404 találat a(z) arányosítás cimkére
Ló bértartás áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! A véleményét szeretném kikérni egy áfával kapcsolatos kérdésben. Ügyfelem lovak bértartását végzi egy bérelt lovardában (a bérleti díj áfás), és döntően magánszemélyek részére lovak bértartását számlázza ki 27% áfával, amihez munkavállalókat foglalkoztat, tápot szerez be, közüzemi díjakat fizet. Az lenne a kérdésem, hogy az áfatörvény előírásait betartva megteheti-e ügyfelem, hogy az eddigi bértartási díjat megbontja, és a vevők felé a boxok bérleti díját mint egyfajta közvetített szolgáltatást nyilatkozattal (ingatlan bérbeadást T201T nyomtatványon áfamentesre jelenti) áfamentesen számlázza ki, és csak a lovak ellátását, tisztán tartását számlázza ki áfával, ha a vevőkkel kötött szerződésekben ezek a szolgáltatások elkülönülnek, és akár egymástól elválasztva, opcionálisan vehetőek igénybe? Ha erre a kérdésre válasza igen, akkor jól gondolom, hogy a bérleti díjból és közüzemi díjakból az áfát nem lesz ügyfelem jogosult visszaigényelni, de a tápok, ellátáshoz kapcsolódó szerszámok, szolgáltatások áfája visszaigénylehető lesz, és csak az egyértelműen nem hozzárendelhető levonható áfatételek esetében leszünk arányosítás alkalmazására kötelezettek? Segítségét előre is köszönöm.
Kata – áfaarányosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás vállalkozónál olyan hónapokra, amikor arányosítani kell a katatörvény 8. § (6) bekezdése alapján a bevételi értékhatárt, mert mondjuk csed miatt mentesül a vállalkozó a kata befizetése alól, akkor a 8 millió forintos áfás határt is arányosítani kell? Mert ugye a katatörvény csak a bevételi értékhatárról ír. A 8 millió forintos alanyi mentességet az áfatörvény szabályozza. Ott is van valami paragrafus, ami alapján azt is arányosítjuk? Mert ugye itt végülis nem szünetel a vállalkozás, csak mentesülés van. Köszönöm!
Nonprofit kft. áfa-visszaigénylése Kérdés
Az áfát a nonprofit kft.-nek mikor kell arányosítania és hogyan?
Értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. május 1-jén aktivál egy 150 ezer forint bekerülési értékű szellemi terméket. A gazdasági társaság 2 év alatt, 50-50 százalékos kulccsal kívánja leírni az eszközét. A kérdésem az lenne, hogy az értékcsökkenés megállapításánál alkalmazni kell-e a napi arányosítást?
Pótszabadságok arányosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetre kérném szíves válaszát. Munkavállalónk felmondási ideje február 28-án ér véget. Életkorának megfelelően az alapszabadsága 26 nap, két 16 évesnél fiatalabb gyermeke után 4 nap pótszabadsága van. Kérdés: a munkaviszony megszűnésével az időarányosan járó szabadság számításánál figyelembe kell-e venni a gyermekek utáni pótszabadságot (26+4/12*2 ) vagy (26 alap/12*2)? Válaszát köszönve, tisztelettel.
Készpénz cafeteria Kérdés
Tisztelt szakértő ! Cégünk 2017. október 01-jétől bevezette a készpénz cafeteriát, melynek mértéke havi 8000,- Ft/fő. Kifizetése a munkabérrel együtt a tárgyhót követő 10-éig történik, tehát a december havi összeg 2018. január 10-én került átutalásra a munkavállalók felé, de törvényi előírás szerint ezt az összeget 2017. december 31-éig ki kellett volna fizetni a munkavállalók részére. Mivel ez nem történt meg, így a január 10-én kifizetett összeg a 2018. évi keretet terheli. Kérdésem a következő: Egy munkavállaló ma 2018.02.13-án leszámol! Időarányosan (100 000/365 nap * 44 nap ) 12 054 Ft jár, de ő ebben az évben (01.10. és 02.10.) 16 000 Ft összeget kapott. Vissza lehet tőle vonni a 2018.02.10-én adott összeget, vagy mindenképpen a kereten felüli részt át kell minősíteni munkabérré? Segítségét köszönöm!
Áfaarányosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Általános szabályok szerint adózó áfaalany mezőgazdasági őstermelő ingatlant is bérbead. Az ingatlan-bérbeadásra nem választotta az áfa kötelezettséget, így van áfás és nem áfás bevétele is. Az lenne a kérdés, hogy azokat a költségeket, amelyek egyértelműen az áfakörös tevékenységéhez merültek fel, abban az esetben az áfa 100 százalékban levonható, vagy mindenképpen meg kell osztani a mentes és az áfás árbevétel között? Őstermelői tevékenységeként a növénytermesztést végez, áfásan értékesít, az ehhez kapcsolódó beszerzések (bérmunka igénybevétel) esetén fennáll-e a teljes áfalevonási lehetőség?
Áfaarányosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1995. 09. hóban lett aktiválva egy halastó ingatlan 4 millió 520 ezer forint beszerzési értéken. Leírási kulcs: 2 százalék. 2010. 06. hóban lett aktiválva a bekerített halastó részeként a kialakított bekötőút 37 667 830 forint beszerzési értéken, pályázati forrásból, a támogatási intenzitás 50 százalék volt. Leírási kulcs: 2% 2011. 04. hóban lett aktiválva a halastó felújítása 36 960 453 forint értékben, ami szintén pályázati forrás segítségével került megvalósításra. A támogatás 70 százalékos intenzitású volt. Leírási kulcs: 2%. 2017 szeptemberében a halastó értékesítve lett (102 917 400 forint értékben) oly módon, hogy a vevő részletekben fizeti meg az eladók részére 2017.12.15., 2018.02., 2018.05., 2018.08., 2018.10. és 2018.12. hóban a vételárat. Az eladó társtulajdonos és 33/51-ed tulajdoni hányada van a felújított halastóban. A birtokba adás 2017. 09. hóban megtörtént, tehát már az új tulajdonos a hasznosító, a halastó használója. A halastó felújítása és a bekötőút építése esetében is áfalevonás történt. Az áfatörvény 134-135. §-a alapján az arányosítást hogyan kell alkalmazni? A kapott támogatás egy összegben került elszámolásra az egyösszegű értékcsökkenéssel párhuzamosan. A maradék összeg pedig az eredeti összegre vetített 2 százalékos kulccsal íródik le. Így az eszköz rövidebb idő alatt kerül leírásra. Befolyásolja-e az arányosítást a kapott támogatás miatti rövidebb leírási idő, itt is a 240 hó-val kell számolni? Válaszukat előre is köszönöm.
500 kilométer gépkocsi-költségátalány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az szjatörvény 11. melléklet III. 11. pontja szerinti havi 500 kilométer átalányköltség és a hozzá kapcsolódó kilométerenként 15 forint elszámolása egyéni vállalkozó esetében hogyan alakul, ha a vállalkozó táppénzen van? Átalányról lévén szó, arányosítani kell-e a költséget? Segítségüket előre is köszönöm!
Katás betegsége Kérdés
Tisztelt Szakértők! Heti 36 órás bejelentett munkaviszonnyal rendelkező bt. beltag kata szerint adózik, és 25 000 forint katát fizet. 2017 július közepén alakult a bt. Hosszabb ideje betegeskedik, ami miatt táppénzen van főállásában, mert az fizikai munka, de a vállalkozást tudja működtetni. Októberben felvett egy alkalmazottat, aki majd tudja helyettesíteni őt abban az esetben, ha kórházba kerülne, illetve segít neki a vállalkozás ügyeiben. November hónapban nem tudta ellátni tevékenységét, de az alkalmazott közreműködésének köszönhetően bevételt tudott realizálni. Kérdés, hogy ebben az esetben a november hónapra az orvosi rózsaszín szelvények másolatával mentesülhet-e a kata fizetési kötelezettség alól? Ha igen, akkor a novemberben szerzett bevételt is lefedheti-e a 7., 8., 9.,10., 12. hónapkora befizetett kata? Tehát ha novemberben 600 000 forint bevétele volt, valamint júliustól októberig 3 800 000 forint és decemberben 300 000 forint bevételt realizált, az éves szinten 4 700 000 forint. Ezt "lefedi" az 5 havi kata, és különadó nem keletkezik? Köszönettel:
Mikrogazdálkodói beszámoló évközben Kérdés
2017.11.01-jével ügyfelem tao helyett a kiva adózást választja. 2017.10.31-ével mikrogazdálkodói beszámolót készít. Tisztában vagyok az elhatárolás ide vonatkozó szabályával, azonban nem tudom eldönteni, hogy az éves költségeket (gépjárműadó, biztosítások, stb.) arányosítva (elhatárolással) könyveljem-e. Köszönöm, üdvözlettel CsK
Áfaarányosítás számítása Kérdés
Üdvözlöm! Áfaarányosítással kapcsolatban a kérdésem: A kft. havi áfabevalló és van áfás, valamint tárgyi adómentes bevétele is. Minden hónapban külön-külön megállapítom az arányosítással levonható áfa összegét, ekkor a havi bevételek arányában. Ha a teljes évet veszem alapul (január 1-jétől december 31-éig) a ténylegesen levonható áfa megállapításához, és az egész évre vonatkozó arányszámmal számolva változik (mert biztosan fog) a levonható áfa (éves szinten számított) összege, mit tehetek? Az ilyen módon keletkezett eltérés összegét "építsem be" a decemberi áfabevallásba vagy könyveljem egyéb ráfordításként – esetleg egyéb bevételként? Milyen módszert ajánlanának, hogy a leghatékonyabb legyen a könyvelés?
Beszerzés fejlesztési tartalékból Kérdés
Fejlesztési tartalékból beszerzett gépjárművet kívánunk eladni. A gépjárművet 2014-ben képzett összegből 2015-ben teljes mértékben fejlesztési tartalékból vásároltuk. 2015-ben, 2016-ban, 2017-ben adótörvény szerinti értékcsökkenést nem számoltunk el az eszközre. Az eszköz hasznos élettartama öt év, tehát csak két év múlva adhatnánk el következmények nélkül. 2018. februárban történne meg az értékesítés. Az előrehozott értékcsökkenés mint adóalap-csökkentés, gondolom, nem jár teljes összegben. Mekkora lesz az adóalap-növelés 2018-ban? Arányosíthatok-e? Vagy a teljes csökkentő összeggel kell növelnem az adóalapot, amikor eladják az eszközt? Előre is köszönöm a segítségüket.
Reagálás a 2017.12. 21-ei válaszra Kérdés
Eredeti válasz http://adozona.hu/kerdesek/2017_12_14_afa_beruhazas_esten_cfm#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice Kedves Tirpák Anita! A kérdésemre adott válasza nagyon alapos és kimerítő, melyet nagyon köszönök. Világos a magyarázat. Egy ponton szeretném csak pontosítani a kérdést. Valószínűleg egy kicsit eltereltem a figyelmet az áfa tv. 134. § (2) felé, de a cég csak áfás bevételt realizál, arányosítania nem kell semmilyen oknál fogva. Ezért jól gondolom ugye, hogy ezt a bekezdést nem kell alkalmaznia (134. § (2)), azaz az előzetesen felszámított adót a teljesülés időpontjában beállíthatjuk visszaigénylésbe? Majd a beruházás befejezésekor az arányos részt kiszámlázzuk a magánszemély felé. Nagyon köszönöm a választ! Tisztelettel Halmosi István
Gyerekek után járó pótszabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! November 1-jén belépett munkavállalónak akinek 2 kiskorú gyermeke van, a gyerekek után járó pótszabadságot arányosítani kell-e vagy jár neki a teljes négy nap? Köszönettel: Balogné Csóti Anikó