2768 találat a(z) számlázás cimkére
Áttérés alanyi adómentességre – időszaki elszámolású ügylet
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy áfás vállakozás 2019-től alanyi mentességre tért át. A vállalkozás időszakos elszámolású ügyletet számláz, a decemberi szolgáltatási díjat január elején számlázza ki. A számla kelte 2019.01.04., a számla teljesítési időpontja és a fizetési határidő 2019.01.12. A számlát áfásan vagy alanyi mentesen kellett volna kiszámláznia a vállalkozásnak? Azaz a számlát áfa feltüntetésével kell kiszámláznia vagy már az alanyi mentes minőségében, azaz áfa nélkül? Segítségüket előre is köszönöm.
Korrepetálás – számlázás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként (katás, alanyi adómentes) korrepetálást végzek. Online számlázó programot használok. Kérdésem, hogy minden egyes alkalom után kell a magánszemély részére kiállítani a számlát, vagy elegendő időszakosan, például havonta? Köszönettel!
Számlázás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném a segítségét. Egy vállalkozás internetes játékfelületet hozott létre, melyet terveik szerint külföldi (EU-s és harmadik országbeli) magánszemélyek fognak használni. Egyszerre két játékos tud egymás ellen játszani, akik 1-1 eurót fizetnek be és a nyertes 1,7 eurót visszakap, 0,3 euró a vállalkozás bevétele. A pénzügyek lebonyolítását a Barion végzi, mely egyfajta elektronikus pénztárcaként szolgál. Kértek állásfoglalást a NAV-tól, ahonnan a számlázással kapcsolatban azt a választ kapták, hogy a vesztes felé kell számlázniuk. Sajnos az adóhivatal nem fejtette ki bővebben, hogy mennyit is kell számlázniuk. Ebben szeretném a tanácsát kérni: hogyan kell helyesen számlázni a vállalkozásnak? EU-s magánszemélyek esetében a moss rendszert fogják használni. Harmadik országbeli játékosok felé (ha jól tudom) áfamentes számlát fognak kiállítani. Ebben az esetben azt kell a számlára írni, hogy áfa területi hatályán kívüli tevékenység? Van-e még valami, amire ilyen ügyletek esetében figyelemmel kell lenni? Nem tudom, hogy fontos-e a fentiek szempontjából, de a játék nem minősül szerencsejátéknak, erről igazolásuk van. Nagyon szépen köszönöm a segítséget! Vágner Emília
Családi gazdaság tagjának áfaalanyisága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaság vezetője áfakörös, áfafizetési kötelezettségét az általános szabályok alapján állapítja meg. Egyik tagja rendelkezik egy alanyi mentes adószámmal, de számlát nem állít ki, kizárólag a családi gazdaság vezetője számláz. Mivel a családi gazdaság tagjai csak azonos adózási módot választhatnak, kérdésem az lenne, hogy okozhat-e problémát a tag alanyi mentes adószáma abban az esetben, ha nem használja ezt az adószámot? Köszönettel: Erdélyi Andrea
Tolmácsolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy alanyi mentes egyéni vállalkozó, aki havonta 300 ezer forint összegű számlát bocsát ki euróban egy spanyolországi székhellyel rendelkező vállalkozónak, tolmácsolási tevékenységért. Ugyancsak 300 ezer forint összegben bocsát ki számlát egy magyar vállalkozónak. Kérdésem az, hogy a spanyol vállalkozó részére a számlát mentesen kell-e kiállítania? Köszönöm a válaszát.
Az ombudsman és helyettese a hulladékszállítás számlázásának problémáiról
Cikk
Jelentős késéssel és közel egyszerre érkeztek meg Geszten a 2017-es évre vonatkozó szemétszállítási díj számlák, ezek kifizetése aránytalan terhet jelent a településen élőknek – panaszolta egy beadvány szerzője az ombudsmannak.
Közösségi szolgáltatás nyújtása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnénk egyéni vállalkozást indítani, kizárólag közösségi (Hollandia) szolgáltatásnyújtás történne benne. Mindkét fél rendelkezne közösségi adószámmal. Az lenne a kérdésem, hogy lehet-e áfamentesen számlázni abban az esetben, ha alanyi adómentes az egyéni vállalkozás, és mi a helyzet akkor, ha áfás? Köszönettel: Varjú Csilla
Telek értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném kérni az állásfoglalását. A társaság értékesíti a telket, üzletvitelszerűen, azonban az adásvételi szerződés tartalmazza, hogy bizonyos infrastrukturális beruházásokat az eladónak kell még elvégeznie, a telek birtokba adásától számított 12 hónapon belül. Sajnos a szerződés nem bontja szét a telek és a még kivitelezésre váró beruházás értékét. A vevőnek előleget kell fizetnie, illetve a végszámla kifizetése a fent jelzett beruházás elvégzéséhez kötött. Összegezve, a telek birtokba adása megtörtént, feljogosítva a vevőt, hogy építkezhet rajta stb., az eladónak pedig kötelezettsége, hogy bizonyos beruházásokat még elvégezzen. A tulajdonjog átruházása a vételár teljes kifizetéséhez kötött. Kérdésem, hogy mikor és milyen áfateljesítéssel kell a számlát kiállítani? A birtokba adás határozza meg a teljesítés dátumát, vagy a ténylegesen elvégzett beruházás után kell a számlát kiállítani? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Varró Mária
5% áfa új lakásnál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy lakóparknál az elkészült lakások végszámláit kellene elkészíteni. Az adásvételi szerződések elkészültek, amelyekben szerepelnek a kialkudott árak is. A vevők a kivitelezés során egyedi igényeket jeleztek, ami pluszköltséggel jár. Kérdésem: kiszámlázhatjuk-e 5% áfával az utólagos munkák értékét, ami átadás előtt történt, illetve kell-e módosítani az adásvételi szerződéseket a megváltozott végső ár miatt? Válaszát előre is köszönöm.
Faértékesítés bizonylatolása
Kérdés
Egy adott erdőterületben résztulajdonnal rendelkezem, és én vagyok – őstermelőként – az erdőterületben erdőgazdélkodói kezelői joggal megbízott személy. Rajtam kívül az erdőterületnek még 4 fő tulajdonosa van. A területről nyárfát termeltünk le, melyet egy kft. részére értékesítettük. A tulajdonostársakat levélben értesítettem a kapott bevételről, és költségről, valamint arról, hogy tulajdoni hányaduknak megfelelően milyen összegű bevétel illeti meg és költség terheli őket. Kértem, hogy az értékesítésről minden tulajdonos a megadott adatok alapján állítson ki számlát, és küldje meg a felvásárló kft. részére, annak érdekében, hogy a kifizetés megtörténhessen. Az egyik tulajdonostárs levélben arról tájékoztatta a felvásárló kft.-t, hogy ő, mint őnálló tevékenységből származó jövedelmet tünteti fel a bevételt a saját adóbevallásában, és kinyilatkozza, hogy a megfelelő adókötelezettséget így kivánja az adóhatóság felé teljesíteni. Kérdesem: a nyárfát megvásárló kft. részére elegendő bizonylat-e az adott nyilatkozat, vagy az értékesítő részére ettől függetlenül számlát is ki kell állítani, mivel nyárfavásárlásról felvásárlási jegyet nem állíthat ki? A nyárfa nem szerepel a kompenzációs termékek listájában. Várom válaszkat. Tisztelettel.
Használt kerékpár beszerzése külföldről, EU-s adószámmal rendelkező cégtől
Kérdés
Külföldről, EU-s adószámmal rendelkező cégtől vásároltunk használt kerékpárt, amiről áfás külföldi számlát kaptunk. A kerékpárt különbözeti adózás szerint szeretnénk eladni, lehetőségünk van-e erre, és ha ezeket az értékesítéseket nem ütjük be a pénztárgépbe, hanem számlával értékesítjük, akkor helyesen járunk el? Be kell-e jelentenünk a NAV felé ezt a különbözeti áfa szerinti adózást? Válaszukat előre is köszönöm!
Őstermelő saját felhasználása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az lenne a kérdésem, hogy egy őstermelőnek ki kell-e számláznia a saját megtermelt javaiból azt a mennyiséget, amit családja részére használ fel? Például, ha egy juhtenyésztő a saját családja részére levág két juhot, akkor azt ki kell-e számláznia? Ugyanilyen eset, például egy gyümölcstermesztőnél, aki nyilván a saját családja részére is termel x kilogramm gyümölcsöt! Előre is köszönöm segítő válaszukat. N. Tündi
24 hónapos időszakra való számlázás
Kérdés
Tisztelt Kelemen László! Köszönöm válaszát a 24 hónapra való előre számlázással kapcsolatban: https://adozona.hu/kerdesek/2019_1_23_24_honapra_elore_kiszamlazott_szo_ttp Javaslatként már felmerült nálunk is, hogy legyen megbontva a számla 12-12 hónapra, de a befogadó partner ragaszkodik hozzá, hogy egy számlát szeretne csak befogadni. Időközben felmerült az is, hogy az 58. § (3) bekezdést esetleg nem csak időszak utólagos számlázása esetén kell-e alkalmazni, és a 24 hónap előre való kiszámlázása miatt, nem tartozik-e az ügylet – függetlenül a 12 hónapot meghaladó időtartamtól – az Ön által is említett (1a) bekezdés a) pontja alá. Tehát nem lesz-e a teljesítés napja, az előre 24 hónapra szóló számla esetén is a kiállítás napja? Válaszát előre is köszönöm!
Magyar vevő román adószámmal
Kérdés
Termékértékesítésről van szó, a vevő és az eladó is Magyarországon bejegyzett kft. A vevő kérése, hogy a termékértékesítés számláját áfamentesen, a román közösségi adószámát feltüntetve állítsa ki az eladó, mert az árut Romániába viszik. A vevő rendelkezik román közösségi adószámmal. Milyen információkat kell elkérni a vevőtől a romániai adószámával kapcsolatban, illetve hogyan dokumentáljuk az áru Romániába érkezését, ha a vevő azt az eladó magyarországi telephelyéről maga szállítja el?
Határon átnyúló ügylet áfája
Kérdés
Tisztelt szakértő! Egy magyar cég (A) ipari nagyberendezések értékesítésével foglalkozik. A megkötött szerződések alapján EU-ban honos cég (B) szállít (értékesít) magyar vásárlóinak, a szerződést kötő (A) cég az üzlet után jutalékot kap. Olyan szerződésről van szó, amelyben a szállítandó berendezés részeként egy viszonylag kisebb berendezést (A) cég megrendelésére magyar cég állít elő, amelyet (A) cég számláz (B) cég részére, de a berendezést a gyártó közvetlenül a beruházás magyarországi helyszínére szállítja (vagyis az áru nem lép át határt). A kérdés az, hogy ebben az esetben megvalósul-e a határon túli értékesítés és (A) cég számlázhat-e (B) cég részére áfamentesen? Ha igen, ezt hogyan lehet intézni úgy, hogy az ekáerrendszerbe is illeszkedjen? Feltehetőleg áfaokokból nem kell a berendezést fölöslegesen a határon oda-vissza utaztatni, mert (B) cég nem kíván magyar áfás számlát befogadni.