340 találat a(z) szochokedvezmény cimkére

Szochokedvezmények Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik alkamazottunk hozott igazolást, hogy a gyermeke tartósan beteg, tejallergiája van K522 BNO kód alapján. Alanyi adómentesség nem illeti meg szerintem, mert nem ő a beteg, hanem a gyereke. De azt mondja, hogy 8 éves koráig gyeden maradhat a gyermekével, és szochokedvezmény is megilleti. Ez a gyermekgondozási díj kedvezmények közé sorolandó, ami 2+1 évig adható? Köszönöm.

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni abban, hogy mennyi szochokedvezmény (22 százalék vagy csak 11 százalék) igénybevételére jogosult a munkáltató az alábbi esetben. Két gyermeke van, az első 2011. 06. 26-án született, a második pedig 2012. 10. 16-án. Az első gyermeket tartósan betegnek minősítették, ezért a munkavállaló ismét gyesre jogosult. A szochokedvezmény igénybevételéhez a hatósági bizonyítványt megkérte a munkavállaló. A bizonyítványon szereplő dátumok az alábbiak: „Az ellátás folyósításának kezdete: 2017. 06. 01. Az ellátás folyósítása jelenleg is folyamatban van, várható lejárta: 2018. 07. 31.” A munkavállaló 2017. 10. 01-én állt munkába.

Így változnak a szochokedvezmények 2018-ban Cikk

2018. január 1-jei kezdettel 22 százalékról 19,5 százalékra csökken a szociális hozzájárulási adó és ehhez kacsolódóan változnak az igénybe vehető kedvezmény mértékei is.

Ez a szochokedvezmény megszűnésének egyik speciális esete Cikk

Mit tehet a munkáltató, ha – bár semmilyen hivatalos értesítést nem kapott – kételye támad, hogy a nála letétbe helyezett rehabilitációs kártya tulajdonosa még mindig jogosult-e a kártyára? Hogyan kell értelmezni a vonatkozó jogszabályokat? Megtudhatja Széles Imre társadalombiztosítási szakértőtől.

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozót és társas vállalkozót is megillet szochokedvezmény? Ha igen, milyen feltételekkel, mennyi ideig? Köszönöm.

Takarítónő egyházi iskolában Kérdés

Egyházi iskolában dolgozom takarítónőként. Kötelező-e megadni nekem a szakmunkás minimálbért? Határozatlan idejű, heti 30 órás munkaviszonyom van. Mellette katás vállalkozóként dolgozom. Felvételemkor gimnáziumi érettségi miatt a közalkalmazotti bértábla szerint C/10 kategóriába soroltak be. 2016. évben megkaptam a szakmunkás minimálbért, ebben az évben már nem. Bérkompenzációra jogosult vagyok-e? A bevezetésekor még kaptam, később már nem. 2007.óta dolgozom ebben a munkakörben, családi adókedvezményben nem részesülök. Következő kérdésem. A férjem szintén itt dolgozik, szintén szakmunkásként, ő megkapta a szakmunkás minimálbért. Neki jár-e bérkompenzáció az adó- és járulékváltozás miatt? Itt a 432/2016. kormányrendeletre gondolok (a költségvetési szervek és az egyházi jogi személyek foglalkoztatottjainak 2017.évi kompenzációjáról). Mikor vehet igénybe munkáltató szochokedvezményt képesítést nem igénylő munkakörben foglalkoztatottak után? Akkor is, ha felvételemkor C/8 kategóriába sorolt be 9 évvel ezelőtt?

Álláskereső szochokedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Adott munkavállaló szeptemberi belépésekor tartós álláskeresésről hozott igazolást. Ez alapján a szochokedvezmény igénybe lett véve. A munkavállaló három hét után a nyugdíjba vonulását intézte, ehhez szükség volt az egynapos munkaviszony-megszüntetésre. Másnap visszajött mint nyugdíjas munkavállaló. A kérdésem az lenne, hogy nyugdíjasként is igénybe vehetjük az adott igazolást, vagy mivel megszakadt a munkaviszonya, így az eredeti belépéskor hozott igazolás már nem él?

Szochokedvezmény gyedes apuka után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónk (1 gyermekes apuka) 2016. 02. 22 - 2017. 09. 07. között gyed extra ellátásban részesült munkavégzés mellett (tb kifizetőhely vagyunk), fizetés nélküli szabadságra nem ment, mivel az anyuka volt otthon a gyermekkel. Apuka után szakképzettséggel nem rendelkezők (9-es FEOR-os) utáni szochokedvezményt érvényesítettünk. Élhetünk-e a "kismamák" utáni szochokedvezménnyel az anyasági ellátás lejártát követően, azaz 2017. 09. 07-étől max 3 évig, ha ezen idő alatt a másik szochokedvezményt nem érvényesítjük? Vagy a kismamák utáni szochokedvezményt csak visszamenőleg önellenőrzéssel érvényesíthetjük 2016. 02. 22-étől?

Egyéni vállalkozó szochokedvezménye Kérdés

Rokkantsági járadékos egyéni vállalkozó érvényesíthet-e saját jövedelemkivétje után szochokedvezményt?

Szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetekre szeretnék választ kapni. 1. 25 éven alatti pályakezdő, illetve tartósan álláskereső kedvezménye továbbvihető-e egy másik munkáltatóhoz, természetesen már csak a fennmaradó időszakra (az időszak az igazolás kiállításától számolva). 2. Ugyanazon felek között egy adott hónapban leszámolt és újra felvett 25 év alatti, pályakezdő igazolással rendelkező dolgozó után járó kedvezményt az új munkaviszonyában továbbra is figyelembe vehetem-e? Ha igen, akkor az adott hónapban mind a két esetben (gondolok itt a már lezárult és a jelenleg fennálló munkaviszonyára), vagy az adott hónapban csak a már lezárt munkaviszonyában, az élő munkaviszonyában pedig csak az adott hónapot követően érvényesíthetem a kedvezményt? 3. Tartósan munkanélküli igazolással rendelkező dolgozónk kedvezménye 2015.06.01-2018.05.31-ig tart. 2017. januártól gyed igénybevétele miatt fizetés nélküli szabadságon van, de 2017. szeptember 02-től a gyed igénybevétele mellett ismét munkába áll (csak az összegyűlt szabadsága idejére, mert ismét állapotos, és utána táppénzen lesz). A kérdésem az lenne, hogy folytathatom-e a kedvezmény igénybevételét, természetesen a kedvezmény 3. évére vonatkozó feltételekkel? Előre is köszönöm válaszát.

Rehabilitációs kártya igénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk dolgozója rokkantsági ellátásban részesül. Ha megigényli a rehabilitációs kártyát, akkor a jelenlegi munkahelye igénybe tudja-e venni a szochokedvezményt? Vagy ez csak egy új munkahelyen lesz érvényesíthető? Válaszát köszönöm.

Szociális hozzájárulási adó kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tagi jogviszonyos járulékfizetési kötelezettsége nem állt fenn gyes miatt. A gyes lejárt, így a járulékkötelezettsége ismét fennáll. A kérdésem arra vonatkozik, hogy igénybe vehető-e utána a gyes után foglalkoztatottak szociálishozzájárulásiadó-kedvezménye. Köszönöm!

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egyéni vállalkozásában fizeti a garantált bérminimum után a nyugdíjbiztosítási járulékot, 150% után az egészségbiztosítási járulékot, és 112,5% után a szochót (tehát a kötelezőt). Ugyanez a vállalkozó tulajdonos egy kft.-ben, ahol megbízási szerződéssel, 200 ezer forint díjazásért az ügyvezetői feladatokat látja el (természetesen szocho, szakképzési hozzájárulás van fizetve utána, illetve levonva nyugdíjbiztosítási, egészségbiztosítási járulék és szja). A fenti jogviszony a bérprogramba úgy van betőrzsölve, hogy alkalmazás minősítése: társas vállalkozó egyéni vállalkozás mellett, jogviszony típusa: önálló tevékenység, jövedelme/szja-bevallás 07. sor). Ezen egyéni vállalkozó, illetve kft. ügyvezetője betöltötte az 55. életévét, és a kft.-ben szerettük volna érvényesíteni 100 ezer forintig a szochokedvezményt, és sajnos a program nem engedte. Rosszul van meghatározva a státusza, vagy nem jár szochokedvezmény, ha valaki egyéni vállalkozó is? Vagy más a hiba? Válaszukat előre is köszönöm. Polyák Márta 70-3872719

25 év alatti munkavállaló szochókedvezményének arányosítása Kérdés

Kedves Szakértő! Következő lenne a kérdésem: egyik munkavállalónk 25 év alatti pályakezdő, aki 4 órában dolgozik a cégünknél. Betegszabadságon volt 06. hóban, a 21 munkanapból így tehát 11 napot dolgozott le, 10 napot pedig betegszabadságon töltött. A szochókedvezményt ebben az esetben hogyan arányosítom (ha egyáltalán kell arányosítani), hogyan, milyen szempontokat figyelembe véve számfejtjük a dolgozó után a munkáltató fizetési kötelezettségeit? Törvényi hivatkozást szinte sehol nem találtam ezzel kapcsolatban. Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm: Csilla

Szakképzési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk az 55 éven felüli munkavállalói után szochokedvezményt vesz igénybe. Kérdésem , hogy ebben az esetben kell-e szakképzési hozzájárulást fizetnie a munkáltatónak, ha igen mi lesz az alapja? Segítségét köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink