2768 találat a(z) számlázás cimkére

Számlázási kisokos csoportos társaságiadó-alanyoknak Cikk

Az idei évtől már nemcsak az általános forgalmi adóban, hanem a társasági adóban is lehetőség nyílt csoportos adóalanyiság választására. Felmerül a kérdés, hogy a csoportos társaságiadó-alanyra vonatkozó csoportazonosító számot a kimenő számlákon fel kell-e tüntetni, illetve a bejövő számlákon annak feltüntetésére kötelezni kell-e a beszállítókat?

Közösségen belül épitőipari szolgáltatás áfája Kérdés

Szlovák cég végez épitőipari szolgáltatást belföldön, konkrétan egy iskolát újít fel. A mi belföldi EU-s adószámmal rendelkező cégünk anyagot és szolgáltatást szállít, illetve végez a belföldi ingatlanon. Kérdésem: hogyan kell az anyagot és a tevékenységet számláznom a szlovák cégnek, áfásan vagy áfamentesen? A választ előre is köszönöm! Üdvözlettel: Farkasné Kiss Edit Beszámoló Készítő Kft.

Alvállalkozó Németországban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy német vállalkozás, amely megbízta "A" magyar vállalkozót, hogy szolgáltatást nyújtson neki Németországban. "A" magyar vállalkozó megbízta "B" magyar alvállalkozót a munka elvégzésével. "B" magyar alvállalkozó elvégezte Németországban a munkát. "B" magyar vállalkozó hogyan állítsa ki a számlát "A" magyar vállalkozó felé? Áfásan vagy áfa területi hatályon kívüliként? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: G-né

Airbnb – számlázás Kérdés

Adószámos magánszemély adómentesen kereskedelmi szálláshely-szolgáltatást végez online foglalási renszeren (airbnb) keresztül. A vendég az airbnb felé fizeti a szállásdíjat, majd az airbnb – a saját szolgáltatási díjának levonása után – továbbutalja az összeget a szálláshely-szolgáltatónak. A szálláshely-szolgáltatónak kinek a részére kell a számlát kiállítani? Az airbnb-nek (mivel már állított ki számlát a vendégnek a foglalási díjról), vagy a vendég részére? A számlakiállítás mely időponthoz kapcsolódik: a foglalás (pénzmozgás) időpontjához vagy a vendég ott-tartózkodásának időpontjához? Ha az airbnb felé kell számlázni, lehet-e havonta egy számlát kiállítani? Válaszát tisztelettel köszönöm!

Áfamentesség egészségügyi ellátásnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy közhasznú egyesület és az egyesület 100 százalékos tulajdonában lévő nonprofit kft. Szeretnénk egy orvosi rendelőt nyitni, ahol előreláthatólag gyermekpszichiátriai, gyermekrehabilitációs és gyógytornász rendelés lenne. A szakemberek (orvos, gyógytornász) vagy vállalkozói vagy munkaszerződés alapján látnák el feladatukat. Lehetséges-e áfa (tárgyi) mentesen számlázni? Az egyesület alanyi mentes közhasznú szervezet vagy munkaviszonyban, vagy vállalkozói jogviszonyban dolgoznának a szakemberek. A nonprofit kft. áfaalany nem közhasznú vagy munkaviszonyban vagy vállalkozói jogviszonyban dolgoznának a szakemberek. A cél az, hogy valamelyik vállalkozási formában végezzük a megjelölt tevékenységet. Lehetséges-e tárgyi mentesen számlázni az egyesület vagy a nonprofit kft. részéről? Ha esetleg igen, milyen formában? Köszönöm.

Fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem az alábbi számlát kapta. Kérem a segitségét, hogyan kell az áfát bevallani. A számla alapján a cég, amelytől a számlát kapták, az nem uniós, de a szövegben szerepel a fordított áfa. A számlát küldő: Envato Pty Ltd. 8007 Victoria Australia EU VAT Number: EU826409867. A számlán még szerepel a cégem uniós adószáma is. A 60-as összesitő elszámolásban nem fogadta el a közölt adószámot, nincs ilyen országjelzés. A számla tartalma: webes oldalszerkesztéshez program. Kérem a segítségét, hogy helyesen járjak el. Köszönettel: Kardos Lászlóné könyvelő

EU-s konferencia számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar kft. szervez Belgiumban egy konferenciát, melyre magyar résztvevők is érkeznek. Kérdésem arra irányul, hogy hogyan kell kiállítania a számlát a konferenciáról partnerének, aki szintén egy magyar kft., és ezt az értékesítését az áfabevallásban hol kell szerepeltetni? Amennyiben szállást is továbbszámláznak külön számlán, ez változtat-e a számlázás módján? Válaszát előre is köszönöm.

Színlelt jogviszony és a kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! A színlelt jogviszony és a kata kapcsolatában szeretnék választ kapni az alábbi problémámra: "A" cég bérbead "B" cégnek földmunkagépet. "C" katás egyéni vállalkozó végzi a munkát a géppel, neki van képesítése. Eddig a "C" vállakozó a "A" cégnél volt alkalmazott!! Két kérdésem van: 1. A munkát "A" cég szerzi, "B" cég elvégzi, a "C" egyéni vállalkozó számlázza az óradíjat "A" cég felé? 2. A munkát "A" cég szerzi, "B" cég elvégzi, "C" egyéni vállalkozó számlázza az óradíjat "B" cég felé? Szeretném tisztán látni, hogy jogi és könyvelési szempontból mire kell figyelnem! A "C" egyéni vállalkozó oldaláról fontos, hogy alá tudjam támasztani, hogy színlelt munkaviszony lenne-e a fenti esetek bármelyike is. Várom válaszukat. Köszönettel: Németh Mária

Egyesület – adomány – számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesületünk jótékonysági koncertet szervez. A koncertre jegyek kerülnek kibocsátásra, melyeken "Támogatás értéke: ...........Ft" szerepel. A teljes befolyó összeget egy célzott, a jegyen is látható célra továbbadjuk. A költségeket számlával elszámoljuk. A cégbírósági bejegyzés szerint: "A civil szervezet célja: a) A társadalmi konszenzus elősegí́tése. b) Közérdekből és haszonszerzési cél nélkül a társadalom anyagi ellenszolgáltatás nélküli szolgálata a társadalmi jólét megteremtése érdekében, ezen belül: – egészségmegőrzés, betegség-megelőzés, gyógyító egészségügyi rehabilitációs tevékenység egyéb egészségügyi tevékenység, – gyermek- és ifjúságvédelem, – vakok, és gyengénlátók, főként egészségügyi szempontból hátrányos helyzetű emberek, csoportok társadalmi beilleszkedésének támogatása. c) A tartalmas klubélet keretein belül az egyesület tágabb környezetében a gazdasági, szociális, kulturális és morális jólét kialakulásának elősegítése, az egyesület tagjai közötti barátság és megértés erősítése." A jegyek értékesítését a rendezvénynek helyszínt adó intézmény bizományosi értékesítés keretében végzi. A kérdésem az, hogy milyen módon, milyen bizonylattal juthatunk a jegyértékesítő partner által beszedett pénzösszeghez? Véleményem szerint ez nem gazdasági tevékenység, tehát számlázást nem tartok szabályszerűnek. Válaszukat előre is köszönöm.

Amazon – számlázás, áfa Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy magyar kft. webes értékesítést folytat Magyarországról, de most nyitott egy raktárat Németországban (német adószámkérés folyamatban). A vevői kör EU-s országok magánszemélyei. Jól gondoljuk-e, hogy a Magyarországról történő értékesítést magyar áfával kell számlázni, a Németországit pedig német áfával (a német értékesítés áfáját Németországban bevallani és megfizetni)? Átmenetileg német adószám hiányában úgy gondoljuk, hogy magyar áfával kell ebben az átmeneti időszakban számlázni. A cég az Amazon webes felületét használja értékesítésre, de az Amazon nem ad számlát a vevőknek. Helyes-e, hogy a kft. végzi a számlázást? Köszönettel!

Tárolási díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk építőanyagok forgalmazásával foglalkozik. Az utóbbi időben megszaporodtak az olyan speciális termékekre vonatkozó megrendelések, melyeket nem tartunk raktárkészleten. Az áru megérkezésekor azonban a vevő sokszor több hónapos késéssel veszi át az árut. Ezért cégünk a tárolási díj bevezetését fontolja. Ennek számlázási lehetősége után szeretnék érdeklődni. Megrendelés visszaigazolásában havi tárolási díjat állapítanánk meg. Ezt szeretnénk az időszak megkezdése első napján kiszámlázni. Azonban, hogyha több hónapon keresztül nem viszi el a vevő az árut, akkor ezek a számlák havi rendszereséggel kerülnek majd kiállításra. Ebben az esetben akkor ez már folyamatos szolgáltatásnak minősül-e és az Áfa tv. időszaki elszámolású ügyletekre vonatkozó szabályok szerint kell-e ezt a számlát kiállítani? És mi van abban az esetben, ha az első díj kiszámlázása után 2 nappal el is viszi az árut, tehát csak egyszeri ennek a tárolási díjnak a kiszámlázása. Válaszát előre is köszönöm!

Számlázás családtag részére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem segítségét: adott egy kőműves egyéni vállalkozó (katás). Az építésfelügyelet nem engedi, hogy saját házán fővállalkozóként végezze el a kőműves munkákat, ezért kénytelen édesapja cégét fővállalkozóként bevonni és az ő "felügyelete" alatt elvégezni a munkát. Ez esetben az édesapa megteheti-e, hogy díjazás nélkül vállalja a fővállalkozói szerepet? Hogyan tudnak szabályosan számlát kiállítani abban az esetben, ha a családtagnak segíteni szeretne és vagy díjmentesen, vagy adóügyileg egy elvárt díjminimum ellenében állítana ki számlát az édesapa?

Saját részrre történő kivitelezés számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem segítségét: Adott egy magánszemély, aki saját házának kivitelezésén fővállalkozóként elvégzi a kőművesmunkákat. (Nem csok-os az építkezés és nem is 5% áfás.) Le kell-e számláznia saját részére mint egyéni vállalkozó az általa elvégzett munkát? Elvégezheti ezt a munkát saját magának díjmentesen egyéni vállalkozóként? A vállalkozás katás. Segítségét előre is köszönöm!

Szállodai komplex szolgáltatás esetén az áfakulcsok alkalmazása Kérdés

A belföldi szálloda általában interneten akciós ajánlatot tesz közzé, amelyben megjelöli, hogy például 4 nap (3 éjszaka) félpanziós ellátással meghatározott összegbe kerül. A számla kiállításakor soronként részletezi a szállás, a reggeli, a panziós vacsora nettó árát és az áfa összegét. Tekintettel arra, hogy a szállás és az étkezés áfakulcsa különböző, helyes-e az a számlázási mód ebben az esetben, hogy a szállásköltséget 18%, az étkezést (reggeli és vacsora) 5%-os kulccsal tünteti fel a szálloda?

Alvállalkozó helyett elvégzett garanciális javítás számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy ki kell-e számlázni az alvállalkozónak a helyette elvégzett garanciális javítások költségeit, vagy egy beszámítási nyilatkozat elég ennek könyveléséhez? Háttér: cégünk építőipari fővállalkozóként szerződést köt alvállalkozókkal építési munkákra. A szerződésben ki van kötve, hogy az alvállalkozói díj meghatározott százalékát a garanciális idő lejártáig visszatarthatja a fővállalkozó az esetleges utólagos javítások fedezetére. A szerződés teljesülése után az alvállalkozó számláját 100 százalékban befogadtuk és lekönyveltük, de csak a garanciális visszatartás feletti részt fizettük ki. A garanciális időszakon belül kiderült, hogy egy munkatétel hibásan lett elvégezve. Az alvállalkozó ezt nem ismerte el, nem volt hajlandó kijavítani. Mi ezt helyette kénytelenek voltunk megtenni, részben más szolgáltató, részben saját munkaerő bevonásával. Ennek a munkának az ellenértékéről beszámítási nyilatkozatot állítottunk ki, amiben közöltük az alvállakozóval, hogy beszámítjuk a visszatartott garanciális összegbe, abból ennyit kiegyenlítettnek tekintünk. A kérdés tehát az, hogy ki kell-e állítani számlát is az alvállalkozó felé ilyen esetben?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 May
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink