667 találat a(z) ingatlan-bérbeadás cimkére

Ingatlan-bérbeadásból jövedelem két tulajdonos esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni. Adott egy ingatlan, ahol férj és feleség 50-50 százalékban tulajdonosok. Az ingatlant 120 ezer forintért szeretnék bérbe adni, de ha csak egyikük adja bérbe, akkor már eho is fogja terhelni a kapott összeget. Van-e rá mód, szabályos-e, ha két névre kapják 60-60 ezer forint értékben a bérleti díjat egy bérlőtől, megszabadulva így az eho terhétől? Köszönöm szépen a segítségét!

Ingatlan-bérbeadás magánszemélyként Kérdés

A következő kérdésben kérném a segítségüket. A társaság irodát bérel adószámos magánszemélytől. December hónapra azonban a másik tulajdonostól kapott bérleti díjra számlát. (A szerződésben mindkét tulajdonos szerepel mint bérbeadó.) Ezt a számlát a tulajdonos mint egyéni vállalkozó adta. Az egyéni vállalkozók nyilvántartásában azonban az szerepel, hogy 2014.07.01-től szünetelteti a vállalkozói tevékenységét. A tulajdonosok könyvelőjétől azt a felvilágosítást kaptuk, hogy a tulajdonos mint magánszemély adta a számlát, de miután egy személynek csak egy adószáma lehet, ezért adta a számlát az egyéni vállalkozói adószáma feltüntetésével. Az egyéni vállalkozói tevékenysége között az ingatlan-bérbeadás nem szerepel. Kérdésem az, hogy ha egy egyéni vállalkozó szünetelteti a tevékenységét, akkor állíthat-e ki számlát? (Szerintem nem.) Valamint az, hogy ha az egyéni vállalkozó szünetelteti az egyéni vállalkozását, akkor mint adószám nélküli magánszemély adhat-e bérbe ingatlant? Ha igen, akkor számviteli bizonylatot kell-e adnia a bérbeadásról az adóazonosító jelének feltüntetésével, hiszen adószám hiányában nem tud számlatömböt vásárolni. Gondolom, ebben az esetben sem használhatja az egyéni vállalkozásában vásárolt számlatömböt, az egyéni vállalkozói (szüneteltetett) adószámával? Még egy kérdés: a nem adószámos magánszemélynek a tevékenység megkezdését be kell-e jelentenie, és ha igen, akkor hova? Válaszukat köszönöm. Üdvözlettel: Marcsi

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy társaságunk, amely adószámos magánszemélytől bérel ingatlant, ő bejelentkezett a NAV-hoz, hogy áfás lesz. A bérletidíjszámlát a cég áfásan kapja, ezzel nincs is gond. A kérdésünk az lenne, hogy az 15 százalékos szja-t mi után számoljuk? A bérleti díj havi 750 ezer forint vagy 750 ezer forint plusz áfa után? Illetve a számla helyes kiállítását szeretném még megkérdezni, hogy a levont előleget kötelező-e a számlán feltüntetni. Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm.

Katás egyéni vállalkozó Kérdés

Ügyfelem heti 36 órás munkaviszony mellett belépett a katába, de már évek óta mint adószámos magánszemély bérbe ad gazdasági épületet. Kérdésem, hogy így ez rendben lesz-e? Válaszukat köszönöm.

Eho 2017 Kérdés

Tisztelt Adózóna! A legutóbbi oktatáson, amin részt vettem, azt a tájékoztatást kaptam, hogy 2017. január 1-jétől megszűnik(het) az ingatlan-bérbeadás után fizetendő ehokötelezettség. Most, hogy megszavazták a jövő évi adócsomagot, erre vonatkozóan nem találok információt. Lehet, hogy mégis megmaradt az 1 millió forintot meghaladó, bérbeadásból származó jövedelem ehokötelezettsége? Válaszukat köszönöm!

Kata választása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a vállalkozásba bevitt üzletből bérbeadási bevételt számolt el 2016-ban. Amennyiben 2017-ben szeretné a katát választani, milyen lépéseket szükséges megtennie akkor, ha az ingatlant továbbra is szeretné bérbe adni? Az ingatlannyilvántartásban férj és feleség nevén szerepel az ingatlan. Választhatja-e bármikor, hogy az ingatlan-bérbeadási tevékenységet magánszemélyként folytatja? Ebben az esetben ki kellene vonni a vállalkozásból az ingatlant? Ha igen, milyen adófizetési kötelezettség merül fel utána (szja, áfa )?

Katás egyéni vállalkozó – bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó katás bevétele szolgáltatásból származik. Magánszemélyként bérbe adja a lakását. A bérbeadási tevékenységet bejelentette a NAV-nak a 16T101E nyomtatványon. Így neki mint magánszemélynek be kell adnia az szja-bevallást a bérbeadásról, de ez elkülönül a katás egyéni vállalkozói bevételtől, nem adódik azzal össze. Ön szerint is így van? 2017. évben is a fentiek szerint adózik a vállalkozó? Köszönöm válaszát.

Katás egyéni vállalkozó és magánszemélyként ingatlan-bérbeadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget kérek a fenti témában arra vonatkozóan: 1. Ha valaki egyéni vállalkozó (akár katás, akár nem), akkor magánszemélyként történő ingatlan-bérbeadásakor hogyan kell eljárnia? a) magánszemélyként, adóazonosító jellel, számla nélkül, számviteli bizonylattal tud ingatlant bérbeadni b) magánszemélyként csak adószámmal (külön, az egyéni vállalkozástól eltérő adószámot kell kérnie a NAV-tól), számla ellenében tud ingatlant bérbeadni c) csak egyéni vállalkozóként (az egyéni vállalkozáshoz használt adószámot kell használnia erre a tevékenységére), számla ellenében tud ingatlant bérbeadni d) egyéb: ebben az esetben kérem, szíveskedjen leírni a teendők listáját teljeskörűen. 2. A magánszemély ingatlan-bérbeadásból származó jövedelme mikor, milyen esetekben minősülhet nem önálló, önálló, illetve külön adózó jövedelemnek? 3. Az áfatörvény értelmében egy adózónak minősül-e vagy sem, ha egy magánszemélynek egyéni vállalkozásból származó jövedelme (akár katás, akár nem) és magánszemélykénti ingatlan-bérbeadásból származó jövedelme is van? Azaz, ha a magánszemély ALANYI ADÓMENTES egyéni vállalkozó (akár katás, akár nem), és mellette magánszemélyként ingatlant bérbead, akkor a két jövedelem összeadódik-e az alanyi adómentes határba (jelenleg 6 millió forint), vagy sem? Kérem, válaszát jogszabályhelyek megjelölésével írja meg. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

Sportlétesítmény üzemeltetése, pénztárgép Kérdés

Ügyfelem az alábbi tevékenységeket végzi társasági szerződés szerint.9311 '08 sportlétesítmény működtetése, valamint 6820 '08 saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése. Tevékenységét a saját és bérelt ingatlan bérbeadásaként számlázza ki évek óta tárgyi adómentesen. Sportpálya (teniszpálya) általunk mástól bérlése és kiadása történik cégek és néhány magánszemély felé. Elbizonytalanodtam, hogy kell-e neki pénztárgépet beállítani?

Kata – Bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély 682001 Lakásbérbeadás, albérlet tevékenységre adókötelessé tételt választott. Kérdésem az lenne, hogy jogszabály a katával összefüggésben csak a vállalkozási tevékenységben tiltja a bérbeadást? Lehet-e magánszemélyként bérbeadó valaki, egyéni vállalkozóként pedig vállalkozási tevékenységet végző katásként?

Így adózik a katás vállalkozó, aki ingatlan-bérbeadó magánszemély is Cikk

Ingatlan-bérbeadással foglalkozó adószámos magánszemély katás egyéni vállalkozást is indítana, amelyhez támogatást kap. Katás bevétel lesz-e a támogatás, s beleszámít-e az alanyi adómentesség határértékébe az ingatlan-bérbeadásból magánszemélyként kapott bevétel? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás, adószakértő válaszolt.

Áfaelszámolás adómentes ingatlanon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mi van akkor, ha magánszemélytől vásároltunk egy ingatlant (telek és épületek), mely áfamentes volt? A cég az ingatlanon egy épületet felújít, és azt a bolti – kereskedelmi – tevékenységéhez kapcsolódó raktárként fogja üzemeltetni, tehát az áfás tevékenységéhez kapcsolódik. Az a kérdés, hogy a felújításhoz kapcsolódó számlák esetében az előzetesen megfizetett áfa levonható-e, és, ha igen, akkor van-e ennek előzetes bejelentési kötelezettsége? Van az ingatlanon két lakás is, melyeket felújít a cég azért, hogy azokat felújítás után, a tevékenységei közé felvéve ingatlan-bérbeadással hasznosítsa. A bérbeadást áfás tevékenységként szeretné végezni. Mikor kell az áfatörvény szerint az ingatlan-bérbeadást az általános szabályok szerinti körbe bejelenteni, ha már a felújításhoz kapcsolódó áfát is szeretné a cég visszaigényelni? Várom szíves válaszát köszönettel.

Kártérítés passzív időbeli elhatárolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Öt évre kötött bérleti szerződést a bérbeadó, amit a szerződés lejárta előtt 4 évvel felmondott. A szerződés felmondásával a bérbevevőnek kára keletkezett. A kárt egy összegben megtérítette a bérbeadó. Kérdésünk, hogy az egyösszegben megkapott kártérítést időbeli elhatárolásként 4 évre (4 év volt hátra a szerződésből) el lehet-e határolni? Válaszát előre is köszönöm.

Katás vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély, aki ingatlan-bérbeadással foglalkozik, áfában alanyi mentességet választott. Jelenleg pályázatot ad be falusiturizmus-fejlesztésre, és katás szeretne lenni, áfában pedig alanyi mentes. Kérdésem: ha ez a magánszemély katás vállakozást indít, a támogatás, amit kap, az katás bevétel lesz-e? Tudomásom szerint költségek fedezetére kapja a támogatást. Katás bevételnek számít-e a bérbeadás bevétele, mivel a vállalkozásnak egy adószáma lesz (vagyis a régi adószáma)? Áfa szempontjából az alanyi mentesség határértékébe beleszámít az a bevétel is, amit elvileg magánszemélyként az ingatlan-bérbeadásból kap? Külön tudjuk-e választani a két tevékenységet (az ingatlan-bérbeadást és a katás egyéni vállakozást)? Szerintem jobb lenne, ha visszaadná az adószámát, és adószám nélkül adná bérbe az ingatlanát, míg vállalkozóként új adószámot kérne, és így el van választva a két bevétel. Mielőbbi válaszát várom: Tisztelettel: Oroszné

Fitnesz – katás bt. II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azonos című kérdésemre kapott választ kiegészítve lenne még egy kérdésem: Fitnesszel foglalkozó edző (katás egyéni vállalkozó) termet bérel, és edzéseket tart ebben a bérelt teremben. Mindemellett ugyan ezt a termet másik edzőknek hetente több órára, például (spinning, aerobik) bérbe adja számla ellenében, az eszközeivel együtt. A bérbevevő a teremben lévő összes eszközt korlátlanul használhatja ez idő alatt. (Tehát nincsenek munkaviszonyban és megbízási szerződési jogviszonyban sem a bérbe adó és a bérbe vevő.) Kérdésem az lenne, hogy mint katás egyéni vállalkozó, bérbe adhatja-e így a termet számla ellenében? Ha igen, akkor nem merül fel az ingatlan-bérbeadás? (Mivel az eszköz és a terembérlet nem különíthető el, és a bérbevevő csak egyben hajlandó kivenni eszközökkel a termet.) Tisztelettel: Pálkerti Norbert

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink