4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Osztrák állampolgár szja-, ehofizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném segítségét az alábbi témában: osztrák állampolgár Magyarországon mezőgazdasági főtevékenységű egyéni vállalkozást létesít. A vállalkozó Magyarországon is bejelentett lakcímmel rendelkezik, Ausztriában társas vállalkozó, a járulékokat Ausztriában fizeti. Kérdésem, hogy a magyarországi egyéni vállalkozásából származó vállalkozói jövedelme után mit kell fizetnie? Neki is ugyanúgy meg kell-e fizetnie a 10 százalékos vállalkozói szja-t, és az osztalékalap után 16 százalékos szja-t, valamint a 14 százalékos ehót?

Egyéni vállalkozásból bt.-vé alakulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szakértő segítségét abban, hogy az egyéni vállalkozás átalakulhat-e bt.-vé közvetlenül? Ha nem, akkor hogyan oldható meg, a legegyszerűbben, mi a pontos menete az átalakulásnak? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó táppénz jogosultsága Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Evás egyéni vállalkozó (36 órás munkaviszony mellett) szellemi tevékenységet folytat. Hosszabb idejű betegsége (nem fekvőbeteg) miatt munkaviszonyában táppénzen van, de a vállalkozásában folytathatja-e a tevékenységét (számlát állíthat-e ki)? Igényelhet-e táppénzt a betegsége idejére az egyéni vállalkozásában ?

Ekho mellett egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkaviszonyos (40 órás) ekhós jövedelem melletti egyéni vállalkozó köteles-e a minimálbér után megfizetni a járulékot? Előre is köszönöm válaszát!

MVH támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő!! Egyéni vállalkozó a 116/2013(XII.23.) VM rendelet alapján technológiai berendezések korszerűsítése céljából támogatást nyert. 2014. évben utólagos finanszírozással kiutalták a támogatást. Bevételként figyelembe lett véve a költségként elszámolt rész a bevallásában.Kérdés: a 1453 -as bevallás 1308-as (de minimis) űrlapján melyik összeget kell szerepeltetnem? A teljes támogatási összeget, vagy a bevételként figyelembe vett összeget? Az euró-árfolyamnál a támogatási döntést megelőző hónap utolsó napján lévő MNB-t vettem figyelembe. Köszönettel. Kanizsai Mónika

Egyéni vállalkozó fejlesztési támogatásának elszámolása Kérdés

Egyéni vállalkozó fejlesztési beruházásra kapott támogatást, a teljes beruházási összeg 70 százalékát. A beruházás 2014-ben indult és 2015-ben fejeződik be. Hogyan számolhatom el a beruházásra kifizetett összeget 2014-ben és majd 2015-ben kapott támogatást? A beruházás megvalósítása egy kiemelten hátrányos helyzetű kistérségben történt.

Áfás átalányadózó egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, ha az átalányadózó egyéni vállalkozó áfakörös, akkor külön nyilvántartás alapján a fizetendő áfából levonható a beszerzés áfája? köszönettel

Egyéni vállalkozói (kisvállalkozó kedvezmény) jövedelem Kérdés

Tisztelt Adózóna! Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy mi minősül az egyéni vállalkozó elismert jövedelmének? Konkrétan: amennyiben eredménye van az adóévben és lehetősége van kisvállalkozói kedvezmény igénybevételére, akkor mi történik az így bent maradt összeggel? Mert az egyértelmű, hogy ha igénybe veszi a kisvállalkozói kedvezményt, akkor megspórolja a szja-t, meg az ehót. De az adott összeg, amit így nem fizet be adóba, illetve annak az alapja még ugyanúgy ott van a vállalkozásában és pluszként jelentkezik. A kérdésem, hogy ezzel az összeggel mi a helyzet ilyenkor? Gondolom, ha jövedelemigazolást kér az egyéni vállalkozó, akkor a NAV csak a megadózott részről ad ki igazolást. De mi történik a vállalkozásban megmaradt eredménnyel? Tisztelettel: Bartek Anett

Vállalkozói osztalékalap csökkentése Kérdés

T.Cím! Egyéni vállalkozó 2013. évben beszerzett ingatlant (üzlet). A 2013. évi adóbevallásában az ingatlan nettó értékét (még el nem számolt écs) osztalékalap-csökkentő tételként figyelembe vettük. A 2014. évben fizette ki a NAV határozat alapján az illetéket, ami ugye a bekerülési ár része. Jól gondolom, hogy erre (illetékre) nem tudja érvényesíteni a fenti osztalékalap-csökkentő tételt 2014-ben? Ugyanezen ingatlan vonatkozásában ha felújítási munkákat végzett 2014-ben és az a bekerülési ár részét képezi, akkor az osztalékalap-csökkentésnél a felújítási részre eső még el nem számolt értékcsökkenés érvényesíthető? Köszönöm

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Van egy egyéni vállalkozó, aki egy kft.-t alapított két másik magánszeméllyel. Az egyéni vállalkozónak és az egyik magánszemélynek a 40- 40% az üzletrésze. A harmadik magánszemélynek 20%-os üzletrésze van. A szavazatarány: az egyéni vállalkozónak és az egyik magánszemélynek 20 arány-20 arány, a harmadik magánszemélynek 10 arány. Az ügyvezetőséget a harmadik magánszemély látja el munkaviszonyban. Ez kapcsolt vállalkozásnak minősül és be kell jelenteni? Ha be kell jelenteni milyen adatlapon kell? Az egyéni vállalkozás és a kft. között nincs szerződéses kapcsolat, csak azonos a tevékenységi kör. Az egyéni vállalkozást masszás tevékenységre váltották ki, a kft. fő tevékenysége a masszás.

Egyéni vállalkozó alkalmazottjának bére mikor költség Kérdés

A következő kérdésekre szeretnék sürgős választ kapni. A vállalkozói jövedelem szerinti adózást választó egyéni vállalkozó alkalmazottai részére a 2014. december havi bért 2015. január 5-én utalja át. Ebben az esetben az alkalmazott magánszemély részére kiadott M30-as igazoláson nyílván szerepel a decemberi bér is, de az egyéni vállalkozó mikor számolhatja el költségként a dolgozó decemberi bérét? 2014. decemberre, vagy 2015. januárra a kifizetés napjára? Ugyanez a vállalkozó a saját vállalkozói kivétjének nettó összegét szintén januárban utalja át a lakossági folyószámlájára. Ez a kivét mikor költség 2014 decemberében, vagy 2015 januárjában? Ehhez a kérdésekhez kapcsolódóan: a vállalkozói osztalékalap utáni 14% eho maximálva van 450 ezer forintban. Ehhez hozzáadódik a vállalkozó által megfizetett 4+3 % egészségbiztosítási alapba befizetett összeg. 2014 évre a 2014 decemberi vállalkozói kivét után 2015. január 12-éig megfizetett egészségbiztosítás hozzáadódik-e a 450 ezer forinthoz? Válaszukat köszönettel várjuk

Katás egyéni vállalkozó + bt. kültag Kérdés

Van egy egyéni vállalkozó, aki most februártól lett katás. Kevés neki ez a lehetőség (összegben), mert kb. 11 milliós bevételre számít. Ezért csinálna egy bt.-t is, ami szintén katás lenne, ahol ő lenne a kültag, a nyugdíjas apuka a beltag. Viszont a srác lenne az ügyvezető stb., minden joggal ő lenne felruházva, mivel igazából neki kell a cég bevételei miatt. Kérdésem, hogy kültagként csak a 25 ezer forintot fizetné? Mivel egyéni vállalkozóként fizeti az 50 ezer forintot. Mit kell fizetni a beltag nyugdíjas apukának? Lehet például csak 2 órában bejelentve? Vagy utána a 6930 forinton felül egyáltalán kell bármit is fizetni? Illetve az alapító okiratban fel kell tünteti, hogy ki az ügyvezető, mivel igazából a fiúnak kell a cég a jövedelme miatt, és a szerződéseket is a fiú kötné, ezért gondolom, hogy csak ő lehetne az ügyvezető. De akkor nem üti egymást az egyéni vállalkozással? Kicsit sok a kérdés, remélem érthető voltam.

Egyéni vállalkozóból egyéni cég. Teendők, költségek Cikk

Egyéni vállalkozás helyett egyéni céget, a későbbiekben ebből átalakult kft.-t szeretne működtetni olvasónk. A teendőkkel, ráfordításokkal kapcsolatos kérdéseire Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Kapcsolt vállalkozással kapcsolatban az alábbiakra kérem, hogy szíveskedjen tájékoztatást adni. 1. Kisadózó bt. és kétszemélyes kft.-ben azonosak a tulajdonosok - férj és feleség 50-50%-ban. Mindkét társaságban a férj az üzletvezető/ügyvezető. A két vállalkozás között jelenleg nincs vállalkozói/megbízási szerződés. Kapcsolt vállalkozásnak minősülnek? 2. Egyéni vállalkozó egyben kft.-nek egyszemélyes tulajdonosa és egyszemélyű ügyvezetője. A két vállalkozás között van egy tehergépkocsi bérbeadási szerződés. Be kell-e a NAV részére kapcsolt vállalkozó státuszt jelenteni? 3. Férj és feleség külön-külön egyéni vállalkozó és egyben kft.-nek 50-50%-ban tulajdonosai, a férj az ügyvezető. A kft. üzletet ad bérbe a két egyéni vállalkozó részére. Vonatkozik ezen esetre a kapcsolt vállalkozás bejelentési kötelezettség? A szíves válaszadásukat előre is megköszönöm, tisztelettel: Strausz Tibor előfizető 9400 Sopron, Gyóni Géza u. 10., tel.: 0699/346-067, mobil: 0630/8533257, [email protected]

Egyéni vállalkozó székhelyáthelyezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó székhelye a lakására van bejelentve, területarányosan a rezsiköltség 20 százalékát számolta el költségként. Költözni kényszerül, így a vállalkozásának székhelyét is átjelenti az új lakásába. Kérdezem, hogy a vásárolt lakás felújítására, festésére felmerült költségekből elszámolhat-e 20 százalékot, amennyiben a területi arány nem változik, és itt is ki kell alakítani a vállalkozásához szükséges helységet? Köszönettel kérem segítségét kérdésem megválaszolásához.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink