2768 találat a(z) számlázás cimkére

Egyesület vállalkozási tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesület alapszabályában a következő szerepel: "a kerékpár- és motorsport népszerűsítése, támogatása, élvonalbeli versenyzők támogatása, versenyek rendezése, lebonyolítása, utánpótlás nevelése, balesetmentes közlekedés elősegítése". Kérdésem: vállalkozási tevékenységnek minősül-e, ha az egyesület versenypályáját nemcsak a tagok, hanem külső magánszemélyek is használják napidíj fejében (6000 ft/nap). Kell erről számlát kiállítani, vagy elegendő a nyugta? Köszönettel.

Közösségi beszerzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közösségi adóalanytól terméket szerzünk be. A közösségi adóalany állítja, hogy van közösségi adószáma, azonban az adatbázis azt érvénytelennek hozza ki. A számlára ráírta, hogy adómentes közösségi értékesítés. Kérdésem, hogy kezelhetem-e az ügyletet úgy mint közösségi beszerzés? A fizetendő áfát megállapítom, és levonásba is helyezhetem? Függetlenül attól, hogy nem tudok megbizonyosodni arról, hogy érvényes-e az uniós adószáma?

Internetes értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az Indiegogo oldalon meghirdetett cégünk csomagokat, például CD-t, stúdiószolgáltatást stb., amit megvásárolnak azok, akik így akarják elősegíteni zenei albumunk készítését. Bankszámlánkra megérkezik a pénz, a jutalék levonása után. Kell-e számlát kiállítanunk a beérkező összegről? Ha igen, áfával vagy anélkül? A kiállításnak milyen dátum legyen a teljesítése, a számla kelte, a fizetési határidő, a tevékenység megnevezése? Köszönettel: Tóth Ildikó

Katás, alanyi mentes egyéni vállalkozó szolgáltatásnyújtása EU-ba, harmadik országba Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi témában szeretném kérni tájékoztatásukat, hogy jól gondolom-e az adózást? Alanyi mentes, katás egyéni vállalkozó főtevékenysége: internetes hirdetési felület webgazda általi értékesítése, a számlán Online Advertising (Display) szöveg feltüntetésével. A világ minden területére nyújtja ezt a szolgáltatást, EU- s adóalanyoknak, harmadik országbeli adóalanyoknak, EU-s és harmadik országbeli magánszemélyeknek. Úgy értelmezem a szabályokat, hogy EU-s és harmadik országbeli adóalany számára nyújtott szolgáltatás esetén nem járhat el alanyi mentesen, EU-s adóalany esetén közösségi adóbevallásra kötelezett, áfabevallást kell beadnia a 91-92. sorok kitöltése mellett, és harmadik országbeli adóalany számára történő szolgáltatásnyújtás esetén szintén áfabevallásra kötelezett, a 91. sor kitöltése mellett. Ezek a bevételek nem számítanak bele az alanyi mentes bevételeibe. Az EU-s és harmadik országbeli nem adóalanyok (magánszemélyek) részére nyújtott szolgáltatások esetén a teljesítési hely Magyarország. Beleszámít az alanyi mentes összegbe, és ezekre a bevételekre nem kell áfabevallást beadni az ügyfélnek? Az előző kolléga az elmúlt időszakokra nem adott be áfabevallásokat, ezért vagyok bizonytalan, talán én tévedek és rosszul értelmezem a jogszabályokat. Ez ügyben kérném a tanácsukat. Köszönettel.

Közösségi értékesítés számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk FOB paritással terményt értékesített egy üzleti partnernek, belföldi címről belföldi kikötőbe szállítottuk az árut. Szerződés alapján belföldről a közösségbe kértük meg az ekáerszámot, mivel a szerződésben német adószámot adott meg a partner, és németországi vevőcímet is. Számlázáskor a partnerünk azt kéri, hogy magyar adószámra készítsük a számlát. Hogy járok el jogszerűen, ha közösségi exportszámlát állítok ki, vagy, ha belföldi, fordított áfás számlát? Ezek alapján az áfabevallásba hogyan kell beállítanom? Köszönöm.

Cégcsoporton belüli számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk – EU-s beszerzése során – EU-s partnerünk felé a megrendelést az EU-s cégcsoport "A" tagja felé állította ki, de az EU-s cégcsoport "B" tagja állítja ki felénk az EU-s számlát. A CMR-en a felrakási hely az EU-s cégcsoport "B" tagja szerepel (az EU-s cégcsoport A és B tagjai külön EU-s adószámmal rendelkeznek, de egy tagállamban vannak). A fentiek szerinti esetet milyen további dokumentumokkal kell alátámasztani (cégcsoporti nyilatkozat stb.)? Köszönettel.

Alanyi adómentesség előlegszámlánál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk jogosult lenne alanyi adómentes áfaalannyá válni, azonban minden évben előleget kap egy megrendelőjétől, ami a következő évben megy át teljesítésbe. Hogyan kell eljárni áfásan kiszámlázott előlegek végszámlában történő figyelembevételekor, amikor már elvileg alanyi adómentesként kellene számlázni? Köszönettel: Jászné

Ingatlanértékesítés számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köszönettel vettem válaszát az alábbi linken feltett kérdésünkre, egyúttal szeretnék ugyanehhez a témához pontosító kérdést feltenni: https://adozona.hu/kerdesek/2019_2_19_Ingatlan_adasvetel_szamlazasa_nuj Az ingatlan adásvételi szerződése 2019. január 23-án kelt, összesen 23 000 000 Ft értékben, az alábbi fizetési ütemezéssel: – foglaló fizetése az adásvételi szerződés napján készpénzben 500 000 Ft, – a foglaló második részlete: 2019. 01. 25-én 1 800 000 Ft, banki utalással. A vételár fennmaradó részének kiegyenlítése két részletben: 2019. 03. 25-ig 5 700 000 Ft, 2019. 03. 31-ig 15 000 000 Ft. Az adásvételi szerződés szerint a birtokbaadás a teljes vételár kiegyenlítésével egyidőben történik. A foglaló készpénzben befizetett részéről (500 000 Ft) pénztárbevételi bizonylatot állítottunk ki, a második, banki utalással teljesített összegről csak a bankkivonat az egyedüli bizonylat. Abban kérnénk a segítségét, hogy mindezt hogyan tudjuk helyesen kiszámlázni annak tükrében, hogy januári teljesítésű számlát a rendszerünk már nem enged kiállítani. Kérjük segítségét minden egyes tranzakció helyes számlázásához: foglaló 1., foglaló 2., előleg, utolsó vételárrész. Válaszát előre is köszönjük!

Számlánként félmilliós bírságot is kaphat májustól, ha nem frissíti a számlázórendszerét! Cikk

A tavaly július elsején életbe lépett online számlázási kötelezettség változása miatt az érintett cégeknek érdemes minél előbb felvenniük a kapcsolatot számlázóprogramjuk fejlesztőjével, hogy a szükséges verzióváltásról egyeztessenek, hívta fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Crowe FST.

Export, nem export? Kérdés

Szobrász vagyok, itthon adószámos magánszemély. Meghívtak az USA-ba egy kiállítás-vásárra. Ha eladom egyik alkotásomat, hogyan, hol kell adóznom, hogyan tudok számlát adni? Ha a saját honlapomon létrehozok egy webshopot a szobraim, kisplasztikáim eladására, annak milyen speciális bejelentési, adózási következményei vannak, és ez megoldás lehet-e az alapkérdésemre?

Visszáru értelmezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőanyag-nagykereskedő cég úgy állapodik meg partnereivel, hogy a szerződésszerűen teljesített, (értékesített) raktáron tartott terméket visszaveszi (visszavásárolja), amennyiben a vevő jelzi, hogy nem tudja azt felhasználni (pl. többet vett belőle, tévesen rendelt, tehát az eladó részéről hibás teljesítés nem merül fel.) Adótanácsadók írásait olvasva úgy értelmeztük, a visszavásárolt terméket a vevőnek kell visszaszámlázni, tekintettel arra, hogy a terméket kétszer adják el. Erre az álláspontra utal a NAV Online Számla tudásbázis rendszerében, 2018. 07. 31-én publikált „Göngyöleg számlázása az online számla korszakában” megjelent írás is. Társaságunk leszámlázza, amikor a terméket eladta. Az eredeti vevő akkor számlázza le, amikor a terméket visszavettük. Kivitelező cégek felvetették azt a problémát, hogy nekik nincs lehetőségük visszaszámlázni, mert nincs benne a tevékenységi körükben, nincs működési engedélyünk stb., tehát nekik nincs lehetőségük értékesíteni. A fenti ügyben, hogyan kell helyesen eljárni? Milyen törvény előírásaira hivatkozhatunk partnereinknek? Köszönjük válaszukat.

Kaáts bevétel – számlatömb hiánya Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy katás egyéni vállalkozónak a bankszámlájára érkeztek bevételek, de a teljesítésekről nem állított ki időben számlát. A számlatömböt későn vásárolta meg (több hónap elteltével). Milyen módon lehetne a problémát orvosolni úgy, hogy a legkevésbé sértsük meg a jogszabályokat? Köszönettel.

Export áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségüket. Egy magyar, áfakörbe tartozó bt. vállalja, hogy csomagot juttat el Magyarországról harmadik országbeli címzetthez. Legtöbb esetben egy magyarországi szálloda bízza meg, hogy a nála megszálló vendég csomagját juttassa ki külföldre. Ehhez alvállalkozót vesz igénybe (posta, FedEx, DPD). Kérdésem, hogy a fenti tevékenység a bt. szempontjából minek minősül? Jól értelmezzük, hogy az áfatörvény 15. §-a alapján úgy kell tekinteni, mint aki (amely) ennek a szolgáltatásnak igénybevevője és nyújtója is? Alkalmazható-e a 102. § (2) bekezdése szerinti adómentesség, vagy az új szabályozás miatt a 102. § (3) bekezdése ezt a bt.-nél kizárja, és hiába kap áfamentes számlát, 27 százalékkal kell továbbszámláznia a szolgáltatást? Válaszukat előre is köszönöm.

Sportegyesület tagja kisgyermek, kinek számlázzanak? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Sportegyesület tagja kiskorú gyermek, a tagdíjat a szülő utalja át. Kinek a nevére kell kiállítani a tagdíjról szóló számlát? A 1819-es NAV infovonalon az egyik válasz a gyermek volt, a másik a szülő... Melyik a helyes? Köszönöm! Hortobágyiné

Tagországi vállalkozónak károkozás Kérdés

Egy magyarországi kft. alvállalkozókkal végezteti el egy tagországi vállalkozónak a szerződésben vállalt szolgáltatást. Az alvállalkozók a kinti, tagországi vállalkozótól kaptak használatra egy haszongépkocsit. A kocsiban kár keletkezett. Ki fizeti meg a tagországi vállalkozó kárát, a magyar kft. vagy a magyar kft.-vel szerződésben álló alvállalkozók (azok is magyarok)? A gépkocsit a tagországbeli vállalkozó megjavíttatta, áfás számlája van róla. Ha továbbszámlázza valamelyik magyar vállalkozónak, azt áfásan vagy áfamentesen tegye? A magyar generálkivitelező kft., amely szerződéses jogviszonyban áll a kinti tagországi vállalkozóval, levonhatja a kiállított szolgáltatás számlájából? A kártérítést külön kell-e kezelni és a tagországi vállalkozó a kárát számlázza át, de melyik magyar vállalkozónak? A generálkivitelezőnek vagy az alvállalkozónak?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 May
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink