4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Lakás bérbeadása Kérdés

Szeptembertől szeretném kiadni a lakásomat. Jelenleg egyéni vállalkozó vagyok, alanyi áfamentes. Szeretném tudni mi a teendőm? Hol kell bejelentenem, a vállalkozói tevékenységet ki kell-e egészíteni, s hogyan kell adóznom? A bérbeadásból származó teljes jövedelem az adóalap? Az egyéni vállalkozásomban tételes költség elszámolást alkalmazom. Hol kell bejelenteni, hogy lakást is adok bérbe? Válaszukat várva. JOM

Alanyi mentes számlája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó harmadik országba szolgáltatást nyújt.Hogyan állítja ki a számláját a harmadik ország felé? Ráírhatja, hogy alanyi adómentes vagy mást kell ráírnia? Egy kicsit sürgős lenne a válasza, ezért előre is megköszönöm mielőbbi válaszát.

Minimálbér vagy garantált bérminimum egyéni vállalkozó esetében Kérdés

Üdvözlöm! Bemásolom a NAV-nak írt kérdésemet és a tőlük kapott választ. Remélem, Önök konkrétabb válasszal tudnak segíteni! Tárgy: járulékok, hozzájárulások. Tájékoztatást szeretnék kérni, hogy a 479906 Tüzeloanyag kiskereskedelme házhoz szállítással tevékenységi körhöz minimálbér vagy garantált bérminimum után kell megfizetnie a járulékokat az egyéni vállalkozónak. A telephelyen értékesítés nem történik, csak házhoz szállítással. Válasz: A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 4. § s) pont 2. alpontja szerint minimálbéren a biztosított egyéni és társas vállalkozó járulékfizetésérol szóló rendelkezések alkalmazásában a tárgyhónap első napján, a teljes munkaidőre érvényes garantált bérminimum havi összege értendő, ha az egyéni vállalkozó személyesen végzett főtevékenysége vagy a társas vállalkozó főtevékenysége legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igényel. A középfokú végzettséget igénylö tevékenységek meghatározását a Tbj. nem tartalmazza. Meghatározásához a FEOR-08 Módszertani útmutató, illetve a KSH honlapján megtalálható FEOR-08 kereshető adatbázis nyújt segítséget. Hasonló adattartalma miatt szintén jól alkalmazható az Állami Foglalkoztatási Szolgálat honlapján található Foglalkozások leírása adatbázis is. Kérem tájékoztatásom elfogadását.

Alanyi mentes egyéni vállalkozó és őstermelő alanyi mentesség összeghatára Kérdés

Üdvözlöm! Alanyi mentes átalányadózó egyéni vállalkozó (nem mezőgazdasági jellegű a vállalkozás) őstermelői tevékenységére tételes költségelszámolásról nyilatkozott az őstermelői igazolvány kiváltásakor. Kérdéseim: Megváltoztathatja-e a 1453-as bevallásában a 2014-es vagy a 2015-ös évre ezt a választását átalányadózóra? Az őstermelésből származó nyugtás bevételét és az egyéni vállalkozói bevételét össze kell-e számítani az áfa alanyi mentesség összeghatárába? Köszönöm szépen.

Külföldi vállalkozó magyarországi adó- és járulékfizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyarországon lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár Ausztriában kíván egyéni vállalkozást alapítani kozmetikai tevékenység végzésére. Az ausztriai vállalkozásán keresztül Ausztriában is és Magyarországon is végezné a tevékenységét, mindkét országban bérelt üzlethelyiségben. Kérdéseim a következők: 1. Melyik országban lesz biztosított, hova kell fizetni az adóit, járulékait? 2. Kell-e Magyarországon telephelyet bejelentenie? Köszönettel VL

Kft.-tagság mellett kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagjaként kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó a "nők 40 éves szolgálati ideje" kedvezménnyel nyugdíjba ment 2013. 11. hónapban ( a nyugdíjkorhatárt nem érte el). 2014. 01. 01-jével bejelentkezett a kaata alá, mint kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó. Azóta a kft.-ben egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet, az egyéni vállalkozásában havi 25 ezer forint katát. Helyesen jár-e el? Köszönettel R. Győzőné

Egyéni vállalkozó átalakulása egyéni céggé Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy áfakörös egyéni vállalkozó nyilvántartásában szerepelnek ingatlanok (üzlethelységek), amelyekben végzi a tevékenységét (ruhákat árul). Van körülbelül 6 millió forint árukészlete. Kérdéseim: 1. Szeretné eladni az egyik üzlethelységét. Gondolom, ez egyéni vállalkozói bevétele lesz és nem magánszemélyként kell adóznia? 1994-ben vette az ingatlant. 2. Szeretne átalakulni egyéni céggé, majd kft.-vé. Mi a legkedvezőbb formája az átalakulásnak az ingatlanok és a készlet tekintetében? (áfa, szja) Előre is köszönöm.

Többes jogviszony Kérdés

Egy kft. ügyvezetője máshol is dolgozik napi 4 órában. Személyesen is közreműködik a társaság tevékenységében ezt társas vállalkozóként végzi. Az ügyvezetést munkaviszonyban. Ha az ügyvezetésre 4 órás munkaviszonyt kötöttek, akkor ez összeadódik az egyéni vállalkozónál végzett munkaidejével és ezzel meg lenne a 36 órás munkaviszony, így társas vállalkozóként nem fizet járulékot. Jól értelmeztük a törvényt?

Egyéni vállalkozó osztalékelőlege 2. Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Köszönöm szépen a korábban e témában feltett kérdésre adott válaszát! Ehhez kapcsolódva kérném a következőkben szakértő válaszát. A pénzforgalmi számla nyitására kötelezett egyéni vállalkozó, aki negyedéves adóelőleg-fizetési kötelezettségeinek eleget tesz év közben, utalhat-e a magánszámlájára az addig felhalmozott eredménye alapján vállalkozói jövedelmet (a vállalkozói kivéten felül), hasonlóan a társas vállalkozásnál kifejezetten megengedett osztalékelőleghez, hiszen ezt bár kifejezetten meg nem engedi, de nem is tiltja jogszabály? Mi lenne ezen utalás jogcíme? Az ilyen utalást nem minősítheti-e a NAV – megfelelő jogcím hiányában – az eredetileg megállapítottnál magasabb vállalkozói kivétnek? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó ingatlanvásárlás – pályázattal Kérdés

Egyéni vállalkozó (alanyi mentes) – a tevékenység bővítését szolgáló – ingatlan vásárlása céljából pályázott 2013-ban. A pályázatot megnyerte, de 2014. elején olyan változás állt be a vállalkozó családi életében, ami nem tette lehetővé a tevékenység bővítését, ezért a pályázatot még a pénz kiutalása előtt visszamondta. A pályázatot kezelő szervezet és a hitelfolyósító elfogadta a változtatást, a vállalkozó továbbra is fizeti a törlesztést+kamatot, de a kamat nem lesz vállalkozói költség. Az épület megvásárlása (magánszemélytől) 2013-ban megtörtént, részben mikrohitelből (45 %), saját forrásból (10 %), és a ki nem utalt pályázati támogatás (45 %) helyett szintén saját forrásból, azaz összesen 55 % saját forrásból (amely a vállalkozó adózott jövedelméből származik). Az épület a vállalkozás tulajdona, mind a tárgyi eszköz nyilvántartás, mind a földhivatali nyilvántartás szerint. 2013-ban elszámolt költségek: időarányos értékcsökkenés, felújítási költségek, mikrohitelkamat. A vállalkozó a továbbiakban nem fogja kizárólag a tevékenység érdekében használni az ingatlant (lakás+iroda lesz), így csak a tevékenység céljára használt alapterülettel arányos közüzemi költségeket kívánja elszámolni. Mit lehet tenni annak érdekében, hogy az épület kikerüljön a vállalkozás tulajdonából? Például el kell adni a vállalkozásnak a magánszemély részére? Ha igen, milyen vételáron? Lehet a 2013-ban elszámolt költségekből képzett vételáron? Válaszukat köszönöm, üdvözlettel.

Több járulékot fizet a vállalkozó Kérdés

Amikor az is baj, hogy több járulékot fizet a vállalkozó, mint amennyit kellene című cikkükkel kapcsolatosan szeretném kérdezni, hogy ez ugye nem vonatkozik azokra a főállású egyéni vállalkozókra, akik nem evások nem átalányadózók? Sima főállású egyéni vállalkozó, aki magasabb összegű vállalkozói kivétje (250 ezer forint) után fizeti meg a járulékokat, neki ugye ezután az összeg után fogják megállapítani a nyugdíját, nem a garantált bérminimum alapján?

Osztalékelőleg, osztalékalap adója Cikk

Egyéni vállalkozó fizethet-e osztalékelőleget? Ha igen, utalhatja-e a pénzt a magánszámlájára? Mikor kell megfizetnie az adót? Olvasónk kérdéseire Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.

Elhunyt munkadíja Kérdés

Tisztelt Válaszadó! Az egyéni vállalkozóm alkalmazottja elhunyt tavaly. A díjazását számfejtettük. Az örököst nem lehet elérni, mert se telefonos elérhetőséget nem hagyott, se levelezési címet. A kifizetés így nem történt meg. A könyvelésben szerepel az összeg, mint kötelezettség. Mi történik ezzel a kötelezettséggel? Ha nem tudom kifizetni az örökösnek, meddig kell nyilvántartásban tartanom ezt az összeget? Hogyan könyvelem le az esetleges kivezetését? Válaszát előre is köszönöm.

Több ezer ember tartozik 10 millió forintnál többel a NAV-nak. Itt a lista Cikk

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közzétette a 10 millió forint feletti adótartozással rendelkező magánszemélyek (és egyéni vállalkozók) listáját.

Import árubeszerzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni az alábbi kérdésben: egyéni vállalkozó (havi áfabevalló Amerikából rendelt egy terméket) 149 dollárért, 2014. 06. 24-én bankból átutalta a vételárat forintban az adott bank árfolyamán. A termék megérkezett, a postai csomagon 4,2 dollár, vámot nem fizetett, a számla a csomagban a 149 dollárról szól. Mi a teendő vám, áfa és az áfabevallás tekintetében, és milyen időszakkal? Nagyon köszönök bármilyen segítségét. Tiszteletel: Kné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink