1037 találat a(z) bérbeadás cimkére

Bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bérbeadás adózásával kapcsolatban van kérdésem. Bérbeadom a lakásom 80 e ft bérletidíj + rezsi, a rezsit én fizetem, amit a bérlő megfizet a részemre, elküldöm neki az én nevemre szóló számlákat, amit az én számlámról csoportos megbízással emel le a bank, a bérlő pedig az én számlámra utalja ezeket az összegeket. Kérdésem, hogy 1.) Választhatom azt a lehetőseg, hogy a 80 e ft -10% ktg= 72 000 ft és ennek a 15%-át fizetem meg? 2.) Vagy a 80 e bérleti díj +rezsi ez kb. 25 e= 105 e-10%= 94,5 e ft és ennek a 15% szja +az eho 3.) Vagy 80 e ft bérletidíj+25 e rezsi=94,5 e ft, ebből levonom a ktg-et 25 e és az ingatlan értékének 2%-a, itt az ingatlan értékét, hogy állapithatom meg? Az 1.) pont lenne a legegyszerűbb, tehát ha lehet, akkor nagyon ezt szeretném. Köszönöm előre is a választ!

Dolgozónak kedvezményes áron bérbeadott saját gépjármű Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gépjármű márkakereskedés kedvezményes árú bérleti lehetőséghez juttatja saját dolgozóit. Milyen kockázatokat rejthet ez? Kapcsolt vállalkozásnak számít ez a fajta szerződéses kapcsolat? Kell a piaci árral foglalkoznom? A dolgozói létszám 10 százalékának jut ilyen autó. Felmerülhet a természetbeni juttatás kérdése? Nincs nevesítve, hogy ki kaphat, aki igényli, az kap. Válaszát köszönettel várom. Üdvözlettel, Rákóczy Ferencné

Kisokos a lakásbérbeadás költség-elszámolásáról, adójáról és ehójáról Cikk

Közös tulajdonú lakás bérbeadásáról, költségelszámolásáról, adójáról és egészségügyi hozzájárulásáról kérdezett olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Előre kifizetett bérleti díjak visszafizetése Kérdés

Milyen számviteli és adózási konzekvenciái vannak a cég, vagyis a bérlő és a magánszemélyek (bérbeadók) számára annak, ha egy cég által két vezető beosztású magánszemélynek 2014-ben 10 évre előre kifizetett fióktelepi bérleti díjakat 2017-ben úgy módosítják a szerződő felek, hogy a 10 évből még hátralévő időre kifizetett bérleti díjat visszafizettetik a bérbeadókkal, és a továbbiakban havonta kapnák meg a bérbeadók a bérleti díjaikat? (A bérbeadók 2014-ben bevallották, és be is fizették a bérbeadásból származó adóikat.) Kérem, hogy válaszukat az idevágó joghelyekkel együtt szíveskedjenek megadni/elküldeni!

Kata értékhatár arányosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéseinkre kérünk választ: 1. Magánszemély katás egyéni vállalkozást vált ki 2017. 04. 01-jétől. Várhatóan 2017. 04. 05-én megszül, így április hóra megfizeti – szándéka szerint – az 50 ezer forintot, arra tekintettel, hogy ez nem arányosítható... Gyest tud csak az első perctől kezdve igényelni, mivel önálló biztosítást fizetett (ami 2017. 01. 01-jétől 7110 Ft/hó) egyéb biztosítási jogviszony híján. A baba fél éves korától (168 nap) végezheti azt a munkát gyes mellett, amire kiváltotta a katát, ebből adódik a kérdés: a vállalkozás indításától (2017. 04. 01-jétől) számíthatja-e a 8 millió Ft időarányos értékét, ahhoz, hogy a kata-értékhatárt ne lépje túl, vagy a 168 nap letelte utáni időszak arányos részére számíthatja-e a katás bevételt? 2. „A”magánszemély bérbeadást végez tárgyi adómentes tevékenységként. A 2017. évtől kata alá tartozó vállalkozó tevékenységet gyakorol. Itt a 8 millió Ft értékhatáron (alanyi mentes értékhatár) túl nem ér el/nem kíván árbevételt elérni. Kérdés: a magánszemélyként végzett bérbeadás értéke az ún. 8 millió Ft értékhatárba beszámít-e? Ha igen, azt a tv. mely részében „tiltja”? Munkájukat megköszönve tisztelettel: Szabó Sándorné

Bérbeadás tételes költségelszámolása Kérdés

Férj, feleség 50-50 százalékos tulajdonos abban az ingatlanban, melyet megegyezés alapján a feleség neve és magánszemélyes adószáma alatt kívánnak bérbe adni. A jövedelem meghatározásához a tételes költségelszámolást választanák. A lakás közüzemi számláinak egy része azonban a férj nevére szól. Kérdésem, hogy elszámolhatók-e a feleség bevételével szemben a férj nevére szóló közüzemi költségek, vagy szükséges ezen közüzemi szolgáltatásoknál a nevet átíratni a feleség nevére? Válaszukat megköszönve: SB

Horvátországban hajó bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. Horvátországban egy yacht-ot vásárolt (horvát felségjel alatt marad a hajó), amit az Adrián bérbeadna egy horvát chartercégnek, akik hajók viszontbérbeadásával foglalkoznak. A magyar kft. a horvát chartercég felé bérbeadásról számlát bocsátana ki, míg a horvát cég jutalékot kér a magyar kft.-től. Kérdésem, hogy az áfatörvény szerint hol lesz a teljesítés helye, milyen áfatartalommal kell a kft.-nek számlázni a horvát partner felé? Illetve felmerülhet-e, hogy mivel a hajóval megszerzett jövedelem Horvátországban keletkezik, a magyar kft.-nek kell-e kérni horvát adószámot és Horvátországban kell-e ezen bérbeadás után adóznia? Köszönöm válaszát!

Magánszemély lakásbérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély lakást ad bérbe, teljes évben. 50 százalékban tulajdonosa a lakásnak. Az értékcsökkenést az ingatlan bekerüléskori értéke alapján állapítja meg 2 százalékban. Kérdésem az lenne, hogy a teljes lakás értékét figyelembe veheti, vagy csak az 50 százalékát az értékcsökkenés meghatározásánál? Ha több lakást ad bérbe, akkor összevontan kezelheti-e a bevételeket és a költségeket a jövedelem meghatározásakor vagy ingatlanonként kell a jövedelmét megállapítani, ahol maximum a bevétel összegéig számolhat el költséget? Azaz az egyik ingatlan veszteségét szembeállíthatja-e a többi ingatlan nyereségével? Köszönettel

Személygépkocsi-értékesítés – áfa felszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk magánszemélytől vásárolt személygépkocsit (áfás) bérbeadással történő hasznosításra. A személygépkocsit értékesítjük. Áfa felszámítása nélkül számlázhatjuk?

Ingatlan bérbeadása nők 40 nyugdíj mellett Kérdés

A "nők 40" nyugdíj mellett lehet-e ingatlant bérbe adni, ha az több mint a megengedett összeghatár?

Nyugdíjas adószámos magánszemély2 Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Köszönöm szépen válaszát, de szeretném kérdésemet (ahogy javasolta is) konkrétabban feltenni. Ügyfelem nyugdíjas, adószámos magánszemély, őstermelő. 2016-ban a következő bevételei voltak az általa termesztett szőlő eladásából: nettó 5 679 000 forint, valamint a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériumtól 9 325 864 forint vissza nem térítendő támogatást kapott fagykárra, illetve mezőgazdasági fejlesztésre. Ezen kívül mint magánszemély a tulajdonában álló ingatlant bérbe adta egy kft.-nek bruttó 990 000 forintért. A tételes költségelszámolást választja, évközbeni költségei fedezik a szőlő eladásból származó bevételét. Kérdésem az lenne, hogy a 2016-os bevételei után mikor és milyen mértékű adó- és járulékfizetési kötelezettsége keletkezik? Mivel a bevétele meghaladja az Ön által említett 4 000 000 forintot, így e felett a nettó bevételét jövedelemnek kell tekinteni a költségek levonása nélkül és mindent (nyugdíjjárulék, egészségbiztosítási járulék, szociális hozzájárulási adó, szja) meg kell fizetnie utána és bevallania az év végi adóbevallásában? Köszönöm előre is a segítségét!!!

Bérbeadás mellett fizető-vendéglátás Kérdés

Tisztelt szakértő! Egy magánszemély házastársával közösen bérbead egy vidéki ingatlant, mivel ketten a tulajdonosai. Bérbeadásnál a tételes költség-elszámolás szabályait alkalmazzák. A saját tulajdonú budapesti ingatlanját fizető-vendéglátással szeretné hasznosítani, költségátalány megfizetését követően. Ez lehetséges, hiszen mindkettő önálló tevékenység bevétele? Köszönettel!

Épületberuházás saját üzemeltetés céljából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy újonnan alapított zrt. főtevékenysége 6820'08 saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése (egyéb tevékenységi kör egyenlőre nincs). Ebbe a szakágazatba tartozik az épületberuházás saját üzemeltetés céljából. A vállalkozás egy panziót tervez építeni, melyhez magánszemélytől telket vásárolt, a tervezési munkák folyamatban vannak. A panziót a tervek szerint a vállalkozás fogja idegen kivitelezővel felépíttetni, majd üzemeltetni. A cégbírósági bejelentkezéskor áfára vonatkozóan csak az általános szabályok szerinti adózást jelölték meg. Kérdésem az lenne, hogy szükséges-e a bérbeadásra külön áfakötelessé-tételt választani ahhoz, hogy a tervezés, építkezés során felmerülő áfát teljeskörűen vissza tudják igényelni? Amennyiben később úgy döntenek, hogy a panziót néhány év múlva esetleg egy másik vállalkozásnak bérbe adják, véleményem szerint probléma lehet abból, hogy akkor már nem lesz mód az adókötelessé-tételt választani, mert a vállalkozásnak már kezdetek óta ez a főtevékenysége (bár nem a bérbeadás, hanem az üzemeltetés), a bérbeadás pedig a fő szabály szerint mentes (kivéve a kereskedelmi szálláshely nyújtására szolgáló bérbeadás). Óvatosságból célszerű lenne az adómentesség helyett adókötelessé-tételt választani a lakóingatlannak nem minősülő bérbeadásra? Válaszát előre is köszönöm!

Lakásbérbeadás adózása ha a bérbeadó lakcíme megegyezik a bérlemény címével Kérdés

Állásfoglalást illetve tanácsadást szeretnék kérni, ingatlan bérbeadás adózás ügyében. Kétszintes családi házunk (férjemmel 50- 50%-ban tulajdonosok) alsó lakrészét szeretnénk hosszútávon bérbe adni. A közüzemi főórák mérik a teljes ingatlan fogyasztását. A bérlők havi rezsiköltsége havi házi elszámolásban történhet csak. A felső szinthez tartozó altmérők fogyasztását levonjuk a főmérők által mutatott fogyasztásból és az eredmény lesz a lakrészhez tartozó ténylegesen fogyasztás elszámolás alapja. Ebben az esetben hogyan lehet a tételes elszámolással adózni? Elég, ha vezetem a házi elszámolást ahhoz hogy a bevételből le tudjam vonni a rezsiköltséget? Mivel fölöslegesnek tartjuk hogy mindketten adózzunk a bevétel után így úgy döntöttünk hogy férjem lemond a bérbeadás jogáról és az ebből származó jövedelemről is. Amortizációs költségre vonatkozóan van-e korlátozás abban a tekintetben ha a bérbeadó állandó lakcíme azonos a bérlemény címével (két külön lakrész, nem társasház hanem családi ház)? Segítségüket előre megköszönve várom mielőbbi visszajelzésüket, Tisztelettel, Bátai Mária

Ausztriai ingatlan bérbeadása Kérdés

Magyar kft. Ausztriában vásárolt ingatlant, amit bérbeadás útján hasznosít. A bérbeadás miatt osztrák adószámot kért és kinti könyvelő könyveli a gazdasági eseményeket és rendezi az adókötelezettségeket. Kérdésünk, hogy a bérbeadással kapcsolatosan milyen számviteli és adózási kötelezettségeink vannak?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink