4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Nyílt végű pénzügyi lízing áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó nyílt végű pénzügyi lízinggel személygépkocsit vásárolt 2014. augusztus hónapban. Az első lízingdíj több mint 40 százaléka volt. Levonásba helyeztük az áfa 70 százalékát, becsülve azt, hogy körülbelül 30 százalékos lesz a saját célú használat. Az útnyilvántartás alapján 09. hónapban 90 százalékos volt az üzleti használat, 10. hónapban 92 százalékos, és persze mindig változó. A havi lízingdíj áfarészét ez alapján osztottam meg. Kérdés: az első lízingdíj levonható áfaösszegét korrigálni kell-e? Ha igen, akkor mikor kell korrigálni? Folyamatosan a futamidő végéig vizsgálni kell? Köszönettel: Kanizsai Mónika

Reklámügynöki szolgáltatás harmadik országba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentességet választó egyéni vállalkozó reklámügynöki tevékenységet végez a közösség más országaiba és harmadik országba is adóalanyok részére. Jól értelmezzük-e, hogy ez a tevékenység az áfatörvény 46. paragrafusa alapján belföldön adómentes. Mit kell feltüntetni a számlán az adómentesség indokaként? Jól gondoljuk-e, hogy az áfa területi hatályán kívüli kifejezés megfelelő? Gyors válaszát előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó adott előlege Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó 2014 októberében díjbekérő alapján előre utalt, melyről előlegszámlát nem kapott. Partnere később tájékoztatta, hogy az előre utalás koncepciója megváltozott, miszerint az előre utalás kaucióként kezelendő, melyet az időszak végén beszámítanak. Kérdésem, hogy az előre utalást az egyéni vállalkozó kezelheti-e előlegnek, és ez alapján szerepeltetheti-e a költségei között az szja-törvény 11. számú melléklete szerint? Egy tanácsadói oldal szerint: "csak elnevezésében kaució, de tartalmát tekintve nem az, akkor megvalósulhat az előlegkénti funkció, tehát a pénzösszeg átadása áfafizetési és számla-kiállítási kötelezettséggel járhat. Ilyen eset az, amikor a szerződésben egyértelműen kikötik, hogy az átvett pénzösszeg valamelyik esedékes bérleti díjba (például az utolsóba) beszámításra kerül. Ilyenkor az átvett pénzösszeget úgy kell tekinteni, mint amely az áfa összegét is tartalmazza, tehát abból felülről lefelé való számítással kell az áfa összegét kiszámolni. Mielőbbi válaszukat megköszönve és üdvözlettel:

Kata adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó 2014. október hónapban szült, tgys-t vesz jelenleg igénybe. Egy boltot üzemeltet, ahol jelenleg munkavállalók dolgoznak, eddig is alkalmazottjai voltak. A kata bevallásban a november és december hónapban visszavonták a havi 500 ezer forint alapot, mivel jelentettük, hogy nem kell katát fizetnie az ellátás miatt, mert nem dolgozik. Viszont a bolt működött, tehát nem igazán reális, hogy csökkentsék az éves keretösszeget. Az idei évre vonatkozóan, hogy mik a lehetőségek, azt válaszolták a NAV ügyfélszolgálatán, hogy nem tudják, ez most itt egy joghézag. Mert nem fizeti a katát, mivel nem dolgozik, de az egyéni vállalkozás működik. Kérdésem, hogy mi a lehetőség ebben az esetben? Az ellátást kell leálítani és a katát továbbra fizetni, vagy kilépni a kata adózásból? Az megoldást jelentene erre? Várom válaszukat.

Egyéni vállalkozó vállalkozói jövedelmet csökkentő tételei és kedvezményei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét a 1453. bevallás 96,97 sorában szereplő beruházási és tárgyévben üzembehelyezett kizárólag üzleti célt szolgáló eszközök csökkentő tételével kapcsolatban. Kérdéseim a következők. Kritérium-e az új eszköz beszerzés, vagy használt is lehet? Ha itt most ezt érvényesítjük, akkor a későbbiekben amortizációt már nem érvényesíthetünk, mert így kétszeresnek tűnik a csökkentés lehetősége. Erre van-e vállalkozásban tartási kötelezettség? Másik kérdésem a kisvállalkozók kedvezményére vonatkozik. Régebben valahol azt olvastam, hogy teherfuvarozók tehergépjárműre és pótkocsi beszerzésre még akkor sem számolhatják el, ha az eszköz első használói. Van még valahol ilyen szabály vagy egyéb tiltó rész a fuvarozók tekintetében? Kérdésem harmadik része arra vonatkozik, ha az adóalap megengedi, akkor minden kedvezményt, akár egy eszközre is érvényesíthet a bevallásában a vállalkozó? Válaszukat előre is köszönöm!

Nyugta Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretnék tájékoztatást kapni: piacon áruló egyéni vállalkozó nyugtát használ, véletlenül a férje által használt nyugtába (aki szintén piaci árus és szintén nyugtát használ) írt bevételeket (a férj ezen idő alatt szüneteltette a tevékenységét) 2 db nyugtát írt így tele. Mi a teendő ilyenkor?

Pénztárgép-beszerzési támogatás elszámolása Cikk

Olvasónk az iránt érdeklődött, miként kell elszámolni a kasszabeszerzéshez kapott támogatást. Sinka Júlia, adó- és könyvviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.

Egyéni vállalkozói, adószámos magánszemély státusz Kérdés

Egy magánszemély 2014. 02. hóban adószámos magánszemélyként mérnöki tevékenységre kért adószámot. 2014.11. hóban egyéni vállalkozó lett, természetesen ugyanazzal az adószámmal, a tevékenységi körben szerepel a mérnöki tevékenység is. Kérdés: 2014. 11. hótól állíthat-e ki számlát, mint adószámos magánszemély, vagy csak, mint egyéni vállalkozó? Az adószámos magánszemély státusza él még? Köszönettel!

Ügyvezető vagy egyéni vállalalkozó csed, gyed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdezni szeretném, hogy valóban van-e olyan változás 2015-től, miszerint ha a vállalkozó anyuka a gyermek 1 éves kora előtt megmarad a cég ügyvezetője (akár díjazás nélkül is), vagy ha egyéni vállalkozó, és van bevétele (tevékenységet alkalmazott végzi), akkor már nem jogosult pénzbeli ellátásra? Vagyis van-e bármilyen változás a vállalkozó kismamák pénzbeli ellátásra való jogosultságában? Köszönöm.

Szlovák egyéni vállalkozó Kérdés

Szlovák egyéni vállalkozó szeretne Magyarországon vásárokon saját készítésű és egyéb árukat is árusítani. Hogyan kell elindulni? (Adókártyát már kért.)

Ekho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 8 órás munkaviszonyban újságíróként dolgozik. Egy másik állásra kapott ajánlatot, amit 4 órás munkaviszonyban szeretne ellátni. A munkaviszonyból származó jövedelme meghaladja majd a minimálbért, de csak napi 4 órában lesz bejelentve. Lehetséges ebben a második jogviszonyban, hogy az ekho szabályai szerint adózzon? Célszerűbb lenne egyéni vállalkozóként, vagy társas vállalkozóként elvállalni a feladatot? Köszönöm a válaszát.

Idegen tulajdonú eszköz bérbeadása vállalkozásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alkalmazott tulajdonában lévő utánfutót bérbeadhatja-e egy egyéni vállalkozó a vállalkozásában? Az alkalmazottal olyan bérleti szerződése van, hogy azokra a napokra, amikor sikerül bérbeadni az utánfutót, napidíjat fizet, a többi napokra semmit. Elfogadható ez a bérleti szerződés, vagy kötelező havi fix bérleti díjban megállapodni?

Megszűnés, átalakulás Kérdés

Egyéni vállalkozó egyéni céggé szeretne alakulni, majd bejegyzés után pedig kft.-vé. Az egyéni vállalkozó részéről hogyan történnek ennek a folyamatnak a számviteli és az adózási háttérmunkái és ráfordításai?

Kötelezettségek viszonteladóként Kérdés

Informatikai végzettséggel rendelkező, informatikai tanácsadással, javítással foglalkozó egyéni vállalkozó viszonteladóként is szeretne tevékenykedni: a javításaihoz kapcsolódó anyagokat, alkatrészeket, stb. viszonteladóként megvásárolni és vevőinek továbbszámlázni. Szükséges-e ehhez kereskedelmi végzettség, netán online pénztárgép? Ha esetenként egy-egy, készen vásárolt számítógépet szeretne értékesíteni, van-e valamilyen egyéb kötelezettsége?

Egyéni vállalkozó pénztárgépbeszerzés támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A magánvállalkozó 2014. évben kapott a NAV-tól pénztárgép-beszerzéshez támogatást. Ennek összegét hogyan lehet bevallani az szja-bevallásban? Egyszeres könyvelésben hogyan kell könyvelni? Köszönöm a segítségüket.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink