1037 találat a(z) bérbeadás cimkére
Lakás bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, aki 10 évvel ezelőtt vett egy lakást 8,7 millió forintért. Ez a lakás most 18 millió forintot ér. A tulajdonos 2 éve teljeskörűen felújította, ami kb. 3 millió forintjába került. 2016. októberében kiadta a lakását, és a jövedelem kiszámításánál a tételes költségelszámolást választotta. Kérdésem: milyen összeg után számolhatja el az értékcsökkenést, illetve pontosan hogyan számolja ki azt, ha 2016. 10. 08-tól adta ki a tulajdonos a lakást, de október hóra is megkapta a teljes havi 80 000 forintos bérleti díjat? Válaszát köszönöm.
Lakásbérbeadás előtti teendők Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagyon sok lakásbérbeadással kapcsolatos kérdést és választ elolvastam, de a következő kérdésre nem találtam sehol meg a választ: A bérbeadást megelőzően van-e teendője a bérbeadónak? Például: 2017. 01.01-jétől szeretném bérbe adni a lakásomat. Előtte milyen bejelentési kötelezettségem van a NAV felé, és milyen nyomtatványon? A befizetéshez szükséges csekket személyesen kell kérnem ? Megköszönve válaszukat, maradok tisztelettel F.E.
Társasházi közös tulajdon értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámmal rendelkező társasház közös tulajdonban lévő ingatlanát értékesítené vagy bérbeadná. Eladási ár 9 150 000 Ft lenne és a kapott összeget a társasház felújítására fordítanák, nem lesz felosztva a tulajdonosok között. Kell-e, és ha kell, mennyi adót kell fizetni az értékesítés után a társasháznak? Ha nem értékesítik, hanem inkább bérbeadják magánszemélynek, akkor milyen adókat kell a bérbeadás után fizetnie a társasháznak? Változik-e a helyzet, ha vállalkozásnak adják bérbe a helyiséget? Köszönjük szépen a segítséget!
Magánszemélyként bérbeadási tevékenység költségeinek elszámolása kataalany esetében Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású alkalmazott heti 40 órás munkaviszony mellett kata hatálya alá tartozó kiegészítő tevékenységű vállalkozást folytat, tehát átalányadózó a vállalkozói tevékenysége során. Adószámos magánszemélyként 68.20 TEÁOR szám alatt ingatlan-bérbeadási tevékenység végzésére jogosult. Ebben az esetben jogosult-e a bérbeadás során tételes költségelszámolást alkalmazni a rezsiköltségek esetében, illetve értékcsökkentést elszámolni a bérbeadása során vagy az igazolás nélküli 10 százalék levonását is alkalmazhatja? Mi van abban az esetben, ha ugyanezen adóalany szálláshely-szolgáltatási tevékenységet is végezne? Átalányadózást is alkalmazhat ebben az esetben, s ekkor bevétele nem számít bele a kata keretbe, vagy tételes költségelszámolást vagy 10 százalékos igazolás nélküli költséglevonást is alkalmazhatja ? Ugyanezen magánszemély bérjövedelme mellett megbízási díjban is részesül. Ebben az esetben alkalmazhatja-e a 10 százalék igazolás nélküli költséglevonást, a tételes költséglevonást vagy a teljes megbízási díj az adó alapját képezi?
Katás vállalkozó, üzlet bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó vagyok, és mint magánszemély üzlethelyiséget adok bérbe kft.részére. Kérdésem: a bérbeadásom hogyan befolyásolja a katás vállalkozásomat? A katás bevétel nem haladja meg az alanyi mentességi határt, de ha összeadódik a bérbeadással, akkor igen. Áfa szempontjából a bérbeadás tárgyi adómentes, hogyan változik a kata alanyiságom, és az áfakötelezettségem? Ha a bérbeadás miatt lépem túl a katás vállalkozásomban az alanyi mentességet, akkor csak a 40 százalékos kötelezettségem lesz? Az áfatörvény 86. paragrafus 1. bekezdésének l. pontja értelmezhető-e erre az esetre (az adó alóli mentesség egyéb sajátos jellegére tekintettel)? Köszönöm válaszukat!
Bérbeadott autó számviteli nyilvántartása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Autókereskedelemmel foglalkozó kft. az értékesítésre beszerzett készletéből időközönként hosszabb-rövidebb időre bérbe ad autókat. Kérdésem lenne, hogy az adott autót át kell-e sorolni a tárgyi eszközök közé, és értékcsökkenést elszámolni, vagy maradhat a készletek között? Mielőbbi választ várva. Tisztelettel.
Külföldi rendszámú jármű Kérdés
Egyik vállalkozásom vásárolna külföldi járművet, nem hozná be az országba, hanem mindjárt bérbeadná külföldön. Hol tudok utánanézni az ezzel kapcsolatos szabályoknak, egyáltalán lehetséges-e ez anélkül, hogy az adott országban, ahol bérbead, lenne a vállalkozásnak fióktelepe? Köszönöm.
Adószámos magánszemély áfásan Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszeméllyel kapcsolatosan szeretnék tájékoztatást kapni. Egy magánszemély ingatlan-bérbeadásra kiváltotta az adószámát, majd 2016.01.01-el bejelentkezett a NAV felé, hogy áfásan szeretné folytatni. Adószámos magánszemély lehet áfás, és így áfás számlát is állíthat ki? Hol találok erre pontos hivatkozást a törvényben! Segítségét előre is köszönöm szépen!
Ingóság bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Partnercégünk magánszemélytől szeretne gépet bérelni. A magánszemélynek kell-e adószámot kiváltani, számlát kiállítani a bérleti dijról? Ha igen, azt áfásan kell megtennie? Költséghányad alkalmazása lehetséges-e a bevételből? Valamint keletkezik-e ehofizetési kötelezettség? Válaszát előre is köszönöm.
Kata – áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a katás egyéni vállalkozó áfaalany (nem választotta az alanyi mentességet), és mellette mint magánszemély a saját ingatlanját bérbe adja, akkor a bérbeadást is áfával növelt értéken kell számláznia, vagy mint magánszemély, 6 millió forintig számlázhat áfamentesen? Illetve össze kell adni az egyéni vállalkozásban elért bevételt a bérbeadás bevételével? És ha úgy eléri a 6 millió forintot, csak utána kell áfával növelt értéken számláznia? Mert a NAV oldala csak arra tér ki, hogy ha a kataalany alanyi áfamentes, és mint magánszemély is mentesen adja bérbe az ingatlanát, akkor össze kell adnia a bevételeket, és ha eléri az értékhatárt, akkor a bérbeadás is áfás lesz. Előre is köszönöm a válaszát.
Horgásztó üzemeltetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nonprofit kft. bevételei horgászengedélyek, napijegyek, sportjegyek értékesítéséből, illetve halasítási hozzájárulásból tevődnek össze. Ezen bevételeket az áfatörvény 85. § (1) m), illetve 85. § (4) e) alapján adómentes tevékenységként kezeljük. NAV honlapján 2016.12.05-én megjelent egy tájékoztatás a halgazdálkodásra jogosult területi jegyének áfa megítéléséről, ezzel kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy január 01-től hogyan kell kezelni a bevételeinket? Továbbra is a 85. § alapján vagy bérbeadásként, ahogyan a tájékoztató írja? Amennyiben bérbeadás, akkor a nonprofit kft.-nél vállalkozási tevékenységnek minősül? A halasítási hozzájárulást hogyan kell kezelni áfa, illetve számviteli szempontból?
Áfa alanyi mentesség Kérdés
Tisztelt szerkesztőség! Egy könyvelői fórumon felvetődött, hogy ha egyéni vállalkozó a vállalkozása mellett, ingatlant is bérbe ad - bejelentetten magánszemélyként - akkor a bérbeadás bevétele is beleszámít az alanyi mentes értékhatárba. NAV állásfoglalást is mellékeltek, ahol az áfa alanyi mentességet személyhez kötik és nem vállalkozáshoz. De ha ez így van, akkor egy ingóság értékesítése is beleszámítana az értékhatárba, pedig azt egy bizonyos összegig nem is kell bevallani. Sőt, de nem akarok tovább menni, kérem szíves válaszukat. Köszönettel: Bertháné
Értékcsökkenés mértéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk fuvarozással, illetve bérbeadással foglalkozik. Saját tulajdonú gépjárműparkkal rendelkezünk, melyben tehergépkocsik, vontatók, fékpótkocsik és munkagépek találhatók meg. 2015. december 31-éig az eszközök értékcsökkenésének mértéke normál esetben: 20 %, bérbeadás esetében: 30 % volt. Kérdésem: 2016-tól van-e lehetőségünk arra, hogy a törvényi szabályozástól eltérjünk, és társaságunk belső számviteli szabályozásában alacsonyabb kulcsú (%-ú) értékcsökkenést határozzunk meg? Ebben az esetben van-e meghatározva minimális mértékű (kulcsú) értékcsökkenés? Köszönettel: Stock Ildikó
Bérbeadott ingó vagyontárgy eszköz vagy áru Kérdés
Egy vállalkozás hangszert vásárol. Ha ezt eladja, akkor áruként kell könyvelni. A kérdésem az lenne, hogy eszközként kell-e nyilvántartani, és értékcsökkenést elszámolni, ha ugyanezt a hangszert mégsem adja el, hanem (esetleg több évre is) bérbe adja?
Nyugdíjas katás egyéni vállalkozó bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni. Öregségi nyugdíjas katás fogorvos egyéni vállalkozó úgy döntött, hogy befejezi a vállalkozást és majd mint magánszemély bérbeadja a rendelőjét a felszereléssel együtt. Az ÁNTSZ azonban nem engedélyezi a fogorvosi műszerek bérbeadását magánszemélyként. Maradhat-e kata alatt a vállalkozó ezzel az ingatlan és berendezései bérbeadási tevékenységgel? Vagy vissza kell térnie az szja alá? Vagy van-e más lehetősége? Köszönjük szépen a segítséget!