1037 találat a(z) bérbeadás cimkére
Építési projektszervező áfalevonása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy építési projekt szervezésével foglalkozó társas vállalkozás több lakásos lakóingatlant épít(tet). Az anyagot maga szerzi be, de a tervezési, építési-szerelési munkálatokat más vállalkozások fogják elvégezni. Egyelőre nem döntötte el, hogy az elkészült ingatlant megtartja saját magának és a későbbiekben bérbe adja, vagy annak elkészültével továbbértékesíti. Milyen esetben minősül ez saját rezsis beruházásnak? Hogyan alakul az áfa levonhatósága az említett esetekben (bérbeadás – továbbértékesítés)? Visszaigényelheti-e az adóhatóságtól a negatív elszámolandó adóját ezekben az esetekben (amennyiben az 1 millió forintot meghaladja) az építkezési folyamat során, vagy csak akkor helyezheti levonásba és kérheti vissza, ha a jogerős használatbavételi engedélyt megkapta? Ha bérbeadás mellett dönt, milyen hatállyal kell bejelentkeznie az áfa alá bérbeadás tekintetében, hogy az építkezés alatt felgyülemlett negatív elszámolandó adóját visszaigényelhesse az építkezési folyamat alatt? Hogyan alakul a levonhatóság, ha például10 lakásból egyet megtart irodának (saját rezsis beruházás) és csak a többi lakást hasznosítja bérbeadással, továbbértékesítéssel? Válaszukat előre is köszönöm!
Lakásból iroda Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném kérni iránymutató véleményét: magánember házat építtet és a törvényi előirások szerint a generálkivitelezőnek 5 százalékos áfatartalommal fizeti a szerződött díjat. Ha arra gondol, hogy mégsem költözne be a házba, hanem kiadná, és nem magánembernek sikerülne bérbeadni, hanem gazdasági társaságnak, amely székhelynek jelentené be és folytatna ott gazdálkodó tevékenységet, ha szükséges, ügyfélforgalmi szolgáltatást. Ebben az esetben kérdésként merült fel, hogy nem lehet-e az építkezésnél az 5 százalékos áfatartalmat megkifogásolni és mint egyéb ingatlant besorolni a 27 százalékos áfatartalom alá? Van-e esetleg időbeli hatálya annak, hogy meddig kell magáncélra használni, hogy a kedvezményes kulcsra való jogosultság ne vesszen el? Ha bérbeadta az ingaltant, akkor a helyi adóhatósághoz építményadóra való bejelentkezés mellett milyen bejelentési kötelezettsége keletkezik a saját bérbeadásos tevékenységén (telephelybejelentés, áfamód esetleges választása stb.) kívül? Szakmai iránymutatásukat előre is megköszönve, tisztelettel: Kövesdi Anita.
Ingatlanértékesítési áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy vállalkozás, amely ingatlanértékesítésre áfakötelezettséget választott. Van egy ilyen ingatlanja, amelyet ennek megfelelően hasznosít (áfás számlát állít ki, költségek áfáját levonja). A közelmúltban vásárolt magánszemélytől egy raktárépületet. Az ingatlant eddig nem adta még bérbe. Elképzelhető, hogy az ingatlant megvásárolnák a cégtől. Az értékesítés adómentes, tekintve, hogy csak a bérbeadásra választott adókötelessé tételt és a beszerzéshez nem kapcsolódott áfa? Ahhoz, hogy a későbbi értékesítés áfamentes maradjon (amennyiben az) szükséges-e, hogy a ráfordítások (például felújítás) áfáját ne helyezze levonásba? Vagy ilyenkor csak a beszerzéskor felmerült/fel nem merült áfát kell figyelni? Például ha egy kőművesmunka (nem építésiengedély-köteles) áfáját levonja, attól ő azt még áfamentesen értékesítheti? Sajnos nehezen eldönthető számomra, hogy abban az esetben, ha csak az ingatlan-bérbeadás lett adókötelessé téve, az ingatlan értékesítése nem, akkor miként lehet eljárni értékesítéskor, illetve a felmerülő költségekkor. Köszönöm
Bérleti díj német állampolgárnak Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az általam könyvelt magyar áfás kft. hogyan tudja egy német illetőségű magánszemély részére, a német állampolgár által üzemeltetési szerződéssel a magyarországi cégnek átadott balatoni vitorlásából származó hasznát kifizetni, Németországba átutalni? Kell-e adóazonosítót kérni a német bérbeadó részére, kell-e Magyarországon adóztatni, és milyen módon? A két fél között sem tulajdonosi, sem kapcsolt vállalkozási jogviszony nincs, a német állampolgár nem rendelkezik magyarországi címmel sem
Ingatlan áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy új cég könyvelését vállaltam el. A cégnek csak adómentes ingatlanbérbeadási tevékenysége van. A bérbe adott ingatlant 15 éve vásárolta, számlamásolat nincs róla és a tárgyi eszköz kartonból sem derül ki, hogy áfásan vagy nem áfásan szerezte azt be. Kérdésem: mit tudok tenni, hogy helyesen járjak el?
Kata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem: katás egyéni vállalkozó mint magánszemély ingatlan-bérbeadási tevékenységet végezhet-e? A választ előre is köszönöm.
Cégautóadó továbbszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Cégünk gépkocsi-bérbeadással foglalkozik. A bérbeadás több évre vonatkozik. A kérdésem az lenne, hogy a cégautóadó-bevallása és befizetése kinek a feladata ebben az esetben? Ha a bérbeadóé, akkor ezt továbbszámlázhatja a bérbevevőnek? Ha igen, akkor áfamentesen, vagy 27 százalék áfával? Köszönöm szépen a segítségét!
Átalakulás után ingatlanértékesítés áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az "A" cég beolvad "B" cégbe. Az "A" cég az ingatlanértékesítést és a bérbeadást korábban "áfássá" tette. "B" cég csak az ingatlan-bérbeadás tekintetében áfás. Az átalakulás (beolvadás) után a "B" cég áfa szempontjából hogyan értékesít ingatlant? Mentesen vagy áfásan?
Apport utáni áfafizetés II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köszönöm a gyors válaszát. A válasz kapcsán még egy kiegészítő információval szeretném a kérdésemet kiegészíteni, hogy az apportot kapó társaság gépjármű-bérbeadással foglalkozik, és az apportként kapott személygépkocsit is bérbe kívánja adni. (Vagyis az áfatörvény 125. § (2) b) pontja szerint az áfa levonható). Ezen információk ismeretében is keletkezik e áfa fizetési kötelezettség. Köszönettel: Judit
Új építésú ingatlan áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő, Egy ingatlanbérbeadással foglalkozó kft. (bérbeadás tekintetében áfakörbe bejelentett) 2 darab új építésű ingatlant vásárolna, azzal a szándékkal, hogy a birtokba vételt követően hosszútávra bérbe adná. Mindkét ingatlanhoz tartozik egy-egy darab tároló helyiség, valamint a teremgarázsban egy-egy darab parkolóhely. Szeretnék egy megerősítést az ügyben, hogy az ingatlanok 5 százalékos áfája jogosan visszaigényelhető, illetve kérdezném, hogy a teremgarázs és a tároló 27 százalékos áfája visszaigényelhető? köszönettel
Lakásbérbeadás elszámolható költségei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Házaspár 2016 áprilisától Angliában él és dolgozik előreláthatólag 2 évig. Itthon magánszemélyként bérbe adták a férj nevén lévő 1 db és a feleség nevén lévő 1 db kislakást. Angliában bérelnek egyet házaspárként, a szerződés mindkettőjük nevére szól. Elszámolhatják-e a kinti lakás bérleti díját/rezsijét megosztva az itthoni 1-1 lakás bevételével szemben? Elszámolhatóságot befolyásolja-e, hogy a férj cége az első 3 havi lakbért átvállalta és adóköteles bevételként leadóztatta. Tisztelettel köszönöm előre is a segítségüket.
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. bérel egy telket, olyan bérbeadótól kapja a számlát, aki áfakötelessé tette a bérbeadást. Milyen számlát kell kapjon? Áfás számlát, vagy fordítottan adózó számlát? Melyiknél hogyan alakul a levonás kérdése? Ezt a telket bérlő továbbadja (albérletbe), de ő nincs bejelentkezve az áfakörbe. Kérdésem: mikor teheti meg, csak év végén? Ha csak jövőre, akkor fordított áfás számlát kell adnia? Mindkét szereplő áfaalany. Kérdésem továbbá, az áfássá tételt befolyásolja-e a telek besorolása, például építési telek esetében, van-e speciális kitétel? Köszönettel
Ingatlanbérbeadásnál az elszámolható költségek mértéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlan bérbeadásnál, amennyiben tételes költségelszámolást választ a magánszemély, akkor a bérbeadás + a bérbeadónak megtérített költségekkel szemben milyen mértékig lehet költséget + értékcsökkenést elszámolni? Igaz-e, hogy csak a bevételek 50 százalékáig?
Új építésű ingatlan adóalanynak Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk (belföldi áfaalany kft). most épülő lakóparkban vásárolt lakást az építtetőtől, amit majd bérbeadással kíván hasznosítani (mind a bérbeadás, mind az ingatlanértékesítési tevékenységre áfakötelességet választottunk). Az építkezés még folyamatban van, társaságunk eddig előlegszámlákat kapott 5%-os egyenes áfával terhelten. Kérdésünk, hogy ha belföldi áfaalany a vevő, akkor is helyes-e, hogy 5% egyenes áfával számláz az építtető? Ugye nem fordított áfával kellett volna számlázniuk? Válaszukat köszönöm.
NYESZ adókedvezmény igénybevétele Kérdés
Nyugdíjasként a NYESZ-be - melyből még nem veszek igénybe kifizetést - befizetett összeg utáni adókedvezmény, max. 130 ezer forintot, igénybe vehetem-e az ingatlan-bérbeadásból levont szja terhére? Úgy tudom, hogy az osztalékból levont szja-ból nem lehet adókedvezményt érvényesíteni.