptól kiegészítő tevékenységű tagként látta el az ügyvezetési teendőket. A járulékokat a kiegészítő tevékenységű tagság szerint fizette meg. Egy 2013-ban a nyugdíjbiztosítóval történtfolytatott levelezés kapcsán kiderült, hogy a nyugdíjbiztosítónál a státusza továbbra is „rokkantsági ellátásban részesülő” maradt, annak ellenére, hogy betöltötte a nyugdijkorhatárt. Kérdésünk, hogy a bt. ügyvezetés miatti járulékfizetési kötelezettségének hogyan kell, illetve kellett volna eleget tennie egy nyugdíjkorhatárt betöltött, de nyugdíjasként nem nyilvántartott bt. beltagnak?

Nyugdíjkérelem: elutasítva Cikk

Majdnem minden negyedik nyugdíjra, illetve más nyugdíjszerű ellátásra vonatkozó lezárt kérelmet elutasítottak az év első felében a nyugdíjbiztosítási szervek.

Rokkantsági ellátás/nyugdíj és szolgálati idő Kérdés

Ha jól tudom, akkor egy rokkantsági ellátásban részesülő számára két lehetőség van, amikor eléri a nyugdíjkorhatárt: -- rokkantsági ellátás továbbfolyósításának kérése saját jogú öregségi nyugdíjként,-- saját jogú öregségi nyugdíj megállapítása iránti kérelem beadása.Kérdésem a második esettel kapcsolatos: saját jogú öregségi nyugdíj megállapításakor szolgálati időnek számít-e a rokkantsági ellátás és korábbi rokkantsági nyugdíj folyósításának időtartama, amikor a kérelmező ellátásban/nyugdíjban részesült?A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 46. § (3) szerint „az özvegyi nyugdíjra történő jogszerzés szempontjából szolgálati időként kell figyelembe venni ... azt az időtartamot, ami alatt az elhunyt jogszerző rokkantsági nyugdíjban, baleseti rokkantsági nyugdíjban vagy rokkantsági ellátásban részesült”.E rendelkezést analógiaként használva, -- HA AZ ÖZVEGYI NYUGDÍJ MEGÁLLAPÍTÁSAKOR szolgálati időnek számít a jogszerző rokkantsági nyugdíjban/ellátásban töltött ideje (tehát nem az özvegy, hanem a jogszerző szolgálati ideje!),-- AKKOR A SAJÁT JOGÚ NYUGDÍJ MEGÁLLAPÍTÁSAKOR MÉGINKÁBB szolgálati időnek kellene számítania a jogszerző (kérelmező) által rokkanantsági nyugdíjban/ellátásban töltött idő.Ugyanakkor, nem találam semmilyen konkrét jogszabályi helyet, ahol egyértelműen tisztáznák azt a kérdést, hogy a saját jogú öregségi nyugdíj megállapításakor szolgálati időnek számít-e az az idő, amikor rokkantsági ellátásban/nyugdíjban részesültem.Válaszát köszönöm.

A rokkantsági ellátás "átalakítása" öregségi nyugdíjjá Cikk

Olvasónk levélben kérte tanácsunkat, hogy a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságtól kapott öregségi nyugdíj-korhatárának betöltésére vonatkozó tájékoztatóban ismertetett lehetősége közül melyikkel éljen. Összefoglaljuk a tudnivalókat.

Rokkantsági ellátás Kérdés

2012-ben megállapított rokkantsági ellátás mellett családi gazdaság tagja, év végén jövedelme nincs, mivel a tételes költségelszámolás alkalmazásával rendelkezik számlákkal, valamint a 40 %-os kistermelői kölségáltalány miatt jövedelme nulla.

Milyen feltételekkel dolgozhat rehabilitációs ellátás mellett? Szakértői Kommentár

Sokak számára nem egyételmű, hogy az egyes ellátások mellett milyen feltételekkel folytathatnak keresőtevékenységet. Cikksorozatunk folytatásában a rokkantsági-, baleseti rokkantsági nyugdíj, rendszeres szociális járadás és átmeneti járadék helyébe lépő ellátásokkal, a rehabilitációs és rokkantsági járadékkal foglalkozunk.

Így dolgozhat nyugdíj mellett Szakértői Kommentár

Az elmúlt év elejétől az öregségi, nyugdíjszerű, illetve rokkantsági ellátásokat érintő rendszer átalakítása következtében még mindig gyakori problémát jelent, hogy melyik ellátás mellett megengedett, korlátozott vagy tiltott a keresőtevékenység folytatása. Kétrészes cikksorozatunkban az egyes ellátárokat és a hozzájuk kapcsolódó szabályozást mutatjuk be.

Rokkantsági ellátás után nyugdíj Cikk

Automatikus-e a nyugdíjas átminősítése rokkantnyugdíjasból? Olvasói kérdésre, Molnár László, az Adózóna nyugdíjszakértője válaszol.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink