2768 találat a(z) számlázás cimkére
Családi gazdálkodó – bérbeadás, bérmunka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem családi gazdálkodóra vonatkozik. Családi gazdaság a tulajdonában lévő traktort bérbe szeretné adni egy egyéni vállalkozónak, aki bérmunkát vállalna vele. Megteheti-e ezt, és ha igen, hogyan dokumentálják le? Mind a ketten alanyi mentes státuszban vannak áfa szempontjából. A családi gazdálkodó, ha nem adhatja bérbe a traktort, akkor ugyanezen traktorral végezhet-e bérmunkát másoknak, vagy sem? (Mezőgazdasági bérmunka lenne, betakarítás.) A családi gazdálkodó kompenzációs feláras és alanyi adómentes. Hogyan szabályszerű a bérmunkát lepapírozni (számlát állít ki vagy felvásárlási jegyet kap a családi gazdálkodó? Egyáltalán mi az, ami a bérmunka fogalomba beletartozhat? Válaszát előre is köszönöm.
Személygépkocsi bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, amely bérbe ad egy személyautót egy taxisnak. Megállapodásuk szerint a gépjárműadót és a biztosítást a bérbeadó fizeti. Mivel a taxis az üzembentartó (hosszú távú bérletről van szó), ezért az ő nevére jön a fizetési meghagyás (adó) és a számlák (biztosítás). A bérbeadó nehezményezi, hogy ő ezeket így nem tudja költségként elszámolni. Felmerült bennem, hogy megoldás lehet, ha ezeket a költségeket a bérlő fizeti, és ezzel csökkentik a bérleti díjat. Van-e még más megoldás? Lehetőség van-e arra, hogy a bérlő esetleg átszámlázza ezeket a költségeket a bérbe adónak? Köszönöm! Vágner Emília
Vállalkozói szerződés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A szerződés 5 ezer tonna hulladék átvételére vonatkozik, de a vállalkozó vállalja, hogy 15 ezer tonna mennyiségig leköti az éves kapacitását a megrendelő javára, amely lekötött kapacitás 2016. 09. 01. napjától idő- és teljesítményarányosan csökkentésre került, és 2016. 12. 31-ére lenullázódik. A számlázás a folyamatos teljesítés szerint történt, mely alapján a fizetési határidő és a teljesítési idő megegyezik. Tehát az áfafizetés a fizetési határidőben történik. Ez vajon így helyes-e vagy részteljesítésnek minősül, és akkor a teljesítési idő nem a fizetési határidő? Válaszát előre is köszönöm.
Kölcsönzési díj előre fizetése
Kérdés
Ingóság kölcsönzési díját a teljesítést megelőzően kéri társaságunk. Például még a megelőző hónap végéig kell kifizetni a kölcsönzési díjat, a tárgyak azonban a következő hónaptól kerülnek a kölcsönbevevő birtokába. A kérdésem, hogy ez esetben előleg számlát kell kiállítani, majd az időszak végén egy nullás végszámlát vagy kiállítható számla is? Mi lesz a teljesítési időpont? (A kölcsönzés több hónapra szól, azonban egyszeri alkalom, a társaságunk pár hónapra adja kölcsön a tárgyakat.) Mi történik abban az esetben, ha kölcsönzési díjat nem kell fizetni, csak a költségeket kell megtéríteni (szállítási díj, csomagolás, ügyintézés díja)?
Teljesítés dátuma több időszak esetén
Kérdés
Adott egy kft., amely személygépkocsit ad bérbe egy másik cégnek. Leszámlázza EGY számlán a bérleti djat 2016. 07. 01-09. 30-ig, a kgfb-t 2016. 04. 01-06. 30-ig, a cascót 2016. 04. 30-10. 31-ig. A számla kelte 2016. 09. 22. Fizetési határideje 2016. 09. 30. Mi a helyes teljesítési dátum: 2016. 09. 22. vagy 09. 30.?
Hiteles, sérthetetlen, olvasható – követelmények számlázásnál
Cikk
Az uniós és a hazai jogrend is bőven tartalmaz előírásokat a helyes számlázás követelményeiről. Sorozatunk befejező részében elsősorban az elektronikus számlázás követelményeire és módszereire összpontosítunk.
Áfa: fordított vagy egyenes?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Könyvelt cégünknek egy munkaruha-kiadó szekrényt gyártó vállalkozás (magyar, áfaalany) fordított adózásos számlát állított ki, olyan szekrényekről, amelyeket a gyártó cég Ausztriába szállított ki egy osztrák cégnek, aminek a könyvelt cégünk anyavállalata (német) fog bérmunkaruha-szolgáltatást nyújtani. A könyvelt cégünk (magyar, áfaalany) leszámlázta a szekrényeket német anyavállalatának (EU-n belüli termékértékesítés, fordított adózás). Most viszont kaptunk egy sztornószámlát a szekrényt gyártó cégtől (magyar, áfaalany), amiben sztornózzák a fordított adózásos számlát, és helyette egyenes adózásos, áfás számlát küldtek. Melyik a helyesen kiállított számla: a fordított adózásos vagy az egyenes adózásos? Válaszukat előre is köszönjük!
Szolgáltatásexport – Szerbia
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném válaszát kérni arra a kérdésre, hogy milyen áfa-, illetve számlázási szabályok vonatkoznak grafikai szolgáltatás – kreatív koncepció és címketervezés – nyújtására, amelyet egy szerb cég (szerb adószámmal) rendel meg budapesti székhelyű cégünktől? Köszönöm!
Munkavállaló saját fogyasztásának levonása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk költségcsökkentés miatt a munkavállalók kávéfogyasztásának arányában levonná a kávé összegét a munkabérből. Amennyiben nyilatkoztatjuk a munkavállalót a levonásról, számlát is kell neki kiállítani? Köszönettel!
Szolgáltatás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy magyar egyéni vállalkozó, villanyszereléssel foglalkozik, áfakörbe tartozik. Megrendel tőle egy magyar magánszemély (lakhelye, tartózkodási helye Magyarország) Ausztriában lévő házán villanyszerelési munkát. Kérdésem, hogy a munka elvégzése után hogyan kell a számlát kitöltenie a vállalkozónak a magánszemély felé? Hol és kinek kell az áfát megfizetnie? Válaszát előre is köszönöm.
Főkönyvi kontírozás feltüntetése a számlán
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy a magyar számviteli szabályok szerint szükséges-e feltüntetni a főkönyvi kontírozást a számlán vagy már nem szükséges? Ha igen, akkor kérném, hogy írja meg részemre az ezzel kapcsolatos törvényi vonatkozást. Köszönöm!
Alanyi mentes vállalkozó közösségen kívüli szolgáltatás nyújtás
Kérdés
Alanyi mentes egyéni vállalkozó svájci cégnek számláz ügynöki jutalékot. A vállalkozó Magyarországon végezte el a munkát. A számlán szerepel a svájci cég svájci adószáma. (Úgy tudjuk, Magyarországon nem telepedett le.) A vállalkozó a számlát alanyi áfamentesen állította ki. Helyesen járt-e el? Alanyi mentes státusza ellenére keletkezik-e Magyarországon áfafizetési kötelezettsége?
Tényleg minden számlát lát jövőre a NAV?
Cikk
Ugyan helyes célkitűzés az áfacsalások megakadályozása a tisztességes vállalkozások érdekében, de a számlázó programok bekötése a NAV-hoz nem jelenthet teljes körű megoldást. Ez ugyanis jogi és gyakorlati akadályokba ütközik, és továbbra is megkerülhető marad – véli Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke.
Kaució
Kérdés
Cégünk ingatlant adott bérbe áfamentesen. A szerződésben egyhavi kaució van kikötve, melyet a bérbevevő ki is fizetett. Erről mi kiállítottuk a számlát, mivel a bérbevevő ragaszkodott hozzá, de természetesen áfamentesen. A könyveinkben a 47-esek között tartjuk nyilván a kaució összegét. A bérlő most felmondta a szerződést. A szerződésben az szerepel, hogy legalább 30 nappal korábban köteles jelezni felénk a szerződés felmondását. Mivel ez nem történt meg, megegyezés történt, hogy az elmaradt bérleti díj fejében a kaució nem kerül visszafizetésre. Kérem a segítségét, hogy milyen bizonylatot kell kiállítanunk, illetve a vissza nem fizetett kauciót hogyan könyveljük.
Belföldi letelepedés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kanadai magánszemély Magyarországon vásárol ingatlanokat. Lakcíme kanadai, belföldi címe regisztrációs kártyája nincs. Az ingatlanokkal kapcsolatban adótanácsadást és könyvviteli szolgáltatást vesz igénybe belföldi kft.-től. A belföldi kft. számláját a kanadai magánszemély felé áfásan vagy áfamentesen állítja ki? A kérdés arra vonatkozik, hogy a magánszemély csak az ingatlanok megvásárlása miatt letelepedettnek minősül-e Magyarországon? Változtat-e a tényálláson, ha a kanadai magánszemély egyéb szálláshely-szolgáltatásra adószámot igényel, abban az esetben, ha alanyi adómentes marad, illetve ha áfakörös lesz? Válaszát előre is köszönöm!