667 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére

Ingatlan-bérbeadás kettős állampolgárként Kérdés

Egy német-magyar kettős állampolgárságú magánszemély kiadná a budapesti lakását egy szerb magánszemély részére. Jelenleg Németországban él, bérelt lakásban. A németországi lakás bérleti díja levonható költségként a budapesti lakás bérleti díjának bevételéből? Úgy tudom, ha nincs magyarországi bejelentett lakcíme, akkor nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetnie a bérleti díj után (persze csak, ha amúgy is meghaladja az 1 millió forintot).

Kaució beszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég hosszú távra bérbeadott egy ingatlant. A bérbevevő 1998-ban 3 millió forint kauciót fizetett, mely összegről 2 millió 400 ezer forint + 600 ezer forint áfa összegben a bérbeadó számlát állított ki, és az áfát be is fizette. Most a bérleti szerződést felbontják. A bérbevevő 3 millió forint + 810 ezer forint áfa bérleti díjjal tartozik a bérbeadónak. A kauciót szeretnék beszámítani a bérletidíj-tartozásba. Ebben az esetben 3 millió 810 ezer - 3 millió = 810 ezer forinttal tartozik a bérbevevő. Jól gondolom-e, hogy mivel annak idején már 600 ezer forint áfát befizetett, most csak a különbözetet, 210 ezer forint áfát kell befizetni a bérbeadónak? Hogyan kell bizonylatolni a fenti ügyletet? Üdvözlettel várom válaszát.

Áfavisszaigénylés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlanvásárlás és -bérbeadás tekintetében is áfakörös cég a beruházási és vásárlási költség áfáját vissza szeretné igényelni. Az áfakörből e tevékenység tekintetében mennyi idő múlva léphet ki a visszaigénylést követően? Köszönettel.

Fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. fejlesztési tartalékot képzett az elmúlt évben, és kérdezni szeretnénk, hogy általánosságban használtan vásárolt eszközre felhasználható-e a fejlesztési tartalék? Példa: használt tehergépkocsi, használt gyártósor Továbbá, ha hitelből finanszírozott egy beruházás, például telephelyvásárlás, akkor arra felhasználható-e a fejlesztési tartalék? Ha egy cég ingatlan-bérbeadással foglalkozik, és a lakást vette meg hitelből, akkor annak felújítási költségére igénybe veheti a fejlesztési tartalékot? Köszönöm!

Visszaigényelhető áfa Kérdés

Szép jó napot! Az alábbiakban kérem a segítségüket: Most induló társaságnak kétféle tevékenysége van: – saját tulakdonú ingatlan adásvétele, – saját tulajdonú ingatlan bérbeadása. Áfára az általános szabályok szerint jelentkezett be. Ebben az évben "valószínű" még nem fog folytatni tevékenységet. Ügyvédtől, könyvelőtől van számlája, amelyek tartalmaznak visszaigényelhető áfát. Ennek az áfája, ha idén nem lesz tevékenysége, visszaigényelhető? Vagy miután csak a fent leírt két tevékenység szerepel a tevékenységi körében, és nem jelentkezett be áfára, nem igényelhető vissza az ügyvédi és könyvelési számlában lévő áfa. Válaszukat köszönöm. Üdvözlettel: Szalay Ilona Margit

Ingatlanáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egyéni céget alapít. Az egyéni vállalkozásban lévő eszközeit átviszi az egyéni cégbe, kivéve az üzemépületet, mely elég jelentős értéket képvisel. Az ingatlan áfáját építkezéskor levonta, mivel azt adóköteles tevékenységhez hasznosította. Az épületben ezután is termelés folyik, amely termelés áfaköteles, és az egyéni cégnek levonási joga van. (Ugyanazon termelő tevékenységhez hasznosítja az épületet, mint korábban, csak bérleti jogviszonyban, mint bérbevevő.) Az egyéni vállalkozás megszűnése után az adózó, mint magánszemély adja bérbe a tulajdonát képező ingatlant az egyéni cégnek, és mivel az a következő lépésben kft.-vé akar alakulni, majd a kft.-nek. Az egyéni vállalkozás megszűnése előtt dönthet-e úgy, hogy a bérbeadási tevékenységet, mint magánszemély végzi, és az áfatörvény 86. § 1. bekezdés l pontja szerinti adómentes bérbeadási tevékenységet adókötelessé teszi? Döntése alapján jogosult lesz-e arra, hogy az egyéni vállalkozás megszűnésének időpontjában az egyéni vállalkozásban levont áfát nem kell visszafizetni, hanem majd csak esetleg akkor – jóval későbbi időpontban –, amikor az eszközt ténylegesen kivonja a termelésből a bérbeadás megszűnésekor? Azt tudom, hogy ebben az esetben fordított áfás számlát kell kibocsátania a bérbevevő felé, aki köteles lesz a bérleti díjra az áfát felszámítani, bevallani, amit le is vonhat, mivel a tevékenysége feljogosítja rá. A választ előre is köszönöm. Bernáthné

Gyes mellett fizetővendéglátás, ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem gyes mellett kívánja a lakását egy cégen keresztül bérbe adni, rendszeresen 1-2 napra turistáknak. Kell-e tb-járulékot fizetnie maga után, mivel úgy tudom, erre a tevékenységre adószámot kell kiváltani. Nem veszélyezteti ez a tevékenység a gyesét? Üdvözlettel, Uchály Andrea

Pénztárgép Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk kávézó üzemeltetésével foglalkozik. Az eladott tételeket beütjük a pénztárgépbe. A kávézó helyiséget időnként bérbe adjuk. Eddig a törvényi előírásnak megfelelően számlát állítottunk ki tárgyi mentes áfakóddal. Szeretném megkérdezni, hogy a bérbeadásról szóló tételeket be lehet ütni a pénztárgépbe? Természetesen a nullás áfakóddal. Köszönöm válaszukat. üdvözlettel: Gold Judit

Kata és bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély (aki egyben katás egyéni vállalkozó kozmetikus) egy lakásszövetkezettől bérel ingatlant, ennek az ingatlannak egy részét továbbszámlázza egy kiskereskedőnek, természetesen a szja-törvény szerint elkülönítetten a katás bevételektől. A kérdés az lenne, hogy az ingatlan másik részét szeretné szépségszalonná alakítani, milyen formában adhatja bérbe ezt a saját katás egyéni vállalkozásának? Válaszát előre is köszönöm.

Ingatlan-bérbeadás kényszertörlés alatti bérlőnek Kérdés

Tisztelt Adózóna! Cégünk, egy kft., az egyik ingatlanát bérbe adta egy betéti társaságnak 2014. január 1-jétől kezdődően. A bérbeadásra áfakötelezettséget választottunk. A közöttünk lévő jó kapcsolatra tekintettel úgy állapodtunk meg, hogy másfél évente számolunk el a bérleti díjjal utólag. Vagyis az első elszámolási időszak 2014. 01. 01-től 2015. 06. 30-áig tartott. Közben azonban a bérlő társaság beltagja 2015. április 15-én elhalálozott, a bt.-t pedig májustól kényszertörlési eljárás alá vették. Kérdéseink a következők: 1. Valóban igaz az, hogy 12 hónap után számlát kellett volna kiállítanunk annak ellenére, hogy a bérleti díj fizetése még nem volt esedékes? 2. Mi legyen a sorsa a 2015. január és április, vagyis az elhalálozásig terjedő időszak bérleti díjával? Számlát ki kell állítani? Ebben az esetben mi a teljesítés időpontja? Ezt az összeget ki fogja megtéríteni az eljárás során?

Időszakos elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy éves épületbérleti szerződésem. Évente egyszer számlázok, decemberben, az egész évi bérleti díjat. Leszámlázom például december 10-én, fizetési határidő december 31., és a teljesítés is 2015-ben; ezt így kell számláznom? 2016-ban pedig akkor járok el helyesen, ha a teljesítés december 31., és a számla kelte például 2017. január lesz, és a fizetési határidő is január lesz? Ebben kérném segítségüket: Köszönettel.

Ingatlan-bérbeadás, külföldi munkaviszony – Lakcím Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély Ausztriában rendelkezik munkaviszonnyal. Magyarországon bérbeadásból származik jövedelme. Eddig csak Magyarországon volt lakcíme, ingázott. Most viszont külföldön rendelkezik már állandó lakcímmel, magyar címe csak ideiglenes lett. A bérbeadásból származó jövedelem adózásán ez változtat? Segítő válaszát köszönöm.

Eho – Bérbeadás és külföldi munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély külföldön, Ausztriában rendelkezik munkaviszonnyal, külföldön biztosított. Magyar illetőségű. Magyarországon ingatlan-bérbeadásból származó jövedelme meghaladja az 1 millió forintot. Keletkezik ehofizetési kötelezettsége? Ha niem, akkor bevallása hogyan történik: A1-es igazolás birtokában az szja-bevallásában az ehót egyszerűen nem tünteti fel? „A Tbj. 13. §-ában említett közösségi rendelet hatálya alá tartozó, másik tagállamban biztosított személy jövedelme után nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetni. Az egészségügyihozzájárulás-fizetési kötelezettség alóli mentességet a természetes személy az illetékes külföldi hatóság által kiállított, a másik tagállamban fennálló biztosítást tanúsító igazolással igazolja.” Válaszát előre is köszönjük.

Haszonélvezeti jog megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lehetőség van-e a haszonélvezeti jog megosztására a haszonélvező és a tulajdonos között abban az esetben, ha az ingatlan tulajdonosa jelenleg kettő kiskorú? Az egyik szülő a haszonélvezeti jog birtokosa. Az egyik kiskorú márciusban már nagykorú lesz. A szülő, illetve a leendő nagykorú gyremek szeretné a haszonélvezeti jogot megosztani, mivel csak így lehet kedvezőbben az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet megosztani. Kell-e ezt a földhivatali nyilvántartásba bevezetni? Előre is köszönöm a válaszát.

Ingatlan-bérbeadás – számlázás Kérdés

Gazdasági társaság rendelkezik egy használaton kívüli épülettel, melyet bérbeadással kíván hasznosítani. A társaság áfakörös, pénzforgalmi áfás. Kérdésem az, hogy hogyan, milyen módon kell a bérbeadásról szóló számlát kiállítani, ha a bérbevevő vissza kívánja igényelni a számlában szereplő adót? Milyen bejelentési és egyéb kötelezettsége keletkezik a bérbeadó társaságnak?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink