667 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére

Ingatlanvásárlás és induló kft. Kérdés

Egy most induló kft. vásárolna egy üzlethelyiséget. A kft. áfakörbe jelentkezne be. Jól értelmezzük a szabályokat, hogy fordított adózás körébe esik? Az új kft. állapítja meg az adót és vallja be? Ha a kft. ezt az ingatlant a későbbiekben bérbeadná, akkor csak áfásan tudja bérbe adni? Ezt az ingatlant fel kell újítani. A felújítással kapcsolatos költségek áfája levonható?

Ingatlan bérbeadása – költségelszámolás Kérdés

Magánszemélyként ingatlant adok bérbe. Az ingatlanba vásároltam egy zuhanyfülkét, melyről nyugtát kaptam. A nyugta elegendő bizonylat a zuhanytálca költségként történő elszámolására az ingatan bébeadásából származó bevétellel szemben, vagy csak abban az esetben érvényesíthető, ha arról névre kiállított számlát kértem? Előre is köszönöm a válaszát!

Szépségszalon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretnék segítséget kérni. Van egy szépségszalon, és úgy alakult, hogy a bérbeadó csak 1 ember nevére akarja kiadni a helyiséget, csak 1 darab számlát hajlandó kiállítani havonta. Jelen esetben a fodrásznak, aki katás egyéni vállalkozó. A szalonban van műkörmös és kozmetikus is. Mindegyikőjük katás egyéni vállalkozó. Azt tudom, hogy ingatlan-bérbeadás esetén nem lehet az egyéni vállalkozó katás. Milyen megoldás létezik, hogy a körmös és a kozmetikus is jogosan legyen a szépségszalonban? Köszönöm előre is a segítséget!

Ingatlanbérlés Kérdés

Cégünk ingatlant bérel, istállókat, technológiával együtt. A bérbeadó nem jelentkezett be az ingatlan-bérbeadás tevékenységre az áfa hatálya alá. De mivel technológiával együtt történik a bérlés, ezért áfásan számlázza a bérleti díjat. Helyesen jár-e el?

Magánszemély bérbeadott ingatlanának beszerzési értéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy jól értelmezem-e a szja-törvény 11. melléklet II. rész 2/c) pontot, vagyis a magánszemély bérbeadott ingatlanának beszerzési értékébe (mely alapján az értékcsökkenést számítjuk) a vételár mellett beletartozik a szerzéskor fizetett vagyonszerzési illeték is? Válaszát előre is köszönöm.

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy család áll a vállalkozó apából, biztosítási jogvszony nélküli anyából és két kiskorú gyermekből. Az apa vásárolt a gyermekek nevére egy ingatlant bérbeadás céljából. Az anyukának haszonélvezeti joga van rajta. Az apuka sehol nem szerepel. Ezt az Ingatlant hivatalosan bérbe kívánják adni. Kérdésem, hogy a kedvezőbb adózás végett kiadhatják-e külön-külön az ingatlant a két kiskorú gyermek és az anyuka? A kiskorú gyermekek miatt van-e valamilyen gyámhatósági engedélyre szükség? A költségeket ki számolhatja el közülük? Az értékcsökkenés elszámolható, ha igen, kinél? Együtt kell-e vagy külön-külön adózni? A családi házban összesen négy lakás lesz bérbeadva. Előre is köszönöm a segítségüket.

Kinek kell pénztárgép ingatlan kiadásakor? Itt a válasz Cikk

Turistáknak lakást bérbeadók kötelesek pénztárgépet használni erre a tevékenységre? – kérdezte olvasónk. Juhász Tibor okleveles adószakértő válaszolt.

Fordított adózás Kérdés

Társaságunk ingatlan-üzemeltetéssel, -bérbeadással foglalkozik, tevékenysége tekintetében bejelentkezett az adókötelezettség alá. Tulajdonában van két egymással szomszédos, de külön helyrajzi számon nyilvántartott ingatlan. Az egyiken egy épület található, a másik jelenleg üres. A társaság a meglévő épületet fel kívánja újítani, az üres telekre egy új épületet fog felépíttetni, melyet egy átjáróval összeköt a másik ingatlanon meglévő épülettel. A két építési-szerelési munkával ugyanazt a kivitelezőt bízza meg. Az új épületre vonatkozóan rendelkezik építési hatósági engedéllyel, a felújítandó épület tekintetében jelenleg nincs szükség építési hatósági engedélyre, ehhez elképzelhető, hogy a meglévő tűzvédelmi rendszer kismértékű átalakítása miatt a tűzoltóság jóváhagyása szükséges. Kérdésünk, a két szolgáltatás áfakötelezettségére vonatkozik, a fordított és az egyenes adózás alkalmazása nem egyértelmű számunkra. Ha ugyanazt a fővállalkozót bízzuk meg egy szerződésben a két különálló, különböző ingatlanon végzett, egyrészt engedélyköteles, másrészt nem engedélyköteles munkával, akkor lehet-e az egyik munka fordított áfás, a másik egyenes áfás? Ha két külön szerződést kötünk a fővállalkozóval a különböző munkára, a különböző ingatlanokra, akkor alkalmazható-e különböző áfakezelése az ügyleteknek, attól függetlenül is, hogy összekötjük egy folyosóval a két ingatlant?

1453-as szja-bevallás helyes kitöltése Kérdés

Házasságban 3 kiskorú közös gyermeket nevelünk, mindhárom után a férjem nevén igényeljük a családi pótlékot. A családi kedvezmény éves kerete 3x206 250x12 hónap=7 425 000 forint. A családi kedvezményt megosztjuk, így a férjem kettő gyermekre tekintettel éves szinten 4 950 000 froint után veszi igénybe a családi kedvezményt és a családi járulékkedvezményt. Én pedig egy gyermekre tekintettel veszem igénybe 2 475 000 forint után a családi kedvezményt és a családi járulékkedvezményt. A férjem keresete havonta 200 000 forint, az enyém havonta 100 000 forint. Így ő 2 400.000 forintos keresett a munkahelyen éves szinten, valamint 408 000 forint családi járulékkedvezményt vett igénybe. Én 1 200 000 forintot kerestem éves szinten és 204 000 forint családi járulékkedvezményt vettem igénybe. Ami gondot okoz: A férjem önálló tevékenység címen (adószámmal rendelkezik) ingatlan-bérbeadás jogcímen éves szinten 490 000 forint bevételt szerzett, amelyből a 10 százalékos költséghányad levonása után 441 000 forint jövedelme keletkezett éves szinten, ehhez kapcsolódóan a kifizetők év közben a 16 százalékos szja-előleget le is vonták összesen 74 400 forint összegben. Mivel ez a jövedelem is összevonandó jövedelem, így felborul az szja-bevallás kitöltése. A 2 400 000 forinttal és az önálló tevékenységből származó 441 000 forinttal számolva összesen 2 841 000 forintot kkalkulál a bevallás a családi kedvezménybe, és mindenáron a levont adót 74 400 forintot visszaigénylendőnek hozza fel. A férjem az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelemből az szja-t megfizette, és nem is akarja visszaigényelni.

Ingatlan-bérbeadás katásként Kérdés

Tisztelt Adózóna! Katás egyéni vállalkozó vagyok. Résztulajdonosként (a társtulajdonosok hozzájárulásával) egy cégnek szeretném a közös tulajdonú ingatlant bérbeadni. A leendő bérbevevő a rezsiköltségekről is számlát (továbbított szolgáltatás?) kér. Szeretném, ha tájékoztatnának a feladataimról és kötelezettségeimről. Eddig még nem volt ilyen jellegű feladatom, és nem szeretnék az adóhatósággal vitába keveredni. Válaszukat előre is köszönöm.

Adóbevallási teendők halál esetén Kérdés

Egy közúti balesetben elhunyt személy munkaviszonyban állt, ingatlan-bérbeadással foglalkozott és evás egyéni vállalkozása is volt, melyet ötödik éve szüneteltetett. Ilyen esetben az utolsó év adóbevallását a NAV készíti el, de ehhez az örökösnek is kell adatot szolgáltatni. A munkaviszonyhoz rendelkezésre áll a munkáltató által kiállított kilépő lap, az ingatlan-bérbeadáshoz a tárgyévi kiállított számlák, az egyéni vállalkozásról nem sikerült anyagot fellelni. Az elhunyt adózásával kapcsolatban milyen teendői vannak ilyen esetben az örökösnek? Van-e külön teendője az egyéni vállalkozás megszűnésével kapcsolatban?

Ingatlan-bérbeadás + rezsi szja Kérdés

Kedves Szakértő! Magánszemélyként egy kis lakást szeretnék bérbeadni szintén magánszemélynek havi 40 000 forintért. Év végén egy számviteli bizonylatot állítanék ki az összegről, 10 százalékos költséggel számolva a 90 százalék után fizetném negyedévente az szja-t. Több helyen is olvastam, hogy a rezsit is bele kellene számítani a bérleti díjba? Hiszen így a 10 százalék költségelszámolás értelmét veszti, valamint egy nem létező bevétel után miért kellene adózni? Pédával: bérleti díj: 480 000 forint, rezsi havi 15 000 forinttal számolva 180 000 forint. Erre jutó szja 95 040 forint lenne. Rezsi nélkül: 69 120 forint. Kérdésem az lenne, hogy a szerződést hogyan kell írni, vagy mi a megoldás, hogy a rezsiköltség ne számítson bele a bevételbe? Költségként tudom, hogy le lehet vonni, de sok pluszmunkával járna a rezsiköltségek gyűjtögetése, vezetése. Én úgy érzem, hogy ez egy szükséges rossz, plusz teher nekem, amit, ha lehetséges – természetesen törvényes keretek között – szeretnék elkerülni. Üdvözlettel, várom válaszukat.

Szálláshely-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni hogy a feleség tulajdonában lévő házat a férj egyéni vállalkozásának keretében szálláshelyként bérbeadhatja-e? Eddig, mint adószámos magánszemély adta bérbe a feleség, de mivel a férjének is van ház a tulajdonában, amit a vállalkozás keretében bérbead, a feleség házát is bevihetné a vállalkozásába? Kell valamilyen szerződés abban az esetben, ha igen? Válaszát előre is köszönöm!

Iparűzési adó: pórul járhat, ha nem tudja, hogy ez is telephelynek számít Cikk

Telephelynek számít-e az iparűzési adó szempontjából a társaság által vásárolt és bérbeadással hasznosított lakóingatlan – kérdezte olvasónk. dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Ingatlan-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. 4 tagból áll, 1 beltag és 3 kültag (családi vállalkozás). A bt. tulajdonában van két nagy értékű ingatlan. Ebből az egyiket el szeretnénk adni úgy, hogy a vételárat a társaságból ki szeretnénk venni, és – már mint magánemberek – lakás építésére, -vételére szeretnénk felhasználni a pénzt. A szóban forgó ingatlant jelenleg bérbeadással hasznosítjuk, és az áfás elszámolást választottuk rá. Tudomásom szerint a következő értékesítési formák lehetségesek: 1. A tulajdonos bt. értékesíti az ingatlant. 2. Ha a társaság szétválna, és az egyik társaságban csak a szóban forgó ingatlan szerepelne, a tulajdoni hányad eladása az új társaságnál lehetséges-e? 3. Egyéb értékesítési forma is van? Milyen adóterhek terhelik a bt.-t az egyes értékesítési formáknál? A kérdésem lényege, hogy mikor, milyen értékesítési formánál marad meg több bevétel a tulajdonosoknak, valamint milyen adóterhek terhelik az egyes értékesítési formánál a vevőt? Köszönettel: Zsuzsa

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink