404 találat a(z) arányosítás cimkére
Őstermelő mezőgazdasági tevékenysége Kérdés
Őstermelő a mezőgazdasági tevékenységével kapcsolatban belép a kompenzációs körbe. A tárgyi eszközeit az "áfás" időszaka alatt vásárolta. Továbbra is használja őket. Vonatkozik-e rá a tárgyieszköz-arányosítás kötelezettsége? A beszerzéstől nem telt el 60 hónap.
Fordított áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015. január 1-jétől az egyes acélipari termékek bekerülnek a fordított adózás körébe. Egy cég, amely vastelepet üzemeltet, a beszerzései nagy része bekerül a fordított áfakörbe. Nála az értékesítés is fordított áfás lesz. De mi van azokkal a beszerzésekkel, amelyek áfakörösek (például irodaszer, tisztítószer, telefon, internet viz, villany, stb.) levonható a felszámított áfa? Ha igen, akkor állandó visszaigénylési pozícióban lesz. Az áfatörvényben nem olvastam arányosításról, de az szerintem nem is vonatkozik rá. Köszönettel. Bné
Tárgyi eszközökre vonatkozó arányosítás üzletág-átruházáskor Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk távközlési üzletágát értékesítette. Az üzletág-értékesítés tekintetében megfelelt az Áfa tv. 18. §-ban meghatározott feltételeknek. A kérdésem arra irányul, hogy az üzletág-átruházás keretében átadott tárgyi eszközök tekintetében kell-e alkalmazni az alábbi áfatörvényhelyet: 135. § (2), mely szerint az (1) bekezdésben meghatározott időtartam figyelembevételével, annak a naptári évnek az utolsó adómegállapítási időszakában, amely naptári év teljes időtartamában a tárgyi eszköz az adóalany rendeltetésszerű használatában van, az adóalany köteles a tárgyi eszközre jutó előzetesen felszámított adó összegének a) ingó esetében 1/5 részére, b) ingatlan esetében pedig 1/20 részére vonatkozóan utólagos kiigazítást elvégezni, feltéve, hogy a levonható előzetesen felszámított adó összegét meghatározó tényezőkben a tárgyi eszköz beszerzésének évéhez vagy a 11. § (2) bekezdés a) pontjában említett esetben a rendeltetésszerű használatba vételének időpontjához képest változás következik be, és a számítás eredményeként adódó különbözet összege abszolút értékben kifejezve eléri vagy meghaladja a 10 000 forintnak megfelelő pénzösszeget.? Köszönettel: Bereczk Zsuzsi
Szünetelő vállalkozó bevételhatára Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbi kérdésben: egyéni vállalkozó 2014. 01. 01-2014. 02. 28-ig szüneteltette a vállalkozását. A 2014. évre az összes bevételének az alanyi adómentesség értékhatára 6 millió forint, vagy ebben az esetben is arányosítani kell 10*500 000=5 000 000 forint lehet csak? Köszönöm a segítséget.
Alapítvány áfa Kérdés
T.Szakértő! Egy közhasznú alapítvány 2015. 01. 01-től szeretne áfakörbe belépni. Menedékház bérleti díjáról olyan számlát bocsátanak ki, aminek a kezdő időpontja 2014. 05. 01. A számla 2015. évi teljesítésű lesz, és áfatartalma is lesz. Kérdésem: ezt az áfát teljes egészében visszaigényelheti-e az alapítvány, vagy csak arányosítva, vagy sehogy? Vagy külön kell számlázni a 2014 .és a 2015. éveket? Segítségüket köszönöm. Ildi
Alapítvány-áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy alapítvány, amely idősek otthonát üzemeltet. Bevétel térítési díjakból, támogatásokból keletkezik. Ezeket a bevételeket "tárgyi mentes"-ként kezeljük. Az alapítvány (hogy csökkentse költségeit) kialakított egy konyhát, ahol helyben készítik az idősek napi ételeit (reggeli, ebéd, vacsi stb). Mivel igény volt rá, az alapítvány (alapító okiratával összhangban) egyéb vendéglátást is végez, 5629 alatt, amihez nem kell pénztárgép. Külsősöknek is értékesít az ebédből. Ezt be is jelentettük a NAV-nak, teljesen külön kezelődik ennek a bevétele. A külsős bevételből származó bevétel eléri lassan a 6 millió forintot, be kell jelentkeznünk áfára. Kérdésem, hogy az ezután fizetendő áfát miként kell megállapítani? Mit mivel kell arányosítanom? Az egész alapítvány teljes bevételét (tárgyi mentes is) kell viszonyítani a külsős ebéd értékesítéshez, és az összes költségük áfáját kell arányosítanom, majd levonásba helyezni, vagy csak a konyhával kapcsolatban felmerülő költségeket lehet?(alapanyag, eszközök stb.)? Köszönöm!
Áfafizetési nonszensz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfalevonás/-fizetés számunkra elfogadhatatlannak tűnő szabályával kapcsolatban kérném válaszukat: cégünk szociális szolgáltatással foglalkozik, tevékenysége közérdekű jellegére tekintettel adómentes tevékenység, ezért gyakorlatilag áfa-visszaigénylésre sem vagyunk jogosultak. Vagyis a bevételeink 99,9 százaléka áfamentes, csupán az irodai alkalmazottaink magáncélú telefonhasználatának a feléjük történő kiszámlázása után keletkezik áfabevételünk. Kiadásaink (melyek mind áfatartalmúak!) összege megközelíti a bevételeink összegét, tehát 100 millió forint feletti éves árbevételünk ellenére az éves nyereségünk néhány millió forintban mérhető. Minthogy – könyvelőnk tájékoztatása szerint – az áfát egy különleges arányosítási módszerrel kell számolni, azaz az adólevonásra jogosító tételeket el kell osztani az adólevonásra nem jogosító tételekkel, és ez az összeg 1 százalék alatt van, nem tudunk levonni semmit. Így még nekünk kell havonta 10 000 forint áfát fizetnünk, ami éves szinten 120 000 forint. Felfoghatatlan számunkra, hogy míg bevételeink áfamentesek, ugyanakkor a kiadásaink után megfizetjük az áfá, és ebből egy fillért sem tudunk visszaigényelni (sőt: pályázni sem tudunk szinte semmire, mivel a támogatások a beruházások áfatartalmára nem terjednek ki, tehát azt is nekünk kellene megfinanszírozni), még nekünk kell évente ekkora összeget befizetni áfa címén. Kérdésünk: valóban így, és valóban rendben van ez?!
Arányos szolgálati idő számítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Arányosítási idő számításában szeretnénk segtíséget kérni. Egy részmunkaidős alkalmazott (90 ezer forint a bruttó alapbére) 08. havi bére: Munkabér 22 500 forint, Betegszabadság 31 500 forint, Fizetett szabadság 22 500 forint. 09. havi bére: Munkabér 49 091 forint, Táppénzen 7 napot volt, Betegszabadság 14 318 forint. Hogyan alakul, hány nap az arányos szolgálati ideje 08. és 09. hónapokban? Segítségét köszönjük.
Fővárosi iparűzési adómentesség Kérdés
Tisztelt Szakértő! A Fővárosi Önkormányzat által megállapított adómentesség, amely 1 000 000 forintos adóalap alatt mentesít az iparűzési adó megfizetése alól, arányosítva értendő? A tevékenységüket év közben kezdőkre gondolok. A rendelet erre nem tér ki, feltételezem, hogy nincs ilyen megkötés. Jól gondolom? Köszönöm szíves válaszukat!
Áfás számla és kompenzációs felár Kérdés
Tisztelt Szakértő! Állíthat-e ki a termékeinek értékesítéséről áfás számlát a kompenzációs felárra jogosult és az alá bejelentkezett egyéni vállalkozó, ha igen, arányosítással kell a költségek áfáját is visszaigényelni? Tisztelettel: Adri
Arányos szolgálati idő Kérdés
Tisztelt Cím! Az arányos szolgálati idővel kapcsolatban szeretnék egy kérdést feltenni. Nyugdíjemeléshez kellene kitöltenem a BIKE lapot, és ott fel kell tüntetni az arányos szolgálati időt is. Kiszámoltam havi és éves szinten is, de a kettő eltér, mivel nem minden hónapban kevesebb a nyugdíjalapot képező jövedelem a minimálbérnél. A kérdésem az, hogy ilyen esetben melyik számot kell feltüntetnem, amit éves vagy havi szinten összességében számolok? Köszönöm szíves válaszát! Üdvözlettel: A. Alexa
Létszám megállapítása a rehabilitációs hozzájárulásnál Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőkben szeretném kérni segítségét: A rehabilitációs hozzájárulás megállapításánál az átlagos statisztikai állományi létszámba az alábbiakat hogyan kell figyelembe venni: – tagi jogviszonyban állók, – tgyás, gyed, gyes ellátásban részesülők, – részmunkaidőben foglalkoztatottak, – részmunkaidőben foglalkoztatottak, akiknek a havi foglalkoztatása nem éri el a havi 60 órát, – megbízásos jogviszonyban állók, – alkalmi munkavállalók, – részmunkaidőben foglalkoztatottak, akiknek a napi munkaideje nem éri el a 4 órát? Amennyiben a részmunkaidőben foglalkoztatottakat figyelembe kell venni, kell-e arányosítani, és hogyan? Találtam egy 2010. 05. 20-án kiadott NAV-tájékoztatót, ennek előírásait kell figyelembe venni? Köszönöm szépen a segítséget!
Kiva és a halasztott bevétel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2014-től tartozik a kiva hatálya alá, 2012-ben volt azonban egy irodavásárlás, melyre fejlesztési támogatást is kaptunk. Ezt a fejlesztési támogatást 2013-ban arányosan elszámoltuk, mint bevételt. Kérdésünk az lenne, hogy mi a teendő a kivás időszakban? Elég évente az arányos részt feloldani és azután megfizetni a kivát? Számvitelileg pedig feloldani, ahogy a társasági adós időszakban is történt? Köszönettel.
Cafetéria-arányosítás kilépő dolgozó esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2014. 05. hóban munkavállalói részére SZÉP kártyára feltöltötte az éves keretösszeg teljes összegét. 2014.06. hóban kilépő dolgozó után kell-e az időarányosan többlet feltöltés után magasabb adóterhet fizetni?
Cégtelefon alapdíj – egyéni vállalkozó Kérdés
Egyéni vállalkozóként egy boltot üzemeltetek. A telefonszolgáltatóm megkeresett, hogy – mint régi előfizetőnek – a továbbiakban úgy állítanák ki a távbeszélési díjról a számlát, hogy csak egy fix díjat, alapdíjat kell fizetnem minden hónapban, és nem lesz forgalomtól függő része a számlának. Kérdésem: elfogadjam-e? Hogyan alakul ebben az esetben az áfa levonhatóság? A teljes összegből levonhatom, vagy marad továbbra is a 70/30 százalékos arány? Tovább kell-e számláznom a saját dolgozómnak, hogy az egész összegből levonható legyen az áfa?