404 találat a(z) arányosítás cimkére

Alanyi áfamentesség: szünetelés és újrakezdés esetén kell arányosítani? Cikk

Vállalkozás szüneteltetése, majd újraindítása esetén kell-e arányosítani az alanyi adómentes értékhatárt? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

Hallgatói munkaszerződés tényleges díjazása Kérdés

https://adozona.hu/kerdesek/2018_8_24_Hallgatoi_munkaszerzodes_dijazasa_lao Tisztelt dr.Hajdu-Dudás Mária! A fenti témával kapcsolatosan kértem a Foglalkoztatási Felügyeleti Főosztálytól egy szakmai álláspontot, melyben ők az alábbit írták: Az Nftv. 44.§ (3) bekezdés a) pontjában szereplő díjazás mértéke hetente minimálisan a havibér 15 százaléka, vagyis 20 700 Ft. A díjazás a szakmai gyakorlat időtartamának hetekben történő meghatározásához igazodik, ez a jogszabályi feltételeknek megfelelve négy hét időtartamot tekintve legalább 82 800 Ft. Egy korábbi hozzászólásában láttam (2018.06.06), hogy Ön is kért szakmai álláspontot, abban teljesen eltérő adatok szerepelnek: Megkerestük a Pénzügyminisztérium foglalkoztatás-felügyeleti főosztályát, hogy szakmai álláspontja közlésével segítse munkánkat. A minisztérium válaszlevelében azt a tájékoztatást adta, hogy „a juttatás mértékével kapcsolatosan a kötelező legkisebb munkabér egy hétre számolt összege tizenöt százalékának figyelembevételét teszi indokolttá az a körülmény, hogy a juttatásra jogosító gyakorlat idejét szintén hetekben számolja a jogszabály”. Ebből következően tehát 2018-ban minimálisan hetente 4762 forint összegű díjazást kell megfizetni a hallgató részére. Esetleg ezt a szakmai álláspontot valahol megtekinthetném, mert egy munkaügyi pert helyeztek kilátásba, mert a cégünk az utóbbi (heti: 4762 Ft-ot számfejtett az egyetemi hallgatónak). Gyors válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Lénárt-Opra Janka

Pótlék ünnepre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az iránt szeretnék érdeklődni, hogy jár-e pótlék ünnepnapon végzett munkára, ha a műszak kezdete például augusztus 19-e, de a műszak egy része (7 óra) aug. 20-ára esik. Konkrétan a műszak este 19:00-kor kezdődik és másnap reggel 7:00-ig tart. Tehát a kérdés az, hogy az ünnepnapon ledolgozott 7 órára jár-e pótlék, még ha nem is az egészre. Általánosságban is kérdezném, hogy egy műszakban megállapítható-e a teljes 12 órás műszak tört részére is, ha valójában csak az érintett a pótlékban, vagy csak a teljes műszak 12 órájára lehet pótlékot adni? Válaszát előre is köszönjük!

Alanyi adómentesség szüneteltetés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk szüneteltette a tevékenységét 2017.12.01-jétől 2018. augusztus 31-éig. A vállalkozása 4 hónapig fog 2018-ban működni. Alanyi adómentes volt és most is az. A 8 millió forint alanyi adómentes határt kell-e ilyenkor arányosítani? Azonos a megítélése az újraindításnak és a tevékenység kezdésének (adóalanykénti nyilvántartásba vétel)? Az adóhivatal telefonos ügyfélszolgálata szerint a szünetelés utáni újraindítás azonos a tevékenység kezdéssel, míg itt az Adózónán több szakértői választ találtam az ellenkezőjéről. Köszönettel: Vaspöri Antalné

Iskolajavítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy iskola épületének tetőszerkezete beázik, le kellene szigeteltetni, az iskola épülete az önkormányzat tulajdonában áll. A javítási költség bruttó 3,5 millió forint. Az iskolának van áfás (étkezési befizetések) és nem áfás bevétele is (támogatás). A javítási költséget csak részben fizetné saját pénzből, részben támogatásból finanszírozná. A kérdésünk az lenne, hogy ebben az esetben a javítási költség áfájával hogyan kell eljárnom az arányosítás során? Valamint abban az esetben, ha az iskola csak támogatásból tudná finanszírozni a javítást, akkor jól gondoljuk, hogy az áfát nem is lehet levonásba helyeznem? Válaszát előre is köszönöm.

Kata bevételi határ Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik továbbképzésen az hangzott el, hogy ha egy napot is vállalkozunk, a katát egész hónapra meg kell fizetni, azonban a bevételi határ összegénél az arányosítást figyelembe kell venni napokban. A kata információs füzetekben is úgy szerepel, hogy ha megfizette a főállású kata havi összegét, akkor arra a hónapra az egymillió forint bevételi összeget veheti figyelembe. Tegyük fel a vállalkozást befejezte valaki június 10-én, és arra a katát teljesen megfizeti, a bevétele összesen hatmillió forint lehet. Az előadó szerint nem, ebben az esetben napokra arányosítani kell, és kevesebb lehet a bevétele. Köszönöm válaszát.

Főállású katás táppénzen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném szíves segítségét. Alanyi adómentes, főállású katás egyéni vállalkozó (kettő, napi 8 órás munkavégzésre bejelentett alkalmazottal is rendelkezik) az elmúlt 2,5 hónapban folyamatosan táppénzen volt. Emiatt 2 havi 50 ezer forintos kataösszeget nem fog befizetni. Kérdésem az lenne, hogy a 8 milliós éves alanyi mentes korlátnál kalkulálhatok-e 8 millióval, vagy csak 10 hónapnyi arányos résszel? Válaszát előre is megköszönve tisztelettel!

Evából katába 2018. 07. 01-jétől Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy evás, bevételi nyilvántartást vezető bt, 2018.07.01-jétől evából katába szeretne áttérni. A kérdés, hogy választhat-e 2018. 07. 01-jétől alanyi mentességet? Ha igen, akkor az éves 8 millió forintos határ vonatkozik rá? Ha egy munkát 2018. 07. 02-án számláz ki, melyet még 2018. 6. hóban végzett el, akkor ha 7. hóban folyik be az ebből származó bevétele, az már katás bevételnek számít-e? A NAV-hoz a T201T jelű nyomtatványon jelentem be?Önkormányzatnál változásbejelentésként, ott választhatom neki a tételes katás iparűzési adót? Ez időarányosan éves 25 ezer forint iparűzési adót jelent? Egyéb más bejelentési kötelezettség terheli a vállalkozást? Az evás időszakra vonatkozóan az eva-bevallást 30 napon belül kell leadnom és gondolom az iparűzésiadó-bevallást is? Segítségét előre is köszönöm.

Óvoda – áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Óvoda áfabevallásával kapcsolatban kérném a segítségét. Az óvoda éves áfabevalló, minden hónapban kap támogatást, és az étkezési befizetésekből származik áfás bevétele. A megrendelt ételek áfáját levonásba helyeztük, viszont a többi költségszámlát nem, mivel azt a támogatásból finanszírozza az óvoda. Az alábbi számítást végeztük el: Étkezésből befolyt bevétel: 2 790 077 Ft Támogatásból származó bevétele: 59 621 617 Ft Arányosítandó áfa: 6 365 900 Ft Arányosítás után levonható áfa: 254 636 Ft Le nem vonható áfa: 6 111 264 Ft Levonható áfa összesen: 254 636 Ft Fizetendő áfa: 753 323 Ft A befizetendő áfája 498 ezer Ft lett. Helyesen gondoljuk, hogy arányosítanunk kell az áfát? Amennyiben igen, a számítási módszerünk helyes? Válaszát előre is köszönöm.

EU-ból behozott autók különbözeti áfája Kérdés

Egy cég külföldről hozz be autókat, amelyeket továbbértékesít. A különbözeti áfa szabályai szerint adózik. Kérdés, hogy a különbözeti áfát hogyan kell megállapítani. Egyszer van egy beszerzési díja, vételára az autónak, majd a regisztrációs díj. És van az eladási ár. A különbözet meghatározásánál a regisztrációs adóval növelni kell-e a beszerzési árat? Ezekre az autókra további költségek is rakódhatnak (takarítási díj, esetleg alkatrészek, javítási díj stb.). Levonható-e ezek áfája? Be kell-e számítani az arányosításkor a vételárba ezeket a költségeket?

Áfa – arányosítás Kérdés

Áfaarányosítással kapcsolatban szeretném az alábbi kérdést feltenni: Cégünk állami tulajdonú közhasznú nonprofit kft. Tevékenységünk igen széleskörű: egészségügyi-, sport-, szállodai szolgáltatás, éttermi vendéglátás, ingatlan-bérbeadás a fő területek. Emellett jelentős összegű támogatásban részesülünk különféle forrásokból. A bejövő számlák előzetesen felszámított áfatartalmát tételesen elkülönítjük áfamentes tevékenységhez kapcsolódó nem levonható, illetve áfás tevékenységhez kapcsolódó levonható áfára. Azon számlákat, amelyek mindegyik tevékenységhez kapcsolódnak, azt arányosítással megosztjuk. A kérdésünk: a kapott támogatások közül melyiket kell az arányszámításnál a „nevezőben”, azaz az összes bevételnél figyelembe venni? Az 5. számú melléklet szerint a közvetlenül árat nem befolyásoló támogatás értelmezése okozza a problémát: • Kapunk fejlesztési támogatást – konkrét tárgyi eszközre • Sporthoz kapcsolódó szakszövetségi támogatást, műhelytámogatást – működési költségek finanszírozására: szolgáltatási költségek fedezetére (mely számlák áfatartalma nem kerül levonásra) • EMMI működési támogatást – működési költségek finanszírozására: bérköltségre, hozzá kapcsolódó járulékokra, anyagköltségekre, szolgáltatási költségekre (mely számlák áfatartalma mindhárom kategóriába tartozik: levonva, nem levonva, megosztva kerül könyvelésre) • Tóparti Fogyatékos Személyek Nappali és Átmeneti Ellátó Központja Intézményünkben folyó rehabilitációs tevékenységre normatív támogatást

Céges vagyon – magánszemély vagyona Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy áfás egyszemélyes kft. végelszámolással szűnik meg. A cég vagyonfelosztásában az ügyvezető a kft.-nek adott tagi kölcsön összegének megfelelő nettó összegű tárgyi eszközt kap meg, mint magánszemély. Ekkor van-e valamilyen adófizetési kötelezettsége a megszűnő cég ügyvezetőjének? A vagyonfelosztás során a magánszemélyként megkapott ingatlan áfamentesen került 15 évvel ezelőtt a cég tulajdonába, vásárlás útján, ezért úgy gondolom, hogy itt ebben az esetben nem jön szóba a 240 hónapos áfaarányosítás a vagyonfelosztás kapcsán. Jól gondolom? További kérdésem, hogy van a magánszemély tulajdonába kerülő tárgyi eszközök között mezőgazdasági gép, amit annak idején áfásan vásárolt meg a kft. Ezeket a gépeket a magánszemély által 2016-ban alapított családi gazdaság fogja tovább használni, amely áfás tevékenységet végez. A családi gazdaság vezetője a megszűnt cég ügyvezetője. A kérdés az, hogy ebben az esetben van-e a 60 hónapos áfaarányosítás? Hiszen a gépeket áfás tevékenység végzéséhez használják. A családi gazdaság szerződésének módosításával kerülnek be a családi gazdaság használatába. Ez így elegendő? Köszönöm válaszukat.

Iskola – áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy iskola áfabevallásával kapcsolatban kérném a segítségét. Az iskola havi áfás, minden hónapban kap támogatást, az étkezési befizetésekből származik áfás bevétele, illetve minden hónapban áfamentesen bérbead. A megrendelt ételek áfáját levonásba helyeztük, viszont a többi költségszámlát nem, mivel azt a támogatásból finanszírozzák. Az alábbi számítást végeztük el: Étkezésből befolyt bevétel: 1 126 061 Ft Bérbeadásból származó bevétel: 85 000 Ft Támogatásból származó bevétele: 16 956 962 Ft Arányosítandó áfa: 771 953 Ft Arányosítás után levonható áfa: 48 071 Ft Le nem vonható áfa: 723 882 Ft Levonható áfa összesen: 48 071 Ft Fizetendő áfa: 304 039 Ft. Befizetendő áfája 257 ezer Ft lett. Helyesen gondoljuk, hogy arányosítanunk kell az áfát? Amennyiben igen, a számítási módszerünk helyes? Válaszát előre is köszönöm.

Fizetés nélküli szabadság idejére a pótszabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: Kismamámnak 2018. novemberben lejár a gyermekgondozási díja és visszajönne dolgozni, a szülési szabadság teljes részére, illetve a gyed első fél évére járó alapszabadságát kiszámoltam, de kell most, 2018-ban számolnom a gyermeke után járó 2 nap pótszabadsággal? (2016. novemberben szült, a csed lejártát követően gyedben részesült.) Jár fizetés nélküli időre a gyermek után járó pótszabadság? Ha jár, kell-e arányosítani a napokat? Köszönöm válaszukat előre is. Görög Aranka

Tárgyi eszköz – áfalevonás Kérdés

Kedves Szakértő! Segítséget szeretnék kérni tárgyieszköz-beszerzés áfájával kapcsolatban. Adott egy újonnan alakult kft., amely több nagy értékű gépet vásárol, rögtön az indulásnál. A kft. áfásként alakul. A gépek alkalmasak olyan embereken végzett beavatkozásokra is, amelyek kozmetikai jellegűek, tehát áfásak, és olyanokra is, amelyek orvosi jellegűek, tehát adómentesek. De mivel a cég csak most fogja kezdeni a tevékenységét, csak a jó Isten tudja megmondani, milyen arány várható. Az is lehet, hogy csak áfás bevételek lesznek. A kérdésem az lenne, dönthet-e úgy a vállalkozás, hogy a beszerzés teljes áfatartalmát visszaigényli? Továbbá a figyelési időn belül az áfatörvény 135-136. §-a szerint el kell végezni az előzetesen felszámított áfa arányosítását is. Ez tiszta. De azt írja, hogy abban az évben kell először arányosítani, amikor az eszköz teljes évben a tulajdonában volt. Tehát ez esetünkben 2019. évi az utolsó áfa bevallása. 2018-ban nem kell arányosítani semmit, akkor sem, ha esetleg jelentős lenne mégis az adómentes tevékenység aránya? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink