2768 találat a(z) számlázás cimkére

Ingatlanbérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég rendezvényszervezéssel foglalkozik, és az adott alkalmi rendezvényekkel kapcsolatban külön számlázza a rendezvényterem bérleti díját. Kérdésem, hogy ebben az esetben alkalmazható-e az ingatlanbérbeadásra vonatkozó áfamentesség?

Külföldi ingatlan értékesitése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. vásárolt egy osztrák ingatlant. Ezt az ingatlant most szeretné egy osztrák cégnek értékesiteni. Abban kérném a segitségét, hogy ezt a kft. milyen formában számlázhatja ki és milyen áfavonzata van? Számvitelileg nyilván bekerül a bevétel a kft. könyvelésében, mert az ingatlant ki is kell vezeti a könyveiből. Várom mielöbbi válaszukat Üdv: Gáspár Ildikó

Közös üzemeltetés? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kft. létrehozott egy 3. kft,-t azzal a céllal, hogy kiskereskedelmi tevékenységet folytassanak. Az üzemeltetést kizárólag az egyik kft. végzi, az ő dolgozói állnak az üzletben, végzik az értékesítést. A kérdés az, hogyan lehet szabályosan végezni az elszámolást, kell-e az üzemeltetőnek számláznia a 3. kft. felé az általa végzett szolgáltatást. Jobb megoldás lenne-e, ha a dolgozók félállásban az egyik kft.-ben lennének, félállásban pedig a 3. kft-nél? Bonyolítja a helyzetet, hogy a másik kft. osztrák cég. Köszönettel!

Vállalkozó be nem jelentett tevékenysége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben kérem szíves állásfoglalásukat. Az egyik alvállalkozónk, aki egyéni vállalkozó, az alábbi tevékenységeket végezte részünkre, melyről számlát állított ki: – műhelyfoglalkozás megszervezése, lebonyolítása (önismereti, mentálhigiéniás, életvezetési, tanulást támogató) – tanulmányi kirándulás, színház-, múzeumlátogatás szervezése – rendezvényeken ellátás biztosítása. Az egyéni vállalkozó által bejelentett tevékenységi körök az alábbiak: 562101 Rendezvényi étkeztetés 823001 Kiállítás-, vásár-, kongresszusszervezés (kivéve: tudományos rendezvény) 855101 Sport és szabadidős képzés Kérem szíves állásfoglalását, hogy a vállalkozó által felvett tevékenységi körök lefedik-e az általa elvállalt feladatokat, vagy szükséges-e további tevékenységi körök felvétele, bejelentése! Amennyiben szükséges további tevékenységek bejelentése az adóhatóság felé, akkor kérem, szíveskedjen pontosan megírni, melyek azok! Jól gondoljuk-e, hogy az egyéni vállalkozónak akkor is ki kell állítania az elvégzett tevékenységekről a számlát, ha azok nem szerepelnek a felvett tevékenységek között, hiszen számlaadási kötelezettsége van? A megrendelő visszautasíthatja-e a vállalkozó számláját azzal az indokkal, hogy a tevékenység nem szerepel a felvett tevékenységei között, vagy elegendő, ha azokat a vállalkozó utólag bejelenti? A vállalkozó a NAV részéről mulasztási bírásággal sújtható, de a számla befogadója kaphat-e bármilyen elmarasztalást (például bírság, áfalevonási tilalom stb.)?

Alanyi mentes számlája tárgyi adómentes szolgáltatásról Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes vállalkozásként a számláinkban az áfakulcshoz az AAM rövidítést használjuk. Kérdésem, hogy hibát követek-e el akkor, ha AAM rövidítéssel állítok ki számlát, egy adó alóli mentesség alá tartozó szolgáltatásról, és a számlára megjegyzésként felvezetem, hogy a szolgáltatás az áfatörvény 85. §-ában foglaltak alapján mentes az adó alól. Esetleg alanyi adómentesként kiállíthatom-e úgy a számlát, hogy áfakulcsként a TAM rövidítést alkalmazom, és a megjegyzésben szövegesen rögzítem, hogy miért mentes a nyújtott szolgáltatás? És lenne még egy kérdésem: kérem, segítsen értelmezni az áfatörvény 169. § m) szakaszát, hogy pontosan milyen „egyértelmű utalást kell” a számlára hivatkozásként felvezetni! Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel Dobosi Pálné

Meghökkentő bizonylatolás: számla gépelt írólapon Cikk

Belföldi, alanyi mentes, katás egyéni vállalkozó közösségen belül adóalany felé nyújtott zenei szolgáltatásának bizonylatolását egy írógéppel megírt dokumentummal teljesítette. Ez alapján történt az ellenérték jóváírása. Milyen módon pótolható a jogszabálynak megfelelő számlaadási kötelezettség? – kérdezte olvasónk. Dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Bérelt teherautó kötelező biztosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. teherautókat vesz bérbe. A bérbeadó ki akarja számlázni a kötelező felelősségbiztosítás összegét, de nem a bérleti díjban (összevontan), hanem külön számlán. Ebben az esetben a kötelező felelősségbiztosítás elszámolható-e költségként, és áfásan vagy mentesen kell-e kiállítaniuk a számlát? Ha a számlát áfásan kell kiállítani, akkor az áfa levonásba helyezhető-e? Válaszát előre is köszönöm.Tisztelettel!

Napelemes kiserőmű elszámolása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Áfakörös egyéni vállalkozó külterületi, művelés alól kivont szántó megjelölésű, ingatlanán ráépítési jogot is magában foglaló földhasználati jogot alapít egy gazdasági társasággal (Ráépítő) 25 évre. A földtulajdonos bérbeadó és Ráépítő a földhasználati jog ellenértékét 25 millió Ft + áfa díjban állapítja meg, amely összeget Ráépítő 25 évi egyenlő részletben köteles a földtulajdonos bérbeadó részére megfizetni. Ráépítő a szerződéssel jogosulttá válik az ingatlanon a ráépítő tulajdonát képező felépítményeknek az ingatlanon történő elhelyezésére, a használat tárgyát képező földrészlet birtoklására, használatára, hasznai szedésére, valamint viseli a földrészlettel kapcsolatos terheket is a földhasználati jogot alapító szerződés aláírásának napjától. Az ingatlanon napelemes kiserőmű létesül, amely önálló ingatlanként bejegyzésre is kerül az ingatlan-nyilvántartásban a használatbavételi engedélyt követően. A használatra átadott ingatlan tulajdonjogában nem történik változás. Kérdéseim: Földhasználati jog helyes kezelésével kapcsolatban: 1. A földhasználati jog ellenértékét a szerződés aláírásakor egy összegben vagy évenként kell számláznia földtulajdonos bérbeadónak? 2. Bérbeadó hogyan szerepelteti könyvelésében a tartós földhasználati jogot és az abból származó bevételt és kapcsolódó követelését, hogy az mind számviteli és adózási szempontból is megfelelő legyen? 3. Ráépítő szempontjából mi a helyes számviteli kezelése a földhasználati jognak és az ellenértéknek?

Ráépítési jog Kérdés

Tisztelt Adózóna ! Áfakörös egyéni vállalkozó külterületi ingatlanán ráépítési jogot engedélyez 25 évre napelemes kiserőmű beruházás megvalósításához gazdasági társaságnak. A ráépítő ráépítés címén tulajdonjogot szerez 2 napelem parkba, és egyben földhasználati jog jogosultja 25 évre. A földtulajdonos bérbeadó és ráépítő 25 millió forint + áfa bérleti díjban állapodnak meg 25 évre, évi 1 millió forint + áfa bérleti díj mellett. Kérdéseim: 1. Egyszerre vagy évenként egyenlő részben kell számlázni a bérleti díjat? A bérbeadó hogyan szerepelteti könyvelésében a tartós bérbeadást és az abból származó bevételt, hogy az adózás szempontjából megfelelő legyen? 2. A ráépítő könyveiben hogyan és mi alapján szerepelteti a tartós bérleti jogosultságát, valamint a fizetendő bérleti díjat? 3. Mikor kell aktiválni, a bérbeadás bejegyzésekor, vagy a műszaki átadáskor? 4. Hány százalékos az értékcsökkenési leírása a naperőműnek ? 5. Mennyi a maradványérték ?

Áfa meghatározása továbbszámlázáskor Kérdés

Tisztelt Szakértők! Alábbi ügyben kérjük szíves szakértelmüket. „A” és „B” cég kapcsolt vállalkozás. Mindkét cég társaságiadó-alany, az áfatörvény általános szabályai hatálya alá tartozó belföldön nyilvántartásba vett adóalany, és jogállásuk szerint adó fizetése mindkettőjüktől követelhető. Ingatlan értékesítése szempontjából „B” cég nem választotta az áfa törvény 88. § szerinti fizetési kötelezettséget. „A” cég rendelkezik egy ipari ingatlannal, „B” cég ezen ingatlan egy részét bérli, a bérelt ingatlanon több mint két éve végzett felújítást, melynek költségeit könyvelésében „idegen ingatlanon végzett beruházás”-ként tartja nyilván. „B” cég ezt az „idegen ingatlanon végzett beruházás”-i értéket át kívánja számlázni az ingatlantulajdonos ”A” cég felé. Helyesen jár el a „B” cég, ha erről a számlát normál adózás szerint, 27 százalék áfakulccsal terhelten állítja ki, nem pedig az áfatörvény 142. § szerinti fordított adózási ügyletként? Kérjük, a helyes eljárás részletes ismertetését. Segítő szakértő válaszukat előre is köszönjük.

Szállodai szolgáltatás vagy bérbeadás? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy panziót üzemeltető kft. 2020-tól a szállásszolgáltatás 5%-os áfája következtében 4% turizmusfejlesztési hozzájárulás fizetésére is kötelezett lesz. Továbbképzésen elhangzott, hogy nyilatkoztatni kell a szállás igénybe vevőjét, hogy turisztikai céllal vagy más egyéb okból, például konferenciára érkezett, vagy a dolgozóit szállásolja el, és azért veszi igénybe a szállást. Amennyiben nem turisztikai céllal száll meg a vendég, úgy nem kötelezett turisztikai hozzájárulás fizetésére a szállásadó, és ez ebben az esetben bérbeadásnak minősül. Kérdésem az lenne, amennyiben bérbeadásnak minősül, akkor a kiszámlázott szállás ingatlan-bérbeadás lesz, szállás-bérbeadás lesz? Ebben az esetben tárgyi mentesen kerül a számla kibocsátásra? Ha reggelit is kérnek, az 5% áfás lesz, vagy a bérbeadás áfakulcsával osztozik, és mentes lesz? Tudomásom szerint megszűnnek a "csomagok" a szállásszolgáltatásnál, külön kell venni a szállást és az étkezést. Köszönöm válaszukat. Fazekasné.

Vevő adószámának elkérése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem olyan pénztárgépet használ, amely számlakéréskor kéri a vevő adószámát, függetlenül a számlázandó összegtől. Ez lehet akár 700 forint is. A vevők sokszor háborognak, és nem akarják megmondani az adószámot. Kérdésem az lenne, hogy jogosult-e az eladó megtagadni a számlaadást, ha a vevő nem mondja meg az adószámát? Természetesen nyugtaadás minden esetben történik. Illetve jogosult-e az eladó elkérni kis összegű vásárlás esetén is az adószámot? Várom szíves válaszát. Köszönettel.

Számlajelentési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy rendezvényén egy vállalkozás fény- és hangtechnikai szolgáltatást nyújtott. A két szolgáltatásról külön számlát szeretne kiállítani. A két számla áfatartalma külön-külön nem éri el a 100 ezer forintot, azonban ha egyben számlázná, akkor 100 ezer forint felett lenne. Felmerülhet-e az adóhatóság részéről, hogy a jelentési kötelezettség elkerülése miatt szeretne a cég külön számlát kiállítani a két szolgáltatásról, és ennek milyen következményei lennének a számlabefogadóra? Esetleges mulasztási bírságra vagy jogosulatlan áfa-visszaigénylésre gondolok. Segítségüket előre is köszönöm.

Számlázás – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem ("A" Kft.) bútorértékesítéssel foglalkozik, főleg nagykövetségeknek. Kérdésem: milyen áfa tartalommal kell számláznom, ha a nagykövetség harmadik országbeli (pl. brazil), és közösségen belüli országban (Németország) van? Ez az értékesítés exportnak minősül-e? Várom mielőbbi válaszukat köszönettel.

Airbnb-jutalék elszámolása kft. esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk kft. formában működik, kivás, alanyi adómentes, EU-adószámmal rendelkező cég. Magyarországon lévő, magyar magántulajdonban álló szálláshelyeket hirdet és foglal a lakástulajdonosok nevében az airbnb internetes felületén, az airbnb-vel és a lakástulajdonosokkal kötött megállapodás alapján. Az airbnb társaságunk nevére küldi meg az áfa nélküli jutalékszámlát, amely összeget a szálláshelyfoglalás értékből azonnal levon, és az így csökkentett összeget utalja át a lakástulajdonosoknak. Társaságunk a jutalék utáni összeget havonta bevallja és megfizeti a NAV-felé és benyútja a 16A060-as adatszolgáltatást. A lakástulajdonosok felé társaságunk kiszámlázza a társaság jutalékát, a megállapodás szerint, alanyi adómentes számlával. Arra vonatkozóan szeretném a véleményét kérni, hogy mi történjék az airbnb-jutalék összegével, hogyan kell ezt a társaság könyvelésében rögzíteni, továbbá, mint közvetített szolgáltatást, ki kell-e számlázni a lakástulajdonosok felé, alanyi áfamentes számlával? Ezt hogyan kell lekönyvelni? Köszönöm szíves segítségét, üdvözlettel: Józsa Ibolya

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 May
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink