340 találat a(z) szochokedvezmény cimkére

Megváltozott munkaképességű személy szochokedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az, hogy egy siketnéma munkavállaló után jelenleg igénybe tudjuk-e venni a megváltozott munkaképességű személyek utáni szochokedvezményt. Jelenleg fogyatékossági támogatásban részesül, az ennek elbírálásakor hozott határozat szerint súlyos fogyatékosnak minősül, felülvizsgálata nem javasolt. Korábban igényelt rehabilitációs ellátást, akkori komplex minősítés alapján egészségi állapota 50%, C1 kategória. Az összefoglaló vélemény és határozat dátuma: 2015. 04. 07., a rehabilitáció időtartama 36 hónap. Kérdésem az, hogy ezt a komplex minősítést figyelembe lehet-e venni a kedvezmény igénybevételéhez, mivel a 36 hónap letelt, és újabb minősítéssel nem rendelkezik, pedig ez egy olyan fogyatékosság amiben javulás nem várható. Vagy esetleg kell újabb minősítést kérnie, mi a teendő? Válaszát előre is köszönöm!

Szochokedvezmény alapja megváltozott munkaképességűek esetén Kérdés

Cégünk megváltozott munkaképességű munkavállaló után szochokedvezményt érvényesít a 2020. évben, a 2018. évi LII. tv. 13. § alapján. A munkavállaló rendelkezik a rehabilitációs hatóság komplex minősítésével, egészségi állapota 60%. Az általunk használt bérszámfejtési program a 2020. évtől szochokedvezményt érvényesít a megváltozott munkaképességű dolgozó bruttó bére, illetve a dolgozónak juttatott SZÉP-kártya után is, az alábbiak szerint: A munkavállaló 01. havi adatai: – bruttó bér: 246 000 Ft – SZÉP-kártya: 25 826 Ft, összesen 271 826 Ft. A munkavállaló után fizetendő szocho 01. hó levezetése: Szochoalap: 271 826 Ft, megváltozott munkaképességű szochoalap-kedvezmény bér + SZÉP-kártya után: 271 826 Ft, fizetendő szocho: 0 Ft. A SZÉP-kártya juttatás után a program – helyesen – számítja a fizetendő szja-t: 25 826 Ft után 3874 Ft. A 2019. évi bérprogram – szerintünk helyesen – csak a bruttó bér után vette figyelembe a szochokedvezményt. Kérdésünk: Mi számít a 2018. évi LII. tv. 13. § (1) a) szerint a munkaviszonyban természetes személyt foglalkoztató kifizetőt az őt a munkaviszonyra tekintettel terhelő adónak, illetve a (4) bekezdés szerinti, a kifizető által a foglalkoztatott után megállapított adóalapnak: a bruttó bér és a béren kívüli, illetve az egyes meghatározott juttatás adója (szochoja)? A fenti munkavállaló részére adott SZÉP-kártya juttatás után is jogosult-e cégünk szochokedvezmény igénybevételére?

Több munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy közalkalmazott, aki 8 órás munkaviszonyban alkalmazott. Vállalhat-e egy másik munkaviszonyt, napi 2 órában? Amennyiben napi plusz 2 órában munkaviszonyt nem vállalhat, lehet-e a közalkalmazott egyéni vállalkozó vagy adószámos magánszemély? Amennyiben a közalkalmazott megváltozott munkaképességű, úgy a szochokedvezményt csak az egyik munkaviszonyában érvényesítheti a munkáltató? Válaszát köszönöm.

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy munkavállalót mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatják (FEOR:6121) például november 03-ától, akkor a kedvezményt csak december 01-jétől vehetik figyelembe? [Szocho tv. 10. § (3)] Köszönöm válaszát.

Szochokedvezmény közfoglalkoztatási jogviszonyban Kérdés

A közfoglalkoztatási jogviszonyban állóknak munkanapra és munkaszüneti napra kifizetett betegszabadság összegét figyelembe lehet-e venni szochokedvezmény érvényesítésénél?

Szocho, tao, ipa: K+F kedvezmények összefüggései Cikk

Írásunk a szociális hozzájárulási adóból K+F jogcímeken érvényesíthető adókedvezmény kapcsolódását, összefüggéseit elemzi a társaságiadóalap- és az iparűzésiadóalap-kedvezménnyel.

Három adónemből is érvényesíthető K+F kedvezmények – példákkal Cikk

Írásunk a szociális hozzájárulási adóból K+F jogcímeken érvényesíthető adókedvezmény kapcsolódását, összefüggéseit elemzi a társaságiadóalap- és az iparűzésiadóalap-kedvezménnyel, segítve a vállalkozásokat döntésük meghozatalában.

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló 2015-ben gyet közben visszament a munkahelyére dolgozni. A munkáltató igénybe vette utána a szochokedvezményt, most már a 4. év van folyamatban. 2019-től változott a kedvezmény alapja 100 ezer forintról a minimálbér összegére. Az alábbi kérdések merültek fel: 1.) Ennél a munkavállalónál is lehet-e a minimálbért alkalmazni, mint kifutó kedvezményben résztvevőnél, vagy mivel ő nem 2019-ben tért vissza a munkaerőpiacra, ezért nála marad a 100 ezer forint szochokedvezmény-alap? 2.) 2019.07.01-től a 1908M-12 lap XVI. vagy XVII. blokkjában szerepeltetem a kedvezményt? Az adókedvezmény jogcíme 10 vagy 21? 3.) Amennyiben a munkavállaló munkahelyet vált, tud-e élni az új munkavállaló a még fennálló kb. 1 évnyi kedvezménnyel? Milyen igazolás kell ehhez? Válaszát köszönöm! Némethné T. Krisztina

Szochokedvezmény változása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A szocho 07. 01-el történő csökkenése kapcsán,ill. az abból lehetséges kedvezmény érvényesítése vonatkozásában szeretnék tanácsot kérni. Január 1-jétől a szochokedvezmény esetében, az átmeneti rendelkezésekben a 2018.12.31.én meglévő kedvezményesek után az lejárati határidőig érvényesíthetők a kedvezmények. Konkrétan, az egy- és a kétgyermekes szülő, aki gyesről, gyedről, gyetről tér vissza dolgozni. Persze csak 100 ezer forintig. Ez idáig rendben volt. A NAV 08. 09-én módosította a 1908-as bevallást. Továbbra is beírtam a 10-es kódot, hogy érvényesítsem a kedvezményt. A NAV program nem engedélyezi, és kiírta, hogy 07.01. után nem lehet. Különböző bérprogramot gyártó cégek úgy értelmezik a változást, hogy továbbra is lehet, de csak a 19,5%-os sorba. Mi az igazság? Köszönöm.

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem szíves válaszukat: Társaságunk pályakezdő munkavállalót alkalmaz, aki után járna szochokedvezmény. Az alkalmazásához a Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályától bérköltségtámogatást igényeltünk és kaptunk is. Ez alapján a bruttó bér és a hozzá kapcsolódó szocho kifizetését támogatják. Az a kérdésem, hogy ilyen foglalkoztatás esetén is jár a munkaerőpiacra lépők utáni szochokedvezmény, vagy két támogatás egyszerre nem vehető igénybe? Köszönettel várom válaszukat.

Kiva alapja 2019-ben a szochokedvezményekkel Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szeretném megkérdezni, hogy részmunkaidőben foglalkoztatott dolgozó esetében mekkora a kedvezmény összege a kivaalap számításakor? Ha jól tudom, a 2018. évi LII. tv. 10. § és 13. § és a 2012 évi CXLVII. tv. 19. § (a)+(d) és 20§ (a)+(d) szerint a kedvezmény mértéke megváltozott munkaképességűnél a törvények szerint a mindenkori minimálbér kétszerese, azaz 298 000 Ft idén és a szakképzetlen dolgozónál a törvények szerint a mindenkori minimálbér fele, azaz 74 500 Ft idén. Ha ezt a megváltozott munkaképességű személyt csak 4 órában foglalkoztatják, akkor is 298 ezer Ft kedvezmény jár neki, vagy csak a 149 ezer Ft, az arányos rész (napi 4 óra/napi 8 óra)? Ha ezt a szakképzetlen dolgozót csak 4 órában foglalkoztatják, akkor is 74 500 Ft kedvezmény jár neki, vagy csak 37 250 Ft, az arányos rész (napi 4 óra/napi 8 óra)? Számszerűsítve, ha a megváltozott munkaképességű napi 4 órában keres bruttó 152 000 Ft-ot, akkor neki a kiva alapja 152 000 Ft vagy 149 000 Ft, illetve, ha a szakképzetlen dolgozó napi 4 órában keres bruttó 152 000 Ft-ot, akkor neki a kiva alapja 74 500 Ft vagy 37 250 Ft? Ezen kívül szeretném még megkérdezni, hogy kivaalapnak minősül-e az ingó- és ingatlan-bérbeadás utáni jövedelem? Segítő válaszukat előre is köszönöm!

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni. Tavaly májusban felvettünk valakit heti 40 órás munkaviszonyban, aki akkor tartósan álláskeresőnek számított. A tavaly hatályos törvény szerint 2 évig jár utána szochokedvezmény, mely maximum 100 ezer forint 19,5%-a, azaz 19 500 forint volt. Idén eddig ezt a kedvezményt tovább vittük, ahogy arra a törvény szintén lehetőséget adott, és a munkavállaló bruttó bére után a fizetendő szochóból jóváírtuk a 19 500 forint kedvezményt. Hogy változik ez, már ha egyáltalán változik, 2019.07.01-től? Ebben kérném szíves segítségét.

Szochokedvezmények Kérdés

Tisztelt Szakértő! A szocho júliusi csökkenése hogyan befolyásolja a munkáltató által igénybe vehető adókedvezményt szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló esetében? Válaszát előre is köszönöm!

Megváltozott munkaképességű munkavállaló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megváltozott munkaképességű személy jelentkezett állás betöltésére. A papírjaiból sikerült kibogoznunk, hogy egészségi állapota 60%, B2 minősítési csoportba tartozó, de az ellátás folyósítását a továbbiakban elutasították. Kérdésem az, hogy szochokedvezményt igénybe vehetünk-e így utána, illetve statisztikai létszámunkban szerepelhet-e mint megváltozott munkaképességű munkavállaló? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Fedor Krisztina

Szochokedvezmény kivában Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019.01.01-től kivás kft. 9-es FEOR mellett szakképzettséget nem igénylő munkára kedvezményt vettünk igénybe egy febr. 01-én belépő dolgozónál 02-03.hóban. Ezt követően küldött a cégnek a NAV igazolást, hogy 02.01-től munkaerőpiacra belépő dolgozó. Válthatunk-e április hónaptól a cégnek kedvezőbb munkaerőpiacra lépő kedvezményre, úgy, hogy a 02-03.hónapot nem akarjuk önellenőrizni. Megfelelően járunk-e el? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink