404 találat a(z) arányosítás cimkére

Ipa – székhelyváltozás, éves bevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozás év közben székhelyet változtatott. Az éves bevallást a két városban töltött napok arányában kell kiszámítanom? Az adó alapja 365-ször a napok száma? Köszönettel.

Bérpótlék és munkaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves tájékoztatását, hogy ha a munkavállaló részmunkaidőben dolgozik, akkor a számára alapbérén felül járó szociális ágazati összevont pótlék összegét arányosítani kell-e a munkaidejével? A bérpótlékról rendelkező 257/2000. kormányrendeletben nem találtam erre nézve semmit, az Mt. alapján a bérpótlékokat arányosítani kell. De az ágazati pótlék nem olyan természetű juttatás, mint például egy éjszakai pótlék, ez nem kötődik a rendes munkaidőhöz, inkább egy általános béremelés. Ez persze nem mond ellen az arányosításnak, csak nem vagyok benne biztos, hogy kötelező-e arányosítani, vagy kifizethető lenne a teljes összeg, függetlenül attól, hogy valaki 20, 30 vagy 40 órás?

Ingatlan-bérbeadási tevékenység miatti áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy áfás tevékenységet folytató cég a tulajdonában lévő ingatlant főszabályként áfamentesen adja bérbe havonta, rendszerességgel. Ezt a tevékenységet fel is vettük a tevékenységi körei közé. Mindkét tevékenységet érintő áfás igénybe vett szolgáltatások után az áfát arányosítással kell megállapítani. Viszont az áfatörvény 5. számú mellékletének 3/b, illetve a 4-es pontja értelmében az ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatásnyújtás (bérbeadási tevékenység) összege nem haladja meg a levonási hányados nevezőjének 10%-át. Ebben az esetben szükséges-e az el nem különíthető számlák áfájának arányosítását elvégezni?

Ha a rehabilitációs kártya csak a tört hónapban érvényes Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló 2017.02.03-tól rendelkezik érvényes rehabilitációs kártyával, melyet a munkáltató részére 2017.02.08-án adott át. Ilyen esetben naptári napokra arányosan jár csak a szochokedvezmény? Ha igen, akkor a munkáltató 2017.02.03-tól vagy 2017.02.08-tól veheti igénybe a részkedvezményt? Ha lehetséges számítási példával illusztrálná az esetet? Segítéségét előre is köszönöm.

Tört hónapban belépő munkavállaló ekhózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy, ha tört hónapban lép be cégünkhöz egy munkavállaló, akinek a bére: minimálbérből (127 500 forint) és azon felüli bérből (ekhós bér) áll, akkor a hóvégi számfejtésnél, hogyan arányosítunk? A 127 500 forint összeg minimálbért (tudtommal) nem arányosíthatjuk, hiszen csak olyan munkavállaló ekhózhat, aki a minimálbért meghaladja. Tehát: tegyük fel, hogy a bruttó bére: 407 500, belép: 2017.03.16-án. Ennek tükrében vesszük a 127 500 forint minimálbért, és a 280 000 forintot arányosítom. Azaz 12 munkanapra a 280 000 ekhós bér arányosan 94 773 forint lesz, a minimálbér pedig marad 127 500 forint. Helyénvaló a gondolatmenetem? Köszönöm előre is a válaszukat, Csilla

Katabevétel arányosítása Kérdés

Kedves Szakértő! Szünetelő katás egyéni vállalkozó 2017.02.10-től újra folytatja az egyéni vállalkozását. Kérdésünk, hogy ebben az esetben mennyi lehet maximum a bevétele, hogyan kell arányosítani? Köszönjük a választ.

Csed melletti kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főfoglalkozású katás vállalkozónk cseden van 2017. április 27-éig. A csed mellett nem lehet munkát végezni. Mivel szezonális a vállalkozása, március közepétől alkalmazott foglalkoztatásával szeretné a vállalkozását működtetni, ő személyesen nem működne közre a bevételszerzésben. Ebben az esetben (tételes adót nem fizet) a havi egymillió forintos bevételi határ 40 százalékát kellene adóként megfizetnie? Vagy március-április hónapra lemond a csedről, megfizeti a tételes 50 ezer forintot, és a csed lejártát követően megigényli a gyedet, amely mellett pedig már folytathatja a keresőtevékenységét? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Ticz Mariann

Nyugdíjnál, kereseti korlátnál ez az összeg számít Cikk

Számos esetben merül fel az a kérdés, hogy a társadalombiztosítási nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset összegének megállapítása, az arányos szolgálati idő számítása során, illetve a nyugellátás folyósítása melletti keresőtevékenységből származó keresetkorlát számításakor a minimálbér, vagy a garantált bérminimum összegét kell-e figyelembe venni.

Részmunkaidőben ekho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Részmunkaidőben (heti 20 óra) foglalkoztatott munkavállaló esetében, akinek a bruttó jövedelme 110 ezer forint, alkalmazható-e az ekho szerinti adózás, ha a végzett tevékenysége alapján lehetséges lenne annak választása? A problémát annak értelmezése jelenti, hogy a munkáltató az adott hónap első napján érvényes minimálbért meghaladó részre veheti csak figyelembe a munkavállalója ekhós nyilatkozatát. Ebben az esetben a munkabér nem éri el ezt az összeget. Vagy esetleg ebben az esetben arányosítani lehet a minimálbért, s annak 50 százaléka feletti részre már alkalmazható ez ekhós adószámítás? (A munkavállaló máshonnan semmilyen jövedelemmel nem rendelkezik.) Köszönettel: Juhász Katalin

Családi gazdaságban az áfamentes értékhatár Kérdés

Családi gazdaságban három tag van, mennyi lehet az éves árbevételük, hogy ne lépjék túl az áfamentes értékhatárt? Valamelyik tag csak év közben jött, kell-e emiatt a bevételeket arányosítani?

Áfa-arányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1./ Adómentes és áfás tevékenységek kiszámlázása miatti arányosításnál a közösségen belüli (facebook) áfát is arányosítani kell? 2./ Ha a közösségen belüli számla későn érkezik, bevallásnál melyik dátum a jó: - számla dátuma, - számla kézhezvétele, - teljesítés dátuma (az áru átvétele), - teljesítést követő hó 15-e? 3./ Közösségi szállításnál a pro formára előre fizetettet be kell-e vallani, vagy csak a számlát, ha megkapjuk? 4./ Egy katás ügyfelünk 2016-ban román cégnek teljesített és számlázott, de nem volt közösségi adószáma, ezt 2017-ben kapta meg 2017. 01. 20-án. Pótlólag lehet-e, kell-e 16A60-t leadni? Havonta vagy negyedévente? Tisztelettel: Géczi Sándorné

Szochokedvezmény arányosítása Kérdés

Az Önök weboldalán találtam egy szochokedvezmény kalkulátort. Nem találtam sehol algoritmust a kedvezmény kiszámítására. Egy 60 000 Ft/140 000 Ft heti 15 órát dolgozó alkalmazottra vonatkozóan levezetnék nekem példával a kedvezmény számítását? 55 év feletti dolgozóra vonatkozik a kérdés, 40 óra/hét a teljes munkaidő a cégnél. Köszönettel, CsK

Katások nyugdíja: ezért érdemes több adót fizetni – példával! Cikk

A nyugdíjjogosultsághoz figyelembe vehető szolgálati idő és a nyugellátás összegének meghatározásakor beszámítható szolgálati idő nem mindig egyezik. Cikkünkben rávilágítunk arra, miért lehet érdemes magasabb összegű adófizetést vállalniuk a kisadózóknak.

Áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy önkormányzati tulajdonú nonprofit kft., amely – a település üzemeltetési és fejlesztési feladatain túl – végez áfaköteles és áfalevonásra nem jogosító tevékenységet is, amelyből bevétele is származik. A kft.-nek vannak olyan költségei is, amelyeket nem tud tételesen elkülöníteni mentes, illetve adóköteles tevékenységekre, csak az egyértelmű, hogy árbevételt elérő tevékenységeihez merülnek fel, és nem a városgazdálkodási feladatainak ellátásához. Alkalmazni kényszerül az áfatörvény 5. számú mellékletében szabályozott előzetesen felszámított adó arányos megosztásának módszerét. A kérdés, hogy ebben az esetben a levonási hányados nevezőjében figyelembe kell-e vennie a tulajdonos önkormányzat által juttatott működési támogatást is, amelyet a város köztisztaságának fenntartását, zöldterületeinek gondozását stb. szolgáló közcélú feladatainak ellátására kap a nonprofit kft.? Fontos információ, hogy az tételesen elkülöníthető, hogy mely költséget finanszíroz a kft. az önkormányzati működési támogatási forrásból, és mely költség ered a végzett árbevételt elérő tevékenységeiből (mentes plusz áfaköteles). Köszönöm válaszát!

Cafeteria-szabályzat és levonás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cafeteria-szabályzattal kapcsolatban szeretnék kérdezni: 1. Ön szerint, ha a cafeteria-juttatás egy összegben lett kifizetve (például éves bérlet, többhavi kultúrautalvány), a munkavállaló pedig év közben távozik, alkalmazható-e az előlegnyújtás szabálya? Tehát hozzájárulás nélkül is levonható-e a kérdéses összeg? 2. Szabályzatban rögzíthető-e, hogy az előre befizetett többletközteher is (tehát nem csupán a nettó összeg) levonható tőle, szintén az előlegnyújtás szabályai alapján (tehát ha 6 havi van kifizetve, és 4 hónap után véget ér a munkaviszony, akkor a maradék 2 hónapra eső közteher)? Vagy ezt munkaszerződésben célszerű rögzíteni, esetleg akkor is jogszerűtlen, és az adóhatóságtól kellene visszaigényelni? Segítségét köszönöm! Tisztelettel:

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink