4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozóból családi gazdálkodó Kérdés

Tisztel Szakértő! Egy egyéni vállalkozó a jövő évtől családi gazdálkodóként szeretne tovább működni. Tevékenysége nem változna, csupán a családi gazdaságot alapítana és így folytatná tevékenységét. Ebben az esetben meg kell szüntetni egyéni vállalkozását vagy elegendő családi gazdálkodóként nyilvántartásba vetetnie magát és onnantól kezdve vállalkozására a családi gazdálkodóra vonatkozó szabályok vonatkoznak?

Bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó magánszemély a lakáshoz tartozó pincerészt bérbeadja a az egyéni vállalkozáshoz saját magának. Köthet-e saját magával szerződést oly módon, hogy az egyéni vállalkozás fizeti az önkormányzatnak fizetendő ingatlanadót évi 140 000 forint összegben? Ebben az esetben a magánszemélynek van-e szja fizetési kötelezettsége, a magánszemély ebben az esetben az écsét el tudja-e számolni, valamint az egyéni vállalkozás egy ilyen jellegű szerződés után a bérleti díjat költségként el tudja-e számolni? Köszönöm a válaszát.

Motor, adó Kérdés

Ha az egyéni vállalkozó tulajdonában van egy motorkerékpár, elszámolhatja az üzemanyag-számlákat (áfa, költség)? Van erre alami extra adó?

Anyasági ellátások alapja munkaviszony és egyéni vállalkozás esetén Kérdés

Tisztelt Adózóna! Első gyermekem 2011.09.17-én született. 2 éves kora után (2013.09.18) visszamentem dolgozni a heti 40 órás munkaviszonyomba. Emellett egyéni vállalkozó is vagyok, ahol a gyes folyósítása alatt (2014.09.17-éig) nem végeztem tevékenységet és járulékot sem fizettem. A második gyermek érkezését 2015 őszére tervezzük. Kérdésem, hogy a jövőbeni táppénz és anyasági ellátások összegét mindkét jogviszonyból számolják-e, illetve milyen lépéseket lenne érdemes tennem (például az egyéni vállalkozásban pár hónapig járulékot fizetni), hogy a lehető legtöbb táppénzt és ellátást kapjam majd? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Emese

Égyéni vállalkozó megszűnéskori áfa Kérdés

Egyéni vállalkozónak megszűnésekor van egy nagy értékű ingatlan, amely nyilvántartás szerint külön telek és külön épületként van nyilvántartva. Megszűnéskor mi után kell fizetni az áfát?

Egyéni vállalkozó, fejlesztési tartalék, kisvállalkozói kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves tájékoztatásukat az alábbiakban részletezett - egyéni vállalkozóra vonatkozó - kérdésekkel kapcsolatosan: 1. Az 1995. évi CXVII. törvény (továbbiakban szja törvény) 49/B § (6) bekezdés f pontja alapján az egyéni vállalkozó a bevételét csökkentheti a fejlesztési tartalék összegével a bevétele összegéből a elszámolt költségek összegét meghaladó rész 50 százalékáig. 2. Az szja törvény 49/B § (7) rendelkezik az elhatárolt veszteség elszámolásának lehetőségéről. Eszerint a korábbi években elhatárolt veszteség maximum a vállalkozói osztalék alap 50 százalékáig számolható el. Kérdések: 1. Az egyéni vállalkozó a fejlesztési tartalékból milyen eszköz beszerzését valósíthatja meg? 2. Egy kereskedelmi vállalkozás, árufuvarozásra tehergépkocsit vásárolna a jövőben. Ezzel a beruhással a fejlesztési tartalék feloldható-e? 3. Amennyiben a fejlesztési tartalék címén 2014-ben a bevételt csökkenti az egyéni vállalkozó, majd 2015-ben megvásárolja a fent említett tehergépkocsit, akkor erre a beruhásra tekintettel figyelmbe vehet-e a vállalkozó kisvállalkozói kedvezményt? Kizáró körülmény-e, hogy ugyanaz az eszköz fejlesztési tartalék és kisvállalkozói kedvezmény okán is adómegtakarítást eredményez? 4. Mik a kisvállalkozói kedvezmény igénybe vételének feltételei egyéni vállalkozónál? 5. Alkalmazható egyidejűleg a fejlesztési tartalék bevételcsökkentő és az elhatárolt veszteség adóalap csökkentő hatása? Válaszukat köszönöm!

Kiskutyák értékesítése Kérdés

Tisztelt Cím! Egy egyéni vállalkozó kiskutyákat szeretne eladni internetes hirdetés útján. Milyen módon teheti ezt meg, be kell jelenteni a tevékenységi körébe a kisállat-kereskedelmet? Kell hozzá telepengedély, illetve ÁNTSZ-engedély (ami azt hiszem, már Nébih)? Kell adásvételi, vagy elég a kiállított számla eladáskor? Áfásan kell számlázni? Mi a helyzet, ha külföldre viszik a kiskutyákat; az export értékesítés, és be kell vallani az A60-as bevallásban? Végül, ha ezt az egész tevékenységet, mint magánszemély végzi, akkor milyen adóvonzata van az egész eladásnak, és milyen papírokat kell kiállítani? Válaszukat előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozás ingatlan-bérbeadás kapcsolat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretnénk tanácsot kérni: kereskedelemmel foglalkozó egyéni vállalkozó mellékkeresetként a saját nevén lévő üzlethelyiséget bérbe adta, és egyéni vállalkozóként leszámlázta. Az ingatlan nincs a tárgyi eszközei között, értékcsökkenést nem számol el, viszont – mint telephely – szerepel a vállalkozói igazolványában. A vállalkozó most úgy döntött, hogy szeretne jövőre katás lenni, ezért kitöröltetné a telephelyet a vállalkozásából, és az üzletet, mint magánszemély adná bérbe, és megfizetné a forrásadót. A kérdésünk az lenne, hogy ez így lehetséges-e, szét lehet-e választani a bérleti díj szempontjából a magánszemély bevételét az egyéni vállalkozás bevételétől? Amennyiben lehetséges a továbbiakban magánszemélyként bérbe adnia az üzlethelyiséget, kell-e a NAV felé ezzel kapcsolatosan bármit bejelenteni? Válaszukat előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felszámolás alá került kft. ügyvezetője kiválthatja-e az egyéni vállalkozói igazolványt? Illetve lehet-e másik társaságnak tulajdonosa, esetleg ügyvezetője?

Közös őstermelői tagság egyéni vállalkozás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként kertészeti tevékenységet indítok. Eddig szüleim gazdaságában (szintén kertészet) segítő tagként dolgoztam közös őstermelői státuszban, ahol édesapámnak volt őstermelői igazolványa, és kiváltottuk a közös őstermelői igazolványt. Kérdés az, hogy elindíthatom-e az egyéni vállalkozásomat úgy, hogy a közös őstermelői tagságot nem zárom le? Futhat-e párhuzamosan a két státusz, vagyis elindítom az egyéni vállalkozásomat és párhuzamosan segítő tagként meghagyom a közös őstermelést? Előre is köszönöm a válaszukat! Tisztelettel: Fekete Zoltán

Egyéni vállalkozók, őstermelők figyelem! Fontos változás 2015-től Cikk

A mostaninál rövidebb idő alatt számolhatnák el az egyéni vállalkozók és a mezőgazdasági őstermelők is elhatárolt veszteségüket – áll a 2015. évi adócsomagban.

Katások és az iparűzési adóbevallás: itt vannak a fogódzók Cikk

Mely esetekben, és milyen határidővel kell egy katás adózónak iparűzési adóbevallást benyújtania? Kell-e például év közben (15 napon belül) beadni a bevallást, ha az egyéni vállalkozó szünetelteti a tevékenységét, vagy elegendő ezt megtenni a következő év január 15-éig? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértőnk válaszolt.

Kata és az iparűzési adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni abban, hogy mely esetekben és milyen határidővel kell egy katás adózónak iparűzési adóbevallást benyújtania. Megnéztem a törvényt, de számomra nem egyértelmű. Kell-e például év közben (15 napon belül) beadni a bevallást, ha az egyéni vállalkozó tevékenységét szünetelteti, vagy elegendő csak következő év január 15-éig? Ha van rá mód, kérem, hogy néhány példán keresztül ismertesse, hogy mikor kell év közben és mikor következő évben benyújtani a bevallást? Köszönettel Vágner Emília

Számlázó program bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó nemzeti dohányboltot üzemeltet. Az üzemeltetéshez kötelezően meg kellett vásárolniuk egy számlázó, készletnyilvántartó programot. A programfejlesztő cég megküldte részére a szükséges adatokat a számlázó program NAV felé történő bejelentéséhez, de a levele végén azt írta, hogy amennyiben a cég még nem állított ki számlát, úgy nem kell a programot bejelenteni a NAV-nak, majd csak ha számlát állít ki, az azt követő 30 napon belül. Ön szerint sem kell bejelenteni ebben az esetben? Ha egy vállalkozó tulajdonában van olyan számlázó program, amit nem használ, akkor azt be sem kell jelenteni?

Egyéni vállalkozó év végi záró pénzkészlete Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy egyéni vállalkozó köteles-e következő év elején az előző évi záró pénzkészletet nyitóba átvinni, vagy jó megoldás az is, ha év elején tőkebetétet tesz be induló pénzkészletként? Köszönettel: István

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink