1037 találat a(z) bérbeadás cimkére
Katás cég: ingóbérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy katás bt. nagy értékű gépet adna rendszeresen bérbe egy egyéni vállalkozónak. Megteheti-e? Eddigi ismereteim alapján csak az ingatlanbérbeadást tiltja a Katv. Köszönöm válaszát!
Bérbeadás Kérdés
Egy magánszemély a házastársával közös tulajdonában álló ingatlant ad bérbe. Adószámmal rendelkezik, alanyi mentes számlát állít ki a bérleti díjról. A lakás mérőórái nincsenek a bérlő nevére átírva. A rezsiköltséget a bérbeadó havonta, a szolgáltatók által kiállított számlák alapján számlázza ki a bérlőnek (kft). A bérbeadó magánszemély munkaviszony keretében dolgozik és mellette őstermelői tevékenységet is folytat. Őstermelői tevékenységre tételes költségelszámolást alkalmaz. Hogyan kell elszámolni a bérbeadásból származó bevételt? Hogyan kell levonni az szja-előleget? A bérbeadásra válaszható-e a 10 százalékos költségelszámolás vagy erre is tételes költségelszámolást kell alkalmazni? A bérlőnek az általa továbbszámlázott rezsiköltség bevételnek minősül-e? Köszönettel
Új építésű üdülő áfájának levonhatósága Kérdés
Cégünk első sorban befektetési céllal új építésű üdülőt vásárolna egy társasüdülőben. Nyaranta bérbe adná, ha talál bérlőt, aki egész szezonra bérelné, egyébként nem hasznosítaná. A cégnek jelenleg semmilyen ingatlanforgalmazási, -bérbeadási tevékenysége nincs, sem ezzel kapcsolatos áfaválasztása. A birtokbaadás jövő év első felében lenne, így a nem lakáscélú ingatlan-bérbeadási és -forgalmazási tevékenységeket felvenné a cég, és választaná áfa szempontjából az általános adó mértéket a mentesség helyett. Ebben az esetben levonható lenne a vásárláshoz kapcsolódó áfa? Köszönöm a válaszát! Üdvözlettel: B. Erzsébet
Munkásszálló vs. panzió Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy most alakult kft. vásárol egy jelenleg panzióként nyilvántartott ingatlant. A kft. elsősorban munkásszállóként kívánja működtetni, kiadni a szobákat, folyamatos, éves szerződéssel. Szükséges-e átminősíteni az ingatlant, illetve melyik esetben – ha panzióként működik az ingatlan, vagy ha munkásszállóként működik – érvényesül a kedvezményes 18 százalékos adókulcs, illetve ez esetben is szükséges-e bejelentkezni a NAV-nál az ingatlan-bérbeadás áfakötelessé tételére, vagy ez esetben automatikusan áfaköteles, amennyiben a kft. nem alanyi mentesként alakul? A lakók (elszállásolt munkások) konyhai használatot is kapnának az alapvető szoba+mosdó ellátás mellett. Válaszát előre is köszönöm!
Céges ingatlan bérbeadásának áfa-megítélése Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Zrt.-nek a fő tevékenységéből több száz millió forint árbevétele van évente. Saját ingatlan bérbeadásával is foglalkozik, melyet főleg magánszemélyek – szerződéssel – albérletbe vesznek ki. Természetesen 27 százalék áfával növelt számlát állítunk ki számukra minden hónapban. Az egyik tulajdonos olyan információval állt elő, hogy áfa nélkül kellene számláznunk, mert eltelt az a bizonyos 5 év, ami után kérhetjük az áfa mentességet! Nos, én úgy tudom értelmezni az idevonatkozó adó jogszabályokat (melyek elég szövevényesek, hisz főként a magánszemélyek bérbeadásával foglalkoznak, és nem cégekre vonatkozóan), hogy azok az adóalanyok, akik más egyéb gazdasági tevékenységet is végeznek a bérbeadáson kívül és a 2017-ben érvénybe lépett 8 millió forint nettó értékhatárt túl lépték, azoknak 27 százalék áfa-felszámítási köztelezettségük van. Kérem megtisztelő válaszát arra vonatkozólag, hogy jól értelmezem-e a zrt.-re vonatkozó bérbeadás 27 százalék áfa-megítélését? Tisztelettel várom sürgős válaszukat! Köszönettel!
Gépbérbeadás külföldi telephelyen Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk gépet ad bérbe határozatlan időre magyarországi székhelyű társaságnak. Bejegyzett telephelye és fióktelepe csak Magyarországon van. Azonban a gépet külföldi címre szállították ki pár hónap erejéig munkavégzésre. A számlát részemről 27 százalékos áfával állítom ki (időszakos elszámolású ügylet)? Válaszát megköszönve: Tomayerné
Személygépkocsi áfa-visszaigénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném a segítségét. Bérbeadással foglalkozó cég (hosszú távú bérletet nyújtott csak eddig, személygépkocsit nem adott bérbe) új személygépkocsikat vásárol azzal a céllal, hogy azokat majd bérbe adja (akár rövid, akár hosszú távra). Ha megjönnek az autók, majd akkor keres bérlőket. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben visszaigényelhető-e a személygépkocsi áfája? A 125. § (2) bekezdés b) ponthoz elegendő-e a bérbeadási szándék, az, hogy az autókat saját használatban nem használja, bérbeadásig idegen helyen tárolja, csak leendő bérbevevőnek való bemutatás céljából használják? Köszönettel: K. Mónika
Garázs-, tehergépkocsi-bérbeadás magánszemély által Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély egy cég részére bérbe adná a garázsát raktárként, ebben az esetben szükséges adószámot kiváltani bérbeadásra? Ebben az esetben az ingatlanbérbeadás áfa szempontjából mentes vagy áfaköteles? Magánszemély a tulajdonában lévő kishaszongépjárművét bérbe adhatja cég részére, ha igen, akkor ezt csak adószám birtokában teheti? Magánszemély rendelkezik adószámmal (magánszemélyhez kapcsolódóval) ezzel az adószámmal végezhet bérbeadási tevékenységet? Köszönettel: Lászlók Éva, Virtus Kft.
Konténerbérlés egy román adóalanytól II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! A hasonló címmel feltett kérdésemet pontosítanám. A román adóalany részéről ez egy közösségi szolgáltatás nyújtása, vagy pedig neki magyar adószámot kellene kérnie, és ezzel a magyar adószámmal, magyar áfával bérbeadni a konténert? A konténer átlépi a magyar-román határt, és itt van hasznosítják hónapokon keresztül. Köszönöm előre is válaszát!
Telephely bejelentése bérbeadáskor Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély bérbe adja ingatlanát egy másik magánszemélynek. Be kell-e jelenteni a bérbeadónak a bérbe adott ingatlant telephelyként az adóhatóság felé? Ha igen, kérem legyen szíves megírni a jogszabályi hivatkozási helyet és a nyomtatványt, amin ezt jelezni kell a NAV felé. Válaszát előre is köszönöm!
Kiskorú adózása Kérdés
Kedves Szakértő! Ügyfelek lakást szeretnének bérbe adni, aminek tulajdonosa fele-fele arányban az anyuka és a kiskorú gyermeke. Kérdésünk az lenne, hogyan kell adózni? Feltétlenül külön-külön, vagy átvállalhatja az anyuka, és az ő nevén történik az adózás? Kell-e valamilyen engedély a gyámügytől, mivel kiskorúról van szó? Köszönettel várjuk a választ.
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az alábbi esetben. Adott egy egyéni vállalkozó, aki tavaly ingatlant vásárolt a vállalkozásába, melyet bérbe ad. Most magánszemélyként kíván ingatlant vásárolni és bérbe adni. A kérdés az lenne, hogy tudja-e ezt a tevékenységet magánszemélyként és egyéni vállalkozóként is folytatni? Ha magánszemélyként ad bérbe, akkor milyen költségeket számolhat el például: berendezési tárgyak, értékcsökkenés, festés stb.? Válaszát köszönöm. JT
Óraadó, lakást ad bérbe? Így számolhatja ki adóelőlegét Cikk
Közeledik a negyedéves adó- és eho-előleg befizetésének határideje. Összefoglaltuk, hogy a magánszemélyekre milyen elszámolási szabályok vonatkoznak.
Használt személygépkocsi, áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Osztrák adóalanytól magyar adóalany két használt személygépjárművet vásárol. Az egyik személygépkocsit bérbeadja egy másik kft.-nek, a másik személygépkocsit pár hónap bérbeadás után eladja a bérbevevőjének. Hogyan alakul az ügyletek áfa-elszámolása beszerzéskor és utána? Köszönöm válaszukat!
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
Az alábbi kérdésre keresek választ: Ingatlant vesz bérbe magánszemély magánszemélytől. A bérbeadó a számviteli bizonylat alapján csak a bérleti díjat számlázta ki (a bérleti szerződésben lévő megállapodás szerint) a rezsi költséget nem, mert ezek a házastársa nevére, illetve valamely számla pedig a bérbevevő nevére szólnak. A május 22-ei bevalláskor a 12 havi bérleti díj került elszámolásra a rezsi költség ennek megfelelően nem került bele a bevételbe. Viszont mivel házastársak, így a rezsi költséget költségként elszámolták (tételes költségelszámolásról nyilatkozott év elején). Így a bevétel (csak a bérleti díj) - rezsi költség lett az adóalap, ennek a 15 százaléka került befizetésre szja-ként. Például.: Bérleti díj: 60 000 (60 000*12)= 720 000,- Éves rezsi költség: 550 000 A különbözet: 720 000-550 000= 170 000*0,15= 25 500 (szja) Válaszukat előre is megköszönve: Horváth-Krivanek Tímea