2768 találat a(z) számlázás cimkére

Elektromos autó támogatásának áfatartalma Kérdés

Egy cég nyílt végű pénzügyi lízingre elektromos személyautót vásárol 12 milló forint bruttó összegben, amire majd pár hónapon belül kap 1,5 millió támogatást. Mi a helyes könyvelési menet? 1) Első részletben kifizet bruttó 3 millió forintot, ami után visszaigényli az áfa 90 százalékát. (Csak 10% a magánhasználat, kilométernyilvántartást fog vezetni.) 2) Az első részletről megkapja a stornószámlát az eladótól a bruttó 3 millió forintról. 3) A bank kiállítja a számlát bruttó 4,5 millió forintról, ami fizetést nem igényel, mert már előlegként kifizette a 3 millió forintot a cég, és lesz rá 1,5 millió forint támogatás. Itt mennyi a visszaigényelhető áfa? Az 1,5 milló forint áfája visszaigényelhető? (Érdekes a kérdés, ugyanis az eladó cég azt mondta, olyan sok autóra vár támogatást, nem tudja megfinanszírozni, így a vevővel átutaltatta a 1,5 millió forintot is. Ezt fogja majd visszautalni, ha megérkezik a támogatás. Engedményezési szerződés van.) 4) A maradék, nettó 6 millió 299 ezer forintról a bank megküldi az ütemezést a nyílt végű lízinghez, amit 42 hónapon keresztül havonta fog kiszámlázni. A támogatásra eső áfa levonható? Milyen értéken kell aktiválni az autót? A le nem vonható áfát egyéb ráfordításként kell könyvelni? Előre is köszönöm.

Export adómentességének igazolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Termékek online kereskedelmével foglalkozó magyar áfaalany kft. harmadik országba értékesít termékeket magánszemélyek részére. Az egyes értékesítések összértéke nem éri el az 1000 euró értékhatárt, így vámkezelés nem szükséges. Fenti esetben vámhatósági kiléptetés hiányában van-e lehetőség termékexport jogcímen áfamentesen leszámlázni a termékeket. Amennyiben igen, milyen igazolás szükséges az áfamentesség alátámasztásához? A termékek kiszállítását a Magyar Posta végzi. Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm.

Booking.com számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A booking com vendégközvetítő portál módosítása kapcsán merült fel vitás kérdés, melyben segítségét szeretném kérni: a booking beszedi a pénzt a vendégtől (kártyával), és a szállásadónak a következő hónap elején utalja át. Viszont azt kéri, hogy a számlát a szállásadó állítsa ki a vendégnek. Ez szüli a vitás helyzetet, mert én azt állítom, hogy aki a pénzt elveszi a vendégtől, az köteles számlát kiadni akkor, rögtön. Kinek van igaza? Ki ad számlát a vendégnek? Szakértői válaszát előre is köszönöm!

Szünetelő katás egyéni vállalkozó tárgyieszköz-értékesítése Cikk

Alanyi adómentes, katás egyéni vállalkozó szünetelteti a vállalkozását, eközben viszont értékesítené az egyéni vállalkozásban korábban beszerzett tehergépjárművét. Meg kell-e szakítani a vállalkozás szüneteltetését a tárgyieszköz-értékesítés miatt? Kiszámlázható-e adómentesen a tehergépjármű? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

Az áfatörvény 142. § értelmezése 100 ezer forint alatti szolgáltatás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy felszámolási eljárás alatt álló társaság eszközöket ad bérbe, a bérletidíj-szerződés szerint havi 60 ezer forint plusz áfa. Helyes-e, ha a felszámolás alatt álló társaság havonta 60 ezer forint plusz áfa összegről állítja ki a számláját? Köszönettel.

Használt áru beszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy marketing akció keretében azt kívánja a vevőinek felajánlani, hogy amennyiben új gépet vásárol nálunk, a régi, használt gépét kilónként vagy más mértékegység szerint 100 EUR összegben beszámítjuk. Az így megvett termék az esetek többségében használhatatlan, szétbontás után leadásra kerül a hulladékfeldolgozóba. Mi a helyes bizonylatolása ennek a tranzakciónak? Az, ha mínuszos tételként szerepeltetjük a használt gépet a vevőnek az új gépről adott számlán, vagy ha a vevő számlázza felénk, vagy teljesen más módon kell kezelni? A használt gép készletre kerül rögtön, vagy csak szétbontás után? Mi történik akkor, ha magasabb értékű a beszámítandó termék, mint az eladandó új? Van adózási korlátja az ilyen engedménynek? Válaszukat előre is köszönjük!

Személygépkocsi-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tájékoztatást szeretnék kérni a következőkben: egyéni vállalkozó személygépkocsit bérel. A futamidő egészére vonatkozó bérleti díjról kap egy áfás számlát, majd havonta is kap a bérleti díjról áfás számlát. A kérdésem arra irányul, hogy egyszeres könyvitelben hogyan könyvelendő a bérlet (milyen arányban), és az áfa milyen arányban vonható le? Köszönöm szíves válaszát.

5 százalékos lakásáfa generálkivitelező esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Beruházó cég a lakóingatlan-építést generálkivitelezőre bízta. Viszont egyes anyagok (például ablakok) számlái a beruházó nevére szólnak, nem a generálkivitelezőére. Az 5 százalékos értékesítéshez szükséges végleges építési engedély 2018. november előtti. Más építtető cégektől azt az információt kapta, hogy ha nem minden számla a generálkivitelező nevére szól, hanem mint beruházó közvetlenül is fogad be számlákat, akkor elveszíti az 5 százalékos áfával számlázás lehetőségét. Ebben kérném véleményét, hogy ez valóban fennáll-e, illetve ha igen, akkor milyen törvényi hivatkozás alapján. Válaszát előre is köszönöm.

Szállásadás számlázása Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Partnerünkben az alábbi kérdés merült fel, melyben kérném segítségét: "Szállást foglal a leendő vendég, számlára átutalja az egy éjszakára járó szállásdíjat vagy a szerződésben vállalt összeget. Megérkezik a számlára a pénz. Hogyan töltse ki a szállásadó a számlát helyesen? Mi a teljesítés időpontja? Az amikor utalta a pénzt? Mi a jogcím? Szállásdíjelőleg vagy szállásdíj 1 éjszakára? Van-e feladata az átutalt összeggel akkor, amikor megérkezik a vendég? Arra az esetre gondolok, hogy például foglalt a vendég 4 éjszakára szállást, ebből egy éjszakára járó szállásdíjat átutalt előlegként, erről a számlát kiállítottam és postáztam, majd amikor megérkezik a vendég, 3 éjszakára állítok ki számlát, tekintve, hogy átutaláskor már egy éjszakáról kiállítottam?" Válaszát tisztelettel előre is köszönöm!

Közösségi szálláshely számlája Kérdés

Tisztelt Adózóna! Segítségüket szeretném kérni az alábbi üggyel kapcsolatban: Ha egy vállalkozás a közösségen belül szálláshelyet vesz igénybe (nevezetesen Angliában), akkor milyen számlát várjon el a partnertől, hogy az azt a magyar könyvelésében szerepeltethesse, és költségként elszámolhassa? Történetesen az angol partner kijelentette, hogy nincs közösségi adószáma, ezért ilyen számlát nem tud kiállítani számunkra. Befogadható enélkül is a számla? Mit kell tennem magyar vállalkozóként az áfában? Bevallásban nem tudom szerepeltetni a közösségi adószám hiánya miatt. Kérem, segítsenek, mi ilyenkor a helyes eljárás! Köszönettel: Városi Ágnes

Kompenzálás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Partnercégünk kompenzálást szeretne végrehajtani. Az általunk kiállított számla forintban van kiállítva, az általuk kiállított számla pedig euróban. Ebben az esetben lehetséges-e a kompenzálás? Előre is köszönöm válaszát

Fuvarozás harmadik országba, illetve országból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magyar fuvarozó kft. A kft. Svájcba tartó, illetve Svájcból induló fuvart számláz közösségi adóalany részére, áfamentesen. Ezeket az A60-as bevallásban szerepeltetni kell? Valamint szintén Svájcból, illetve Svájcba tartó fuvart közösségi adóalany (alvállalkozó) számláz be a magyar kft. részére. Itt szintén az lenne a kérdésem, hogy az összesítő nyilatkozaton szerepeltetni kell? Illetve az áfabevallásban fizetendő adó között és a levonható adó között is kimutatható? Válaszát előre is köszönöm!

Építőipari cég által vásárolt beton továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Cím ! Adott építőipari cég (ipari csarnokok betonozását végzi) csak betonozással foglalkozik. Milyen módon lehetne például, úgy számlázni, hogy a beton összege külön tételként szerepeljen a munkadíj mellett. Eddig ezek a a munkák FAD-os tételként kerültek kiszámlázásra egy összegben, tehát nem lett külön tételként feltüntetve az anyagköltség és a munkadíj. Ezek után hogyan kell számlázni az anyagköltséget és a munkadíjat ? Mind a kettő FAD-os ként kerülhet kiszámlázásra vagy például az anyagköltség áfá-san? Milyen tevékenységi körrel kell kibővíteni a cég tevékenységét? Kell-e hozzá például az ügyvetetőnek vagy az alkalmazottjának kereskedelmi végzettséggel rendelkezn ? Pénztárgép-köteles-e például a beton mint anyagköltség továbbszámlázása? Előre is köszönöm. Üdvözlettel: Reinhardt Éva

Vissza nem térítendő támogatás önkormányzatnak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy belföldi társaság (kft.) közérdekű kötelezettség vállalása keretén belül vissza nem térítendő támogatást (adományt) nyújt egy önkormányzatnak úgy, hogy az önkormányzati földút kerékpározható úttá történő kiépítését vállalja. Ezen munkát a kft. alvállalkozók, anyagbeszállítók bevonásával kívánja elvégezni. A földút az önkormányzat tulajdonában van, így a kft. által elvégzett szolgáltatás eredményeként létrejövő kerékpárút is az önkormányzaté lesz. Erről átadás-átvételi jegyzőkönyv készül átadáskor. A kerékpárút kialakítása nem minősül építésengedély-köteles építési szolgáltatásnak. Kérdés: 1.) A kft. jogosult-e az alvállalkozók és beszállítók által kiállított beérkező számlák áfaösszegének levonásba helyezésére? 2.) A kft. a térítésmentes kivitelezési munkáról, szolgáltatásról (adományról) köteles-e számlát kiállítani? Ha igen, 27 százalék áfát fel kell számítania? 3.) Amennyiben áfás számlát állít ki a kft. a térítésmentes szolgáltatásról, a bruttó összeg minősül az önkormányzatnak nyújtott támogatásnak/adománynak? 4.) Ahhoz, hogy a kft.-nél a fenti támogatás a vállalkozás érdekében felmerült költség, ráfordítás legyen, elegendő-e az önkormányzat által a Tao. tv. 3. sz. melléklet B)/17. pontja alapján kiállított igazolás? Válaszukat előre is köszönöm.

Katára áttérés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2018 novemberében szerződést kötött szolgáltatás végzésére. A szolgáltatás több munkafolyamatból áll, amelyek egymástól jól elkülöníthetők. A szolgáltatási díj kifizetése szerződés szerint: „Megrendelő a szolgáltatás során ellátott feladatokról, a teljesített csoportfoglalkozások száma és a benyújtott szakmai beszámoló alapján kiállított teljesítési igazolással együtt, az egyes programelemek, csoportfoglalkozások lezárását követően nyújthat be számlát.” Ezzel kapcsolatban az alábbiak a kérdésem: 1.) Mi a számla teljesítésének időpontja? A vállalkozó a szerződésben meghatározott feladatokból az utolsó csoportfoglalkozást előreláthatólag 2019.07.31-ig fogja befejezni. Ebben az esetben a teljesítési időpontja az utolsó elvégzett munka dátuma? (Például 2019.07.31-e?) 2.) Vállalkozó szeretne belépni a kisadózás hatálya alá. 2019.07.01-től szeretne katás lenni. Ebben az esetben a 2019.07.31-ei teljesítési dátummal kiállított (előbb említett) számláját már kisadózóként fogja kiállítani? A katás adózási módra áttérés miatt nem kell az szja-alaphoz hozzászámítani a kiállított számlát vagy annak egy részét? 3.) Másik lehetősége a vállalkozónak, hogy befejezi a munkáját 2019.06.30-ig. Erről a számláját 2019.07.02-án fogja kiállítani. Ebben az esetben jó a teljesítés időpontjának 2019.06.30.? Ebben az esetben, ha 07.01-gyel lesz kisadózó, akkor a kiállított számla már kisadózó bevétel lesz vagy még szja-s? Köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 May
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink