404 találat a(z) arányosítás cimkére

Bérbeadott személygépkocsi után levonható áfa Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2013 decemberében egy vállalkozás egy személygépkocsit vásárolt, amelyet saját célra akartak használni. 2014 júniusában úgy döntöttek, hogy ezt a személygépkocsit bérbeadással hasznosítják a jövőben, több éven keresztül. Kérdés, hogy utólagosan, részben levonható-e az általános forgalmi adó, és ha igen, az alábbiak közül az Áfa tv. mely paragrafusait kell alkalmazni? 1. Az Áfa tv. 125. § (2) bekezdés b) pontját kell-e alkalmazni, amely alapján a személygépkocsi utáni adólevonás lehetséges, ha azt túlnyomó részben úgy hasznosítják, hogy bérbe adják? A „túlnyomó részben” kifejezésen a 126. § (2) bekezdés alapján az adólevonási jog korlátozása alóli mentesülés feltételeinek legalább 90 százalékos teljesülése értendő, tehát 2014. évben még nem, viszont az 2015. évtől kezdődően érvényesíthető az adólevonás? 2. Vagy a 135. § (1) bekezdés a) pontja alkalmazandó, és az adólevonás 2014. évben és a további években utólagosan érvényesíthető?

Kata bevallás javítása Kérdés

Katás egyéni vállalkozás felszólítást kapott a NAV-tól, hogy hibás a benyújtott kata bevallása, mert ha 2013. 08. 17-étől szünetelteti a 2013. május 8-án megkezdett tevékenységét, nem lehet a bevallásának záró időpontja december 31. Kiderült, hogy hónaparányos bevételei (4x500=2 000 eFt) alapján bevételének egy része a 40 százalékos adózás alá kerül, illetve a működés napjaival (alakulástól szüneteltetésig eltelt naptári napok száma) számítottan áfa alanyi mentes mellett áfás bevétele is keletkezett. Kérdéseim: 1). Helyesbítéskor a számlázott bevétel tartalmazhatja az áfát, vagy kötelezően, törvényi előírás alapján rá kell számolni az eredetileg kiszámlázott összegre? Társasházaknak dolgozott, akik az áfa összegét nem tudják utólag megtéríteni a vállalkozónak. A válasz azért is lényeges, mert ha ez eredeti összeg tartalmazhatja az áfát, akkor csökken a bevallott katás bevétel, ebből adódóan kevesebb lesz a 40 százalékos adó alapja, tehát a vállalkozó kvázi "jobban jár" az áfával. 2). A 40 százalékos kulcs alá bekerült bevétel is úgy működik, mint az áfa alanyimentesség megszűnése? Tehát az a számla, amely átlépte a számított kata határt (2 000 eFt) már teljes egészében 40 százalék, vagy csak részben, tehát csak a határértéket meghaladó rész? Köszönöm megtisztelő válaszukat. P. Zsuzsa

Áfa önellenőrzés Kérdés

Tisztelt Adózóna! A következő kérdésre kérjük szíves állásfoglalásukat: egy magyar kft.-nek egy EU-s tagállam minisztériumának alapítványa (nem volt EU-s adószáma) átutalt 50 000 eurót PPP Projecthez nyújtott hozzájárulásként. Az akkori szerződés alapján (2010-ben) a kft. kiállított egy áfás számlát, és ugyanez történt 2011-ben is. 2012-ben (ekkor már volt EU-s adószáma), az akkor elutalt összegre már áfa nélküli számlát állított ki a kft., azonban ez az alapítvány, 2010-2011-2012-2013. években nem kérte a számlát, 2013. év végén az összes számláról egyösszegű számlát kért. A kft. az ügy rendezésére azt az eljárást választotta, hogy minden év számláját lemínuszolta (az eredeti teljesítési dátummal, de 2014. évi keltezéssel), és a teljes összegről 2013 decemberében kiállított egy számlát áfamentesen, amit el is küldött az alapítványnak. A 2013. évi mérlege már elkészült, a kft. külföldi tulajdonosa azt elfogadta, ezen módosítani már nem lehet. Az alapítványnak az eddig felszámított áfát a kft. 2014 februárjában vissza is utalta. A kérdés: hogy az áfa-önellenőrzést megtehetjük-e 2014 márciusában? A képet még az árnyalja, hogy ez a cég áfa vonatkozásában arányosítást kell, hogy végrehajtson, így ha a helyén önellenőrizne a kft. mindent, 4 év arányosítása borulna. Kérjük, írják meg, hogy mi lenne a helyes eljárás! Üdv: Fix Kft.

Ingatlan-értékesítés áfája Kérdés

Kedves Szakértő! Egy cég (áfakörös) fordított áfásan vásárolt egy üzlethelyiséget 2009-ben, ezt most értékesíteni szeretné. Az ingatlan-értékesítésre nem választotta az adókötelezettséget. A kérdésem, hogy esetében az értékesítéskor figyelembe kell-e venni a levonásba helyezett adó arányosítását a jelenleg hatályos 240 hónapos szabályt alkalmazva? Válaszát előre is köszönöm!

Iparűzési adó Kérdés

Kérem számítással alátámasztott véleményét az iparűzési adó megosztásához. Kft. székhelye A falu, 1,8 % az adókulcs Telephely: B falu, 2 % az adókulcs a kft. 2012-es nettó árbevétele: 30 M Ft a kft. 2013-as nettó árbevétele:122 143 e Ft elábé 75 490 e Ft közv szpolg 14 766 e Ft anyagktg 5 179 e Ft 2013-as személyi jellegű ráfordítása a kívülálló (nem tag) ügyvezetőnek fizetett 60 000 Ft és járuléka 14 580 Ft. A kft. egyszemélyes társaság, az ügyvezető megbízási jogviszonyban tevékenykedik. Hogyan kell kiszámolni a személyi jellegű ráfordítás alapján a helyi iparűzési adót? Nem értjük, hogy mi alapján kell arányosítani, hogyan állapítom meg, hogy melyik helyen, mennyit számoljunk? Köszönettel.

Katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ha katás egyéni vállalkozó 4 hónap után úgy dönt, hogy szünetelteti a vállalkozást, és az adóévben már nem indítja újra, akkor az addig elért bevételt kell-e arányosítania a 40 százalékos adó figyelembevételéhez. Vagyis, ha a 4 hónap alatt összesen 4 millió forint bevételt ért el, akkor 1 millió 600 ezer forint után majd be kell-e fizetni 640 ezer forint adót? Válaszukat köszönöm.

Alanyi áfamentes katás vállalkozás Kérdés

Katás alanyi áfamentes vállalkozó az év egy részében szüneteltette a vállalkozását, a többi részében végezte a tevékenységet. Kérdésem a következő: ebben az esetben a 6 millió forintot arányosítani kell a kata esetében és az áfa esetében is? Válaszukat előre is köszönöm!

Fejlesztésre kapott támogatás feloldása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég beruházásához vissza nem térítendő támogatást kapott 10 millió forint értékben, melyet ingatlan-felújításra fordított (meglévő ingatlan beketülési értéke 12 milllió forint, könyv szerinti értéke 4 millió forint). A visszafizetési kötelezettség nélküli támogatást a folyósításkor rendkívüli bevételeként elszámoltuk, majd halasztott bevételként elhatároltuk. Most év végével a tárgyévben elszámolt, terv szerinti értékcsökkenési leírás támogatással arányos részét szeretnénk a rendkívüli bevételek közé visszavezetni. Hogyan történik ezen arányszám kiszámítása? A felújítás utáni bruttó érték (24 millió forint) és értékcsökkenési összeg (2 % esetében 480 ezer forint) aránya (0,02) lesz a meghatározó? Ezt kell szoroznom a támogatás összegével? Köszönettel!

Nyílt végű pénzügyi lízing áfájának arányosítása Kérdés

Tisztelt szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy személygépkocsi nyílt végű pénzügyi lízingelése esetén, ha útnyilvántartással alátámasztva 10 százalék és 25 százalék közötti magáncélú használat valósul meg havonta, akkor a törlesztőrészletek áfáját milyen arányban lehet levonásba helyezni? Havi bevalló esetén év végén kell-e korrigálni, illetve a futamidő végén? Minden törlesztőrészletre (az első nagyobb összegűre is) alkalmazható az arányosítás? Az áfatörvény szerint az ingyenes szolgáltatás is áfa-köteles, amiről számlát kell kiállítani. A magáncélú használat díját mi alapján kell megállapítani? Ha az ingyenes magáncélú használat áfa-köteles, akkor lehet, hogy a lízingdíjak áfája teljes mértékben levonható? Válaszát előre is köszönöm!

Kiskereskedelmi dohányértékesítés Kérdés

A kiskereskedelmi dohányértékesítés adólevonásra jogosító tevékenységnek minősül-e? Azaz amennyiben a nemzeti trafik árbevétele nemcsak dohány, hanem lottóértékesítésből is származik, az áfatörvény 5. sz. melléklete szerinti arány számításánál figyelembe vehetem-e a a dohány értékesítéséből származó ellenértéket? Ha igen, miként állapítsam meg annak adó nélküli értékét?

Betegszabadság kiadása - arányosítás Kérdés

Munkavállaló két munkahelyen van munkaviszonyban, egyik helyen heti 10 órát dolgozik, a másikon heti 5 órát, időbeosztásával szabadon rendelkezik, jelenléti ívet vezet. Betegszabadságát hogyan adjuk ki? A 15 munkanapot mely napokra kell figyelembe venni? Ha hetenként naponta 2 órát dolgozik, az munkanapnak számít, heti 5 nap, napi 2 órával az 5 nap betegszabadság? Ha a heti 5 órát napi 1 óra munkaidővel dolgozza le, az hány betegszabadsági nap? Ha a heti 5 órát hetente 1 nap dolgozza le, akkor az 1 nap betegszabadságnak számít és 15 héten keresztül lesz betegszabadságon, hogy lejárjon a 15 munkanapos keret? Kérem legyenek szívesek értelmezni az időarányosítást.

Tárgyi eszköz áfájának figyelése Kérdés

2010 márciusában vásárolt tárgyi eszköz áfája levonásba lett helyezve (200eFt). 2012-ben még negyedéves bevalló volt. 2013-tól alanyi mentességet választott a társaság. Mikortól kell visszatörleszteni az éves 1/5 részt? 2014 lesz az utolsó figyelendő tört év, amit arányosítani kell ?

Pótszabadság: lehet arányosítani? Cikk

Lehet-e arányosítani a gyermekek utáni pótszabadságot? Olvasónk kérdésére az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.

Cafeteria: egyedi megállapodások, számlás juttatások és arányosítás kilépéskor Cikk

Lehetséges, hogy a munkaadó a munkaszerződésekben egyedileg állapodik meg az alkalmazottakkal az adómentesen adható juttatásokról? Ha év közben kilép a dolgozó arányosítani kell a béren kívüli juttatásokat? A többletet megtérítheti a munkavállaló, hogy ne kelljen bérként megadózni? Olvasó kérdések.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink