4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Főállású egyéni vállalkozó kilépő papírjai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy főállású egyéni vállalkozó elmegy 36 órás munkaviszonyba. Kiállíthatja a saját kilépő papírjait, vagy azokat az adóhatóságtól kell kérnie? Ha esetleg kiállíthatja, akkor milyen papírokat, ha nem, akkor hová kell mennie? NAV vagy OEP? Köszönettel: Fidler Gáborné

Egyéni vállalkozó és a táppénz Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi esetre kérném szépen véleményüket. Egy egyéni vállalkozó garantált bérminimum után fizeti a járulékait. Július hónapban 5 nap táppénzen volt. Hogyan számolom a júliusi minimum járulékalapját? Véleményem szerint a garantált bérminimumnak veszem az 1/30-ad részét. Kiszámolom az 5 napra jutó összeget, és az így kapott szorzatot levonom a 118 000 forintból. A maradék lesz a járulékalapja. Más kollégák szerint az 1/30-ad részt szorozzuk 26 nappal, és az lesz a járulékalap. Én ezzel azért nem értek egyet, mert a törvény átlag 30 nappal számol, nem veszi figyelembe, hogy az egyik hónap 30, a másik hónap 31 napos. Ha így számolok, akkor "rosszabbul" jár az egyéni vállalkozó, ha 31 napos hónapban megy táppénzre, mert több lesz a járulékalap és így a járuléka is. Válaszukat előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó 500 kilométer gépkocsi költsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy egyéni vállalkozónak van-e lehetősége arra, hogy az 500 kilométer gépkocsihasználat költségét egy összegben december hónapban vegye fel? Az elszámolás megvan havi bontásban, csak a pénztárban év közben nem volt elegendő pénz. Köszönöm a segítséget.

Mi szükséges a rokkantsági ellátáshoz? Kúria-döntés a kereső tevékenységről Cikk

A jogszabályok helyes értelmezése szerint kereső tevékenységet folytatónak kell tekinteni az egyéni vállalkozói igazolvánnyal rendelkező egyéni vállalkozót, függetlenül attól, hogy ténylegesen kereső tevékenységet folytat-e vagy sem – mondta ki ítéletében a Kúria.

EKÁER – felvásárló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó felvásárlással foglalkozik. Kistermelőktől, őstermelőktől felvásárlási jeggyel és más cégektől számlával vásárol fel diót, málnát, almát, stb. Például üresen elindul a kis tehergépjárművével, és útközben több helyen is felvásárol különböző árukat, amelyeket vagy a telephelyére szállít, vagy rögtön továbbindul, és értékesíti azokat egy másik felvásárlóhelynek. Az autón többféle adózótól is származhat áru (áfaalanytól, nem áfaalany kistermelőtől). Mely esetben kell kérnie EKÁER-számot? Válaszát megköszönöm.

Átalányadózó nyugtaadás elmulasztása Kérdés

Átalányadózó egyéni vállalkozó elmulasztotta a nyugtaadást, amiért mulasztási bírság kiszabásával büntették 2014 évben. A határozatban nem szerepel, hogy az átalányadózói körből törlik, és az adóhivatali törzsadat-nyilvántartásban továbbra is átalányadózói bevallás típuskóddal szerepel. Kérdésem a Tisztelt Szakértőhöz, hogy jelen esetben az egyéni vállalkozónak az átalányadózás szabályai vagy a vállalkozói jövedelemadózás szabályai szerint kell elkészíteni az szja-bevallását? Köszönettel: Eberhardt Károly

Egyéni vállalkozó, egyéni cég Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egyéni céget alapított (jogudód). Az egyéni cég bejegyzésének dátuma 2014. 12. 02. A 1041-es nyomtatványon megjelöltük, hogy jogudód, és minden alkalmazottat bejelentettünk. A NAV felvilágosítása szerint az egyéni cégbe kell a teljes 12. havi bért számfejteni és a 08-as bevallást beadni is csak az egyéni cégbe kell. Első kérdésem az, hogy ez tényleg így van? A további kérdések: az utolsó negyedév 65-ös áfabevallását meg kell bontani, vagy lehet azt is az egyéni cég alatt beadni 10. 01-12. 31-ig. Az árbevétele áthúzódik az egyéni cég időszakára, így az egyéni cégbe könyveljük le, mivel úgyis jogutód? A gyakorlatban hogyan oldjuk meg, hogy szabályos legyen? Segítségüket előre is köszönöm.

Külföldön biztosított egyéni vállalkozó adózása Magyarországon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz: Egy Magyarországon életvitelszerűen élő egyéni vállalkozónak a főállása Ausztriában van. Az Ausztriából kért A1-es igazolás alapján Magyarországon nem fizet maga után járulékot, mivel külföldön biztosított. Kérdésként merült fel, hogy a magyarországi egyéni vállalkozásból származó jövdelmét hogyan adózza le? A vállalkozói jövedelmét is az osztrák adóbevallásban kell feltüntetni és leadózni? Úgy gondoltuk, hogy a 13-as bevallásban a 13-as lapok kitöltése mellett feltüntetjük a külföldi keresetet is (a 1353-es bevallásban 44. sor volt), az osztrák bevallásban pedig csak a munkabérét adózza le. Viszont egy másik külföldi vélemény szerint ez nem szabályos. Másik kérdés a tájékoztató 44. sorára vonatkozik: gyakran előfordul, hogy a külföldi bruttó jövedelem nemcsak bért, hanem költségtérítés bevételét is tartalmazza, vagy egyéb külföldön adómentes juttatást. Ezeket is fel kell tüntetni ebben a sorban? Válaszukat köszönjük.

Járművezető oktató költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gépjárműoktatással foglalkozó alanyi adómentes egyéni vállalkozó alvállalkozója egy autós magániskolának. Szerződésük alapján a tárgyi feltételeket az iskola biztosítja, ami a jogszabályban meghatározott tetőtáblát jelenti. Az egyéni vállalkozó saját, magánszemélyként vásárolt gépkocsiján végzi az oktatást. A képző szervezet óradíjat fizet az alvállalkozónak, aki havonta egy havi óraösszesítő alapján állítja ki a számlát. Kérdés az alvállalkozó egyéni vállalkozó milyen költségeket tud elszámolni a gépjárművével kapcsolatban? Üzemanyagról nincsenek számlái. Ennek ellenére általányban tud elszámolni üzemanyagköltséget? Értékcsökkenés? Cégautóadóf-izetés hogyan érinti: az egyéni vállalkozó fizeti, vagy a magánszemély? Költségként elszámolhatja? A járművezető gyakorlati szakoktatók saját jármű üzemeltetésének költségtérítéséről szóló kormányrendelet szerint elegendő ez az említett órakimutatás, ahol az elszámolható üzemanyagköltséget a futott kilométer és a NAV által közzétett üzemanyagár alapján számoljuk ki? Plusz elszámolható a 9 forint is kilométerenként? Segítő válaszát köszönjük.

Kiegészítő tevékenységet folytató munkaviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó elveszíti-e a kiegészítő jellegét, ha napi pár órában munkaviszonyban alkalmazzák? Köszönettel: Jancsó Katalin

Kapcsolt vállalkozás egyéni vállalkozó és kft.-ügyvezető Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, nyugdíjas, evás, és egy kft.-ben választott tisztségviselő (megbízott ügyvezető, nem tag), ahol az ügyvezető az üzleti és pénzügyi politikára vonatkozó döntő befolyásgyakorlása valósul meg. 2015-től kapcsolt vállalkozásnak minősül-e az ügyvezetés szempontjából az egyéni vállalkozó és a kft? Köszönöm válaszát.

Leltár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes kereskedő egyéni vállalkozó 2014.12.31-én a leltárában milyen áron szerepelteti az év végi készletét? (Bruttó áfát is tartalmazó áron?) Köszönöm a segítségét.

Egyéni vállalkozó egyszerűsített foglalkoztatás bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves tájékoztatását a következő esettel kapcsolatban: egyéni vállalkozó (alanyi mentes) 2014 novemberétől táppénzellátásban részesül. Januárban jelezte, hogy egyszerűsített foglalkoztatás keretében 2 főt szeretne bejelenteni addig, amíg ő újra dolgozhat. Más alkalmazott nincs a vállalkozásban, nem foglalkoztat egyetlen munkavállalót sem. Kérdésem, hogy ebben az esetben csak 1 fő egyszerűsített foglalkoztatottja lehet? Célszerű lenne a másik munkavállalót 4 órás munkaviszonyba bejelenteni? Várom megtisztelő válaszukat! Köszönettel: Szabó Anita A

Egyéni vállalkozó értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az szja-törvény 11. melléklet 2/g pontja alapján, akár két év alatt is elszámolhatóa a 33 %-os kulcs alá tartozók. Kérdés, hogy mindenre vonatkozik-e ez, amit a törvény a 33 %-os kulcs alá sorol? Illetve ebben az esetben az elszámolás úgy történik, hogy 50 % az első évben és 50 % a második évben, függetlenül attól, hogy januárban vagy decemberben került a tulajdonomba? Köszönöm.

Szentírás az MNB-árfolyam, ha azt választja az egyéni vállalkozó Cikk

Január 1-jétől az áfás egyéni vállalkozónak is kötelező lesz az áfatörvény által előírt árfolyamot alkalmaznia mind a bevételek, mind a kiadások esetében. Mi a helyzet akkor, ha a szolgáltatás igénybevételekor, illetve a szállítói számlák kiegyenlítésekor eltérőek az árfolyamok – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink