hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hiteles, sérthetetlen, olvasható – követelmények számlázásnál

  • dr. Kelemen László adószakértő, jogász

Az uniós és a hazai jogrend is bőven tartalmaz előírásokat a helyes számlázás követelményeiről. Sorozatunk befejező részében elsősorban az elektronikus számlázás követelményeire és módszereire összpontosítunk.

Magyarországon az Európai Unió többi tagállamához hasonlítva még mindig nagyon alacsonynak tekinthető az elektronikus számlázás aránya a papíralapú bizonylatoláshoz képest. A számlakibocsátás vonatkozásában viszont a jogszabály ugyanolyan módon szabályozza az adott bizonylatokat, azaz ugyanazon szabályoknak kell megfelelni egy elektronikus számla kibocsátásakor, mint a papíralapú bizonylatnál: ugyanaz a számla adattartalma, kibocsátásának időpontja, ugyanolyan módon szükséges azt helyesbíteni. Ezáltal az áfatörvény – a közösségi szabályozásra utalva – gyakorlatilag a számlakibocsátóra bízza a megfelelő módszer és technika kialakítását – azzal természetesen, hogy a számlabefogadó beleegyezése szükséges az adott módszer alkalmazásához.

A szabályozás szerint három alapkövetelménynek kell megfelelnie minden számlának (legyen az akár elektronikus, akár papíralapú): a számla kibocsátásának időpontjától a számla megőrzési idejének végéig biztosítani kell

  • a számla eredetének hitelességét,
  • tartalmának sértetlenségét és
  • olvashatóságát.

A közösségi szabályozás (a Tanács 2006/112/EK Irányelve 2006. november 28. a közös hozzáadottértékadó-rendszerről – HÉA Irányelv) alapján „az egyes adóalanyok határozzák meg, hogy milyen módon biztosítják a számla eredetének hitelességét, tartalmának sértetlenségét és olvashatóságát. Ez bármely olyan üzleti ellenőrzési eljárással elérhető, amely a számla és a termékértékesítés, illetve szolgáltatásnyújtás között megbízható ellenőrzési nyomvonalon létesít.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletesen ismertetjük, hogyan kell értelmezni az alapköveteleményeket!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

Sorozatunk korábbi cikkeit itt olvashatja el:
Mindig jól tölti ki a számlát? Kötelező és szabadon választott adatok
Amit a számlakibocsátásról és annak átvállalásáról tudni kell
Ezek a gyűjtőszámla feltételei, így oldható meg a helyesbítés
Három tévhit a számlakibocsátás időpontjáról

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink