690 találat a(z) többes jogviszony cimkére
Angliában vállalkozó magánszemély Magyarországon ügyvezető Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar állampolgár Angliában kiváltja a vállalkozói igazolványát, így az lesz a főállása. Az angol törvényi előírásoknak megfelelően adózik Angliában. Magyarországon egy kft. ügyvezetője (eddig Magyarországon főállású munkaviszonnyal is rendelkezett, így társas vállalkozó volt 36 órás munkaviszony mellett), illetve egy zrt. vezérigazgatója. A tisztségeinek, megbízásainak megfelelően lett eddig beadva a járulékbevallás a magánszemélyről. Jövedelmet egyik helyről sem kapott. Magyarországon, amíg nem váltotta ki az angol vállalkozói engedélyét, addig főállású munkaviszony mellett látta el a fent leírt tisztségeket. Az OEP-hez bejelentette, hogy EGT-tagállamban biztosított, így a magyar taj számát érvénytelenítették. Mivel nincs érvényes taj száma, így járulékbevallást nem tudok továbbra is adni a magánszemélyről. Ha a főállású munkaviszonya meg is szűnik, de ügyvezetőként, vezérigazgatóként továbbra is tevékenykedik a gazdasági társaságokban. Hogyan kell a továbbiakban bevallást adnom róla Magyarországon? Köszönöm a válaszát!
Boltban eladó vállalkozói igazolvánnyal Kérdés
A következő kérdésre szeretnék választ kérni. Egy alkalmazott főállásban dolgozik egy kft.-nél. Egy másik kft.-nél végezhet-e másodállású egyéni vállalkozóként bolti eladói munkát? Szerződést köt egyéni vállalkozóként a bolt üzemeltetőjével, és ha a bolt alkalmazottja szabadságon van vagy beteg, vállalkozóként ő dolgozna ott. Lehetséges így munkát végezni? Köszönöm.
Biztosítási jogviszony felszámolási eljárás alatt 1. rész Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy belföldi illetőségű magánszemély tulajdonos és ügyvezető két kft.-ben, egy szociális szövetkezetben, valamint egyéni vállalkozó is. A vállalkozásaiban adótartozást halmozott fel, az 1. számú kft.-ben 2,5 millió, a 2. számú kft.-ben 600 ezer forintot. A szociális szövetkezetnek nincs tartozása, az egyéni vállalkozásban 90 ezer forint a tartozás. A magánszemély tulajdonos az 1. számú kft.-ben van biztosítva, heti 40 órás munkaviszonyban áll piackutató munkakörben. Az ügyvezetői teendőket megbizásban, nulla forintért vállalta. A többi vállalkozásában jövedelmet nem vesz fel, járulékfizetési kötelezettsége igy az 1. számú kft.-ben keletkezik. 2015. 06. 24-ével az 1. számú kft.-ben elindult a felszámolási eljárás. A felszámolási eljárás következtében 06. 23-ával ki kell jelenteni ebből a kft.-ből? Ha igen, akkor döntenie kell, melyik vállalkozásában fizesse meg a minimálbér után a járulékot? Mi a célszerű, ha maradhat a jogviszonya a felszámolás alatt levő kft.-ben?
Megbízási díj elszámolása Kérdés
Kedves Szakértő! Az alábbi témákban szeretnék segítséget kérni. Iskolánknál munkaviszonyban foglalkoztatott dolgozók külön munkára megbízási szerződéssel lettek foglalkoztatva. A szerződések időtartama 2014.12.01-2015.03.24-ig szólt. A munkadíjak konkrét napokra (órákra, például 12.19. – 3 óra stb. 2 500 forint/óra bruttó díjazással vannak elszámolva, de a fenti időszakban az előkészítő és befejező egyéb feladatok elvégzése is történik részükről. Kirándultatásokkal, oktatásokkal kapcsolatosan (programtervek készítése, utazás megszervezése, lebonyolítása, teljesítési beszámolók elkészítése, stb.). Ezekben az esetekben mely időszakot kell figyelembe venni a biztosítási jogviszony (minimálbér 30 százaléka) elbírálásához, a teljes szerződés időszakát vagy a hónapokon belüli elszámolt órák száma alapján a havi bruttót? Gond-e, hogy a 2014. 12. hónapra eső időszak elszámolása 2015. 05. hóban történt meg? Nem ehhez a témához kapcsolódik a következő kérdésem: elnyert pályázat szerint a diákjaink kirándulásokon vesznek részt, részükre étkezési csomagok lesznek összeállíttatva külső vállalkozó által, illetve a kirándulások alkalmával számlával szereznek be különböző élelmiszereket. Ezeknek az élelmiszerköltségeknek van-e adó- és járulékkötelezettségük? Segítséget előre is köszönöm! Tünde
Többes jogviszony kata mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni milyen járulék- és szochokötelezettségei lesznek az alábbi cégeknek, és a kft.-k esetében milyen kód alatt kell jelenteni a jogviszonyt? Magánszemély egyidejűleg fennálló jogviszonyai: - X Bt.: kisadózó főállású beltag (havi 50 000 forint kata) -Y Kft.: ügyvezető tag (jövedelmet ezért nem vesz fel) és heti 15 órában munkaviszonyban végez adatrögzítést (46 000 forint) - Z Kft.: egyszemélyes tulajdonosa és ügyvezetője (jövedelmet szintén nem vesz fel) Köszönöm a választ.
Táppénz-jogosultsági idő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély 2007. 03. 01. – 2014. 11. 30-áig volt munkaviszonyban egy kft.-nél. 2013. novembertől gyesen volt. (előtte tgyáson és gyedeb), 2014. szeptember 26-án egyéni vállalkozó lett. Volt táppénzen októberben 2 hetet, illetve 2014. december 1-jétől újra táppénzre ment, mert veszélyeztetett terhes lett, 2015. áprilisig. Az OEP szerint nem jár táppénz a teljes időre, mert csak 2014. 09. 26-ától számolják. Nem gondoljuk jól, hogy 12. 1-jétől már nem többes jogviszonyos, és akkor már tovább járna neki a táppénz? Hogy másként bírálandó az októberi, illetve a december 1-jétől kezdődő táppénz jogosultsági idő? Köszönettel.
Kata főállásban és bt.-beltag (ügyvezető) Kérdés
Főfoglalkozású egyéni vállalkozó a tevékenységét katásként végzi. Bt.-t szeretne létesíteni, amelyben beltag, s egyben az ügyvezető szerepét is betöltené személyes közreműködéssel. Itt is választhatja-e a katát, s ha igen, akkor ebben az esetben milyen fizetési kötelezettségek terhelik katás egyéni vállalkozóként, s katás bt.-beltagként?
Megjelent a júniusi VálaszAdó Cikk
Nem sok idejük lesz a könyvelőknek, könyvvizsgálóknak, adózási szakembereknek, hogy a bevallási hajrá után pihenjenek; máris itt a nyakukon az újabb jogszabály-módosítás.
Katás egyéni vállalkozó Kérdés
Főállású katás egyéni vállalkozó várhatóan ez évben eléri majd a 6 millió forintos értékhatárt. Alapíthat-e ugyanezen tevékenységre az egyéni vállalkozói jogviszonyának fennállása mellett szintén katás egyéni céget? Ha igen, akkor milyen fizetési kötelezettségek keletkeznek összesen a katás egyéni cég esetben, illetve egyéni vállalkozóként 50 000, az egyéni cég esetben 25 000 forint a katafizetési kötelezettség?
Ügyvezető jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. költségcsökkentés miatt szeretné az ügyvezető jogviszonyát rendezni. Az ügyvezető tagja a kft.-nek, nem működik közre személyesen, csak az ügyvezetői feladatokat látja el. Ezen kívül áfás őstermelőként a bevételei után fizeti a járulékokat, melyek nem érik el a minimálbérnek megfelelő összegeket. Továbbá egy szövetkezetben ügyvezető és egy kft.-ben ügyvezető megbízási jogviszonyban (havi 30 ezer forint díjért), de nem tulajdonos. Ha az először említett kft.-ben, ahol tulajdonos-ügyvezető, részmunkaidőben, munkaviszonyban látná el az ügyvezetői teendőket, mentesülne-e a társas vállalkozó és vállalkozás minimum járulékfizetési kötelezettsége alól? Korábbi válaszokból kiindulva úgy értelmeztem, hogy, ha az ügyvezetést munkaviszonyban (rész- vagy teljes munkaidőben) látja el a tulajdonos-ügyvezető, és nem működik személyesen közre, akkor nem minősül társas vállalkozónak, társas vállalkozásnak sem, így nem kellene megfizetni a minimum járulékokat. Mivel a többi jogviszonyában sehol nem éri el a 36 órás munkaviszonynak megfelelő biztosítási jogviszonyt, ezért bizonytalan vagyok a megítélésben. Válaszát előre is köszönöm!
Kft.-ügyvezető, egyéni vállalkozó és őstermelő egyben? Cikk
Milyen adózási és járulék-fizetési kötelezettségei vannak az őstermelőnek, ha egyéni vállalkozó és kft. ügyvezetője is egyben, külön-külön az őstermelés, az egyéni vállalkozás és a kft. esetében? – kérdezte olvasónk. dr. Radics Zsuzsanna, társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.
Csed-igénylés többes jogviszony esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Várandós kismama egyéni vállalkozó, és emellett munkaviszonyban is áll. A csed jogosultsághoz szükséges, 2 éven belüli 365 nap biztosítással járó jogviszonyokat igazoló dokumentumokat, illetve a terhes kiskönyvet és egyéb, az igénybejelentéshez csatolandó dokumentumokat melyik jogviszonyhoz (egyéni vállalkozó, munkavállaló) kapcsolódó igénybejelentéshez kell csatolni, tekintettel arra, hogy e dokumentumok eredetiben csak 1 példányban állnak rendelkezésre? Válaszát előre is köszönöm.
Szabadság és táppénz két munkaviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretnék segítséget kérni, hogy, ha a dolgozónknak kettő munkaviszonya van, akkor ugyebár mindkét jogviszonyban jár a szabadság és a táppénz. Egyszerre, ha jól gondolom, illetve, ha az egyik helyen szabadságon vagy táppénzen van, akkor a másik helyen is azon kell lennie, nem külön kezelendők. Nem lehet az egyik helyen szabadságon, a másik helyen pedig addig dolgozik. Segítségét előre is köszönöm!
Kft. ügyvezetője munkaviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy egyszemélyes kft., a társasági szerződés szerint az egyszemélyes kft. tagja ügyvezetői feladatait munkaviszonyban látja el napi 8 órában, mellette nincs más jogviszonya. A cég ügynöki kereskedelemmel foglalkozik, nincs alkalmazott, az ügyvezető, aki egyben tag, ellátja a kereskedelmi tevékenységet és az ügyvezetést, tehát mindent egyedül végez. Hogyan lehet ezt a többes tevékenységet alkalmazni? A munkaviszonyban hogyan jelentem be az ügyvezetőt és a kereskedelmi képviselőt a T1041-es nyomtatványon? Hogyan alakul a járuléka a többes tevékenység miatt? A könyvelők nem engedik, mivel ez többes jogviszony, külön kell járulékot fizetni az ügyvezetői tisztségből eredően, és külön szükséges járulékot fizetni a kereskedelmi képviselői munkakör miatt? Elegendő munkaszerződésben rendezni a többes tevékenységet? Így elegendő egyszer megfizetni a 122 000 forint utáni járulékot, ami a munkaszerződésben van? Köszönöm!
Ügyvezető jogviszonya egyéni vállalkozás mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy ha kft. tag, ügyvezető, aki személyesen nem közreműködik a cég munkájában, egyéni vállalkozást alapít, amelyet főfoglalkozásként működtet, tehát ott fizeti meg a kötelező járulékokat maga után, milyen jogviszonyba kell átjelenteni a kft.-ben? Eddig munkaviszonyban személyesen is közreműködött. Megbízási jogviszonyba kell átjelenteni? Vagy társas vállalkozó egyéni vállalkozás mellett? Másik esetben amikor valaki csak ügyvezető egy kft.-ben, de egy másik cégben fizeti meg maga után a járulékokat és a másik cégben is dolgozik, akkor ahol csak ügyvezető, a jogviszonya társas vállalkozó heti 36 órás munkaviszony mellett? Köszönöm a választ! Neumanné Szilvia