4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Munkajogi kérdés, egyéni cég Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó alapít egyéni céget. Foglalkoztatott 60 embert, akik az egyéni cégben dolgoznak tovább. Egyéni cég alapításával nem történik jogutódlás. Ebben az esetben a foglalkoztatottak munkaviszonya folyamatosnak számít? Az egyéni vállalkozó kijelentette őket, és – mint egyéni cég – bejelentette újra. Mit kell ebben az esetben az emberek szabadságával kezdeni, illetve a járulékkedvezmények megmaradnak?

Ennyiből élnek az egyéni vállalkozók Cikk

Az egyéni vállalkozók egyharmada veszteséges volt tavaly, s bár az egy főre jutó nyereség jócskán növekedett, így is csekély – derül ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal 2013-as adóévre vonatkozó adataiból.

Egyéni vállalkozó evába lépne át Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném segítségét, mik a feltételei az egyéni vállalkozásból evás egyéni vállalkozóvá válásnak? Milyen nyomtatványon kell záróbevallást tenni év végén? Tisztelettel: Géczi Sándorné

Saját fejlesztésű szoftver Kérdés

Egy alanyi mentes egyéni vállalkozó kifejlesztett több szoftvert, mely az internetről letölthető (Pay pal díjfizetés után van lehetőség a letöltésre; a pénz egy amerikai bankszámlára kerül). Kérdésem, hogy a számla kiállítása hogyan történik helyesen, ha belföldi, ha EU-tagország vagy EU-n kívüli ország állampolgára, illetve cége veszi igénybe a szolgáltatást. Melyik esetben járhat el alanyi mentes minőségében, s mely esetekben nem? Amennyiben a bevétel eléri a 6 milliós határt, akkor hogyan változik a számlakiállítás szabálya (áfa szempontjából)?

Egyéni vállalkozó 10 évig gyesen lévő alkalmazottja miatti terhei Kérdés

Tisztelt szerkesztőség! Egyéni vállalkozó egy alkalmazottat foglalkoztatott egy másik faluban lévő egyszemélyes üzletében. A dolgozója 7 év munkaviszonyt követően elment szülni, a boltot bezárták. A gyermeke beteg, ezért 10 éves koráig otthon lehet vele gyesen. Közben szült egy másik gyermeket, majd ismét visszatért az első gyermekével gyesre. A dolgozó nem tudja vállalni, hogy egy másik városba, 30-40 kilométerre járjon dolgozni, a beteg gyermeke miatt. Ő nem hajlandó felmondani, a munkáltatói felmondásra számít. 17 év munkaviszony után jár neki a felmondási idő és a végkielégítés, hiába csak 7 év volt a ténylegesen munkában töltött ideje? Az egyéni vállalkozónak azóta nincs más alkalmazottja, a vállalkozása csődbe ment, már csak ő maga dolgozik még valameddig, amíg az árukészletét megpróbálja kiárulni. Gondolkozik azon, hogy visszaadja a vállalkozói igazolványát. Az árbevétele még a saját járulékait sem fedezi. Mi történik akkor, ha visszaadja a vállalkozói igazolványát, és nem tudja, mert nincs miből kifizetni az alkalmazottja felmondási időre járó bérét, végkielégítését? A két szülésre, felmondási időre, végkielégítésre tekintettel körülbelül 1 millió forint lenne járulékokkal együtt az összes terhe. Az alkalmazott munkaviszonya megszűnik a vállalkozói igazolvány visszaadásának napjával? Mi lesz azzal az összeggel, ami járna neki, de nincs miből kifizetni? Itt nincs felszámoló, végelszámoló, ekkor is van lehetőség a bérgarancia-alapból való igénylésre? Köszönettel.

Egyéni vállalkozó járulékai gyed, gyes mellett Kérdés

Egyéni vállalkozó 2013 márciusában szült. Jelenleg gyed ellátásban részesül. Kozmetikus vállalkozóként 2014 októberétől szeretné vállalkozási tevékenységét folytatni. Kérdés: milyen járulék fizetésére kötelezett, és milyen ellátásra jogosult?

Elhunyt egyéni vállalkozó alkalmazottja Kérdés

Tisztelt Adózóna! A következő összetett kérdésre szeretnénk minél hamarabb választ kapni: Egy körzeti orvos egyéni vállalkozó elhunyt. Az egyéni vállalkozását a vállalkozás speciális voltára tekintettel – mivel szakorvosról van szó – az örökösök nem fogják folytatni. Erről a nyilatkozatot a NAV felé a napokban meg is teszik. Az egyéni vállalkozónak 15 éves munkaviszonnyal rendelkező alkalmazottja volt, akit a vállalkozás nem folytatása miatt szintén nem tudnak foglalkoztatni az örökösök. A várható örökösök az elhunyt magánszemély kiskorú gyerekei lesznek, kiknek a gyámja, törvényes képviselője az édesapjuk. A kérdéseim: Az alkalmazott munkaviszonya a munkáltató halálának napjával szűnik meg? Ha az alkalmazott jelenleg táppénzen van, illetve a munkáltató halálakor táppénzen volt, lehet az utolsó munkában töltött napja a munkáltató halálának napja? A törvény szerint járó végkielégítés és felmondási idő megilleti-e a munkavállalót? Mikor kell ezt az összeget kifizetni részére? Mikor, és ki adhatja ki neki a megszűnő papírokat, ha a hagyatéki tárgyalás még nem történt meg, és várhatóan csak 4-6 hét múlva lesz? Hogyan tud így például a munkanélküli hivatalnál bejelentkezni a munkavállaló? Válaszukat várva, köszönettel: Kovácsné Tóth Katalin

Nyugdíjas segítő családtag Kérdés

Az lenne a kérdésem, hogy az egyéni vállalkozó férj foglalkoztathatja-e az öregségi nyugdíjas feleségét díjazás nélkül?

Egyéni vállalkozó nyugdíjazása Kérdés

Főfoglalkozású egyéni vállalkozó (jelenleg katás) 2014 májusától nyugdíjas lehetne a 40 éves biztosítási jogviszonya alapján. Kérni szeretné a nyugdíj folyósítását, de a vállalkozását is folytatni szeretné. A vállalkozásában egyedül dolgozik, alkalmazottja nincs. Kérdés: folytathatja-e a vállalkozást nyugdíj mellett, vagy egy napra meg kell szüntetnie, vagy szüneteltetni kell, úgy mint az alkalmazottaknak, akik a nyugdíjazás napján nem lehetnek munkaviszonyban? Köszönettel!

"Nők 40" nyugdíjas egyéni vállalkozó járulék-kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértők! Kérem segítségüket az alábbi kérdésben: egyéni vállalkozó nő (akinek mellette társas vállalkozása is van, ahol, mint ügyvezető tevékenykedik, díjazás nélkül), 1955. 06. 07-én született, 2014. augusztus 01-től öregségi nyugdíjat kap. A nyugdíjas státusz tényéről 14T101E adatmódosító megküldésével a NAV-ot is tájékoztattuk. Helyesen járunk-e el, ha 2014. augusztus 01-től kiegészítő tevékenységű nyugdíjasként csak a havi 6 810 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetjük meg az egyéni vállalkozásában? Van-e egyéb járulék-kötelezettsége az egyéni vállalkozásában vagy a még meglévő társas vállalkozásában? Segítségüket előre is megköszönve!

Kata Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozó 2013, 2014-ben katás, kb. szeptemberre eléri a 6 millió forint bevételt. Mi ilyenkor a teendő? 2015 februárjában beküldi a bevallást és a 6 millió forint felett kifizeti a 40 százalékot? Vagy év közben küldeni kell valamilyen bevallást, és áfás lesz?

Átalányadóba történő átlépés Kérdés

Főállás mellett kiegészítő foglalkozású egyéni vállalkozó jelenleg az alanyi adómentességet választotta, de olyan jellegű a tevékenysége, ahol a felmerült költsége csak minimális. Kérdésem az, hogy át léphet-e az átalányadózók körébe , ahol a bevétel meghatározott százaléka után kell fizetni? Mikor léphet át? Milyen összeget, hány százalékot kell fizetni? Van-e más lehetőség esetleg, ahol szintén csak a bevétel után kell adózni?

Egyéni vállalkozó munkavégzése gyed mellett Kérdés

Főállású egyéni vállalkozó milyen feltételekkel vállalhat munkát, konkrétan heti négy órában szeretne dolgozni, erre a gyermek hány hónapos korától van lehetősége és milyen járulékfizetési feltétellel?

Egyéni vállalkozás megkezdése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az egyik leendő ügyfelem egyéni vállalkozóként kezdené tevékenységét. Az egyéni vállallkozói igazolvány kiváltása után, hogyan tudja a tevékenységet szüneteltetni? (A kiváltástól el kell, hogy teljen valamennyi idő, illetve van-e minimum szüneteltetési idő?) Egy páláyzati szerződés megkötéséhez rendelkeznie kell a vállalkozói igazolvánnyal, azonban a tényleges tevékenységet (mely helyhez kötött, és bérleti szerződéssel is tudja igazolni, hogy később veheti használatba), előreláthatólag 3-4 hónappal később tudja elkezdeni.Természetesen feleslegesen nem szeretné fizetni a járulékokat maga után, hiszen bevétel nélkül nem nagyon van/ lesz miből. Jelenleg munkanélküli az illető. Köszönettel: Bársony Veronika

Eladó egyéni vállalkozásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Boltjaimban az eladók alkalmazottként dolgoznak. Egyik alkalmazottam egyéni vállalkozó lett. Szeretné folytatni az eladói munkát, de úgy, hogy ő megfizeti maga után a járulékot, velem pedig vállalkozói szerződést kötne és számlát adna a ledolgozott órák alapján a szerződésben rögzített óradíjban. Megtehetem, hogy nem fizetek utána járulékot? Üdvözlettel: W. Anna

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink