4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállakozó gyed mellett Kérdés

Kérdésem: egyéni vállalkozó végezheti-e a tevékenységét gyed mellett a gyermek 1 éves kora után? Ezzel elveszíti a gyed jogosultságát? Vagy megtarthatja, és járulékot kell fizetnie a minimálbér (garantált bérminimum) után? Köszönöm.

Csed igénylése többes jogviszony esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Várandós kismama egyéni vállakozó és munkaviszonyban is áll. Hogyan, hol, mikor kell igényelnie a csed folyósítását az egyes jogviszonyaiban? Milyen dokumentumokat, hová kell benyújtania egyéni vállalkozóként, illetve munkavállalóként? Személyesen kell-e eljárnia a folyósító szervnél/szerveknél, vagy meghatalmazhat-e erre valakit? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Használtcikk-kereskedő alanyi mentesség határa Kérdés

Egy használtcikk-kereskedelemmel foglalkozó egyéni vállalkozó szeretne alanyi mentességet választani. A 6 millió forintos összeghatárba csak az áfa alapját képező különbözet vagy a teljes értékesítési árbevétel számít-e bele?

Egyéni vállalkozó személygépkocsi-költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó nyílt végű lízing keretében személygépkocsit vásárol. Ebben az esetben a bérleti díj áfáját levonásba helyezi a vállalkozó (áfafizetési kötelezettségét az általános szabályok szerint állapítja meg.). Költségként a vállalkozói bevétel 1 százalékát meg nem haladóan veszi figyelembe a bérleti díjat. A személygépkocsira az útnyilvántartás vezetése helyett havi 500 kilométeres utat számol el átalányban, illetve még költségként számolja el a megfizetett gépjárműadót, biztosítási díjakat. Ez esetben a vállalkozót terheli a cégautóadó-fizetési kötelezettség. Kérdésem, hogy a fenitek alapján helyesen jár-e el a vállalkozó a költségelszámolás könyvelésénél? Amennyiben a vállalkozó nem számol el költségeket (bérleti díj, biztosítási díjak, gépjárműadó), csak a havi 500 kilométeres utat számolja el, akkor mentesül a cégautóadó megfizetése alól? Ez esetben jogosan helyezi levonásba a nyílt végű lízing keretében megfizetett áfát? Válaszukat előre is köszönöm!

Behajtási költségátalány elszámolása egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem annyi lenne, hogy egyéni vállalkozó esetében a behajtási költségátalány elszámolása hogyan történik mind a jogosult, mind a kötelezetti oldalon? Köszönettel: Fazekasné

Alanyi mentes értékhatár túllépése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes egyéni vállalkozó kapott egy megrendelést 7 millió forint értékben. Jelenleg az árbevétele április végéig 2 millió forint. A teljesítéskor állíthatja ki a számlát egy összegben. Akkor válik áfakötelessé értékhatár túllépése miatt. Adatmódosító lapon bejelentem az áfakörbe. Visszaigényelhetem az anyagbeszerzések és alvállalkozói számlák áfatartalmát? Hogyan dokumentáljam, hogy az elszámolás hibátlan legyen? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozóra vonatkozó megszünési szabályok Kérdés

A NAV telefonos tájékoztatása szerint, ha az egyéni vállalkozó megszünteti a tevékenységét csak a kis értékű tárgyi eszközöket kell bevételként kezelni, a bevétel megnövelni velük, ha az a megszűnés évében leltárban szerepel. A nem kis értékűeket nem kell bevételnövelőként figyelembe venni, még akkor sem, ha annak értéke részben, vagy egészben értékcsökkenés-elszámolásra került. Kérem válaszukat, hogyan járjunk el! Például: 2002-ben beszerzett személygépkocsi a háziorvos kizárólag betegellátáshoz használta, leírása 5 év alatt megtörtént. A gépkocsi még mindig leltárban van, nullára leírva. EKG. gép 2012.12. hóban vásárolva, a leírás 3 év alatt. 1 év még nincs leírva, van nettó értéke. Ha 2015. évben megszűnik, mi a teendő a két említett eszközzel?

Egyéni vállalkozó ingatlan-értékesítése alanyi adómentesként Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az előző kérdésemben szereplő egyéni vállalkozó, ha nem 2015-ben, hanem 2016-ban adja el az üzlethelyiségét, és év végével bejelentkezik a NAV-nál alanyi mentesnek a 2016. évre, akkor már tételes költségelszámolást alkalmazhat, tehát a jövedelme után kell neki az adót megfizetni? Köszönettel: Kerékjártóné

Katás egyéni vállalkozó a bt.-ben kültag Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy betéti társasági beltagja a férj, kültag a feleség. Mindketten öregségi nyugdíjasok.A társaság műsorszervezéssel foglalkozik. A feleség szeretne besegíteni a tevékenységbe, átvállalna egy részfeladatot. Erre szeretné kiváltani az egyéni vállalkozást mint katás. Van-e erre lehetőség? Válaszát köszönöm.

Egyéni vállalkozó ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ismerősöm egyéni vállalkozóként 19 évvel ezelőtt áfásan vásárolt egy üzlethelyiséget. Akkor felújította, áfáját visszaigényelte. Most nyugdíjas átalányadós egyéni vállalkozóként dolgozik és eladná az üzlethelyiségét. Ha tehát eladja az üzlethelyiséget egyéni vállalkozóként kell eladnia. Itt is levonható a szerzéskori érték és egyéb számlával igazolható költségek, továbbá a felújítás költsége az eladási árból? A maradék összeg 25 százaléka lenne a jövedelem, nyugdíjas egyéni vállalkozóként. Ezután kellene neki 16% szja-t és 10% nyjárulékot fizetni, ha jól olvastam a szabályokat (például a NAV 09-es füzet 7.2.pont gazdaságii tev.fogalma és a NAV 2. sz.füzetének 1.4 pontja az ingatlanátruházásról önálló tevékenység keretében). Jól gondolom-e ezeket, továbbá az eladáskor kell-e áfát felszámítani? Kérem mielőbbi válaszukat! Köszönettel: Kerékjártóné

Egyéni vállalkozó közüzemi költség elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal kapcsolatban kérem válaszukat, hogy egy személyi jövedelemadó hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó a székhelyéhez tartozó közüzemi díjak (víz, gáz, villany stb.) díj hány százalékát számolhatja el maximum az egyéni vállalkozásában, ha a székhely ingatlan a magánszemély tulajdonában van (nincs a vállalkozásban). A vállalkozó ebben az ingatlanban lakik, és vállalkozói tevékenységet is végez ott, ékszereket javít. A székhely címen lévő ingatlan társasházban található. Ezzel kapcsolatban kérdezném, hogy a közös költség hány százaléka számolható el, ha egyáltalán elszámolható költségnek minősül? Az szja törvényben csak az Internetre vonatkozóan látok konkrét 50 százalékos elszámolhatósági hányadot. Előre is köszönöm a válaszukat!

Ügyvezető jogviszonya egyéni vállalkozás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy ha kft. tag, ügyvezető, aki személyesen nem közreműködik a cég munkájában, egyéni vállalkozást alapít, amelyet főfoglalkozásként működtet, tehát ott fizeti meg a kötelező járulékokat maga után, milyen jogviszonyba kell átjelenteni a kft.-ben? Eddig munkaviszonyban személyesen is közreműködött. Megbízási jogviszonyba kell átjelenteni? Vagy társas vállalkozó egyéni vállalkozás mellett? Másik esetben amikor valaki csak ügyvezető egy kft.-ben, de egy másik cégben fizeti meg maga után a járulékokat és a másik cégben is dolgozik, akkor ahol csak ügyvezető, a jogviszonya társas vállalkozó heti 36 órás munkaviszony mellett? Köszönöm a választ! Neumanné Szilvia

Egyéni vállalkozó tagdíja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Orvos egyéni vállalkozó tagdíjat fizet több orvosi egyesületbe is. Az lenne a kérdésem, hogy ezek a tagdíjak elszámolhatók-e költségként, mert nem tudom, hogy az szja törvény 11. sz. melléklet IV. rész 5. pontját hogyan kell értelmezni? E szerint, nem elszámolhatók a tagdíjak, ha törvény másként nem rendelkezik. Ez általánosságban minden tagdíjra igaz? Mi lehet ennek a magyarázata? Köszönöm a válaszát.

Melyik napi árfolyamot alkalmazza az egyéni vállalkozó? Cikk

Egyéni vállalkozó, aki előzőleg bejelentette az MNB-árfolyam használatát, az euróban vezetett bankszámláján a bankköltséget, kamatot a terhelés napján lévő MNB-árfolyamon számítja át és könyveli, vagy választhatja, hogy a megelőző hónap 15. napján érvényes árfolyammal könyveli a tárgyhónapban felmerült összes ilyen kiadását? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, adó- és könyvviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.

Közüzemi költség elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem kiegészítő tevékenységű, alanyi mentes egyéni vállalkozó. Fő tevékenysége: férfi, női, gyermekfodrászat. Van egy szépségszalonja, aminek 50-50 százalékban tulajdonosa a férjével. Almérők nincsenek felszerelve. A kérdésem, hogy el lehet-e számolni azon közüzemi költségeket egészben vagy részben, amelyek a férje nevére szólnak, és nem a vállalkozóéra? Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink