340 találat a(z) szochokedvezmény cimkére
Szochokedvezmény Kérdés
Tisztelt Adózóna! A munkaerőpiacra lépők kedvezményével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni: jelenleg a NAV automatikusan kiállítja a jogosultságról az üzenetet, melyet cégkapura megküld. Kérdésem, ha az érintett munkavállaló külföldi társaságnál (EU-s ország) dolgozott a magyarországi belépést megelőzően, akkor is jogosult-e a kedvezményre? A szocho törvény Tbj. biztosítottsági fogalmat említ mint előzmény, ebben szeretnénk segítségüket kérni, a külföldi, közösségi tagállamban fennállt munkaviszony nem számít annak? Köszönöm szépen!
Kft. ügyvezető munkaviszonyban: szochokedvezmény Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Kft. ügyvezetője munkaviszonyban végzi az ügyvezetői és a munkával kapcsolatos tevékenységét. Gyesen volt, 2018-tól a munkaadói szochokedvezményt igénybe vette a cég utána. Helyesen tette-e és 2019. évben is igénybe lehet venni? Köszönettel.
Szochokedvezmény érvényesítése visszamenőleg Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállaló (GYES-ről munkába visszatérő) nem szerezte be 2018-ban a szochokedvezmény érvényesítéséhez szükséges igazolást a gyes-t folyósító szervtől. 2019-ben kérvényezte az igazolás kiadását, de azt megtagadták, hivatkozva arra, hogy a törvény 2019. 01. 01-jétől megváltozott. A NAV azt a tájékoztatást adta, hogy a 2019. 01. 01. előtt érvényes kedvezményeket csak akkor lehet érvényesíteni, ha a kedvezmény érvényesítését már 2018. 12. 31. előtt megkezdték. Ha az igazolás hiánya miatt nem történt meg, nincs mód a szochokedvezményt utólag, önrevízióval érvényesíteni. Kérdésem az, hogy ez valóban így van-e? Az új Szocho törvény átmeneti rendelkezését értelmezve (36. §) megállja-e a helyét a fenti tájékoztatás?
Külföldi állampolgár szochokedvezménye Kérdés
Tisztelt Szakértő! Horvát állampolgárságú személyt (nincs magyarországi lakcíme, de adószámot már kapott, a taj szám igénylése folyamatban van) munkaviszonyban foglalkoztat egy magyar vállalat. Jár-e a cégnek a munkaerőpiacra lépők után érvényesíthető adókedvezmény? A szochotörvényben kerestem, de nem találtam rá választ. Válaszukat köszönöm.
Szochokedvezmény – megváltozott munkaképességű munkavállalók Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megváltozott munkaképességű személynek minősül-e a szocho tekintetében, aki új komplex minősítéssel rendelkezik (a rehabilitációs hatóság minősítése alapján az egészségi állapota 60 százalékos vagy kisebb mértékű), a komplex minősítésben szereplő felülvizsgálati idő lejárt, még nem hívták vissza felülvizsgálatra, de a rokkantsági ellátást továbbra is folyósítják számára? Mielőbbi válaszát előre is köszönöm!
Szochokedvezmény 25 év alatti munkavállalónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2016-2017. években csökkentett szochokedvezményt vett igénybe egy 25 év alatti munkavállalójára tekintette. A munkavállaló 25 év alatti, 180 napnál rövidebb időtartamú munkaviszonnyal rendelkezik, de nem kért annak idején NAV-igazolást. Jár-e ez esetben a csökkentett mértékű kedvezmény? NAV-ellenőrzés van folyamatban, mely szerint csak akkor járna a kedvezmény, ha a dolgozó munkaviszonya meghaladja a 180 napot. Köszönöm a választ!
Szochokedvezmény – gyes Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ismerősöm 2015. szeptember 1-jével ment csedre, majd 2017. szept. 14-ével indult a gyes, ami neki 2025. szeptember 14-ig jár majd. A gyed leteltével a főállásában fizetés nélküli szabadságon van (mint a gyesesek szoktak). 2018. november 1-jén kezdett dolgozni a "főállása" mellett 4 órában. Kérdés: a szochokedvezmény (19,5%) az első két évben akkor is jár a munkáltatónak, ha még gyesen van a munkavállaló, és emellett megy vissza dolgozni, vagy csak a gyes megszűntével lehet ezt a kedvezményt igénybe venni? Köszönettel!
Rehabilitációs kártya – szochokedvezmény Kérdés
2015. évi határozat alapján a dolgozó 55%-os minősítést kapott, a rehabilitációs ellátást megszüntették, de rehabilitációs kártyát kapott. Felülvizsgálat csak állapotváltozás esetén lesz. 2019-ben ezt a határozatot figyelembe veheti-e a munkáltató a szochokedvezmény elszámolásánál, illetve elszámolható-e a kedvezmény?
Szochokedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! 3 dolgozónk van, akik után a 2018. évben igénybe vettünk szociális és szakképzési hozzájárulási adókedvezményt (25 év alatti pályakezdők és gyesről visszatért kismama). Igénybe lehet-e venni ezen dolgozók után továbbra is a kedvezményeket, változatlan feltételekkel, mivel a kedvezmények igénybevételének határideje 2019. évben járna le?
Szochokedvezmény 2019 Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk férfi munkavállalója részére gyermekgondozást segítő ellátást folyósítanak, melynek várható lejárata 2020.12.31. A feleség három gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult. A 2011.évi CLVI. törvény 462/D § (6) bekezdés alapján szochokedvezményt vettünk igénybe, mely 2020. január hónapig érvényesíthető. A szochotörvény átmeneti rendelkezések 36. §-át úgy értelmeztem, hogy az érvényesítésre nyitva álló időtartamig igénybe vehető a kedvezmény. A Pest Megyei Kormányhivatal viszont elutasította a munkavállaló hatósági bizonyítvány kiadása iránti kérelmét azzal az ondokkal, hogy nem jár neki a kedvezmény. 1. kérdésem: jár-e a kedvezmény? 2. kérdésem: ha jár a kedvezmény, hol kérhetünk igazolást a gyermekgondozást segítő ellátás folyósításáról, és a három gyermek utáni családi pótlékra jogosultságról? 3. kérdésem: ha jár a kedvezmény, milyen mértékű? Köszönettel: Csné
Mezőgazdaságban foglalkoztatott szochokedvezménye Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdaságban foglalkoztatottak utáni szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezménnyel kapcsolatos a kérdésem. A minimálbér (149 ezer forint) a 9,75 százalékos kedvezmény alapja a 8421. FEOR-számmal bejelentetett dolgozók után? A 1908. kitöltési útmutatóban ehhez a 8421. FEOR-számhoz a következő magyarázat kapcsolódik: „Ha a kifizető a foglalkoztatottat az adómegállapítási időszak egy részében nem, vagy nem kizárólag mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatta, a munkaviszony alapján ezen adómegállapítási időszakra vonatkozóan részkedvezményt nem érvényesíthet.” Ha a dolgozó a hónapon belül például fizetett szabadságon van, vagy területrendezést folytat a gazdaság területén, akkor ezt úgy kell érteni, hogy a szochokedvezményt nem lehet elszámolni utána az adott hónapra? Köszönöm a válaszadást!
Jár szochokedvezmény ledolgozott munkanap nélkül? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas munkavállaló segédmunkás munkakörben, teljes munkaidőben dolgozik. Havi bére 138 000 forint. A távollétei az alábbiak szerint alakultak: – Betegszabadság 12.01.-12.13. – Igazolt távollét 12.14.-12.21. – Fizetett munkaszüneti nap 12.25.-12.26. – Rendes szabadság 12.27.-12.28. Az lenne a kérdésem, hogy mekkora a szociális hozzájárulási adó összege a szakképzettséget nem igénylő munkakör miatti kedvezmény figyelembe vételét követően? Lehetséges, hogy csak a munkaszüneti napra és a fizetett szabadság juttatására lehet a kedvezményt érvényesíteni, a betegszabadságra kifizetett bér összegére pedig nem? Köszönettel.
Öregségi nyugdíj igénylése visszamenőleg Kérdés
Tisztelt Szakértő! Csökkentett munkaképességű munkavállalót foglalkoztatunk 2017.08.01. óta. Rokkantsági ellátásban részesül. A mai napon kaptam tőle egy dokumentumot, amit a Csongrád Megyei Kormányhivatal Szegedi Járási Hivatala állított ki, miszerint kérheti az öregségi nyugdíj megállapítását 2018. 07. 26. naptól. Cégünk a munkavállalót a 2018. évben csökkentett munkaképességű munkavállalóként foglalkoztatta rehabkártyával, az ezzel járó szochokedvezménnyel, illetve a rehabilitációs hozzájárulás fizetésének mértékénél is számoltunk vele. Kérdésem a következő: ha ő visszamenőlegesen igényli az öregségi nyugdíjat, akkor cégünknek önrevíziózni kell a tavalyi év érintett hónapjait? Válaszát köszönöm! Hecsei Éva
2019-es szochokedvezmények Kérdés
Kedves Adózóna! A szochokedvezményekről szóló cikkből (https://adozona.hu/2019_es_valtozasok/Szochokedvezmenyek_2019ben_tablazatban_LB0THO) hiányolom a szakképzési járulékra vonatkozó gondolatokat. Szerintem azzal együtt lenne teljes a kép. Ugye jól tudjuk, hogy ott, ahol teljes szochokedvezmény van (vagyis 19,5% és nem 9,75%), továbbra sem kell szakképzési járulékot fizetni a mentesített szochoalapra. Köszönettel: Nagy Péter
Nyugdíj, rokkantsági ellátás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk öregségi nyugdíjasnak minősül, viszont rokkantsági ellátásban is részesül. A nyugdíjfolyósító tájékoztatta, hogy az öregségi nyugdíjának összege kedvezőtlenebb, mint a jelenlegi rokkantsági ellátás összege, így az eljárást az igénybejelentéskor tett nyilatkozata alapján megszünteti. A fentieket figyelembe véve ezek szerint nyugdíjasként nem foglalkoztathatom? gy nem részesül a nyugdíj melletti munkavégzés adókedvezményeiben? Válaszát előre is köszönöm.