404 találat a(z) arányosítás cimkére
Áfa – teljesítési időpont Kérdés
Tisztelt Szakértő! Rendezvényszervezéssel foglalkozó cég december 31-én szilveszteri rendezvényre all inclusive szolgáltatást nyújt a belépőjegy fejében. A jegyeket 28-ától értékesítette. A rendezvény 31-én 23 órától január 01-jén 06 óráig tartott. Szeretném kérdezni, hogy a bevételt hogyan kell figyelembe venni áfafizetés szempontjából, lehet-e arányosítani 2015-2016. évre, illetve megosztani, vagy az összes bevételt a 2015. évre vesszük figyelembe?
Kata Kérdés
2015. novemberben induló egyéni vállalkozó, aki a katatörvény szerint adózik, nem lépte át 2015-ben partnerenként az 1 millió forintos számlázási összeghatárt. Ebben az esetben nem kell adatot szolgáltatni? Vagy az 1 milliós összeghatárt is arányosítani kell? Köszönöm szépen.
Katabevétel arányosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Újonnan alakult katás egyéni vállalkozó, aki 2015. 12. 06-án alakult, s kezdte el a tevékenységét, a 2015-ös adóévre időarányosan mekkora maximum bevételre tehet szert, ha nem akar átkerülni az áfás adózói körbe? Számításom szerint 419 355 forint bevétele folyhat be még 2015. december 31-éig (500 000 Ft X 26nap/31nap), hogy ne kelljen átlépnie az alanyi adómentesség (6 millió Ft/év) határát? Jó-e a számítás? Köszönöm.
Alanyi mentesség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes, adószámos magánszemély május hónapban megszünteti a tevékenységét, mert azonos tevékenységi körrel egyéni vállalkozást indít júniusban. Korábbi adószámát "visszakapja". Januártól májusig 500 ezer forint árbevétele volt, júniustól decemberig 4 millió forint. Maradhat továbbra is alanyi mentes, vagy (mivel egyéni vállalkozóként időarányosan túllépte az értékhatárt) elveszíti ezt a státuszt? Köszönettel.
Rehabilitációs hozzájárulás – munkaerő-kölcsönzés Kérdés
Tisztelt Adózóna! A 2011. évi CXCI. törvény a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló jogszabály 24. § (4a) bekezdése szerint egy munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó társaság esetében 2015. 07. 19-étől a kölcsönzött munkavállalót a kölcsönbevevőnél kell figyelembe venni, amennyiben a kölcsönbeadó nem nyilatkozott másként. Kérdésem, hogy ez esetben hogyan kell kiszámítani a III. negyedévi rehabilitációs előleget? Egész negyedévre el kell végezni a számítást? Vagy a bevallási időszak 07. 01-07.18-áig szól, és ezzel együtt el kell végezni az arányosítást? Köszönettel: Török Petra
Fordított áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Felszámolás alatt lévő vállalkozás a felszámolási időszak alatt is végez hulladékgazdálkodási tevékenységet. Kizárólag fordított adózás alá tartozó tevékenységből származik bevétele. Kérdésem az lenne, hogy a felmerült kiadások áfatartalma teljes egészében levonható-e ebben az esetben, vagy az arányosítás módszerét kell alkalmazni? Válaszát előre is köszönöm!
Kilépő dolgozó időarányos béren kívüli juttatásának adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik kilépő munkavállalónk munkaviszonya 2015. 09. 30-ával megszűnt. A részére fizethető éves cafetériaösszeg 306 000 Ft. Idén 2015. 09. 30-ig összesen 219 000 Ft béren kívüli juttatásban részesült. Amely összeg 156 000 forint értékben Erzsébet-utalványt és helyi utazási bérletet, továbbá 63 000 forint összegben SZÉP-kártya feltöltést tartalmazott. A SZÉP-kártyán kívüli béren kívüli juttatások után 14 százalék ehokötelezettség keletkezik a 200 000 forintos keretösszeg erejéig. Mivel a dolgozó munkaviszonya 09. 30-án megszűnt, az szja-törvény 70. § (4) bekezdésének b) pontja, valamint a (4a) bekezdés b) pontja értelmében a kedvezményes juttatás keretösszegét is arányosan kell figyelembe venni, értelmezésem szerint. Így a kedvezményes keretösszegen felüli rész (jelen esetben: 200 000 Ft x 273/365 nap=149 589 Ft) lenne, viszont a munkavállaló részére kedvezményesen adott béren kívüli juttatás összege (SZÉP-kártyán felüli rész) 156 000 Ft volt. A különbség: 6 411 Ft. Az ehotörvény 3. § (4) és (6) bekezdése értelmében ezen különbözet után 27 százalék ehokötelezettség keletkezik, amelyet csökkenteni kell a már bevallott, és megfizetett 14 százalékos ehoval. Vagyis plusz 13 százalék ehofizetési kötelezettség keletkezik (jelen esetben 6411x1,19x0,13=992 Ft). A kérdésem az lenne, hogy jól értelmezem-e az szja- és az ehotörvény előírásait? Válaszát előre is köszönöm!
Arányos szolgálati idő hatása Kérdés
Tisztelt Winkler Róbert! Az Így hat a nyugdajra az arányos szolgálati idő című cikk témája alapján szeretném a véleményét kérni. Befolyásolja-e a nyugdíjszámítást, ha egy foglalkoztatott, részmunkaidőben (heti 20 órásként) kap 150 ezer forint bruttó fizetést vagy teljes munkaidősként (heti 40 órásként) kap ugyanennyit? Illetve kérdésem még, hogy mindig a "sima" minimálbérhez történik a viszonyítás, vagy van olyan szituáció, amikor a garantált minimálbérhez való viszonyosítás történik? Köszönettel: Zsuzsa
Airbnb Kérdés
Tisztelt Szakértő! Airbnb szervezeten keresztül külföldieknek kiadott lakásnál a bérbevevő öt hónapra bérli a lakást. Mivel a bérleti idő öt hónap, ezért bérleti szerződést írtunk. Ilyen esetben a bérletre vonatkozó adószabályok (90 százalékos bérleti díj, 16 százalék szja) az érvényesek, vagy a szálláshely-értékesítésre vonatkozó adószabályokat kell alkalmazni? Kell-e idegenforgalmi adót is fizetni? Ha bérleti szerződésnek minősül az ügylet, akkor kell-e arányosítani a bérleti díjat, mert úgy több mint egymillió forint a kalkulált bérleti díj. Az egymillió forint fölötti részre ehóT is kell fizetni. Ha a bérleti díj euróban van fizetve, milyen árfolyamon kell átváltani, ezt be kell-e jelenteni a NAV felé? A bérbeadó adószámot váltott ki erre a tevékenységre. Kötelező-e ezért külön bankszámlát nyitni, mert a Airbnb utalással fizet. Segítségét köszönöm. Ildi
Szolgálati idő Kérdés
Arányos szolgálati időt hogyan tudok számítani?
Bérleti díj hóközi módosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlan-bérbeadás szerződésének a módosítása hó közben történt, megemelték az eredeti szerződésben lévő összeget. Az emelés augusztus 19. napjával történt. A kérdésem, hogy ilyenkor hogyan kell elszámolni az augusztus hónapot? 30 vagy 31 nappal kell osztani? Illetve hány nappal kell felszorozni? Melyik a helyes számítás? 30 napos osztóval 18+12 nappal való, vagy 31 napos osztóval 18+13 nappal való felszorzás? köszönöm előre is a válaszát!
Bérbadás céljára használt ingatlan értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég ingatlan (nem lakó) bérbeadása céljából üzemeltet egy ingatlant. E tevékenységére tekintettel bejelentkezett az áfa hatálya alá. Az ingatlant most értékesíteni akarja. A működés során végzett az ingatlanon karbantartást, beruházást, melynek áfáját levonta. Az ingatlanértékesítésre nincsen bejelentkezve az áfa hatálya alá, tehát adómentesen értékesít. Az lenne a kérdésem, hogy az ingatlan adómentes értékesítése következtében a korábban a beruházási, karbantartási tevékenység során levont áfával kapcsolatban felmerül-e valamilyen arányosítási kötelezettség? Köszönettel: Ferenczi Zsolt
Az áfa-arányosítás és a tételes elkülönítés titkai. Példákkal Cikk
Az adóalanyok a beszerzéseik áfáját csak akkor, és olyan arányban vonhatják le, amilyen arányban az az áfaköteles tevékenységüket szolgálta. Ha ez nem 100 százalék, akkor számolni kell: mennyi a levonható rész és mennyi, amiről le kell mondanunk. Ehhez – a gyakran nem is olyan egyszerű feladathoz – adok támpontokat az alábbiakban.
Alanyi adómentesség szüneteltetés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk szünetelteti a tevékenységét januártól májusig, majd júniustól szeptemberig élő a vállalkozása, októbertől pedig ismét szünetelteti. A vállalkozása 4 hónapig működik. Alanyi adómentes. A 6 millió forint alanyi adómentes határt kell-e ilyenkor arányosítani? Köszönettel: Eszterhai Hilda
Moss tevékenység esetén levonható az áfa? Kérdés
Tisztelt szakértő? Egy vállalkozás tevékenységei között szerepel olyan IT-szolgáltatás, amelynek nyújtása 2015. 01. 01 óta moss-bevallás köteles, így a 65-ösben nem kell szerepeltetni a vonatkozó árbevételt. Emellett a vállalkozás értékesít belföldre is. Ebben az esetben a levonható áfa teljes összege levonható, vagy arányosítás szükséges? Válaszát előre is köszönöm!