hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Pénztárgép-beszerzési támogatás elszámolása

  • adozona.hu
1

Olvasónk az iránt érdeklődött, miként kell elszámolni a kasszabeszerzéshez kapott támogatást. Sinka Júlia, adó- és könyvviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.

„A magánvállalkozó 2014-ben kapott a NAV-tól pénztárgép-beszerzéshez támogatást. Ennek összegét hogyan lehet bevallani az szja-bevallásban? Egyszeres könyvelésben hogyan kell könyvelni?” – kérdezte olvasónk.

Egyéni vállalkozó esetében a támogatás bevételként történő elszámolása során az személyi jövedelemadóról szóló (szja) törvény 19. paragrafusában előírtak az irányadók, kezdte válaszát Sinka Júlia.  Ez azt jelenti, hogy a támogatást abban az ütemezésben és összegben kell az adóévben bevételként figyelembe venni – a 1453-as bevallásban a bevételbe beszámító összegek között –, ahogyan az abból fedezett kiadást is elszámolja az egyéni vállalkozó, az szja-törvény vonatkozó szabályai szerint.

Ez az értékcsökkenési leírásra is érvényes: a fejlesztési célú támogatással beszerzett pénztárgép értékcsökkenési leírásának az összes bekerülési érték és a támogatás arányában számított összege jelenik meg az adóévi adóalapban.

Így például, ha a támogatás összege 30 százaléka a beszerzett pénztárgép bekerülési árának, úgy a 2014-re elszámolt értékcsökkenési leírása 30 százalékának megfelelő támogatást kell bevételként figyelembe venni.

Könyvviteli elszámolása során a pénztárkönyvben, a naplófőkönyvben csak a pénzmozgással járó tételek számolhatók el. A támogatás folyósítása az egyéb, adóalapot nem érintő bevételeket és a bankszámlabevételek rovatot, míg a gép beszerzése a bank, illetve pénztár kiadás rovatát és az adóalapot nem érintő kiadások (beruházás), illetve a levonható áfa rovatot érintik.

Amennyiben az egyéni vállalkozót nem, vagy csak részben illeti meg az adólevonási jog, az eszköz bekerülési értékében a le nem vonható adót is figyelembe kell venni.

A beszerzett pénztárgép egyedi nyilvántartó lapján a támogatás összegét és az értékcsökkenési leírásban megjelenő (és egyben az érintett adóév(ek)ben bevételként figyelembe vett) tételeit rögzíteni kell szja-törvény 5. számú melléklet II./3. és 4. pont).

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
A.Dani

Nem értek egyet a fentiekkel.
Az SZJA törvény 11számú mellékletének 3.”leírási kulcsok…” bekezdésének 7. pontja kimondja, hogy az egyéni vállalkozó a jogszabály vagy nemzetközi szerződés rendelkezése alapján kapott támogatás felhasználásával megszerzett tárgyi eszköz azon részét, amely egyenlő a támogatás összegével az üzembe helyezés időpontjában értékcsökkenésként számolja el. Így tehát a pénztárgépért kapott támogatás adóköteles bevételként vesszük figyelembe, és evvel megegyező összeget pedig értékcsökkenésként költségként elszámoljuk. A számviteli törvény ismeri a halasztott bevétel fogalmát és ennek az Écs-vel arányos feloldását.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink