2768 találat a(z) számlázás cimkére
Háromszögügylet kapcsolt vállalkozás esetén
Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Magyarországi cégünk a holland kapcsolt vállalkozásunktól vásárol biztonságtechnikai termékeket, amelyeket továbbszámláz az ausztriai vevőnknek. A terméket közvetlenül a vevőnek Ausztriába szállítják el Hollandiából. Az lenne a kérdésem, hogy ez az ügylet háromszögügyletnek minősül-e? Ha a holland kapcsolt vállalkozás nem írja rá a számlára, hogy háromszögügylet, 0%-os áfával számláz felénk, akkor azt hogyan/hol kell az áfabevallásban megjelenítenem? És az általam az ausztriai vevő kiállított számláján milyen áfakódot/megnevezést tüntessek fel? Ha a holland szállító szállítási díjat is feltüntet a számlán (a termék szállításának díját), akkor a szállítási díj áfaügyileg osztja-e a termék sorsát? Azaz ugyanúgy jelentsem az áfabevallásban a szolgáltatást, mint a terméket, és ugyanolyan áfakóddal számlázzam tovább? Köszönettel: Kiss Anita
5 százalékos lakásáfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Új, 300 négyzetméter alatti családi lakóépület épül generálkivitelezésben, magánszemély építtető által. Az irányadó jogszabály szerint 5 százalékos áfával történik a számlázás még 2019. évben kiállított végszámlában. A használatba vételi engedélykérelem után, amennyiben a kérelemnek megfelelően a jogszabálynak megfelelő műszaki állapotban az építtető megkapja az új lakóház hatósági bizonyítványát, azaz az ingatlan nem 100%-os készültségű – csak a jogszabálynak eleget téve: a lakóépület akkor minősül felépítettnek, ha a bejelentés szerinti kivitelezési dokumentációnak megfelelően a szerkezetek megépültek és az épület rendeltetésszerűen lakhatásra alkalmas. A lakhatásra alkalmasság az eddigi gyakorlat szerint – jogszabályi meghatározás – azt jelenti, hogy az épület rendelkezik közműellátottsággal (vagy egyéb rendelet szerinti közműpótló eszközzel), fűthető, biztosított a főzési és tisztálkodási lehetőség. Mindezek után a tényleges 100%-os készültség eléréséhez lehet-e még 2019. december 31-éig 5%-os áfával kiszámlázni, mint generálépítő a hatósági bizonyítvány megérkezése után, de még ez évben? A lakóépülethez tartozó 100%-os készültség eléréséhez szükséges befejező munkálatokhoz tartozó számlázás tárgya (pl.: térkövezés, esetleg kertépítési munkák belső udvarban, beépített szekrények, konyhabútor kiépítése, az épület egészére vonatkozó befejező padlóburkolási és festő-, illetve belsőépítészeti burkolási munkálatok, az elmaradt csillár felszerelése.)
Külföldi cég, magyar áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk leadott egy számlát könyvelésre, amelyen a számla kibocsátója német cég, a számlán csak a német adószáma szerepel, a termék értékesítését magyar, 27%-os áfával számlázta. Ilyen esetben az áfa visszaigényelhető? Válaszát előre is köszönjük.
Saját kft. könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes kft.-ben az egyik tag, aki nem végez munkát, nem fizet járulékot. Kérdésem, hogy a cég könyvelését, illetve mérlegbeadását intézheti-e ez a tag ilyen módon, vagy megbízási szerződést kell kötnie a kft.-jével? Az említett tag egy másik bt.-ben könyveléssel foglalkozik. Számlázhat ez a könyvelő bt. a kft. felé? Köszönöm.
Használt lakás értékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldi székhelyű kft. belföldön lévő ingatlanát (lakásként van nyilvántartva az ingatlan-nyilvántartásban) értékesíteni kívánja belföldi székhelyű áfaalany kft.-nek. Az eladó kft. már korábban a használtingatlan-értékesítésre az áfakötelezettséget választotta. Tudjuk, hogy 27% áfa felszámításával történhet az ingatlanértékesítés, de abban nem értünk egyet, hogy egyenes adóval vagy fordított áfásan történjen a számla kiállítása. Segítségét köszönöm: Csuhai Imréné
EU-n belüli számlázás kata és alanyi áfamentesség mellett
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Katás, alanyi áfamentes egyéni ügyvéd vagyok, főállásban. A kérdésem az lenne, hogy mire kell ügyelnem, ha az EU más tagállamában élő magánszemély részére állítok ki számlát? Azaz más tartalom kell-e a számlára, vagy más adózás alá esik-e, mint amikor magyar magánszemélynek nyújtok ügyvédi szolgáltatást? Mi a helyzet akkor, ha az EU más tagállamában működő jogi személy részére állítok ki számlát? Szükséges-e bármilyen speciális bejelentés ezekhez? Beleszámít-e a fenti szolgáltatásokért kapott ügyvédi díj az alanyi áfamentesség összeghatárába? Válaszukat előre is nagyon köszönöm.
Szüneteltető katás egyéni vállalkozó tárgyieszköz-értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes, katás egyéni vállalkozó szünetelteti a vállalkozását, de értékesítené az egyéni vállalkozásban korábban beszerzett tehergépjárművét. Meg kell-e szakítani a vállalkozás szüneteltetését a tárgyieszköz-értékesítés miatt? Kiszámlázható-e adómentesen a tehergépjármű? Köszönöm szépen, előre is a segítséget!
Ingatlan bérlése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cég bérelne magánszemélytől egy lakást. A bérbeadó számlázhat-e 10 százalékos költséghányad alkalmazásával, és ugyanakkor leszámlázhatja-e a közüzemi szolgáltatások díját is, vagy a tételes költségelszámolást kell választania, és akkor tudja leszámlázni külön a közüzemi díjakat? Köszönöm a választ!
Felhasznált anyagok továbbszámlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megerősítést szeretnék kérni, hogy jól járunk-e el az alábbi ügyben: gumijavítást végző egyéni vállalkozóhoz az ügyfél beviszi az autóját gumicsere céljából. A vállalkozó javaslatára a gumik cseréje indokolt lenne, ezért az ügyfél kérésére a vállalkozó megrendeli a gumikat, melyeket a vállalkozó nevére, telephelyére szállítanak le, a vállalkozó nevére szóló számlával. Ezt követően felszereli őket, és kiszámlázza az ügyfélnek, továbbszámlázva a gumik árát és a szerelési költséget. Véleményünk szerint ez nem minősül kereskedelmi tevékenységnek, inkább az általa nyújtott szolgáltatás teljesítéséhez kacsolódó "járulékos" költségnek. Ha helyes ez így, akkor megfelelő-e az, ha a számlán a fentiek szerinti módon, azaz külön sorban feltüntetjük a gumikat, és külön sorban a szerelési költséget? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát! Dézsenyiné
Áfa felszámítása különbözeti áfával vásárolt tárgyi eszköz értékesítése során
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik társaságunk – amely egyébként az általános szabályok szerint adózik – 2015-ben a különbözeti adózás szabályai szerint vásárolt egy motorkerékpárt, amelyet az idei év folyamán értékesíteni szeretne. Azt már tudjuk, hogy az értékesítésre az ő esetében a különbözeti adózás szabályai nem érvényesülnek, mivel azt csak továbbértékesítési célra beszerzett tárgyi eszközöknél lehet alkalmazni. A kérdés az lenne, hogy a számlát áfásan kell kiállítania, vagy adómentesen? Segítségüket előre is köszönöm. Lengyelné Zsuzsa
Reklámtermék exportja közösségen belüli szállítással
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bizonytalan vagyok a számlázással kapcsolatban. Reklámterméket értékesítünk Svájcba (ez exportértékesítés lenne, tehát áfamentes), de azt kéri a vevő, hogy Németországba szállítsuk a terméket. Nem vagyok biztos benne, hogy így is helyesen járunk el, ha adómentesen számlázunk, tekintve, hogy nem hagyja el a termék a közösség területét. Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Meghatározott időszak dátumai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Meghatározott időszakra és ehhez kapcsolódóan meghatározott összegről szóló megrendelés esetén kötelezően kell alkalmazni az áfatörvény 58. paragrafusában meghatározott időpontokat a számlázás során? Egyszeri bérleti díj számlázása (bérlési adatok: időszak 2019.03.01-15. terembérlés, meghatározott összegért) kötelezően, szabályosan az 58. paragrafus alá tartozik, vagy esetleg lehet esetiként kezelni az ilyen jellegű bérlést? Előre is köszönöm válaszát! Üdvözlettel.
Új építésű lakáson végzett pótmunka áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk új építésű lakást vásárolt, melynek értékéről az egyes készültségi szintek teljesítését követően fordított adózással, 5 százalékos kulccsal állítunk ki számlát. A kivitelezővel kötött szerződés szerint végszámla a lakás birtokba adását követően, a használatba vételi engedély kiadása után készül. Valamint a tervdokumentációtól eltérő munkák külön megállapodás tárgyát képezik, a kivitelezési ár nem tartalmazza azt. Cégünk a még el nem készült lakásnál pótmunkát rendelt meg, belsőépítészeti kialakítás területén (padlózat, csempézetváltoztatás), melynek elvégzését követően a kivitelező 27 százalékos áfakulccsal, nem fordított adózású számlát állított ki felénk. Kérdésem: a vállalkozó helyesen állította-e ki a számláját a pótmunkálatokról? Milyen áfakulccsal és adózási móddal kell kiállítani a számlát használatba vételi engedély kibocsátása előtt és után?
Albérlet, számla
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Eddig cég számára adtam albérletbe a lakásomat, adószámot váltottam ki, számlát adtam. Most már magánszemély bérli, nem igényel számlát, átutalással fizet. Ebben az esetben nem kell számlát kiállítanom, elegendő a számviteli bizonylat, vagy az sem szükséges? Köszönöm!
Szolgáltatás EU-tagállamba és harmadik országba
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar kft. sikerdíjas mentorálási szolgáltatást nyújt, és angol illetve amerikai céggel is van szerződése. A mentorálás maga személyhez kötött, ebben a tevékenységben számít-e, hogy hol végzi a tevékenységet a kibocsátott számla áfatartalmát illetően? Azaz, ha ő Magyarország területén teljesíti a mentorálást az adott személlyel, akkor a teljesítés helye Magyarország lesz, és áfás számlát kell kiállítani, vagy csak az számít, hogy két cég közötti a megállapodás, tehát például EU-s adószámmal lehet áfamentesen (fordított adózás) kiállítani a számlát? Vagy bizonyítani kell, hogy például skpye-on keresztül történt a mentorálás?