hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így dolgozhat nyugdíj mellett

  • Molnár László
1

Az elmúlt év elejétől az öregségi, nyugdíjszerű, illetve rokkantsági ellátásokat érintő rendszer átalakítása következtében még mindig gyakori problémát jelent, hogy melyik ellátás mellett megengedett, korlátozott vagy tiltott a keresőtevékenység folytatása. Kétrészes cikksorozatunkban az egyes ellátárokat és a hozzájuk kapcsolódó szabályozást mutatjuk be.

1./ Keresőtevékenység  öregségi nyugdíj esetén

2012. január 1-jétől már csak kétféle sajátjogú öregségi nyugdíjat különbözetünk meg.

Az egyik, a felemelt öregségi nyugdíjkorhatár betöltésekor járó öregségi nyugdíj.

Az öregségi nyugdíjra jogosító korhatára annak, aki:

• 1952. január 1. előtt született, a betöltött 62. életév,
• 1952-ben született, a 62. életév betöltését követő 183. nap,
• 1953-ban született, a betöltött 63. életév,
• 1954-ben született, a 63. életév betöltését követő 183. nap,
• 1955-ben született, a betöltött 64. életév,
• 1956-ban született, a 64. életév betöltését követő 183. nap,
• 1957-ben vagy azt követően született, a betöltött 65. életév.

A férfiak és nők 62 éves korhatára 2010-től fokozatosan 65 évre emelkedik, az első érintett az 1952-ben született korosztály, az 1957-ben és az azt követő korosztállyal tetőzik (65 év). Az öregségi nyugdíjra jogosító korhatár betöltése után a nyugdíj mellett kereseti korlátozás nincs, az elért jövedelem nagysága a nyugdíj folyósítását nem befolyásolja.

A másik öregségi nyugdíjnak minősülő ellátás az a nők részére megállapítható korhatártól független öregségi nyugdíj, amelyet 40 évi jogosultsági idő megléte alapoz meg (fő szabályként ebből legalább 32 évnek keresőtevékenységgel szerzett időnek kell lennie, a többi gyermekneveléssel szerzett idő is lehet). Ez az öregségi nyugdíj a korhatár betöltése előtt vehető igénybe, de a korhatár eléréséig a keresőtevékenység korlátozott.

Ha a nyugdíjkorhatárt be nem töltött nő a tárgyévben biztosítással járó jogviszonyban áll (egyéni vagy társas vállalkozóként kiegészítő tevékenységet folytat), és az általa fizetendő nyugdíjjárulék alapja meghaladja a tárgyév első napján érvényes kötelező legkisebb munkabér havi összegének tizennyolcszorosát (éves keretösszeg 2013. évben 98 000 x 18 = 1 764 000 Ft), az éves keretösszeg elérését követő hónap első napjától az adott tárgyév december 31-éig, de legfeljebb az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak a nyugdíj folyósítását szüneteltetnie kell. Amennyiben a fizetendő nyugdíjjárulék alapja az éves keretösszeget a tárgyév decemberében haladja meg, a nyugellátás szüneteltetésére nem kerül sor, de a tárgyév december havi nyugellátást – a jogalap nélkül felvett ellátásokra vonatkozó szabály alkalmazásával – vissza kell fizetni.

Amikor ezt a kereseti korlátot 2008. január 1-jével a korhatárt be nem töltött nyugdíjas személyekre nézve bevezették, született egy átmeneti szabály, miszerint a kereseti korlátozás nem vonatkozik azokra, akik 2008. január 1. előtt nyugdíjba mentek. Ezt az átmeneti szabályt azonban 2012. január 1-jével hatályon kívül helyezték. A korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi CLXVII. törvény 3. § (2) bekezdés c) pontja szerint annak a korhatár előtti öregségi nyugdíjban részesülő nőnek a korhatár előtti öregségi nyugdíját, aki 2011. december 31-én rendelkezett a nők 40 évi jogosultsági idejére alapozott öregségi nyugdíjhoz szükséges jogosultsági idővel, korábbi nyugdíját automatikusan átalakították ilyen jogcímű (40 év jogosultsági időre alapozott) nyugdíjjá. Tehát ő továbbra is nyugdíjasnak számít. Ha keresőtevékenységet folytat, amíg a korhatárt be nem tölti, számolnia kell a fenti korlátozással, de azzal, ha 2007. december 31-én nyugellátásban részesült, akkor nála csak a 2012. június 30-át követően szerzett jövedelem vehető figyelembe.

A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság a nyugdíj folyósításának szüneteltetéséről, újbóli folyósításáról, valamint a jogalap nélkül felvett nyugellátás visszafizettetéséről – a nyugellátásban részesülő személynek tett bejelentése, illetve az állami adóhatóság által közölt éves keretösszegre vonatkozó összesített adatok alapján – hivatalból dönt.

A nyugellátásban részesülő személy tizenöt napon belül köteles bejelenteni a nyugdíj-biztosítási igazgatási szervnek minden olyan tényt, adatot, körülményt, amely a nyugellátásra jogosultságát vagy a nyugellátás folyósítását érinti.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
tgabci

Lehet, hogy nekem nem világos, de mi van azzal a társas vállalkozóval, aki 51-ben született, tehát idén tényleges öregségi nyugdíjas. Az ő keresete is korlátozva van? Válaszát köszönöm. Üdvözlettel Tóthné Gabi

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink