667 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére

Ingatlan-bérbeadás külföldi ingatlan esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországon élő és dolgozó magánszemély katás vállalkozó és magánszemélyként bérbeadó is. A férje kapcsán 50 százalékban egy osztrák ingatlan tulajdonosa is. Ezt az osztrák ingatlan kívánja bérbeadni, a teljes bevétel a magyar számlájára érkezne. Kell osztrák adóhatósági engedély vagy adószám a kiadáshoz? Esetleg magyar EU-s adószám? De a katásnak lehet, hiszen nem adhat bérbe? Segítséget kérek, ez hogyan kivitelezhető, hogyan kell bevallani, és hol? Köszönettel.

Bérbadás céljára használt ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég ingatlan (nem lakó) bérbeadása céljából üzemeltet egy ingatlant. E tevékenységére tekintettel bejelentkezett az áfa hatálya alá. Az ingatlant most értékesíteni akarja. A működés során végzett az ingatlanon karbantartást, beruházást, melynek áfáját levonta. Az ingatlanértékesítésre nincsen bejelentkezve az áfa hatálya alá, tehát adómentesen értékesít. Az lenne a kérdésem, hogy az ingatlan adómentes értékesítése következtében a korábban a beruházási, karbantartási tevékenység során levont áfával kapcsolatban felmerül-e valamilyen arányosítási kötelezettség? Köszönettel: Ferenczi Zsolt

Ingatlan-bérbeadás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan történik az adózás, ha magánszemély ad bérbe lakást, és a szerződésben meghatározott bérleti díjon kívül a felmerült rezsiköltségeket (közös költség,fűtés, víz, áram) a kifizetett számlák alapján utólag megtéríti a bérlő? (A számlák a bérbeadó nevére szólnak.) Értékcsökkenés ilyenkor számolható-e el? Köszönettel várom a válaszát.

Bérelt ingatlan bérbeadásának áfavonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egyik telephelyét bérli, ahonnan áfás számlát kapunk. Szeretnénk most ennek egy részét (parkoló egy részét) mi is bérbeadni. Azt szeretném kérdezni, hogy részünkről milyen (áfás vagy mentes) számlát kell kiállítani, ha cégünk a bérbeadási tevékenységre a mentes számlázást választotta? Köszönettel!

Építményadó továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem ingatlan-bérbeadással foglalkozik, mely áfás tevékenység. Most úgy döntött, hogy az építményadót is továbbszámlázza bérlőknek. Kérdésem lenne, hogy ez, mint mellékszolgáltatás, felveszi a főszolgáltatás, vagyis a bérlés áfáját, vagy mint építményadót, áfa hatályán kívüliként kell továbbszámlázni? Válaszát előre is köszönve, tisztelettel.

Kártérítés Kérdés

Ingatlan-bérbeadással foglalkozó társaság (továbbiakban: társaság) bérlőjével hosszú távú bérleti szerződést kötött. Az ingatlan-bérbeadás tekintetében a társaság az áfakötelezettséget választotta. A bérleti szerződés szerint a bérlő havonta bérleti díjat és üzemeltetési költséget köteles fizetni. A bérleti szerződés futamideje már több éve lejárt, a bérlő azonban nem költözött ki a bérleményből, azt nem szolgáltatta vissza. A felek több éve egyeztetnek az ügy lezárásáról – bírósági per is folyamatban van -, de a társaság semmilyen díjat nem számláz a bérlőnek, és a bérlő semmilyen díjat nem fizet a bérleti szerződés lejárta óta. A bérleti szerződés erre az esetre úgy rendelkezik, hogy amennyiben a bérlő a szerződés lejártakor nem szolgáltatja vissza a bérleményt, abban az esetben minden megkezdett napra a bérleti díj napi összegének a kétszeresét köteles megfizetni. A felek peren kívüli egyezséget kívánnak kötni, amit a bíróság is megerősít. Az egyezség szerint, mivel a bérleti szerződés megszűnt, a bérlő megfizeti több évre visszamenőleg a szerződés lejárta óta elmaradt bérleti díjnak és üzemeltetési költségnek megfelelő összeget, mivel továbbra is használta, használja az ingatlant. Ennek a megfizetett összegnek az áfakötelezettség meghatározásával, számlázásával kapcsolatban kérjük állásfoglalásukat. Véleményünk szerint, mivel a bérlő nem a szerződés rendelkezéseinek megfelelően járt el, ezért jogellenesen kárt okozott, a fizetendő összeg kártérítésnek minősül.

Kata választását kizáró körülmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy ha egy vállalkozás, amely az év első két hónapjában társasági adóalany volt, majd ezután kivaalany lett, a következő adóévre választhatja-e a kata adózást, ha a társasági adóalanyiság időszakában származott bevétele ingatlan-bérbeadásból? A katatörvény szerinti "választás éve" az egy üzleti évre értendő-e? Köszönöm a válaszát

Ingatlan-bérbeadás: amikor kell adószám, és amikor nem Cikk

Különbséget kell tenni a hosszabb időre szóló ingatlan-bérbeadás és a rövid távú, néhány vendégéjszakára szóló szolgáltatás között. Míg az egyiknél nem, a másiknál kötelező az adószám – hívja fel a figyelmet közleményében a NAV.

Szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségét: társasház bérbead területet egy kft.-nek. A bérleti díj számláját úgy állítja ki, hogy levonja belőle az szja-t. Ezt az szja-t (nem magánszemély) a 08-as bevalláson kell-e bevallani?Év végén milyen igazolást kell adni a társasháznak? Segítségét köszönöm. Ildi

SZJ (áfa) besorolás Kérdés

Ismerősöm teniszpályákat üzemeltet (a terület tulajdonosától bérli az ingatlant, amelyen már kialakított pályák voltak, az ő vállalkozása végzi a fenntartási munkákat, és fejleszti a területet, és ő adja ki a saját nevében az amatőr sportolóknak játék céljára a pályákat). A társaság 4 évvel ezelőtti alapításakor a 92.61.10.0 SZJ számot (sportpálya működtetése) vették fel főtevékenységként, ami normál áfakulcs szerint adózik. Időközben ismerősöm a hasonló tevékenységet végzőktől megtudta, hogy ők SZJ 70.20.12.4 számon áfamentesen számláznak sportépítmény bérbeadása jogcímén. Tanácsomat kérte, hogy számlázhat-e a továbbiakban ő is így. Kérdéseim: a ténylegesen végzett és a fentiekben leírt tevékenység ténylegesen melyik SZJ szám (és áfakulcs) alá sorolandó? Nyilván nem választható, így, ha ingatlan-bérbeadásnak minősül, akkor – mivel nem élt az adókötelessé tétel választásának lehetőségével – az elmúlt évek számláit mind hibás kulccsal állította ki, és önellenőriznie kellene? Ügyfeleivel (magánszemélyek) bruttó bérleti díjban állapodott meg, velük utólagos elszámolásra nincs is lehetőség, ennek megfelelően a számla végösszege lehet egy önellenőrzésnél az új nettó összeg? Ha mindkét SZJ alkalmazható, akkor szabadon alkalmazhatja az új tevékenységi kör bejelentését követő naptól az adómentes ingatlan-bérbeadást? Megtisztelő válaszukat megköszönve, üdvözlettel: Tulipán Anna

Ingatlan-bérbeadás: ki változtathat év közben az áfabesoroláson? Cikk

Lehet-e év közben módosítani kijavítási kérelemmel az ingatlan-bérbeadás áfabesorolását, ha év elején mulasztott az adózó? – kérdezte olvasónk. Bartha László, adójogi szakjogász válaszolt.

Megjelent az augusztusi VálaszAdó Cikk

Kiemelt hangsúlyt kaptak júliusban az Adózóna hasábjain az ingatlanvásárlással, -hasznosítással összefüggő témákról szóló cikkek. Nagy érdeklődés övezte közülük az ingatlan-bérbeadásra, szálláshely-szolgáltatásra vonatkozó szabályokat taglaló írásunkat, valamint a július 1-jén startolt, „családok otthonteremtési kedvezménye” (CSOK) címen igényelhető állami támogatás új rendjét táblázattal bemutató cikkünket.

Kapcsolt szolgáltatás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megbízóm ingatlant ad bérbe. Az ingatlan-hasznosításra áfaalanyiságot választott. Tevékenységének végzése helyén bevezette az önkormányzat az építményadót, amelyet a bérbevevővel egyeztetve a részére továbbhárít. Mivel az ingatlan-bérbeadáshoz kapcsolódik az építményadó, ezért azt kértem a megbízómtól, hogy azt is áfával növelve számlázza tovább. Kérem iránymutatását, hogy az építményadó továbbszámlázásakor helyes-e az, hogy áfával növelve hárítják át. Köszönettel: Borsosné Pál Ildikó

Bérbeadásra szánt ingatlan felújítása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy ingatlant szeretnénk 1,5 millió forint értékben felújítani és utána magánszemélyként bérbeadni. A felújítás költségét levonhatom a bérletidíj-bevételből? Ha igen, akkor csak az azévi bérleti díjból vonható le? Van valami értékhatár, hogy mennyi költség vonható le a bérletidíj-bevételből? Előfordulhat, hogy tételes költségelszámolás esetén akár nullára csökken a jövedelem bizonyos időszakban? Amit év közben nem tudtunk levonni, azt év végén az szja-bevallásban érvényesíthetünk. Például havi 80 ezer forint a bérleti díj. Abban a hónapban ráköltöttem a házra 200 ezret számlával igazoltan. Abban a hónapban a jövedelmem nulla forint. A fennmaradó 120 ezret később még valahol levonhatom? Csak a bérbeadás ideje alatt felmerült felújítási költség vonható le, vagy a bérbeadást megelőző felújítás költsége is elszámolható? Köszönettel.

Építményadó? Kérdés

Dr. Kelemen László és Rácz Gábor "Bírságot fizethet, ha az ingatlan hasznosításakor nem figyel ezekre" szakértők cikkéhez kapcsolódó kérdésem: Azon magánszemélyek, akik a fentiek szerint az egyéb szálláshely-szolgáltatás tevékenységet végzik, és esetleg az adókötelezettségeiket nem megfelelően teljesítik, vagy nem akarnak az ehhez kapcsolódó adminisztrációs terhekkel foglalkozni, igénybe vehetnek közvetítő vállalkozást. Azaz a tevékenység továbbra is marad a szálláshely-szolgáltatás, de azt már nem a magánszemély, hanem a közvetítő vállalkozás végzi. A magánszemély és a közvetítő vállalkozás között ebben az esetben már megvalósul a fentiek szerinti ingatlan-bérbeadás esete. Ezáltal a magánszemély azon kívül, hogy jogkövető magatartást tanúsít, kedvezményesebben adózik, és nem kell az adminisztrációval sem foglalkoznia. Kérdés: ebben az esetben kell-e építményadót fizetni, és azt ki fizeti? Dr. Viszoki Gábor

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink