404 találat a(z) arányosítás cimkére

Munkaruha elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk kölcsönzött munkavállalókat is foglalkoztat, akiknek a munkavégzéshez cégünk biztosítja a munkavédelmi ruházatot a munka törvénykönyve és a munkavédelemről szóló jogszabályok alapján. Amennyiben a ruházat kihordási idején belül az adott munkavállaló kapcsán megszűnik a kölcsönzési jogviszony, a kölcsönbeadó cég felé a munkaruházat beszerzési értékének időarányos részét kiszámlázzuk, áfa felszámításával. A kölcsönbeadó és a kölcsönvevő írásban megállapodtak, amely alapján a kihordási időn belül le nem adott munkaruházat időarányos értékét érvényesítheti társaságunk. Kérdésem, hogy mindezt áfa felszámításával kell-e számlázni a kölcsönbeadó felé.

Kedvezményes nyugdíj mellett dolgozó nő keresete Kérdés

Tisztelt Szakértő! Következő kérdésemre kérem szíves válaszát: a nők kedvezményes nyugdíja mellett dolgozó 2017. október 4-én elérte a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt. Meddig vonatkozik rá a kereseti korlát? Arányosítva október 4-éig vagy ebben az évben még egész évben vagy csak 2018. január 1-jétől kereshet korlátlanul? Köszönettel Erdélyi Jánosné erdelyiteri@gmail.com

Reklámadó Kérdés

Tisztelt Szakértők! A reklámadótörvény szerint mentes az adó alól a reklámközzétevő adóalany adóköteles tevékenységéből származó adóévi nettó árbevételéből 100 millió forint,mely de minimis támogatásként vehető igénybe. Ez 2017. július 1-jétől van érvényben. Ha a reklámadót nem arányosítással állapítom meg 2017. évre, hanem az év első felére könyvviteli zárlatot készítek és a második félévre a tényleges II. félévi árbevétel alapján, akkor is igénybe vehetem a 100 milliós de minimis támogatást, vagy csak 50 millió forintot? Válaszukat köszönöm.

Katás egyéni vállalkozó, áfa értékhatár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, aki adószámos magánszemélyként be volt jelentkezve a NAV-hoz ingatlan-bérbeadási tevékenységre évek óta, tárgyi mentes tevékenységre. 2017.04.01-jén katás egyéni vállalkozásra váltott, ahol alanyi adómentességet választott, és ezzel egy időben bejelentésre került, hogy a bérbeadási tevékenységet magánszemélyként végzi. Az áfatörvény 189. § -a tartalmazza a kötelező arányosítást, de csak a nyilvántartásba vétel esetén. Mi az Önök álláspontja azzal kapcsolatban, hogy mivel az adóalany már nyilvántartásba vett adóalany volt az egyéni vállalkozás indítása előtt is, így a teljes 8 millió forintos bevételi határt lehet figyelembe venni egész évre vagy arányosítani szükséges? Köszönettel:

Alanyi mentesség Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ügyfelem jelenleg áfa hatálya alá tartozik. Jövő januártól szeretne alanyi mentességet választani, de már előre tudjuk, hogy át fog esni az áfatörvény hatálya alá körülbelül áprilistól, arányosítva az évre. A kérdésem az lenne, hogy ez megoldható így? Segítségüket előre is nagyon köszönöm!

Fizetővendéglátás – tételes átalányadó arányosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy az a rövidtávon bérbeadó, aki a bérbeadást (adószámigénylést) november 15-én kezdi meg, a szobánként fizetendő 38 400 forint tételes átalányadót arányosíthatja? Ha igen, akkor naptári napokra vagy hónapokra kell számolni? Ha a tevékenységet december 15-én befejezi, akkor hol kell jelezni, hogy az év végén is arányosíthasson? Válaszát előre is köszönöm!

Katás év közben kezdőnél Kérdés

Tisztelt szakértő! November közepén kezdő egyéni vállalkozás, alanyi mentes, mely esetben marad továbbra is alanyi mentes, ha a 8M ft /12 *2 hónapra max kiszámláz 1 333 333 forintot, vagy ha a 12M ft/12*2 = 2 000 000 forintot is kiszámlázhat?

Pénzjuttatás éves keretösszege Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő. Egy kft. pénzjuttatást (évi 100 ezer forint) szeretne adni dolgozóinak, decemberi kifizetéssel. Vannak olyan dolgozók, akik év közben kiléptek (például 04.20-án), és visszaléptek év közben (például 10.05-én). Ezeknek a dolgozóknak mennyi pénzjuttatás adható? Számolhatom arányosan 01.01.-04.20. és 10.05.-12.31. (összesen 7 hónapra), vagy csak a 10.05.-12.31. időszakra (3 hónapra)? Köszönöm mielőbbi válaszukat!

Ingaltanértékesítés – áfaarányosítás Kérdés

Tsiztelt Szakértő! Egy cég év elején nagy értékű ingatlant értékesített áfamentesen, az ingatlan után a le nem vonható áfát arányosítással megállapították, ellenőrizték is, ebben az időszakban a levonható áfát visszaigényelték. Kérdésem, hogy a vállalkozás egyébként adóköteles értékesítést végez, de a fenti adómentes értékesítése miatt kell-e az arányosítás miatt levonási hányadot megállapítani és aszerint megállapítani a visszaigényelhető áfát?

Áfa arányosítása Kérdés

Ha egy vállalkozás az áfás szolgáltatásai mellett biztosítási tevékenység közvetítést is végez, kell-e arányosítani a levonandó áfát?

Alanyi adómentesség Kérdés

Egy kft. 2017 február 22-én alakult. Alanyi adómentességet választott. Február hónap teljes hónapnak számít az alanyi adómentesség felső határának arányosításánál, vagy naptári napra kell kiszámolni? Válaszukat előre köszönjük.

Őstermelés kezdés 2017.09.29. Kérdés

Tisztelt Cím! Őstermelő év közben kezd, kérdésem az szja-val, illetve a kompenzációs felárral kapcsolatos. A 8 millió forint bevételi értékhatárt kell-e arányosítani? Mivel 3 hónap van az évből hátra, vagy nem kell számolni arányos árbevételt? Kompenzációs felárnál kell-e arányosítani, vagy csak az alanyi mentes határnál kell? Válaszukat előre is megköszönve: Tisztelettel: Himerné

Betéti társaság lakásrezsi elszámolhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lett volna a kérdésem, hogy ha valaki betéti társaságot alapít úgy, hogy a székhelye a lakhelyén van, akkor elszámolhatja-e valamilyen arányban a székhelyen felmerült rezsikiadásait? Erről találtam itt egy állásfoglalást, de ez 2015-ös. Legyen kedves megerősíteni ennek a véleménynek a hatályosságát a mai nappal is! Illetve kíváncsi lennék arra, hogyha mindez egy kft. esetében történik meg, akkor mennyiben más a kérdésemre adott válasza? Azt is szeretném megtudni, hogyha elszámolhatóak valamilyen arányban a bt.-nél a rezsikiadások, akkor csak a székhelyként használt helyiség alapterületének a teljes ház/lakás alapterületéhez viszonyított arányában lehet megképezni az arányt vagy átalánnyal is lehet dolgozni? Ha igen, mekkora lehet ez? Válaszát előre is köszönöm.

Ingatlanértékesítésnél figyelési időszak Kérdés

Egy lízingbe adó cég 2008. augusztus 6-án vásárolt egy ingatlant, amelyet külön lízingszerződésben rögzített feltételek mellett a kft. részére zárt végű pénzügyi lizingbe adott. A kft. könyveiben 2008. évben aktiválásra került az ingatlan. Az áfát a kft. visszaigényelte. 2017. évben a kft. a lízinget lezárta, és ekkor került a kft. tulajdonába az ingatlan, és 2017. évben ezt az ingatlant értékesítette. Az értékesítésről áfamentes számlát állított ki. A kérdés, hogy a figyelési időszak (240 hónap) áfa arányosításánál melyik dátumot kell figyelembe venni, a 2008. évtől, vagy 2017. évtől?

Magánszemély ingatlan-bérbeadásánál elszámolható tételes költségek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként ingatlant ad bérbe az ügyfél, tételes költségelszámolás mellett hogyan alkalmazhatja az szja törvény 11. mellékletében felsorolt értékcsökkenések közül a 100-200 ezer forint között beszerzett tárgyi eszközökre vonatkozó 2 év alatt 50-50 százalékos leírást, ha az első évben év közben történik a beszerzés, akkor arra az évre a beszerzési ár 50 százaléka is elszámolható, vagy ezt csak időarányosan veheti figyelembe a 365 napot arányosítva? Köszönettel

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink