340 találat a(z) szochokedvezmény cimkére

Szochokedvezmények átmeneti szabályai Kérdés

Van-e átmeneti szabály azokra a szochokedvezményekre, amelyek 2018-ban indulnak, de az érvényesítés ideje 2019. január 1. után jár le, például a 25 év alattiak kedveznénye?

Szochokedvezmény Kérdés

Egy egyszemélyes kft. ügyvezetője az alapító okiratban foglaltaknak megfelelően az ügyvezetést munkaviszonyban látja el, heti 40 órában. Az Ügyvezetést 2018. 08. 31-éig megbízási jogviszonyban látta el (volt mellette máshol 8 órás munkaviszonya), a munkaviszony megszűnését követően 2018. 09. 01-jén létesített munkaviszonyt a kft.-ben az ügyvezetésre. Ezt megelőzően 2018. 07. 19-éig gyesben részesült, erről a szochókedvezmény miatt igazolást is kért. Kérdéseim a következők: 1. Igénybe veheti-e az igazolás birtokában a szochokedvezményt (figyelme véve, hogy a kft.-vel már ez előtt is volt jogviszonya, bár az társas vállalkozói jogviszony volt, illetve, hogy saját kft.-ről beszélünk)? 2. Nála a foglalkoztatás első 2, illetve 3. évének a munkaviszony kezdetétől számított évek számítanak, függetlenül attól, hogy már előtte is biztosított volt az adott kft.-ben mint heti 36 órát elérő munkaviszonnyal rendelkező társas vállalkozó? 3. Az igazolási kérelem a munkaviszony kezdett megelőzően 1 hónappal postázásra került az illetékes hatóságnak, ennek ellenére annak kiállítására csak 2018. 10. hónapban került sor. Így a munkavállaló (illetve annak munkáltatója) az igazolás hiánya miatt a szeptemberi bérnél még nem tudta igénybe venni a szochokedvezményt. Mivel az igazolás októberben került kiállításra, abban a hónapban már igénybe lehet venni a hónap egészére a kedvezményt, még akkor is, ha a munkaviszony kezdete nem abban a hónapban kezdődött?

Tartósan álláskereső szochokedvezménye Kérdés

A tartósan álláskereső szochokedvezménye tudomásom szerint 2019. január 1-jétől megszűnik. Van-e olyan átmeneti rendelkezés, mely szerint a korábban felvett és még "ki nem merített" kedvezményt meddig, milyen feltételekkel lehet igénybe venni?

Szochokedvezmény 2019: megváltozott munkaképességűek Cikk

Jövő évtől ugyan megszűnik a Rehabilitációs Kártya, de megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásakor továbbra is jár a szochokedvezmény. Pozitív változás, hogy jövő évtől emelkedik az egészségi állapot mértékére vonatkozó határ, ami alatt igénybe vehető a kedvezmény, amit a D vagy E kategóriába tartozó munkavállalók foglalkoztatására is kiterjesztették.

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk 8 órás munkavégzés mellett a felesége helyett gyedet igényelt, ezért hivatalos igazolás alapján részére szochokedvezményt veszünk igénybe. Válásra került sor, a gyerekek kikerülnek a munkavállaló háztartásából, és a gyedről is lemond. Kérdésem, hogy továbbra is igénybe vehető-e a szochokedvezmény a munkavállaló után, és ha igen, akkor meddig? Köszönettel várom válaszát.

25 év alattiak szochokedvezménye érvényesítése visszamenőleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó 2017 szeptembere óta alkalmaz egy 22 éves alkalmazottat, akinek korábban nem volt egyáltalán munkahelye. Az előző könyvelő nem vette igénybe a legfeljebb 180 nap munkaviszonnyal rendelkező 25 év alattiak szochokedvezményét. Szeretnék beadni revíziót ezekre a hónapokra, ha lehetséges. A kérdésem az, hogy visszamenőlegesen meg lehet-e kérni az igénybevételhez szükséges igazolást a NAV-tól, vagy ebben az esetben a vállalkozó elesett ennek a kedvezménynek az érvényesítésétől? Válaszát előre is köszönöm!

Anyasági ellátási kedvezmény kiva alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk kivaalanyként olyan munkavállalót alkalmaz napi 4 órás részmunkaidős foglalkoztatással, aki a foglalkoztatás megkezdésekor gyesen volt, jelenleg a háztartásában nevelt három gyermekre tekintettel gyet ellátásban részesül. Legkisebb gyermeke 2018.05. hóban töltötte be 3. életévét. A foglalkoztatás megkezdésekor nem rendelkeztünk a kedvezmény feltételeinek fennállását igazoló szerv által kiállított igazolással, azt utólag, 2018.07.18 keltezésű dátummal – cégünk kérése alapján munkavállalónk kérésére – állította ki a hatóság. Kérdésem: érvényesíthetjük-e a 2011. évi CLVI. törvény 462/D paragrafusa szerinti kedvezményt, vagy a 464/F paragrafus alapján az – mivel a foglalkoztatás megkezdésének időpontjában az igazolás nem állt rendelkezésre – már nem érvényesíthető? Ha érvényesíthető a kedvezmény, akkor mely időponttól: a foglalkoztatás megkezdésének napjától visszamenőleg, vagy csak az igazolás keltének napjától, esetleg esetünkben augusztus 1-jétől? Ha az igazolás keltétől, akkor időarányosan kell-e a kedvezményt számítani? És hogyan kell értelmezni a 2 plusz 1 év kedvezményre jogosító időt, ha csak az igazolás keltétől érvényesíthatő a kedvezmény? Azaz a foglakoztatás kezdő napjától az igazolás kezdetének napjáig terjedő időre esetleg az elveszik? Válaszát előre is köszönöm. BBÉ

Szakmunkás takarító besorolása, szociális hozzájárulási adója Kérdés

Tisztelt Szakértő! „32 853 03 OKJ-s számú, tisztítás-technológiai szakmunkás” szakképesítéssel rendelkező takarítót – munkaviszony keretében – foglalkoztatna közoktatási intézmény. Kérdés: 1. A minimálbér vagy a garantált bérminium szerint kell-e besorolni, munkabérét megállapítani? 2. A munkáltató jogosult-e – a fentiek szerinti, 9112 FEOR számú intézménytakarító után – szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatottak utáni szociálishozzájárulásiadó-kedvezményre? Köszönöm.

Új NAV-tájékoztató szochokedvezmény változásáról Cikk

Tájékoztatót tett közzé a NAV a megváltozott munkaképességű vállalkozók után érvényesíthető szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény változásáról.

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bt. munkaviszonyban dolgozó beltagja 2016.04.01-től alkalmazott a társaságban. Tgyáson, majd gyeden volt 2014.05.23-2016.05.23-ig, majd pedig gyesen 2016.05.24-2017.05.23-ig. Kérdésem az lenne, hogy fenti időszakokra vonatkozóan jogosan vett-e igénybe szochoedvezményt utána a cég? Illetve pontosan hogyan alakul a maximum három évig igénybevehető szochokedvezmény időszaka az ő esetében (teljes és részkedvezmény)? Sajnálatos módon az igazolást az anyasági támogatásokról eddig még nem szerezte be, jelenleg folyamatban van a beszerzésük. Jól gondoljuk-e, hogy szükséges a gyesről és a gyedről is külön-külön igazolás a két szervtől, ha már a foglalkoztatás első napjától igénybe kivánjuk venni a kedvezményt? Köszönettel.

Szochokedvezmény-változások 2019 Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cikkeikben olvastam, hogy jelentős módosítások várhatóak a szochokedvezményekben is 2019-ben. Nem találtam viszont semmilyen utalást a gyedről, gyesről visszatérők kedvezményével kapcsolatban. Amennyiben már van valami döntés ebben a témában, kérem, tájékoztasson. Köszönöm.

Szochokedvezmény Kérdés

Munkavállalónk eléri az 55. életévét. Igénybe vehető-e a szochokedvezmény folyamatos munkaviszonyban lévő munkavállaló esetében is, vagy csak akkor, ha az 55 év feletti személy új belépő a cégnél?

Egyszemélyes kft. munkaviszonyos ügyvezetőjének járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy egyszemélyes kft., amelynek tagja munkaviszonyban ügyvezető. Máshol van 4 órás munkaviszonya. Ha csak ügyvezető, akkor mi a minimálisan megfizetendő járuléka? Ha személyesen közreműködik, akkor társas vállalkozónak minősül, és az emelt járulékalap szerint fizeti a járulékát? Mivel gyetről tér vissza, igénybe veheti-e a szochokedvezményt mindkét esetben? Köszönöm a válaszát.

Nagyszülői gyes: kinek előnyös, kinek nem? Cikk

Nemcsak a szülők, hanem azok vérszerinti, illetve örökbe fogadó szülei, továbbá a velük együtt élő házastársaik is igénybe vehetik a gyermekgondozást segítő ellátást, amit írásunkban az egyszerűség kedvéért továbbra is gyesként említünk. Cikkünkben bemutatjuk, milyen előnyök származhatnak ebből az érintettek számára.

Rokkantnyugdíjas foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó rokkantsági ellátásban részesülő személyt (egészségkárosodás mértéke 67%, ellátás összege 87 ezer ft/hó, a munkavállaló életkora 62 év, az ellátást 20 éve állapították meg) kíván munkaviszony keretében heti 20 órában foglalkoztatni, a bérezés a garantált bérminimum 50%-a. Kérdéseim: van-e korlátozás a munkaidőre vonatkozóan, illetve mennyi a keresetkorlát, valamint az 55 év felettiek foglalkoztatásához kapcsolódó szochokedvezmént igénybe veheti-e a munkáltató? Köszönöm szíves válaszukat! Üdvözlettel!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink