4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Alanyi áfamentes határ szüneteltetéssel tört évben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi áfamentes egyéni vállalkozó év közben két hónapot szünetelteti a tevékenységét. Az éves hatmillió forintos adómentes határ ilyenkor arányosan csökken (esetünkben ötmillió forintra)?

Taxis egyéni vállalkozó üzemanyag-elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre szeretnék választ kapni. Kiegészítő tevékenységű taxis egyéni vállalkozónak ez évben számlaadási kötelezettség elmulasztása miatt, vissza kell lépnie az általányadózásból vállalkozói jövedelem szerinti adózásra, eddig nem fizetett cégautóadót, ezután visszamenőlegesen bevallani, és fizetni kell? A másik kérdésem, hogy számlákat nem gyűjtve hogyan számolhatja el az üzemanyag- és a javítási költségeket? Segítő szándékukat előre is köszönöm. Tisztelettel Gönczi Katalin

Posztgraduális képzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni ügyvéd posztgraduális képzésben vesz részt. Elszámolhatja-e ennek díját a vállalkozás érdekében felmerülő költségként, illetve terheli-e a képzés díjával kapcsolatban szja- és ehokötelezettség? Segítségét előre is köszönöm!

Gyed, gyes, gyet mellett vállalkozik? Így kell járulékot fizetnie Cikk

Számos kérdés érkezik portálunkra arra vonatkozóan, hogyan alakul a gyermekvállalással kapcsolatos ellátások mellett tevékenységüket folytató egyéni és társas vállalkozók járulékfizetési kötelezettsége. Összefoglaltuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Kötelező-e elszámolni az értékcsökkenést? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak tárgyi eszköz beszerzései után kötelező-e elszámolnia az értékcsökkenést? Vállalkozásában minimális jövedelem keletkezik, az értékcsökkenés elszámolása esetlegesen veszteségessé tenné a vállalkozást. Ezt nem szeretné. A tárgyi eszköz kartonon kiszámolja, csökkenti az eszköz értékét, de nem szeretné, ha az adóbevallásában az értékcsökkenés összege megjelenne. Szabályos-e ez így? Köszönöm szépen!

Járulék átalányadózás esetén Kérdés

Egyéni vállalkozó, ha az átalányadózást választotta, és 6 hónapig nincs bevétele, a minimálbér szerinti járulékot megfizette, majd a 7. hónapban 2 millió forint bevételt kap, a járulékalapja több lesz a minimálbérnél, akkor a korábbi időszaki járulékalapot figyelembe veheti-e? Megteheti, hogy itt is minimálbérre fizet járulékot, vagy kötelező a 7. hónapra a magasabb összegre megfizetni? Az átalányadó alapja éves szinten nem lenne több, mint a minimum járulékalap.

Megbízási szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg egyéni vállalkozás keretében végzett tevékenységet (869003) szeretnénk adószámos magánszemélyként tovább végezni, mert az adózási szempontból kedvezőbb volna. Megbízási szerződést kötöttünk egy kft-vel, havonta számlázunk. Kérdésem: ha megszüntetjük az egyéni vállalkozást, végezhetjük-e a tevékenységet adószámos magánszemélyként? Az áfatörvény 6. § (5) bekezdése alapján szerintünk végezhetjük, de várjuk mielőbbi válaszát. Köszönjük!

Egyéni vállalkozónál üzemi gépjármű nyílt végű pénzügyi lízingjének elszámolása Kérdés

Egy fuvarozással foglalkozó egyéni vállalkozó tehergépjárművet szerzett be pénzügyi lízing konstrukcióban. Mivel az egyéni vállalkozó nem tartozik a számviteli hatálya alá, kérdésem az, hogy a lízingdíjat számolhatja el költségként a kifizetés napjával, valamint nyilván kell-e tartania a tehergépjárművet annak ellenére, hogy nem az ő tulajdonában van?

Termőföld bérbeadás Kérdés

Adott egy áfakörös mezőgazdasági növénytermesztéssel foglalkozó egyéni vállalkozó, aki 2010-ben 10 millió forint fiatal gazda támogatást nyert el, melyből termőföldeket vásárolt. A bevételként jelentkező 90 százalékos támogatás bevételként vettük figyelembe az adóbevallásban, olyan értékben, mint a földterületek érdekében felmerült költségek (föld értéke+ illeték+ügyvédi költség+ földhivatali díjak). A támogatás 10 százaléka utólagosan lett lefolyósítva, azt már nem szerepeltettük sehol és azokat a költségeket sem vettük figyelembe a költségek között, amelyek a 9 millió forint elérése után keletkeztek. Kizárólag a tárgyi eszköz nyilvántartásban szerepelnek, melyet már nem vonunk értékcsökkentés alá. 1. kérdés: helyesen gondoltuk-e a fenti elszámolásokat? 2. Amennyiben a támogatásból megvásárolt földterületeket haszonbérbe adja 10 évre egy mezőgazdasági kft.-nek (mert nem mindegyiket műveli meg), azt miként teheti meg? Adhatja ezt adómentesen "simán" magánszemélyként összevont adóalap részeként vagy ezt az egyéni vállalkozásnak kellene leszámláznia és az egyéni vállalkozás jövedelmeként leadózni? 3. Amennyiben az egyéni vállalkozásnak kell leszámláznia, megteheti, hogy több évet egyszerre számláz le vagy milyen gyakorisággal kell? 4. Ha megszűnik az egyéni vállalkozás, milyen korrekciós tényezők merülnek fel a termőföldekkel kapcsolatosan? Az illetéket megfizette vásárláskor, áfát nem érintett a beszerzés, mert magánszemélytől vette.

Egyéni vállalkozás, bérbeadás Kérdés

Egyéni vállalkozó üzemépületet ad bérbe, most egy lakóingatlant is szeretne bérbe adni mint magánszemély. Megteheti-e? (Az üzemépület bérbeadását egyéni vállalkozóként végzi és szja szerint adózik, a lakóingatlan bérbeadását pedig mint összevont jövedelem szerinti adózással teljesítené.)

Mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany Kérdés

Tisztelt Szakértő! A NAV honlapján a következő leírást találtam az áfatörvény XIV. fejezetével kapcsolatban: Mikro- és önálló vállalkozásnak minősülő, mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanyok: [áfatörvény 197. § (1) bekezdés a) pont] A mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany csak akkor minősülhet az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: áfatörvény) XIV. fejezete szerinti különleges jogállású adóalanynak, az áfatörvény 197. § (1) bekezdés a) pontja szerint, ha a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Kkv.) rendelkezései szerint egyúttal mikro- és önálló vállalkozásnak minősül, vagy annak minősülne, ha a Kkv. hatálya alá tartozna. A jogszabály értelmében azon adóalanyok esetében is meg kell vizsgálni, hogy a Kkv. szerint mikro- és önálló vállalkozásnak minősülnek-e, amelyek egyébként nem tartoznak a Kkv. hatálya alá (nem egyéni illetve társas vállalkozások). A kérdésem az lenne, hogy az adóalany egyéni vállalkozó (mellette nem őstermelő) választhatja-e ezek szerint a különleges jogállást az áfa szempontjából? (A törvényben leírtaknak egyébként megfelel, mikrovállalkozás, kizárólag a mellékletben leírt mezőgazdasági tevékenységet folytat.) Az egyéni vállalkozói tevékenység bejelen- tésére szolgáló nyomtatványon is választható ez a lehetőség az adózási módok között. Köszönöm.

Gyes melletti vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy 36 órás munkaviszonnyal rendelkező másodállású egyéni vállalkozó. Jelenleg gyesen van, és a vállalkozását is szünetelteti. Amennyiben úgy dönt, hogy a másodállású vállalkozásában újból dolgozna (a szüneteltetést feloldaná), de a főállásában továbbra is gyesen maradna, úgy kell-e neki, mint egyéni vállalkozónak, bármilyen adót és járulékot fizetnie? Maradhat-e továbbra is másodállású egyéni vállalkozó? Köszönettel: Léderer Györgyné

Gyed melletti egyéni vállalkozás Kérdés

A gyermek egy éves kora után, a gyed megtartása mellett szeretne egy anyuka egyéni vállalkozói igazolványt váltani. Jelenleg 3 gyerekkel van otthon, és munkaviszonyból jött el szülési szabadságra. Kérdésem az, hogy a gyed megtartása mellett lehet-e egyéni vállalkozó úgy, hogy a munkaviszonya is megmarad, ahol jelenleg fizetés nélküli szabadságon van, vagy meg kell szüntetnie a munkaviszonyát, hogy vállalkozó lehessen? Szeretném megtudni, hogyan alakul a járulékfizetési kötelezettsége, hogy a gyed mellett főállású vállalkozóvá válik-e, illetve mi lehetne a legkedvezőbb megoldás számára? Várom szíves válaszukat, köszönettel.

Szüneteltető egyéni vállalkozó, gyeden lévő alkalmazott Kérdés

Egy egyéni vállalkozó néhány hónapra szüneteltetni szeretné a vállalkozását. Csak egy bejelentett alkalmazottja van, aki jelenleg gyeden van. Mi a teendő ezzel az alkalmazottal? Meg kell szüntetni a munkaviszonyát, vagy továbbra is marad a vállalkozó alkalmazásában? Ez utóbbi esetben havonta a 08-as bevalláson a szünetelés ideje alatt is jelenteni kell a dolgozót?

Szakképesítéshez kötött tevékenység Kérdés

Kérdés: egyéni vállalkozó mezőgazdasági tevékenységet végez (baromfinevelés). A vállalkozó nem rendelkezik szakképesítéssel. Kötelező-e foglalkoztatnia szakképesítéssel rendelkező dolgozót? Illetve hol van az meghatározva, hogy kötelező szakképesítéssel rendelkező személyt foglalkoztatni a tevékenység folytatásához? Tisztelettel, Lieb Mátyás

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink