340 találat a(z) szochokedvezmény cimkére

Társas vállalkozás – nyugdíjas tagok személyes közreműködése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-nek 4 magánszemély tagja van, akik mindannyian saját jogú nyugdíjasok, a rájuk irányadó nyugdíjkorhatárt betöltötték. Az ügyvezető kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozóként végzi a tevékenységét, minden hónapban rendszeres jövedelemkivéttel rendelkezik. Kérdésem: a társaság többi tagja is közreműködhet-e kiegészítő tevékenységet végző társas vállalkozóként a társaság tevékenységében? Ha igen, milyen járulékfizetés terheli a tagokat és a kifizetőt? Valamint, ha a nyugdíjas tagok munkaviszonyt létesítenek a társasággal, akkor igénybe vehetik-e az 55 év felettiek szociálishozzájárulásiadó-kedvezményét, és milyen járulékfizetési kötelezettség terheli a munkavállalót és a társaságot a kifizetett jövedelmek után?

Járulékot spórolhatnak a kft.-tulajdonosok: mit mond a bíróság? Cikk

Lehet-e alkalmazott az egyszemélyes kft. tulajdonosa a saját társaságában? Igénybe veheti-e az 55 év felettiek után járó szochokedvezményt? – kérdezte olvasónk. dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

25 év alatti szocho-kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 25 év alatti munkavállalókhoz kapcsolódó szocho-kedvezmény érvényesíthető abban az esetben, ha a munkavállalónak nincs 180 napi biztosítási jogviszonya, de nem hoz róla igazolást? A 14,5 százalékos kedvezményre gondolok [462/B § (3)]? Én azt mondanám, hogy két verzió van. Vagy nincs 180 nap biztosítás, és hoz igazolást [462/B § (2)], akkor lehet a kedvezőbbet, vagy van 180 napi biztosítás, nem kell igazolás [462/B.§ (3)], és a 14,5 százalékos kedvezményt lehet érvényesíteni. Az egyértelmű, hogy az igazolás hiányában a 27 százalékos kedvezmény nem érvényesíthető. De számomra nem egyértelmű, illetve nem olvasható ki egyértelműen a törvényből, hogy a 14,5 százalék viszont érvényesíthető. A törvény 462/B § (3) bekezdése a (2) bekezdésben foglaltak nem teljesülése esetén említi a 14,5 százalékot. Ott azonban csak az van, hogy ha legfeljebb 180 napja van, és nem ott hivatkozik a szükséges igazolásra. Vagyis a nem teljesülés a legfeljebb 180 napra vonatkozik szigorúan véve, és nem az igazolásra. Emiatt dilemmázok azon, hogy lehet-e érvényesíteni 14,5 százalékot, ha nincs 180 napja?! Mielőbbi segítő válaszukat előre is köszönöm.

Három gyermek utáni szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az anya 2014. 01. 24-ig gyeden volt, majd visszament dolgozni. Az apa 2014. 01. 01-től munkaviszonyos, majd 2014. 01. 25-től gyest igényelt a munkaviszonya mellett. Három gyermekük van. Mindkét szülő után jogosult-e igénybevenni a három gyermek után 5 éven keresztül igénybe vehető szochokedvezményt a munkáltató, tekintve, hogy mindkét szülő jogosult családi pótlékra? Ez esetben mindkét szülőnek kérni kell a MÁK-tól igazolást?

Gyesről visszatérők szochokedvezménye Kérdés

Gyes lejárta utáni nap kettő munkáltatónál egy időben, heti 20-20 órában kezd dolgozni egy munkavállaló. Mindkét munkáltató érvényesítheti a szochokedvezményt 3 évig? Milyen előírásra kell ügyelni?

Szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény Kérdés

Németországban tartós kiküldetésben levő dolgozók után Magyarországon a minimálbér után fizetünk járulékokat. Jövedelemadót Németországban fizetnek a munkavállalók. A 25 év alatti, illetve a 55 év feletti, valamint a szakképzetlen munkaerő szochokedvezménye figyelembe vehető-e? Az építőipari tevékenység magyar székhelyű kft. német telephelyén történik. Köszönöm.

Kiva – foglalkoztatotti kedvezmény elszámolása Kérdés

Az 55 év feletti munkavállaló legfeljebb 50 ezer forint kedvezményét a gyakorlatban hogyan kell érteni? Ha a munkavállaló teljes munkaidős, de volt betegszabadságon, táppénzen is, minden hónapban arányosan kell számolni a kedvezmény mértékét? Ha igen, akkor a ledolgozott napokra, vagy a betegszabadság idejére is jár a kedvezmény?

Vállalkozói bevétel-e? Kérdés

Megváltozott munkaképességű egyéni vállalkozónak nem kell szochót fizetnie havonta, mivel a 1458-as bevalláson csekély összegű de minimis támogatásra vonatkozó szabályok szerint ez alól mentesül. Kérdésünk: a de minimis havi támogatási összeget be kell-e venni adóköteles vállalkozói bevételként, vele szemben elszámolható-e az 58-as bevalláson előírt meg nem fizetett szocho? Ha bevételként el kell számolni, és adót kell utána fizetni, akkor hol érvényesül a kedvezmény?

Szociális hozzájárulási adókedvezmény nyugdíjas munkavállaló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Öregségi nyugdíjas (66 éves) férfi vagyok, munkaviszonyban állok egy kft.-nél. A kft.-nek tulajdonosa is vagyok, de a munkáltatói jogokat nem én gyakorlom. A szociális hozzájárulási adókedvezményt (maximum 100 ezer forint után 14,5 százalék) igénybe veheti-e a kft. utánam, mint 55 év feletti munkavállaló után? Ez nemtől és nyugdíjas státusztól független-e? Köszönettel.

Szociális hozzájárulási adó kedvezmény Kérdés

Egy egyéni vállalkozó felvesz egy 22 éves alkalmazottat, aki rendelkezik több mint 180 nap munkaviszonnyal. Igénybe kívánja venni a szociális hozzájárulási adó kedvezményt. Szochotörvény 242/B § alapján. Meddig érvényesítheti az adókedvezményt? Két évig az alkalmazás kezdésétől? Napi 2 órában foglalkoztathatja?

Igazolás szochokedvezményhez Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni az ügyben, hogy a NFSZ által kiállított igazolást lehet-e megadott dátumra kérni. Gyakorlatilag járna a dolgozó után a kedvezmény, hiszen a jogviszony előtti 275 napon belül megvan a 183 nap. De mivel az igazolást később kérte ki a dolgozó, így a kérelem beadásának napját vették figyelembe, amely így megváltoztatta a 275 napban lévő álláskeresési napokat 16 nappal. A hivatal nem állított ki újabb igazolást, mondván, ők a kérelem napjától számolnak. Szeretném megkérdezni, hogy ez melyik rendeletben van? Segítségét előre is köszönöm!

55 év feletti nyugdíjas szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő, 55 év feletti öregségi nyudíjast szeretnénk foglalkoztatni 8 órás munkaviszonyban. Kérdésem, hogy jár e utána az 55 év felettiek szocho kedvezménye? Köszönettel, Farkas Renáta

Szochokedvezmény visszamenőlegesen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cégnél 2014. februárban munkába állt egy gyesről visszatérő munkavállaló. Akkor nem kértünk tőle igazolást, így a cég eddig megfizette utána a teljes szochót. Amennyiben most kér a munkavállaló egy igazolást az egészségbiztosítótól, hogy gyesről visszatérő volt, akkor jogosutl-e a cég 2014 februárjáig (a munkavállaló munkába állásáig) visszamenőleg önellenőrzéssel igénybe venni utána a szochokedvezményt?

Ügyvezetés formája Kérdés

Egy kft.-ben 1998 óta munkaviszonyban (heti 40 órában) dolgozik egy alkalmazott. 2008-ban elment szülési szabadságra. 2011-ben ebbe a kft.-be többségi részesedéssel belépett, mint tag és egyben ügyvezető (ekkor még mindig gyesen volt a második gyerekkel). A társasági szerződésben nincs lefektetve, hogy mint ügyvezető, milyen formában látja el a feladatát, és azt hogyan díjazzák (az ügyvéd üzenete: mi döntsük el...). Majd 2013. 01. 31-én visszajött dolgozni. Mi továbbra is havonta a NAV felé a járulékbevallásban alkalmazottként és adminisztrátorként jelentjük, sőt, mint gyesről visszajött után az alkalmazotti szochokedvezményt igénybe vesszük. Kérdésem lenne: helyes-e, ha írunk egy taggyűlési határozatot, amiben lefektetjük, hogy marad munkaviszonyban, mint adminisztrátor, és emellett látja el az ügyvezetői tevékenységet például havi 20 000 forintért? Mert elsődlegesen ő a cégben adminisztrációs munkát végez, ami nem az ügyvezetéssel függ össze. Vagy maradjon munkaviszonyban, mint ügyvezető, és a kódot javítsuk le a NAV felé, miszerint nem adminisztrátor, hanem munkaviszonyos ügyvezető? Előre is köszönöm a válaszukat.

Megszorítás és lazítás a szocho-kedvezményekben: ki veszít, ki nyer? Cikk

Több helyen bővül, más helyeken viszont jelentősen szűkül a munkáltatók által a szociális hozzájárulási adóból (szocho) igénybe vehető kedvezmények köre a kormány által beterjesztett adótörvény-módosítási csomag szerint.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink