404 találat a(z) arányosítás cimkére
Evaalap arányositása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Szeretném megkérdezni, hogy ha évközben tulajdonosváltás miatt kikerül egy kft. az evakörből, akkor az éves bevételt arányosítani kell-e, vagy az eva megfizetése mellett bármekkora (már 30 millión belül) lehet a megszűnésig a bevétele? Vagy az éves keretösszeget arányosítani kell, és a felettes részt 50 százalékos adóval kell megfizetni? Köszönöm a segítséget!
Szabadság kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Május 01-jével egy munkavállalót foglalkoztatunk, havi 12 órában, (heti 3 óra), foglalkozási viszonya részmunkaidős munkaviszony, többes jogviszony. Foglalkoztatását kötetlen munkarendben gondoltuk. Ha a teljes munkaidőre jutó éves, arányosított alapszabadsága 13, életkor utáni 7 nap, hogyan számolom ki a heti 3 órában foglalkoztatott munkavállalónak járó szabadságot? Válaszukat előre is köszönöm.
Áfavisszaigénylés áfaköteles és áfamentes tevékenység esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk adóköteles (áfaköteles) és nem adóköteles (áfamentes, közhasznú tevékenységre támogatásként kapott bevétellel szemben felmerült, az áfatörvény 85. § (4) e) pontja szerinti) tevékenységet is végez. A beérkező számláinkat tételesen elkülönítjük. Az áfaköteles tevékenységgel szemben felmerülő számlák áfáját teljes egészében visszaigényeljük. Az áfamentes tevékenységgel szemben felmerülő beérkező számlák áfáját egyáltalán nem igényeljük vissza, illetve van a beérkező számláknak egy csoportja, ami az adóköteles és adómentes tevékenységgel szemben is felmerül (például iroda rezsiköltség (irodaszer, víz, villany, gépjárművek, gázolaj költsége, stb.). Helyesen járunk-e el, ha ezt az áfát arányosítjuk? Az adóköteles és adómentes tevékenység árbevételének arányában igényelnénk vissza az áfát? Jelenleg a beérkező számlák áfáját három áfaszámlára könyveljük: 4661. Előzetesen felszámított áfa adóköteles tevékenységhez, amit teljes egészében visszaigénylünk, 4662. Előzetesen felszámított áfa (arányosítás), amit arányosítani szeretnénk, és 4663. Előzetesen felszámított áfa (adómentes tevékenységhez), amit egyáltalán nem igénylünk vissza. Helyesen járunk-e el, ha az áfát így megbontva könyveljük? A 4663. számlát majd az 5. számlaosztályra vagy a 8. számlaosztályba szeretnénk könyvelni. Lehet-e egy cégen belül alkalmazni a tételes elkülönítés és bizonyos költségek esetén az áfaarányosítás esetét is?! Figyelemmel az áfatörvény 123. § és 5. számú mellékletére. Segítségét előre is köszönjük.
Családi gazdaság adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2014 elején közös őstermelői igazolványon ketten voltak. Majd szeptemberben családi gazdaság lett 3 fővel. Ilyen esetben a 2014-es bevételeit, illetve költségeit miként számolom el? Arányosítom, tehát a szeptemberig szerzettet kettővel, azt követően pedig hárommal osztom, vagy pedig az egész éves bevételt oszthatom hárommal? Melyik törvényben találok választ erre? Válaszát előre is köszönöm.
Áfaarányosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nonprofit kft. tao (sport) támogatásból autóbuszt vásárol, melyet esetenként bérbe fog adni. Levonhatja-e beszerzéskor a teljes áfát és év végén arányosítás miatt visszafizeti az évre eső részt, vagy ne vonjuk le, csak év végén az arányszámmal megállapított részt?
Részmunkaidős szabadságának arányosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Asszisztenst alkalmazunk heti 4 napon keresztül, naponta 1,5 órában. A szabadságát arányosítani kell-e a tényleges munkaidőhöz ,és hogyan? Hétfőn, kedden, szerdán, csütörtökön dolgozik, így a kiadott napok száma 4, vagy 5 nap egy héten? Dr. Kohut László
Katás adatszolgáltatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném segítségét kérni a kitöltéssel kapcsolatban. A "c" rovatban be kell-e jelölni, hogy nem a teljes bevallási időszakban volt tételes adófizetési kötelezettsége a kisadózónak, és százalékos adófizetési kötelezettsége keletkezett? Táppénz miatt volt kieső idő, de arányosan nem lépte túl az értékhatárt. A kitöltési útmutató annyit ír, hogy lehetősége van annak jelölésére, ha nem a teljes bevallási időszakban volt tételes fizetési kötelezettsége. Tehát kieső idő volt 2 hónap, a bevétel 3 200 000 forint volt, kell-e x-et tenni a kérdéses kockába? Köszönettel.
Szocho-kedvezmény részmunkaidőre Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Cégünknél 2015.01.01-től 4 órában került munkaszerződéssel foglalkoztatásra egy 55 éven felüli dolgozó. Az 55 éven felüliek után szocho-kedvezmény vehető igénybe max. 100 ezer forint munkabérig 14,5% a kedvezmény. A dolgozó munkabére 4 órás foglalkoztatásra 53 ezer forint. Kérdésünk, hogy a részmunkaidős foglalkoztatás miatt a szocho-kedvezményt kell-e arányosítani, és ha igen, akkor ez az általunk kifizetett 53 ezer forintnál pontosan mennyi szocho-kedvezményt jelent? Válaszukat előre is köszönöm.
Őstermelői bevétel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő, aki saját gazdaságában előállított dísznövényt termel, őstermelői bevételként figyelembe veheti ezen bevételt, az éves bevétele nem éri el a 250 ezer forintot. Kérdésem az lenne, hogy ha ezen őstermelő év közben váltotta ki az őstermelői igazolványát, akkor arányosítani kell-e ezen bevételi határt vagy sem?
Áfalevonás érvényesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az általam könyvelt cég alakulása óta kizárólag áfaköteles tevékenységet folytat. 2014. évben vissza nem térítendő támogatást kapott telephelyfejlesztés címén. Egészségház építésébe kezdett. A beruházás befejezését, az engedélyek megszerzését követően 2015. őszén kezdi meg áfamentes egészségügyi (fogászati) és áfaköteles szépészeti, rekreációs/wellness szolgáltatását. Jelenleg a beszerzési számlák áfáját teljes egészében levonásba helyezzük, majd ezt követően 20 éven át a külön nyilvántartott áfa 1/20-ad részét felosztjuk az árbevétel arányában, és az áfamentes árbevételnek megfelelő áfát fizetendő áfaként bevalljuk. Elfogadható-e ez a gyakorlat? Köszönettel: Oné
Áfabevallás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Autójavítással foglalkozó egyéni vállalkozó gépjármű-eredetiségvizsgálatra szerződést köt a közlekedési felügyelettel. Az eredetiségvizsgálat hatósági díjas, melynek 60 százalékáról a közlekedési felügyelet bocsát ki bizonylatot, 40 százalékáról pedig a vállalkozó, eredetiségvizsgálat 712001 TEÁOR kóddal. A tevékenység áfa hatályán kívüli. Az áfabevallásban nem találtam meg, hogy hol kell feltüntetni, és hogy kell-e arányosítanom a levonható adó összegét emiatt. Válaszát előre is köszönöm.
Behívásos munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábban a témában feltett kérdésemre érkezett szakértői válasz, azonban nem teljeskörűen, így ismét feltenném a kérdéseimet: Hogyan alakul a szabadság a behívásos jogviszony esetén? Van szabadság? Mi alapján? Ha állásidőt nem fizetünk, és az adott hónapban éppen csak 12 órában dolgozott a munkavállaló, akkor csak az erre eső bért fizetem? Munkaidőkeret esetén havonta megfizetem az alapbért, és a keret végén, ha kevesebbet dolgozott, akkor visszaveszem, vagy neki is meg kell kapnia havonta legalább az alapbért? Esedékesség alatt érthetjük, hogy amikor többlet munka merül fel, amit a főállású dolgozók nem bírnak ellátni? Várom a válaszukat.
Arányosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk nyíltvégű lízing szerződéssel személygépkocsit vásárolt. A következő kérdésem lenne: 1. A szervizeléskor, javításkor beépített alkatrész áfáját le lehet-e vonni? 2. A magánhasználat és az üzleti célú használat elkülönítését útnyilvántartással kellene vezetni. Elég-e egy nyilatkozat, hogy csak üzleti célú utakra használja az ügyvezető a személyautót (csak ő használja), mivel saját tulajdonú személyautója is van? Üdvözlettel: Ildi
Idöarányos szabadság, felmentési időre juttatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. dolgozója harmadik gyerekével volt gyesen. Mivel lejárt a 3 év, így 2015. január 20-án jönne vissza dolgozni. A kft. nem tudja alkalmazni, ezért felmond neki a munkába állás napjával úgy, hogy kiveszi az bentmaradt szabadságát, és a felmondási idő felére felmenti a cég a munkavégzés alól. A munkaviszonya így 2015. 03. 16-ával szűnik meg. Kérdéseink: 1. Mivel a gyerekek 8, 5 és 3 évesek, így a dolgozónak járó 7 nap pótszabadságot kell-e arányosítani (úgy, mint a 2015. évre járó időarányos szabadságát 2015. 01. 20-2015. 03. 16.között)? 2. A kft. Erzsébet-utalványt biztosít havonta minden dolgozójának. A felmondási idő első felében a szabadságát veszi ki a dolgozó, így erre az időszakra jár neki az utalvány. A felmondási idő második feléről viszont fel van mentve a dolgozó, így erre az időszakra jár-e neki az utalvány? Ha nem jár neki a felmentési időre, attól még a cég dönthet úgy, hogy mégis biztosít a részére Erzsébet-utalványt? Válaszukat előre is köszönöm.
Lakáscélú hiteltörlesztés szja-kedvezménye Kérdés
Tisztelt Szakértő! A lakáscélú hiteltörlesztés szja-kedvezményéről szóló átmeneti rendelkezések szerint jogosult a dolgozó szja-kedvezményre a hitelintézet igazolása alapján, ha családi pótlékra jogosító gyermeke van. 2014. július 30-áig volt jogosult családi pótlékra, mivel a gyermeke leérettségizett. Kérdésem az lenne, hogy az adókedvezményt az egész évben megfizetett hiteltörlesztés után veheti-e igénybe, vagy pedig arányosítanom kell? Nem találok erre semmilyen információt. Köszönöm a segítséget.