404 találat a(z) arányosítás cimkére

Családi gazdaság elhunyt tagjának bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan alakul a családi gazdaság szja-bevallása, ha az egyik nyugdíjas tag év közben elhunyt? Erre az esetre a családi gazdaság szerződése nem tért ki, csak a vezető személyére. A nyugdíjas tag október hónapban elhalálozott. A családi gazdaság addig befolyt bevételeiből és az addig kifizetett költségekből az elhunyt nevére is osztunk, és a további időszak bevételei és költségei a továbbiakban csak a családi gazdaság élő tagjaira lesz szétosztva, így minden élő tag bevallása kettő időszakból fog összeállni. Az elhunyt bevallását a rendelkezésre bocsátott adatok alapján majd az adóhivatal állapítja meg. Ebben az esetben azonban a kistermelői értékhatárokat az adóhivatal az adott évben időarányosan számolja, vagy az elhalálozás mint vis maior eset miatt nem lesz arányosítás, tehát a 8 millió forintos bevételi értékhatárt és a kapcsolódó kedvezményeket az elhunyt esetében figyelembe vehetjük, vagy arányosan csak 10 hónapra eső bevétel jogosítja a kapcsolódó kedvezményekre az elhunyt családi gazdaság tagját? Válaszukat köszönöm!

Katás bt., táppénze Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy betéti társaság, amelynek az ügyvezetője és tulajdonosa 36 órás munkaviszony mellett katás ügyvezető. Most már másfél hónapja táppénzen van. Mint katás vállalkozás a teljes hónapra jutó táppénz után nem fizették meg a 25 ezer forint katát. Ha táppénzen van, de vannak alkalmazottak, akkor kell-e fizetnie katát a bt.-nek, mert munka folyik? Ki látja el az ügyvezetés alapfeladatait? Arányosítani kell-e a bevételét a táppénz hónapokkal?

Tárgyi eszköz áfája alanyi adómentesség választása esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni a tárgyi eszköz áfaarányosítási szabályának alkalmazását illetően. Ha valaki áfakörös volt, és alanyi mentességet választ, akkor az utolsó áfabevallásban vallja be növelő tételként a 60/240 hónapból el nem telt időszakra eső áfát, vagy az alanyi adómentes időszak minden egyes érintett évének decemberében a tárgyi eszköz áfájának 1/5-ére számolt arányosított összeget vallja be?

Ingatlanközvetítés, ingatlanfelújítás és -értékesítés Kérdés

Ingatlanközvetítő iroda (kft.) ingatlant is vásárol (lakások), amelyeket felújít és azután értékesít. – Hogyan kell a lakásokhoz beszerzett anyagok (al)vállalkozók számláiban felszámított áfát az áfabevallásban szerepeltetni? – Mivel a beszerzett anyagokat az adómentes tevékenységhez használja fel, az áfa nem levonható? – A lakásértékesítés áfamentes? (Nem választotta az ingatlanértékesítésre –lakásra és nem lakásra – az adókötelessé tételt.) – Amennyiben a lakásértékesítésre az adókötelessé tételt választja, hogyan alakul a levonható és a fizetendő áfa mértéke? – Amennnyiben egy-egy lakáshoz tételesen (például munkaszámokra) elkülöníti a költségeit, nem kell arányosítást alkalmazni a levonható áfa meghatározására? – Amennyiben más ingatlant (nem lakás) vásárol, felújít, majd értékesít, hogyan alakul a levonható és a fizetendő áfa? – Az ingatlanközvetítői tevékenység esetén jutalékot számít fel, ami 27 százalékos áfás, tehát nem kizárólag adómentes tevékenysége van. – Milyen előírásokra kell még különösen figyelni e tevékenységek végzése esetén, hogy szabályszerűen járjunk el? Köszönettel: Czigányné Tóth Katalin

Katás új egyéni vállalkozó Kérdés

Egyéni vállalkozást november 10-én indító, kata alá bejelentkezett adózó esetén, 2016-ban arányosítani kell a novemberi tört hónapot is, ha a 6 milliós bevételi határ alatt akar maradni az adózó? Köszönöm válaszukat!

Megbízás, oktatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megbízási jogviszonyban oktatói tevékenységet lát el a megbízott. A megbízási szerződében meg van adva az oktatás időtartama, alkalmanként 45 perc, illetve előreláthatólag 09.hó-12.hó-ig tart a megbízás, oktatási díja 1500 forint/óra. Kérdésem a következő lenne, ha heti 1, illetve 3 napon teljesíti a megbízott az oktatást, akkor az oktatásért kapott megbízási díjat havi szinten kell figyelembe venni a járulékfizetés szempontjából vagy csak a tényleges oktatási napokra? Tehát ha egy hónapban van 10 oktatói napja, járulékfizetése (biztosítottsága szempontjából) csak a 10 napra figyelendő, vagy az egész hónap 30 napjára, és így nem lesz járulék fizetése (nem lesz biztosított)? Válaszát köszönöm

Üzletrész-értékesítéshez kapcsolódó szolgáltatás áfája Kérdés

"A" Kft. ügyvezetője vevőt hozott "B" Kft. üzletrészére. A tulajdonosváltozás ügyintézése folyamatban van. "A" Kft. ezt a közreműködést le fogja számlázni "B" Kft.-nek, a kérdésem az, hogy ezt megteheti áfamentesen? Ha igen, emiatt a mentes értékesítés miatt kell arányosítani a levonható áfát?

Arányos szolgálati idő II. Kérdés

Tisztelt Széles Imre! Azonos címmel korábban feltett kérdésemet pontosítanám. A tagi jogviszony úgy van jelentve a havi bevallásban, hogy "társas vállalkozó egyéni vállalkozás mellett". Mivel főállású egyéni vállalkozásnak minősül az 50 ezer forintos katás vállalkozó, így a társas vállalkozások a ténylegesen kifizetett személyes közreműködésért kapott díj alapján adóztak, nem a minimálbér után. Ez így rosszul lenne? Azért nem gondolom, mert ha a tagi jogviszonyban a jövedelem eléri a minimálbért, akkor már elég a 25 ezer forintos kata is. Itt az a kérdés, hogy a 268 napos egyéni vállalkozáshoz hozzáadódik-e a "mellékfoglalkozású" társas vállalkozásokból származó összeg, és így elérhető-e a 366 nap szolgálati idő? Köszönettel. Soltész Nóra

Áfatörvény területi hatályán kívüli szolgáltatásnyújtás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. az áfatörvény területi hatályán kívüli szolgáltatásnyújtást végez Hollandiában. Az értékesítésről szóló számlán jelöli, hogy a szolgáltatás Magyarországon az áfakörön kívüli, de a vevőnél adóköteles, vagyis a szolgáltatás után a vevő köteles áfafizetésre. Ezen kívül a társaságnak minden tevékenysége áfaköteles. Kérdésem a következő: jól gondolom-e, hogy az áfatörvény területi hatályán kívüli szolgáltatás végzésével a társaságnak nem kell az előzetesen felszámított áfát arányosítani? Várom szíves válaszát.

Tao 50 százalékos értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakértő, köszönöm válaszát a lenti kérdésben: http://adozona.hu/kerdesek/2016_10_18_TAO_50_ECS_hip Válaszából sajnos számomra nem derül ki a kérdésem, azaz, hogy az 50 százalékos értékcsökkenés 2 adóévben vagy pedig 2 év naparányosan számolható-e el. Kérem nézze meg korábban leírt kérdésemet és az elszámolhatóság gyakorlati alkalmazására adjon választ. Válaszát előre is köszönöm!

Tao, 50 százalékos értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakértő, a Tao törvény lehetőséget ad arra, hogy a 200. ezer forint egyedi érték alatti eszközöket 50 százalékos kulccsal számoljuk el. Kérdésem az lenne, hogy ez naparányos, vagy pedig a vásárlás évében 50 százalék és a következő évben 50 százalék? Konkrétan egy 2016.10.01-én vásárolt eszköz 2018.09.30ig naparányosan értékcsökken, vagy 2016-ban 50 százalék és 2017-ben 50 százalék? Köszönöm!

Átminősített ingatlan értékesítés utáni szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét az alábbi adózási szabályok értelmezésében: Magánszemélyként 2007. évben lakóház, udvar megjelölésű 409 négyzetméter belterületi ingatlant vásároltam. Ezen ingatlant az azóta eltelt 9 év alatt lakóházként használtam. 2016 évben megvásároltam a fenti ingatlan melletti, szintén családi házas 328 négyzetméter területű ingatlant. A közeljövőben a két ingatlant egy helyrajzi szám alá kívánom összevonni, az így létrejövő ingatlanon a lakóházakat lebontani, s az üres telket mint beépítetlen építési telket kívánom társasház céljára értékesíteni, építéssel és értékesítéssel üzletszerűen foglalkozó gazdasági társaság részére. Kérdésem, hogy ebben az esetben a 2007-ben megszerzett ingatlan értékesítése esetén vonatkozik-e rá a lakóépületekre vonatkozó 5 éves szabály, tehát mentesülök személyi jövedelemadó megfizetése alól ezen ingatlan(rész) esetében, és nem a telekre érvényes 15 éves szabály a mérvadó, annak ellenére, hogy most telekként értékesítem? Amennyiben jól értelmezem a törvényt, további kérdésem az, hogy a 2016-ban szerzett ingatlan értékesítése utáni adóköteles jövedelem megállapításakor az értékesítéskori teljes forgalmi érték területalapú (409:328nm.) arányosítása lehet a jövedelemszámítás alapja? Köszönettel, és üdvözlettel: Miklós

Családi gazdaság, a bevétel megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves útmutatásukat, az alábbi, családi gazdaságot érintő adózási kérdéshez! Családi gazdaság 3 fővel végezte tevékenységét 2016/01/01-től. A gazdaságba további 4 tag lép be 2016.06.01-én. Hogyan kell megállapítani az egyes tagok őstermelésből származó bevételét, költségeit az adózás kiszámításához. Az alábbiakban levezetett arányosítási módszerek közül melyik a helyes? (Csak bevételi adat szerepel a példában) 1. Időszakonkénti elkülönítés - A gazdaság bevétele 2016/05/31-ig: 14 000 ezer ft - az 1-3. tagra 2016/01/01-05/31-ig vonatkozó adatok /fő:  bevétel: 14 000 ezer ft/3fő= 4667 ezer ft - A gazdaság bevétele 2016/06/01-12/31-ig: 1000 ezer ft - A gazdaság 7 tagjára 2016/06/01-12/31-ig vonatkozó adatok/fő:  bevétel: 1000 ezer ft/7fő= 143 ezer ft o A gazdaság első 3 tagjára vonatkozó éves adatok:  bevétel: 4667 ezer ft+143 ezer ft= 4810 ezer ft/fő o A gazdaság 4-7. tagjaira vonatkozó éves adatok:  bevétel: 143 ezer ft A tagok által összesen bevallott bevétel: 4810 ezer ft*3 + 143 ezer ft*4=15 000 ezer ft. 2. Naptári napok súlyozott átlagával történő arányosítás: A gazdaság 1-3. taggal az év 365 napjából 151 napig, 1-7. taggal 214 napig működött. Az előző pontban bemutatott adatok alapján: Éves árbevétel: 14 000 ezer ft+1000 ezer ft=15 000 ezer ft 1-3.tagokra jutó bevétel/fő: o 15 000 ezer ft/365*151nap/3= 2068 ezer ft o 15 000 ezer ft/365*214/7= 1256 ezer ft o összesen : 1256 ezer ft+ 2068 ezer ft= 3324 ezer ft/fő 4-7. tagokra jutó bevétel / fő: o 15 000 ezer/365*214/7= 1256 ezer ft

Áfaarányosítás nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk nyílt végű pénzügy lízing keretében személyautót vásárolt augusztusban. A lízingbe adó a lízing első részletét nagyobb összegben számlázta.(jellemzően). Negyedéves áfabevallók vagyunk, a használatról vezetünk nyilvántartást. A kezdő lízingdíjat úgy vesszük, mintha az a lízing teljes futamidejére vonatkozna. E feltételezésből kiindulva a lízingbeadó számlája alapján az első részlet áfája visszaigényelhető az első olyan hónapban, amikor lesz a járműnek hivatalos célú futásteljesítménye. Kérdésem az lenne, mivel negyedéves bevallók vagyunk, és már megvannak a negyedév futásteljesítményei, ebből kiindulva nem lehet az első díjrészlet áfáját ennek arányában levonásba helyezni? Vagy csak következő időszakban lehet augusztustól decemberig arányosan a levont áfát helyesbíteni? Válaszát előre is köszönöm.

Különbözeti áfa Kérdés

Társaságunk használt gépkocsi-értékesítő. Az autók értékesítésekor 99 százalékban a különbözeti áfa szerint állapítja meg a fizetendő áfáját. A gépkocsik közvetlen beszerzési árába tartozó előzetesen felszámított áfát a társaság nem vonja le. Kérdésem a következő: az egyéb, a gépkocsihoz közvetlenül nem kapcsolható számlák (könyvelési díj, telephely bérleti díja stb.) előzetesen felszámított áfája 100 százalékban levonásba helyezhető? Ha a cég teljes árbevétele csak különbözeti áfa szerint került megállapításra, akkor levonható-e az egyéb költségek áfája? Kell-e valamilyen módon arányosítani az egyéb költségek áfatartalmát vagy sem? Köszönöm

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink